Helen Keller tarafından yazılan “Sovyet Rusya’ya Yardım Edin” başlıklı bu mektup. Onun yazdığına inanıyor musun?

Rusya’yı ve cehaletin ve emperyalist açgözlülüğün dev güçleriyle güçlü güreşlerinde sadakatle duran herkesi seviyorum. “Sovyet Rusya Cumhuriyeti” sözlerini ilk duyduğumda, sanki karanlığımda yeni bir ışık parlıyordu. Daha iyi bir günün güneşinin dünyanın üzerine yükseldiğini hissettim. Parlayan, umut verici sözler, “Sovyet Rusya Cumhuriyeti”, nihayet hakikat, adalet ve kardeşlik ilkelerinin yeryüzünde bir yer edinmiş olduğu anlamına geliyordu ve bu düşünce, araya giren karanlık yıllar boyunca sarkan bir karık gibi aktı. . Açgözlülük ve iftiranın kör ettiği bir dünyada Rusya’nın insanüstü mücadelesine tanık olduk. Ancak entrikalara ve ablukalara ve aptal, sahtekâr bir basının kötü yanlış yorumlamalarına rağmen, eski toplumsal düzen ayağa kalkarken, bugün haklı amacına sıkı sıkıya bağlı olarak duruyor.

Ah, neden işçiler Rusya’nın davasının kendi davaları olduğunu göremiyorlar? Ekonomik özgürlük mücadelesi onların mücadelesidir, ölmekte olan çocukları onların çocuklarıdır ve hayalleri, özlemleri, şehitliği ve zaferleri, işçilerin daha iyi ve daha sağlıklı bir dünya için yürüttüğü kampanyanın dahili bir parçasıdır. Kitleleri büyüleyen ve kaçınılmaz olarak yoksulluğa, acıya ve savaşa götüren bir toplumsal düzene karşı kendi en iyi içgüdülerinin isyan halinde olduğunu neden anlayamıyorlar? Erkekler ne kadar ruhsal olarak kördür ki, hepimizin birbirimize bağlı olduğumuzu göremezler! Birlikte yükselir veya düşeriz, cüce veya tanrısalız, özgürüz veya birlikte zincirleniriz.

İşçiler, başkalarının kendileri için düşünmelerine izin vermek yerine, zihinlerini biraz kullanırlarsa, okudukları gazetelerin dayanıksız argümanlarını çabucak anlayacaklardır. Rusya’daki kıtlığın nedeninin “Marksist sosyalizm” olduğu ve dört yıllık Bolşevizmin Rusya’yı ekmek dileyen dünyanın kapılarına getirdiği anlatılıyor. Bu doğruysa, Çin’deki kıtlığa ne sebep oldu? Güney eyaletlerimizin bazılarında yetersiz beslenmenin nedeni nedir? Ve bu büyük, zengin topraklarda işsizliğin sebebi nedir? Kapitalist ülkelerde ekmek için yalvarmak alışılmadık bir şey değil ve bu günlerde çok sayıda çorba mutfağı ve ekmek sırasını duyuyoruz. Bu fenomenler, gazetelerin “müreffeh” diye bahsetmeye alışık olduğu zamanlarda bile ortaya çıkar.

Rusya’daki kıtlık, yıllarca süren savaşın ardından yaşanan kuraklığın ve Rus limanlarının emperyalist olarak uzun süre abluka altına alınmasının, onlara gerekli tüm malzemelerin girişini engellemesinin bir sonucudur. Bu apaçık gerçektir. Yine de milyonlarca aklı başında erkek ve kadın Rusya’daki koşullar konusunda aldatıldı. Ancak, Amerikan halkının sağduyusunun yakında iki ülke arasındaki dostane ilişkileri artık engelleyen iftira ve önyargı duvarını aşacağına inanıyorum.

Mücadele eden erkeklerin gözyaşları, ter ve kanıyla onu selamlıyorum ve ona uyanmış ve minnettar bir insanlığın sevgisini diliyorum.

İşte zihnimde şarkı söylemeye devam eden ama bir mektubun resmi sınırları için kanatlarını katlamayacak bir düşünce: Harika, ey Rusya, onlar görev mi? Seninki, ışınları yeryüzüne yayılacak, cennetin kanatları kadar geniş, sabah ışığı kadar parlak olan ölümsüz ırktır. İnsanların köle olduğu her yerde ateş yakarlar! Onların üzerine yaratıcı zihninizin yaşamı hızlandıran ateşlerini soluyun. Onlara cesaretinizin güçlü kırmızı ışığını verin, her ülkedeki yoldaşların yüzlerine baksınlar ve tüm sevgili dostları ve komşuları olsun. Sonra bütün insanlar seni, kıyametin eşiğinde bir cenneti keşfedecekler.

“Helen Keller tarafından yazılan “Sovyet Rusya’ya Yardım Edin” başlıklı bu mektup. Onun yazdığına inanıyor musun?” üzerine 18 yorum

1. Gaziantep merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar paylaşım gerçekten ilgi uyandırıcı, sağolun 14-08-2020 03:24:56

2. Erzincan merkezden ben Aylin. Selamlar sayfanız süper ötesi hayran edici, face de paylaştım 28-09-2020 18:15:39

3. Osmaniye merkezden ben Emine. Selamın aleyküm web siteniz gerçekten dikkat çekici, sağolun 02-10-2020 11:22:08

4. İstanbul dan kimler var. Helen Keller tarafından yazılan “Sovyet Rusya’ya Yardım Edin” başlıklı bu mektup. Onun yazdığına inanıyor musun? . merhaba arkadaşlar siteniz cidden güzel, tebrikler , hatice – 383

Yorum yapın