İnsanlar, çevrelerinde hiçbir şeyi sorgulamadan ya da neden yaptıklarını neden yaptıklarını sorgulamadan 9-5 işlerinde çalışarak gün boyunca akılsızca giderler. Bunu neden yapıyoruz? Bunun neden önemli olduğunu düşünüyoruz? Neden başkası yaptığımıza karşı çıkıyor? Neden bu gezegene yerleştirildik?

“Kendinizi, utanmamaya ihtiyaç duyan, hakikat sözünü haklı olarak bölen Tanrı’ya onaylanmış göstermek için çalışın.” (2. Timoteos 2:15)

Yeni Ahit’ten bu pasajı okurken aklıma gelen ilk düşünce, bir ders kitabını büyük bir dikkatle okuyan veya İncil ayetinden sonra İncil ayetlerini ezberleyen biri. 2. Timoteos 2:15 yazılırken bugün bildiğimiz haliyle İncil’in var olmadığı gerçeğini boşverin. Son zamanlarda, onu bu ayetin yazıldığı bağlamla çok daha tutarlı bir perspektiften görebiliyorum. Bu ifşanın sonuçları, “gerçeğin sözünü doğru bir şekilde bölmenin” ne anlama geldiğine dair çok daha heyecan verici olmuştur. Bana en çok atlayan iki kelime “çalışmak” ve “kelime”. Bu iki kelimeden dolayı, pasajın bir kitabı incelemekten bahsettiğini düşünmek oldukça mantıklı görünüyor. Gerçek şu ki, Havari Pavlus bu mektubu Timothy’ye yazarken, Yeni Ahit tam olarak yazılmamıştı ve hatta o zamanlar ortalama bir inanan için Eski Ahit bile mevcut değildi. 2000 yıl önce ortalama bir evde böyle kitaplar neredeyse hiç yoktu. Dırdırcı soru, ne hakkında konuşmuş olabilirlerdi? Pasaj “Tanrı tarafından onaylanma ihtiyacından” bahsettiği için, onun hakkında konuştuğu şeyin çok önemli olduğu fikrine kapılıyoruz. İnsanın gelenekleri bize Mukaddes Kitabı incelemenin büyük önem taşıdığını ve aşırı derecede İncil’in neredeyse Tanrı OLDUĞUNU söyler. Bununla birlikte, Pavlus’un Timothy’yi çalışması için teşvik ettiği şey Kutsal Kitap değilse, o zaman neydi? Arzumuz gerçekten Tanrı’yı ​​memnun etmekse, bu sorunun cevabı aramaya değer olmalıdır. Bu pasajdaki başka bir cümle, bunun bir tür pratik beceriyle ilgili olabileceğini öne sürüyor. Paul, “utanmaması gereken bir işçi” hakkında konuşmaya devam ediyor. Bir “işçi” nin, ister araba satıcısı, ister bankacı, çiftçi olsun, ister sadece vergi formlarını doldursun, utanmadan orada iş yapabilmesi önemlidir. Herhangi bir işgücünde yetkin olmak önemlidir. O zamanlar Paul’ün referans verdiği “çalışma”, bir kişinin bir okulda, bir çıraklıkta veya bir işveren için çalışırken iyi bir öğrenci olması için gerekli olan tip çalışma olabilir, böylece “işçi veya işçi “Bulundukları iş alanındaki çalışmalarından utanmalarına gerek yok. Şimdi bu konudaki hislerim, Paul’un ayırt etme, bilgelik, öğüt ve düşünme hakkında konuşmasıdır. Tanrı, eleştirel düşünceyi kullanmamızı, önümüze konulan engelleri göz önünde bulundurarak zihnimizi kullanmamızı ve sorunlarımıza her gün en iyi çözümleri bulmamızı ister. Kafamda akılsız zombilerle dolu bir dünya resmi var ve bence bu günümüz işgücünde oldukça yaygın. İnsanlar akılsızca gün boyunca 9-5 işlerinde etraflarında hiçbir şeyi sorgulamadan ya da neden yaptıklarını yaptıklarını sormadan giderler. Benim arzum, Hıristiyan inananların karşı karşıya kaldıkları sorunlar üzerinde düşünebilmeleri ve inandıkları şeye daha inandırıcı ve ikna olmuş şekilde çıkabilmeleri için inançlarını daha fazla sorgulamaya başlamasıdır. Kutunun dışında düşünmek tartışmalara yol açacaktır, ancak sonunda, nihayetinde hayatınızla yapmaya karar verdiğiniz her şey için sizi daha iyi donatacaktır. Bugün “rasyonel” kelimesini düşünüyordum. “Akıl” ile aynı kök sözcükten gelir. “Neden” kelimesi “Neden” kelimesiyle bağlantılıdır. Bu, kendimize sürekli olarak düşmekten alıkoyulmayacak mıysak sormamız gereken kelime. Bunu neden yapıyoruz? Neden önemli olduğunu düşünüyoruz? Neden başka biri buna karşı çıkıyor? Neden bu gezegene yerleştirildik? Etrafımızdaki insanların güdülerini ve güdülerimizi sorgulamıyorsak, er ya da geç oldukça mantıksız (yani “sebepsiz”) görünmeye başlayacağız. Neye inandığınız hakkında ciddi düşünmeniz ve zayıflıkları ve güçlü noktaları dürüstçe incelemeniz gerekir. Umudum, herkesi, her gün sizi çevreleyen yüzlerce sorundan herhangi birinde beyni harekete geçirmeye yönelik pratik adımlar atmaya ve aktif olarak “bir işçi” olmak istediğinizi bilerek güven ve alçakgönüllülükle ilerlemeye teşvik etmektir. Yaptığınız her şeyde doğrunun sözünü haklı olarak bölerek utanmamaya ihtiyacınız var.

İncil kehanetlerini veya komplolarını incelerken eleştirel düşünmenin önemini daha da açıklayan bir video.

👉 Kutsal Kitap Peygamberliği Nasıl Çalışılır? 👈

“İnsanlar, çevrelerinde hiçbir şeyi sorgulamadan ya da neden yaptıklarını neden yaptıklarını sorgulamadan 9-5 işlerinde çalışarak gün boyunca akılsızca giderler. Bunu neden yapıyoruz? Bunun neden önemli olduğunu düşünüyoruz? Neden başkası yaptığımıza karşı çıkıyor? Neden bu gezegene yerleştirildik?” üzerine 19 yorum

1. Gaziantep merkezden ben ahmet. Mrb siteniz yeminle çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 15-08-2020 06:00:51

2. Mardin merkezden ben doruk. selamun aleyküm paylaşım ciddiyim hayran edici, teraziye tıkladım 16-08-2020 08:12:40

3. Gaziantep merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar siten inanılmaz çok hoşuma gitti, saolun 25-08-2020 04:24:35

4. Antalya merkezden ben ahmet. merhaba arkadaşlar paylaşım gerçekten mükemmel, teşekkürler 09-09-2020 03:32:46

5. Diyarbakır merkezden ben gaye. Slm web siten gerçekten hayran edici, sosyal medyada paylaştım 27-09-2020 02:30:08

6. Bolu merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar paylaşımın inanılmaz hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 02-10-2020 11:22:07

7. Bayburt merkezden ben ziya. Selamlar siteniz valla çok hoşuma gitti, teşekkürler 07-10-2020 18:08:30

Yorum yapın