Kategoriler
Genel

İşte bilgi / yanlış bilgilendirme, internet, sosyal medya, politika ve kitleler hakkındaki "komplo teorisi"

Yani bu büyük bir tane. Ben gerçekten reddit adamı değilim. Bu yeni çıkmış akıllı telefonlardan birinde çalışmaya çalışan eski bir büyükbaba gibi hissediyorum. Tüm bunların nasıl çalıştığını gerçekten anlamıyorum. Bu yüzden ben sadece taklit edeceğim.

Yeni teknolojilerin, özellikle “akıllı” cihazların ve internetin, sahip olunan güçler tarafından kuşatıldığı bir çağda yaşıyoruz. Burada oturup, bizi kontrol etmek için her şeyin düzenlendiğini veya hükümetin kötü olduğunu veya bugün gördüğümüz sonuçlardan herhangi birinin gerçekten amaçlandığını söylemiyorum.

Fakat zihinlerimiz araştırılıyor. Umarım yabancı uzay küreleri tarafından değil. Ancak cihazlarımız tarafından. Okuduklarımıza, neye tıkladıklarımıza, neye tıklamadıklarımıza. Neye bakıyoruz. Bakmaya ne kadar zaman harcıyoruz. Nasıl yazıyoruz?

Bazılarınız "bu adam çok geride. Ne aptal" gibi olacak. Muhtemelen bir çoğunuz.

Ve bu veriler – zaten herkes biliyor, çok değerli. Pazarlama için; siyasal amaçlar için. Bir güç ve etki biçimi olarak.

Bu ülkenin şu anda "bölünmüş" olmasının bir nedeni de medya. Sadece "medya" değil. Veya "sosyal medya". Ama hepsi bir arada, birlikte. Hepimiz Facebook ya da sosyal medyada saçma sapan amca / kuzen / arkadaş / akraba çılgınlığına sahibiz. Kutuplaştırıcı politik bok. Ve insanlar sadece tıklar ve yazıp kesinlikle hiçbir şey hakkında tartışmazlar. Radyoyu açtıktan sonra, radyoyu açın, bilgisayarınıza giriş yapın, nasıl baktığınıza bağlı olarak, yüzümüze fırlatıldığına bağlı olarak sürekli bir düşünce akışı ve bilgi / yanlış bilgi var. Ve biz isteyerek bu saçmalığı, saatlerce ve saatlerimizde yüzlerimize tıkıyoruz. Biz istekli gluttons. Bir ampuldeki böcekler gibi. Telefonuna bak! Ona bak!

Olabilecek güçler, kim olduklarını bilmiyorum. Ancak bunların büyük kurumsal yönetici türleri olduğunu tahmin edebiliyorum. Tepedeki siyasi liderler seçildi ve atandı. Devasa devasa banka hesapları akıyor. Siyasi arkadaşlar ve lobiciler, teknoloji uzmanları ve sessiz savaşların ve mücadelelerin tümü hakkında hiçbir şey bilmeyeceğimiz mücadeleler.

Facebook ve Boston Analytics hakkında bir gösteri izledim ve salıncak seçmenlerini salıncak eyaletlerinde etkilemeye çalıştım. Snowden filmini gördüm. Ve kendime, gördüğüm şeyin tam bir boğa olabileceğini söylüyorum. Ama belki de değil. Haberlerde ortaya çıkan saçmalıkların kontrolü, sürekli bilgi toplanması, beğenilmeleri, tıklamaları, emojileri, teknoloji kullanıcıları olarak sürekli olarak topladığımız çöplerin tümü, kendi içinde bölünmüş ve bölünmüş ve kaotik olan kitlesel bilgi toplama birliğine giriyor . Bizi etkilemek için kullanmaya ve kontrol etmeye çalışıyorlar.

Ve bu seçkinler – Herhangi bir kolektif gündem olduğuna inanmıyorum. Onlar da bizim gibiler, çoğu. Her zaman daha fazlasını istiyor. Hala daha fazla para, güç, kontrol, etki, önem ve saygı için susadı. Ve popüler fikirlerin teknoloji ile nasıl yönlendirileceğini çözmeye çalışıyorlar. Sosyal medya aracılığıyla, telefonlarımız, cihazlarımız, "ana medya".

Onlar zaten bir şekilde, bir şekilde veya başka bir şekilde başarılı oldular. Ne kadar başarılı olduklarını kimse tahmin ediyor. Fakat biz bunun etkisinin farkındayız. Belki basının inanılmaz önyargısı, ister inan ister inanma, hepimiz için bir uyarı işaretidir. Belki de neler olup bittiğinin en belirgin belirtisi budur – görünmez büyük batı batı dünyasında, bilgi ve etki piyasası olan sessiz savaşlar devam ediyor.

