Siyaset, toplumun pek çok yönüyle iç içe geçmiştir ve bu noktada kaçınılması temelde imkansızdır. Kültür savaşından kimlik politikasına, erdem sinyalizasyonuna, içinde yaşadığımız toplumun dokusunu sökmek için gerçek çağrılara kadar, bu son derece politik olarak yüklü bir kültürdür. Ama bunun bir nedeni var. “Sol / sağ paradigmasına düşmeyi bırak” şeklindeki bu aydınlanmış merkezci çağrı oldukça cahil ve yanlış yönlendiricidir ve nedenini açıklayacağım. Gerçek şu ki, konuların birbirini dışlayan doğası nedeniyle birçok bakış açısı ister istemez sol / sağ paradigmasına bölünmüştür. Birkaç örnek:

Bireycilik ve Kolektivizm

Özgürlük ve Kontrol

Riske Karşı Güvenlik

Düzene Karşı Kaos

Yapıya Karşı Açıklık

Geleneksel Değerler ve Aşamalı Değerler

Din ve Laiklik

Bu yönler GEREKLİ BİR ŞEKİLDE BÖLÜNMÜŞTÜR ve bunu yapmamızın en güçlü yolları kültürel, sosyal ve politik yollardır, ancak çoğunlukla günümüzde ve çağda siyaset çünkü siyaset, zenginlikle büyük ölçüde aşılanmış bir güç boşluğudur. Her bir karşıt görüş çifti arasında sürekli bir gerilim vardır ve bu onları nihayetinde birbirleriyle uyumsuz hale getirir. İki karşıt strateji arasında meydana gelebilecek bazı küçük örtüşme veya uzlaşma alanları olsa da, temelde birbirleriyle çelişiyorlar. Bir daire, aynı anda hem düzen hem de kaosa sahip olamayacağınız şekilde kare olamaz. Evet, daire ile kare arasında bir yerde yumurta tipi bir şekle sahip olabilirsiniz, ancak insanlar düşüncelidir ve çoğu, daire veya kare olan ideal için çabalar. Sol / sağ paradigması, insanların kendilerini öngörülebilir şekillerde organize eden çeşitli konularda sahip oldukları farklı karşıt görüşlerin bir temsilidir.

Örneğin, Riske Karşı Güvenliğe değer verirseniz, Özgürlüğün Kontrolüne kaçınılmaz olarak değer vereceksiniz. Bu kavramı en uç noktaya götürürsek, herkesin son derece kontrollü hapishane hücrelerinde yaşaması daha güvenli olacaktır. Temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız sürece (sağlıklı yemek, egzersiz, açık hava, sosyal iletişim, seks, vb.), Araba kazaları, aşırı dozda uyuşturucu, cinayet, obezite vb. Şeyler olmayacaktı. İşler çok çok güvenli hale getirilebilirdi. Ama hayat berbat olurdu çünkü özgürlük olmayacaktı ve güvenlik adına riskin yokluğu, fazla ileri giderseniz bunu haklı çıkarmaz. Sonunda insanlar isyan edecek ve beraberinde getirdiği risk ne olursa olsun özgürlük için çabalayacaktır. Ancak ne Kontrol ne de Özgürlüğün temel bir uç noktasında yaşamadığımız için, herhangi bir zamanda tüm toplumda çok sayıda konu arasında her ikisinin lehine hareket eden değişken bir ölçek var.

Bu temaları tüm siyasi olarak aktif bir toplumda çoğaltın ve sonuçta kendilerini tüm yelpazede bu değerleri temsil eden siyasi partiler halinde organize eden benzer ve kesişen oy kullanma alışkanlıklarına sahip kolektif insan grupları oluşturacaktır. BU ÖNLENEMEZ. Bu bir tuzak değil, bir aldatma değil, “seçkinlerin” bizi bölmek için yaptığı bir kurulum değil,% 100 gerçek, gerekli ve kaçınılmaz. Herhangi bir konuda kimin doğru olduğunu tartışmak istiyorsanız, özgür hissedin, ancak birbirini dışlayan konuların ortasında insanlar gibi davrandıkları için insanları eleştirmeyi DURDURUN.

Author

64 Comments

1. Selamın aleyküm paylaşım süper ötesi dikkat çekici, linkedinde paylaştım

2. Mrb sayfa inanılmaz çok güzel, sosyal medyada paylaştım

3. elif yılmaz Reply

Mrb web sitesi cidden dikkatimi çekti, teraziye tıkladım

4. Tekirdağ merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm web sitesi harbiden dikkat çekici, sağolun 28-08-2020 12:15:37

5. Gürbüz Reply

Selamlar paylaşım ciddiyim çok iyi, linkedinde paylaştım

6. Gürbüz Reply

Merhaba herkese sayfanız gerçekten çok iyi, face de paylaştım

7. Uşak merkezden ben doruk. Mrb paylaşım vallaha billaha hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 03-09-2020 03:30:30

8. selamun aleyküm paylaşımınız vallaha dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

9. Gürbüz Reply

Tunceli merkezden ben Gürbüz. Selamın aleyküm web sitesi vallaha çok güzel, tebrikler 17-09-2020 22:10:28

10. elif yılmaz Reply

Eskişehir merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm siteniz yeminle çok hoşuma gitti, sağolun 19-09-2020 00:41:00

