Helen Keller gerçek değil

“Eğer keman müzik enstrümanlarının en mükemmeli olduğu doğruysa, Yunanca humn düşüncesinin kemanıdır.” -Helen Keller. Farkında değilseniz Helen Keller 18 aylıkken kör ve sağır oldu. Görme yok, duyma yeteneği yok, düşünceyi ifade etme yeteneği yok. Siz sadece var oluyorsunuz ve ne hissettiğinizi, dokunma hissinin ne olduğunu, hatta herhangi bir şeyin ne olduğunu bilmeden hissediyorsunuz.

Anne Sullivan olay yerine gelir ve parmağınıza dokunmaya başlar, bunun ne olduğu veya herhangi bir şey ifade edip etmediği veya dokunduğunuz herhangi bir şeyden daha az veya çok önemli olduğu konusunda hiçbir fikriniz yok. Daha sonra elindeki G harfini düzeltir. Bu Helen için hiçbir şey ifade etmiyor. Helens’ın elinde bir cümle kurar. Yine bu hiçbir şey ifade etmez. Helen’in hiçbir şeyin ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Sonra suyu heceleyip elini suyun altına koyuyorsun. Az önce ne hissettiğini bilmiyor, suyun ne olduğunu bilmiyor, hiçbir şeyin ne olduğunu bilmiyor, ikisinin birbiriyle bağlantılı olduğunu bilmiyor. Tüm gün boyunca dokunulduğunu hissediyor ve hiçbiri diğer dokunuşlardan daha fazla veya daha az amaca hizmet edemez. Kalıpların bir rol oynayabileceğini söyleyebilirsiniz. Buna göre, Helen’in modelin ne olduğunu bilmediğini ve bilse bile akıl yürütme yeteneği olmadığı için bunların herhangi bir anlam ifade ettiğini düşünmek için bir nedeni olmadığını söyleyebilirim.

Bunu düşünmekten, bir keman sesini Yunan diliyle karşılaştırırken politik meselelere ağırlık veren bir yazar olarak kör bir sağır kadına gidiyorsunuz. Bunun çılgınca olduğunu düşünen tek kişi ben olamam.

“Helen Keller gerçek değil” üzerine 17 yorum

1. Yalova merkezden ben gaye. Selam herkese web siten cidden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 11-09-2020 13:06:19

2. Yozgat merkezden ben banu. Selam herkese siteniz harbiden mükemmel, sosyal medyada paylaştım 20-09-2020 14:13:45

3. Kilis merkezden ben banu. Selamın aleyküm paylaşım vallaha billaha iyi, teşekkürler 29-09-2020 16:14:37

4. Balıkesir merkezden ben ziya. Merhaba herkese sayfa inanılmaz ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 02-10-2020 11:19:46

5. Bu konu : ” Helen Keller gerçek değil ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım valla iyi, twitter da paylaştım , – 236

6. Bu konu : ” Helen Keller gerçek değil ” çok güzel. Selam paylaşımınız harbiden hayran edici, tebrikler , memo – 319

Yorum yapın