Bu pazar her zaman oradaydı. Teknoloji gerçekleşmeden önce farklıydı – farklı şekillerde işe yaradı. Gazete ve radyo Her zaman fikir ve bilgi pazarı olmuştur, ancak tarihte hiç bu kadar büyük miktarlarda bu kadar kolay bulunmamıştı. Bireyden aileye, yaş grubuna, cinsiyete, ırka, coğrafyaya kadar bütün birimlerinde. Ve güçleri olan ve bu verileri iradesini yerine getirmek için en verimli ve etkili biçimde nasıl kendi avantajlarına göre değiştirebileceklerini anlamaya çalışan güçler.

Bu delice gelebilir! Ve ben seçkinlerin "bizden sonra" olduğuna inananlardan biri değilim. Veya bizi bir ipteki kuklalar gibi kontrol etmek istiyorlar. Ancak bu yönetici veya o yönetici satılan (x) ürün veya hizmetten daha fazlasını istiyor. Veri ve bilgileri, tüketici pazarını manipüle etmek amacıyla bir araç olarak kullanıyor. Aynı yönetici, daha fazla düzenleme düzenleyecek veya dayatacak bir siyasi lider veya çıkarlarına yarar sağlayacak bir politikayı yürürlüğe koyan veya ortadan kaldıran bir lider istiyor. Dolayısıyla seçmen etkilemek için kullanılan bir araç olarak bilgiler.

Şu an bu aletin çok keskin olmadığına inanıyorum. Honlanmış değil, verimli değil. Ve hala nasıl deneneceklerini ve en iyi şekilde kullanabileceklerini düşünüyorlar. Ama işe yarıyor!

Son zamanlarda gördüğüm en çarpıcı örnek "haberlerde" oldu. Joe Biden, Esrar konusundaki tutumu ile ortaya çıktıktan sonra, aniden ve neredeyse aynı anda, esrarın kan basıncını nasıl etkileyebileceğini ve 19-35 ya da öylesine gençlerde inme riskini artırdığını gösteren reklamlar görmeye başladım. Oh hayır! O benim! Tansiyonum yüksek! Esrar hakkında olumsuz haberler görmeye başladım. Birden tıbbi esrarın yararlarını anlatan başka hikayeler yoktu. Birdenbire işler daha karanlık bir hal aldı.

Bu, tüm saçmalıkların ülke genelinde tahribata uğrayan THC vape yağıyla ilgili ortaya çıktığı yaklaşık aynı zamandı. Birden vaping endüstrisi kuşatma altındaydı. Birden insanlar patlamış mısır ciğerli ve korkunç hastalıklı sinekler gibi düşüyorlardı. Korku, ulusun her tarafındaki vape tutkunlarının kitlelerinde dolaştı! Fedoras ve pelerinler.

Bir yere vaktini doğru anı için teklif veren bir yerde büyük bir Tütün yöneticisi var mıydı? Dang Juul karını almıştı. İnternet üzerinden, sosyal medyada kitlesel olarak vapingle ilgili korku dalgaları göndermesi için kitlesel bir patlama içinde etkilerini kullanmanın bir yolu var mı? Kimi aradı? Nasıl çalıştı? Aletin istenen sonucu – etkisini almasını sağlamak için yöntem nedir?

Çünkü bu çağdaki güç, verileri yönetme ve etkili biçimde kullanma becerisine dayanır. Modern çağda bu çağda modern insanlar veri için obur vardır. Cihazlarımızı günlük olarak kusturuyoruz. Pazara ücretsiz bir mal besliyoruz – kendi kişisel tercihlerimiz – politik görüşlerimiz – korkularımız – umutlarımız – ne istiyoruz – ne istiyoruz – ne istiyoruz – gerçekten ne istiyoruz, gerçekten ne istiyoruz.

Bu yüzden, nihai güç sadece tüm bilgileri / yanlış bilgileri kontrol etmekle kalmayıp, aynı zamanda etkili alıcıları tamamen habersiz tutarken, istenen sonucu elde etmek için etkili bir şekilde manipüle edebilmek ve uygulamak olacaktır.

Henüz varmadık mı? Zaten bir süredir orada bulunduk mu? Bunun gerçekleşmesi bile mümkün mü? Bu mümkün mü? Nasıl bilebilirdik.

Bence hayır, henüz varmadık. Bence en iyi şekilde, sürekli ve devam eden mücadele nedeniyle, hem bireysel hem de her şeyi kapsayan düşünce akışı / bilgi / yanlış bilgi akışında, etkilerin olabileceği seviyeye yakın olmayan o kadar düzensiz ve rastgele kaos var.