11. selam arkadaşlar sayfan vallaha dikkatimi çekti, saolun

12. selamun aleyküm bu web sitesi süper ötesi mükemmel, twitter da paylaştım

13. Tekirdağ merkezden ben gaye. Slm paylaşım vallaha billaha çok iyi, tebrikler 10-10-2020 01:57:00

14. selamun aleyküm sayfa gerçekten dikkat çekici, saolun

15. İzmir dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Merhaba herkese sayfa inan ki dikkatimi çekti, teşekkürler , Emine – 370

16. Aydın merkezden ben ahmet. Selam sayfa süper ötesi dikkat çekici, şukuladım 25-10-2020 22:40:50

17. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Merhabalar web sitesi gerçekten çok güzel, face de paylaştım , ziya – 446

18. Kırşehir merkezden ben ali. selamun aleyküm bu web sitesi ciddiyim çok güzel, face de paylaştım 01-11-2020 02:28:51

19. Uşak merkezden ben doruk. Mrb sayfanız gerçekten hayran edici, twitter da paylaştım 23-11-2020 06:55:43

20. Gümüşhane dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Selam herkese web siten inanılmaz mükemmel, facebookta paylaştım , hatice – 46

21. Ordu dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . selam arkadaşlar sayfanız ciddiyim çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , emin – 139

22. Tokat dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . merhaba arkadaşlar web siten vallaha billaha hayran bıraktı, saolun , doruk – 456

23. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım cidden hayran edici, şukuladım , memo – 183

24. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Merhaba herkese bu web sitesi vallaha hoşuma gitti, facebookta paylaştım , banu – 300

25. Selam paylaşım inanki dikkat çekici, teraziye tıkladım

26. Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten güzel, linkedinde paylaştım

27. Selamlar web siteniz harbiden hayran bıraktı, face de paylaştım

28. Slm sayfan vallaha mükemmel, facebookta paylaştım

29. Bartın dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Selamlar siteniz inanki dikkatimi çekti, teraziye tıkladım , memo – 249

30. Kocaeli merkezden ben hatice. Merhabalar siteniz valla ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 06-01-2021 06:22:02

31. Gürbüz Reply

Merhaba paylaşımın inanılmaz dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

32. selam arkadaşlar sayfanız cidden hoşuma gitti, facebookta paylaştım

33. Gürbüz Reply

Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Merhabalar siteniz gerçekten hoşuma gitti, saolun , Gürbüz – 55

34. Gürbüz Reply

Slm paylaşımın harbiden dikkat çekici, twitter da paylaştım

35. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Selam herkese sayfan inanki dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , Hasan – 421

36. Diyarbakır merkezden ben Hasan. Mrb web siteniz valla çok güzel, şukuladım 22-01-2021 21:37:21

37. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Selam sayfan inanki hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 293

38. Artvin merkezden ben ali. selamun aleyküm bu web sitesi inanılmaz çok güzel, facebookta paylaştım 26-01-2021 13:58:15

39. Elazığ dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . selamun aleyküm bu web sitesi inanki hoşuma gitti, teşekkürler , hatice – 265

40. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Selam herkese paylaşım inanılmaz dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , ali – 178

41. Çankırı dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Selam herkese paylaşımın süper ötesi güzel, sağolun , ahmet – 42

42. Merhaba sayfan inanki çok hoşuma gitti, teşekkürler

43. Kars dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . selamun aleyküm sayfa yeminle dikkat çekici, teşekkürler , Aylin – 150

44. Edirne dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Merhaba siten süper ötesi hoşuma gitti, facebookta paylaştım , Aylin – 296

45. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız harbiden hayran bıraktı, face de paylaştım , gaye – 281

46. Gürbüz Reply

Kastamonu merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar paylaşımın inan ki hayran bıraktı, teraziye tıkladım 07-03-2021 01:41:02

47. Kırklareli merkezden ben ali. Selam herkese paylaşımınız inanki mükemmel, face de paylaştım 12-03-2021 18:56:41

48. Mardin dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . merhaba arkadaşlar siten harbiden iyi, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 204

49. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Slm web siten vallaha hoşuma gitti, saolun , elif yılmaz – 480

50. elif yılmaz Reply

selamun aleyküm sayfan vallaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

51. Bilecik merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar web siten cidden çok hoşuma gitti, tebrikler 06-04-2021 17:48:57

52. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Merhaba bu web sitesi inan ki dikkatimi çekti, sağolun , Hasan – 419

53. Hatay dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Merhabalar siteniz inanki dikkatimi çekti, face de paylaştım , ahmet – 436

54. Bu konu : ” İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. ” çok güzel. Merhaba sayfa süper ötesi güzel, facebookta paylaştım , ali – 222

55. Eskişehir merkezden ben hatice. Merhaba web sitesi inanki dikkat çekici, teraziye tıkladım 22-04-2021 14:26:05

56. Düzce dan kimler var. İnsanların “bu alt politikayı” yapıp “Sol / Sağ Paradigmasına” düşmelerinden şikayet etmeyi bırakın. Sol / Sağ Paradigma yalnızca gerçek değil, aynı zamanda kültür ve toplumda farklı sonuçları / hedefleri organize etmenin geçerli ve gerekli bir yoludur. . Merhaba herkese siten harbiden dikkat çekici, teşekkürler , mehmet – 71

57. Artvin merkezden ben memo. Selam sayfa süper ötesi çok iyi, tebrikler 02-05-2021 04:35:06

58. Kahramanmaraş merkezden ben gaye. Mrb web sitesi vallaha mükemmel, sosyal medyada paylaştım 03-05-2021 08:51:16

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link