Şeytanlar bu dünyanın hakimleridir: Fasces. . . . Bir ruh ikiye bağlı olamaz ustalar– Tanrı ve Cæsar.

Bu ağır uyku, İmparator tarafından zenginlikler ve alanlarla yağdırılan rahipler dışında başka nerede olabilirdi? Bu adamlar, inançla sarıldıkları bir yoksulluktan sonra (yeni kazandıkları servetten sarhoş olan) ağır bir rüya ile uyudular. Önceleri Mesih’in, havarilerinin ve onlardan sonraki sadık rahiplerin yoksulluğu hakkında vaaz veriyorlardı; şimdi, nüfuz alanlarını, emperyal onurları ve hatta emperyal otoriteye üstünlüğü kabul eden yoksulluğu reddediyorlar.[313] (Eski mülklerinde), yoksulluğu Mesih ve O’nun örneği tarafından emredilen (imanın bir parçası) olarak kabul ettiler. Rahibin bu hızlı ve kolay değişimi yapabilmek için rüyasında şaşkına dönmüş olması ve kalbinin kararmış olması gerektiğini gösteriyor: Yoksulluktan sonra böyle bir lükse ve dünyada böylesine yüce bir konuma dalmak. Başlangıçta Mesih’in adıyla mağaralarda, kayaların arasında ve ormanlarda saklandı ve şimdi İmparator onu Roma’da beyaz bir kısrağa oturtarak ona rehberlik ediyor – yoksa beyaz bir at mıydı? Önemli değil! Her zaman bir ‘kötü alâmet kuşuydu'[314] – tüm dünya önünde gösterişli bir şekilde saygı göstermek. Gelecek nesiller için gördüklerini yazanlar bu şekilde kayda geçmişti: Roma’daki kalabalıklar, “Baba, baba! Papa! Bu ne? Nasıl gidiyor? Oraya bakın, İmparator atı eyerledi ve Rahibi oturarak onu kasabanın içinden geçirir! “[315]

İsa ile ilgili efsanelerin en önemli noktasında, şeytanın onu nasıl yüksek bir dağa çıkardığı ve ona bir anda dünyanın tüm krallıklarını gösterdiği anlatılıyor; ve şeytan ona dedi ki: “Bütün bu gücü sana vereceğim ve onların ihtişamı, çünkü bu bana teslim edildi ve kime istersem, onu veririm. Bu nedenle, bana taparsan, hepsi senin olacak. ” İsa bildiğimiz gibi cevap verdi ve “Seni arkama geç Şeytan!” Dedi. Ve gerçekten bunu kastetti; dünyevi ihtişamla, “geçici güçle” hiçbir ilgisi olmayacaktı; devrimci bir ajitatörün kariyerini seçti ve barışı bozan birinin ölümüyle öldü. Ve iki ya da üç yüzyıl boyunca kilisesi, proleter müjdesine değer vererek onun izinden gitti. İlk Hıristiyanların “kadınlar dışında ortak her şeyi” vardı; onlar ıssız yer altı mezarlarında saklanarak, aslanlara atılıp yağda kaynatılarak sosyal olarak dışlanmış yaşadılar.

Ama şeytan ince bir solucandır; insan doğasını ve onun için savaşan güçlerin gücünü bildiği için tek bir yenilgide pes etmez. İsa’yı elde etmeyi başaramadı, ancak İsa’nın kilisesini almak için tekrar geldi. Yeni devrimci fikrin gücü sayesinde Kilise, çürüyen Roma İmparatorluğu’nda muazzam bir güç pozisyonu kazandığında geldi; ve süptil solucan, İmparatorun kendisinden daha az bir kişi kılığına bürünerek, yeni inanca dönüşmesi gerektiğini önerdi, böylece Kilise ve Tanrı’nın daha büyük ihtişamı için birlikte çalışabilirdi. Örgütlenmeleri için hırslı olan kilisenin piskoposları ve babaları bu plana düştüler ve Şeytan kendi kendine gülmeye başladı. Üç yüz yıl önce İsa’dan istediği her şeyi almıştı; dünyanın en büyük dinine sahipti.

• Upton Sinclair, Dinin Kazançları: Ekonomik Yorumda Bir DenemeKitap Yedi: Toplumsal Devrim Kilisesi, “Mesih ve Sezar” (1918)

Hristiyan ahlakını ele alalım: Başka hangi öğreti, çarmıha gerilmiş bir Tanrı adına söylenenden daha fazla zihin üzerinde etkili olabilirdi ve tüm mistik gücüyle, tüm şehitlik şiiriyle, uygulayıcıları affetmedeki ihtişamıyla hareket edebilirdi? Yine de kurum dinden daha güçlüydü: yakında Hıristiyanlık – imparatorluk Roma’ya karşı bir isyan – aynı Roma tarafından fethedildi; ilkelerini, geleneklerini ve dilini kabul etti. Hristiyan kilisesi Roma hukukunu kendi olarak kabul etti ve bu nedenle – Devlete müttefik olarak – tarihte Hristiyanlığın kaynağında başvurduğu tüm yarı komünist kurumların en öfkeli düşmanı oldu.

Author

17 Comments

1. Selamın aleyküm siten yeminle dikkat çekici, saolun

2. Kayseri merkezden ben emin. Merhabalar sayfanız harbiden hoşuma gitti, facebookta paylaştım 04-01-2021 23:49:56

3. Mardin merkezden ben Hasan. Merhaba herkese web siteniz inanılmaz güzel, şukuladım 06-01-2021 11:02:45

4. Slm sayfanız süper ötesi mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

5. Bu konu : ” İblisler bu dünyanın hakimleridir: ihtişamlara sahipler. ” çok güzel. Mrb sayfanız ciddiyim çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , gaye – 23

6. Sakarya dan kimler var. İblisler bu dünyanın hakimleridir: ihtişamlara sahipler. . selamun aleyküm sayfanız vallaha güzel, saolun , doruk – 194

7. Merhaba herkese siteniz inanki iyi, teraziye tıkladım

8. Bu konu : ” İblisler bu dünyanın hakimleridir: ihtişamlara sahipler. ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımınız inan ki mükemmel, teşekkürler , ali – 472

9. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” İblisler bu dünyanın hakimleridir: ihtişamlara sahipler. ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşım valla hayran bıraktı, twitter da paylaştım , elif yılmaz – 415

10. Gümüşhane dan kimler var. İblisler bu dünyanın hakimleridir: ihtişamlara sahipler. . Selam herkese sayfanız süper ötesi dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , Gürbüz – 213

11. Bu konu : ” İblisler bu dünyanın hakimleridir: ihtişamlara sahipler. ” çok güzel. Mrb web siteniz süper ötesi dikkat çekici, saolun , ali – 207

12. Düzce merkezden ben ziya. Mrb paylaşımın gerçekten hoşuma gitti, teraziye tıkladım 27-02-2021 05:27:17

13. Selam paylaşımınız harbiden hoşuma gitti, twitter da paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link