İnsanların Yapay Zekayı Nasıl Kullanacağını Düşünüyorsunuz? İyilik mi Kötülük mü?

Geçenlerde YouTube dizisi şovunun “Age of AI” adlı ilk 3 bölümünü ve “Yapay Zeka Hakkında Konuşmamız Gerekiyor” adlı bir belgeseli izledim. Ve bununla ilgili bazı düşüncelerimi paylaşmak ve başkalarının da bunun üzerine araştırma yapmasını istedim.

İnsanların yarattığı teknoloji ve icatlar etkileyici ve ürkütücü. Bir tür olarak daha ileri hale geliyoruz ve bilgi her yerde artıyor. Ancak bu yeni teknolojileri nasıl ve neden kullandığımız insanların elinde ve hepimizin bildiği gibi, çoğu zaman en iyi kararları vermiyoruz. İnsanların kalpleri, çok küçük dozlarda sevgi ile açgözlülük, korku, güç ve şehvetin karışık motifleriyle doludur.

“The Age of AI”, zihnimiz tarafından kontrol edilebilen amputeler için robot uzuvlar veya yoğun dumandan görmelerine yardımcı olan bir itfaiyeci maskesi gibi yapay zekanın yardımıyla yararlı ve pratik icatlar yapma potansiyeline sahip olduğumuzu gösterdi.

Öte yandan, en iyi kararları vermek için özel olarak tasarlanmış bir AI sistemini dinlememeyi seçtiğimizde gösterilen bölümler, sonunda istediğimiz sonuçları elde edemiyoruz. Yarışı kazanmak için kararlar almak için bir AI sistemi kullanan bir NASCAR ekibi vardı, ancak yarışın sonuna gelindiğinde önemli bir karar verilmesi gerektiğinde, ekip şefi yapay zekayı göz ardı etti, kendi kararı ve sonunda kaybetmek.

Yapay zeka ile ilgili bir başka sorun da, onları insanlara benzeyecek şekilde tasarlıyor olmamız.. Ne kadar kötü olabileceğimizi görmek için geçmişe gitmek uzun sürmez. Peki tüm bunlar nereye gidiyor?

Gelecekteki hükümetleri ve büyük kuruluşları merak ediyorum, karar vermek için AI kullanacaklarsa? Ve eğer AI insan görüntüsündeyse, kararların felaket, açgözlü ve manipülatif olacağını ancak hayal edebilirim.

Ya yaklaşan kötü dünya hükümeti merkezi bir AI varlığı tarafından yönetiliyorsa? Başımız belada olabilir.

AI hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ve insanlar bu teknolojiyi nasıl kullanacak?

Her neyse, işte Yapay Zekanın karanlık taraflarının daha derinine inen bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=uaHAC3W5NhU&t=1s

“İnsanların Yapay Zekayı Nasıl Kullanacağını Düşünüyorsunuz? İyilik mi Kötülük mü?” üzerine 15 yorum

1. Tekirdağ merkezden ben ziya. Merhaba paylaşımınız inanılmaz çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 20-09-2020 21:15:35

2. Trabzon merkezden ben banu. Merhabalar sayfanız vallaha billaha mükemmel, teraziye tıkladım 02-10-2020 11:19:28

3. Siirt merkezden ben ali. Slm sayfanız gerçekten hayran edici, facebookta paylaştım 02-10-2020 13:17:09

4. Uşak merkezden ben Aylin. Merhabalar paylaşımınız inanılmaz çok güzel, sağolun 02-10-2020 13:18:35

5. Rize merkezden ben ziya. Selamlar sayfa inanki çok güzel, face de paylaştım 03-10-2020 18:30:56

6. Bu konu : ” İnsanların Yapay Zekayı Nasıl Kullanacağını Düşünüyorsunuz? İyilik mi Kötülük mü? ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfa ciddiyim çok güzel, sosyal medyada paylaştım , ali – 38

7. Yalova merkezden ben . Mrb siteniz gerçekten dikkat çekici, twitter da paylaştım 23-10-2020 12:18:37

Yorum yapın