Siyasi palyaçolar ve inanılmaz derecede zengin olan insanlar pozisyon için boğuşmak ve bu yeni bulunan gücün nasıl kullanılacağını bulmaya çalışmakla meşguller. Bu arada yapabileceğimiz en iyi şey, okuduğumuz veya duyduğumuz ve kendimize güvendiğimiz hiçbir şeye inanmamaktır. Telefonu yere koy. Kanepede yanınızda oturan biriyle mutlu bir sohbet yapın.

Bakın, bunu yıllardır düşünüyordum … ve zaman zaman biraz korktu beni.

Birkaç yıl önce, karımla gölde balık avlamak üzere olduğum hakkında konuşarak bilgisayarın önünde durdum. Teknemi rampadaki suya atıp balığa gidecektim. Balık tutma. Tekne. Göl. Mac masaüstü 20 metre uzakta.

Havayı kontrol etmeye gidiyorum – bir ek açılır pencere ve karavanımdaki istilacı su hitch yürüyüşçülerini kontrol etmemi hatırlattı. İstilacı zebra midye Woe!

Tesadüf mü? İnternetten kayıklağı satın alıyorum.

Hayır, zaman içinde aramayı öğrendiğim gibi, internetin beni ne kadar iyi tanıdığını görebiliyordum. Ve zaman zaman telefonumu yakıp, nehirde bir olta kamışı ve demir tava ile yüzen varil duba teknesinde yaşamak istememi sağladı. Çünkü mahremiyete ve özgürlüğe değer veriyorum. Ama bu internetin, telefonların ve onunla birlikte gelen tüm saçmalıkların artık hayatımızın bir parçası olduğunun farkına vardım.

Telefonumda / bilgisayarımda daha az zaman geçirmeye çalışıyorum. Artık haberleri izlemiyorum. Hepsi bir şey ifade etmeyen sadece dikkat dağıtıcı ve saçmalık. Gerçekten bir şeyi ifade etmek, haberlerde sürekli olarak gördüğünüz ve duyduğunuz şey değil, göremediğiniz veya duymadığınız şeydir.

Çünkü dikkat dağıtıcı ve belirli konulara aşırı odaklanma daha fazla bilginin üretilmesi için bir katalizör olabilir. Haberler ne kadar polarize olursa, yüzünüzde sürekli bir şekilde, tıklar, okur, bakar ve her gün saatlerce ve saatlerce kaydırırken verilerinizi sünger gibi emmek o kadar kolay olur.

T.V.’deki Trump ve görevden alma ve Nancy ile ilgili tüm saçmalıklar ve Greta Thornbrug’un yeni bilgi ekonomisine gerçekten bir teşvik edici olabileceği söylenebilir mi? Bizi etkilemesi mi gerekiyor? Kim bilir. Sadece hepsi saçma.

Yani bu uzun ve kimsenin bunu okuyacağından şüpheliyim. Reddit'i nasıl kullanacağımı bilmediğimi söylemiştim. Ama demek istediğim, korkma. Farkında olun, farkında olun ve kendinize güvenin. Kendinizi okuduğunuz, duyduğunuz veya gördüğünüz bir saçmalığa dolandığınızda bulduğunuzda, sadece seyredilen göreceli "gerçek" i hatırlayın. Bu sadece sen değilsin. Kalbini ve inançlarını koru. Sadece sopayı mahvetme! Gobbledyguk!

Nasıl katılıyor veya katılmıyorsunuz? Ne ölçüde? Kabul ederseniz, etkinin ne ölçüde gerçekleştiğine inanıyorsunuz?

“İşte bilgi / yanlış bilgilendirme, internet, sosyal medya, politika ve kitleler hakkındaki "komplo teorisi"” için 103 yanıt

Nevşehir merkezden ben Emine. Merhaba herkese web sitesi valla ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 18-12-2019 16:10:54

Çorum merkezden ben ziya. Mrb bu web sitesi vallaha hayran bıraktı, teraziye tıkladım 20-12-2019 06:46:08

Hatay merkezden ben banu. selamun aleyküm web siten inanki dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 20-12-2019 06:52:32

Bilecik merkezden ben gaye. Selam herkese paylaşımın vallaha billaha dikkat çekici, şukuladım 20-12-2019 06:52:35

Karaman merkezden ben doruk. selam arkadaşlar paylaşım vallaha billaha çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 03-01-2020 20:59:56

İstanbul merkezden ben ziya. Merhaba herkese web sitesi süper ötesi hoşuma gitti, tebrikler 17-01-2020 13:12:24

Kütahya merkezden ben ahmet. Merhaba web sitesi gerçekten çok iyi, tebrikler 19-01-2020 21:48:36

Eskişehir merkezden ben banu. selam arkadaşlar bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 20-01-2020 23:15:23

Afyon merkezden ben Emine. Merhaba herkese siten cidden hayran bıraktı, teşekkürler 20-01-2020 23:15:33

Manisa merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar web sitesi inanılmaz çok hoşuma gitti, face de paylaştım 20-01-2020 23:15:48

Aydın merkezden ben Aylin. Slm web sitesi süper ötesi çok iyi, sosyal medyada paylaştım 20-01-2020 23:16:13

Eskişehir merkezden ben ziya. selamun aleyküm web siten inan ki mükemmel, sosyal medyada paylaştım 20-01-2020 23:16:20

Bingöl merkezden ben gaye. merhaba arkadaşlar paylaşım vallaha ilgi uyandırıcı, şukuladım 22-01-2020 10:34:56

Bilecik merkezden ben ziya. Selam sayfa yeminle hoşuma gitti, twitter da paylaştım 22-01-2020 10:36:32

Kırıkkale merkezden ben banu. Selamın aleyküm sayfanız yeminle dikkatimi çekti, sağolun 22-01-2020 10:37:09

Iğdır merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese bu web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 22-01-2020 10:39:20

Şanlıurfa merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese sayfa süper ötesi iyi, face de paylaştım 22-01-2020 18:43:32

Kırşehir merkezden ben Emine. Selamın aleyküm sayfan gerçekten dikkat çekici, facebookta paylaştım 22-01-2020 18:44:00

Erzurum merkezden ben gaye. Selam paylaşımınız vallaha billaha dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 22-01-2020 18:44:40

Manisa merkezden ben ahmet. Mrb paylaşım vallaha billaha çok iyi, sosyal medyada paylaştım 22-01-2020 18:44:49

Giresun merkezden ben ahmet. Selamlar siten süper ötesi hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 22-01-2020 18:45:10

Bursa merkezden ben ahmet. Merhaba web sitesi vallaha billaha hayran edici, sosyal medyada paylaştım 22-01-2020 19:16:16

Trabzon merkezden ben Aylin. selamun aleyküm siten vallaha billaha hayran bıraktı, face de paylaştım 22-01-2020 19:17:50

İzmir merkezden ben gaye. Merhaba paylaşımınız yeminle iyi, face de paylaştım 22-01-2020 19:19:56

Tokat merkezden ben banu. selamun aleyküm web siten inanılmaz çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 22-01-2020 19:20:25

Bursa merkezden ben ahmet. Selamlar paylaşımınız inanki mükemmel, şukuladım 23-01-2020 04:38:47

Kastamonu merkezden ben gaye. Merhaba sayfanız vallaha billaha çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 23-01-2020 04:39:35

Sakarya merkezden ben ziya. Selamın aleyküm sayfan inanılmaz dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 23-01-2020 04:39:52

Muş merkezden ben elif yılmaz. Merhaba siteniz cidden çok güzel, sağolun 23-01-2020 04:40:36

Antalya merkezden ben mehmet. merhaba arkadaşlar web siten valla çok iyi, twitter da paylaştım 23-01-2020 04:41:02

İstanbul merkezden ben ali. Merhaba web siteniz vallaha hoşuma gitti, teşekkürler 03-02-2020 19:13:49

Karabük merkezden ben elif yılmaz. Mrb paylaşımın inanki hoşuma gitti, teşekkürler 05-02-2020 09:18:17

Kayseri merkezden ben elif yılmaz. selam arkadaşlar paylaşımın vallaha billaha hoşuma gitti, face de paylaştım 07-02-2020 11:27:17

Artvin merkezden ben Aylin. selam arkadaşlar web siteniz harbiden hayran bıraktı, facebookta paylaştım 10-02-2020 10:39:01

Kocaeli merkezden ben elif yılmaz. Selam web siten cidden ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 20-02-2020 10:29:27

Erzincan merkezden ben ali. Merhabalar bu web sitesi gerçekten dikkat çekici, facebookta paylaştım 24-02-2020 20:01:28

Osmaniye merkezden ben elif yılmaz. selam arkadaşlar paylaşımınız vallaha billaha çok iyi, linkedinde paylaştım 01-03-2020 18:38:09

Eskişehir merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm paylaşım inan ki dikkatimi çekti, sağolun 07-03-2020 12:05:19

Tunceli merkezden ben Emine. Merhaba herkese web siteniz inanki dikkatimi çekti, saolun 11-03-2020 16:45:30

Tekirdağ merkezden ben ziya. Selam herkese web siten cidden hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 15-03-2020 16:19:46

Ardahan merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar siteniz inan ki çok iyi, linkedinde paylaştım 16-03-2020 19:11:58

Artvin merkezden ben ziya. Merhaba herkese paylaşım inanki mükemmel, saolun 18-03-2020 02:34:03

Kahramanmaraş merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim hayran bıraktı, tebrikler 24-03-2020 01:49:41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir