Market Watch’tan bir haber aldım, bunun vaxx ile nüfusu düşürmek için bahaneleri olacağını düşündürüyor. Aşağıdaki yazıdan kopyala yapıştır yapılmıştır.

• İnsan faaliyetleri ‘kesin bir şekilde’ iklim değişikliğine neden oluyor

• Dünyanın 20 yıl içinde 1.5C ısınma sınırına ulaşması muhtemel

• Grönland’ın erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi ve diğer etkiler kilitlendi

Nina Chestney ve Andrea Januta tarafından

9 Ağu (Reuters) – BM iklim paneli Pazartesi günü korkunç bir uyarıda bulundu ve dünyanın tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkan ısınmaya yakın olduğunu ve suçlunun “kesinlikle” insanlar olduğunu söyledi.

Bilim adamları, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) bir raporunda, atmosferdeki sera gazı seviyelerinin zaten, yüzyıllar olmasa da on yıllar boyunca iklim bozulmasını garanti edecek kadar yüksek olduğu konusunda uyarıyorlar. https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1

Bu, şu anda meydana gelen ve daha şiddetli hale gelmesi muhtemel olan ölümcül ısı dalgaları, güçlü kasırgalar ve diğer aşırı hava koşullarının üstünde.

Raporu “insanlık için kırmızı kod” olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri António Guterres, kömür enerjisine ve diğer yüksek kirletici fosil yakıtlara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Guterres yaptığı açıklamada, “Alarm çanları sağır edici” dedi. “Bu rapor, gezegenimizi yok etmeden önce, kömür ve fosil yakıtlar için bir ölüm çanı çalmalıdır.”

IPCC raporu, ulusların iddialı iklim eylemi ve önemli finansman sözü vermek için baskı altında olacağı Glasgow, İskoçya’daki büyük bir BM iklim konferansından sadece üç ay önce geldi.

14.000’den fazla bilimsel araştırmadan yararlanan rapor, iklim değişikliğinin doğal dünyayı nasıl değiştirdiğine ve ileride neler olabileceğine dair şimdiye kadarki en kapsamlı ve ayrıntılı resmi sunuyor.

Rapora göre, emisyonları azaltmak için acil, hızlı ve büyük ölçekli önlemler alınmadığı takdirde, ortalama küresel sıcaklık önümüzdeki 20 yıl içinde muhtemelen 1,5 derecelik ısınma eşiğini geçecek.

Şimdiye kadar, ulusların emisyonları azaltma taahhütleri https://reut.rs/3ywxDyE atmosferde biriken sera gazlarının seviyesini düşürmek için yetersiz kalmıştır.

Bulgulara tepki gösteren hükümetler ve kampanyacılar alarm verdi.

ABD iklim elçisi John Kerry yaptığı açıklamada, “IPCC raporu, bu anın ezici aciliyetinin altını çiziyor” dedi. “Küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma yeteneği ulaşılamaz hale gelmeden önce dünya bir araya gelmeli.”

GERİ DÖNÜLEMEZ DEĞİŞİM

Rapora göre, “kesin olarak insan faaliyetlerinden kaynaklanan” emisyonlar, günümüzün ortalama küresel sıcaklığını sanayi öncesi ortalamanın 1,1 C üzerine çıkardı – ve atmosferdeki kirliliğin yumuşatıcı etkisi olmasaydı 0,5 C daha ileriye itebilirdi.

Bu, toplumlar fosil yakıtlardan uzaklaştıkça havadaki aerosollerin çoğunun yok olacağı ve sıcaklıkların yükselebileceği anlamına geliyor.

Bilim adamları, endüstri öncesi ortalamanın 1,5 dereceden fazla ısınmasının, mahsullerin tükeneceği veya insanların sadece dışarıda olmaktan öldüğü kadar yoğun ısı gibi felaket etkileri olan kaçak iklim değişikliğini tetikleyebileceği konusunda uyarıyorlar.

Her ek 0,5C’lik ısınma, bazı bölgelerde aşırı sıcaklıkların ve şiddetli yağışların yanı sıra kuraklıkların yoğunluğunu ve sıklığını da artıracaktır. Sıcaklıklar yıldan yıla dalgalandığından, bilim adamları iklim ısınmasını 20 yıllık ortalamalarla ölçüyor.

ETH Zürih’te dördüncü bir rapor için kaydolacağından şüphelenen bir iklim bilimcisi olan üç kez IPCC ortak yazarı Sonia Seneviratne, “Bir iklim krizinde olduğumuzu göstermek için ihtiyacımız olan tüm kanıtlara sahibiz” dedi. “Politika yapıcıların yeterli bilgisi var. Şunu sorabilirsiniz: Hiçbir şey yapılmazsa, bilim adamlarının zamanının anlamlı bir kullanımı mı?”

Halihazırda kaydedilen 1.1C’lik ısınma, feci hava koşullarını ortaya çıkarmak için yeterli oldu. Bu yıl, ısı dalgaları Kuzeybatı Pasifik’te yüzlerce insanı öldürdü ve dünya çapında rekorlar kırdı. Sıcak ve kuraklığın körüklediği orman yangınları ABD’nin batısındaki tüm kasabaları süpürüyor, Sibirya ormanlarından rekor düzeyde emisyon salıyor ve Yunanlıları topraklarından feribotla kaçmaya itiyor. (Isınma gezegenindeki grafik) https://tmsnrt.rs/3wcycMk

İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde iklim bilimcisi olan IPCC’nin ortak yazarı Ed Hawkins, “Isınmanın her bir parçası önemlidir” dedi. “Sonuçlar ısındıkça daha da kötüleşiyor.”

Grönland’ın buz tabakasının erimeye devam edeceği “neredeyse kesin”. Okyanuslar, yüzyıllar boyunca yükselen yüzey seviyeleri ile ısınmaya devam edecek. (Grönland’daki Grafik) https://tmsnrt.rs/2Qvivkg

Bu belirli değişiklikleri önlemek için çok geç. Dünyanın yapabileceği en iyi şey, ülkelerin hazırlanmak ve uyum sağlamak için daha fazla zamanları olması için onları yavaşlatmaktır.

IPCC’nin yazarlarından King’s College London’da iklim bilimcisi olan Tamsin Edwards, “Artık iklim değişikliğinin bazı yönlerine bağlıyız, bunların bazıları yüzlerce ila binlerce yıl boyunca geri döndürülemez” dedi. Ancak ısınmayı ne kadar sınırlandırırsak, bu değişiklikleri o kadar önleyebilir veya yavaşlatabiliriz.”

‘HALA YAPACAK SEÇİMLERİMİZ VAR’

Ancak rapora göre, iklim değişikliğini yavaşlatmak için bile dünyanın zamanı tükeniyor.

Dünya önümüzdeki on yılda emisyonları büyük ölçüde keserse, ortalama sıcaklıklar dengelenmeden önce 2040’a kadar 1,5C ve muhtemelen 2060’a kadar 1,6C artabilir.

Eğer dünya emisyonları önemli ölçüde azaltmazsa ve bunun yerine mevcut yörüngeye devam ederse, gezegen 2060 yılına kadar 2,0C ve yüzyılın sonuna kadar 2,7C ısınma görebilir.

Dünya, insanların ilk atalarının ortaya çıktığı ve okyanusların bugünden 25 metre (82 fit) daha yüksek olduğu yaklaşık 3 milyon yıl önce Pliyosen Devri’nden bu yana o kadar sıcak olmamıştı.

Isınma, Kuzey Kutbu permafrostunun erimesi veya küresel ormanların geri dönüşü gibi iklimi daha da ısıtan karbon emisyonlarını serbest bırakan geri bildirim döngülerini tetiklerse daha da kötüleşebilir. Bu yüksek emisyon senaryoları altında, Dünya, 2081-2100 yılına kadar sanayi öncesi ortalamanın 4,4 C üzerindeki sıcaklıklarda kaynayabilir.

Imperial College London’da iklim bilimcisi olan IPCC’nin ortak yazarı Joeri Rogelj, “Gezegenimizi çoktan değiştirdik ve bu değişikliklerden bazılarıyla yüzyıllar ve bin yıllar boyunca yaşamak zorunda kalacağız” dedi.

Şimdi asıl soru, kaç tane daha geri dönüşü olmayan değişiklikten kaçındığımızdır: “Hala yapmamız gereken seçimlerimiz var.”

(Raporlama Londra’da Nina Chestney ve Guerneville, California’da Andrea Januta; Brasilia’da Jake Spring, Washington’da Valerie Volcovici ve Cenevre’de Emma Farge tarafından ek raporlama; Düzenleme Katy Daigle ve Lisa Shumaker tarafından)

56 Comments

1. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selam herkese paylaşımınız vallaha billaha iyi, saolun , Emine – 252

2. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan gerçekten hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum , doruk – 50

3. Kırklareli merkezden ben ziya. selamun aleyküm sayfan yeminle güzel, twitter da paylaştım 09-08-2021 13:40:02

4. elif yılmaz Reply

Ardahan merkezden ben elif yılmaz. Merhaba web sitesi cidden iyi, tebrikler 09-08-2021 13:41:57

5. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selamlar siten vallaha billaha hayran edici, tebrikler , ali – 449

6. Selam sayfanız yeminle ilgi uyandırıcı, sağolun

7. İstanbul dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhaba herkese sayfanız süper ötesi ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum , ziya – 372

8. Antalya dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . selam arkadaşlar paylaşımın cidden hayran edici, sağolun , ziya – 223

9. Batman merkezden ben gaye. selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi hayran bıraktı, teraziye tıkladım 09-08-2021 13:47:41

10. Gürbüz Reply

Merhaba herkese web sitesi valla iyi, teraziye tıkladım

11. Rize dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhaba herkese siteniz vallaha billaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , Emine – 277

12. Niğde merkezden ben ali. Merhaba web siten inan ki çok iyi, face de paylaştım 09-08-2021 13:50:36

13. Bursa merkezden ben ali. Merhabalar paylaşımınız harbiden dikkatimi çekti, face de paylaştım 09-08-2021 13:52:39

14. Erzincan dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . selamun aleyküm sayfanız harbiden çok hoşuma gitti, şukuladım , ali – 407

15. Bitlis dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Slm sayfanız gerçekten çok iyi, sağolun , doruk – 434

16. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selam siteniz vallaha dikkat çekici, teşekkürler , – 335

17. Gürbüz Reply

Karaman dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhaba web siten vallaha güzel, facebookta paylaştım , Gürbüz – 31

18. selam arkadaşlar paylaşım gerçekten çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım

19. Gürbüz Reply

Nevşehir dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . selamun aleyküm sayfan harbiden güzel, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 52

20. Selamın aleyküm sayfan gerçekten mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

21. Karaman dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhabalar web siten süper ötesi iyi, facebookta paylaştım , ahmet – 17

22. Selamlar bu web sitesi harbiden hoşuma gitti, facebookta paylaştım

23. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Merhaba web siteniz süper ötesi çok hoşuma gitti, şukuladım , doruk – 209

24. Afyon dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhabalar web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, tebrikler , ali – 369

25. Amasya merkezden ben hatice. Selam herkese bu web sitesi harbiden çok güzel, linkedinde paylaştım 09-08-2021 14:17:06

26. Merhaba herkese bu web sitesi harbiden hayran edici, sosyal medyada paylaştım

27. Giresun dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Selam herkese sayfanız inanılmaz ilgi uyandırıcı, tebrikler , mehmet – 241

28. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selam herkese web sitesi yeminle dikkatimi çekti, tebrikler , elif yılmaz – 23

29. Selam herkese bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

30. İstanbul dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhaba sayfanız gerçekten hayran edici, sosyal medyada paylaştım , – 404

31. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Mrb siten valla dikkatimi çekti, saolun , hatice – 375

32. elif yılmaz Reply

Ardahan merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar sayfan vallaha çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 14-08-2021 12:23:33

33. Tekirdağ merkezden ben ali. Selamın aleyküm sayfan süper ötesi çok hoşuma gitti, sağolun 19-08-2021 20:10:17

34. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşım süper ötesi çok iyi, sosyal medyada paylaştım , Aylin – 299

35. merhaba arkadaşlar paylaşımınız gerçekten hoşuma gitti, twitter da paylaştım

36. Gürbüz Reply

merhaba arkadaşlar paylaşım inan ki dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım

37. Osmaniye merkezden ben ali. Selam web siteniz cidden çok güzel, teşekkürler 26-08-2021 20:34:55

38. Sinop dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhabalar siteniz vallaha billaha mükemmel, facebookta paylaştım , Gürbüz – 323

39. Elazığ merkezden ben banu. Selam herkese bu web sitesi gerçekten hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 31-08-2021 01:14:36

40. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımın vallaha mükemmel, tebrikler , Hasan – 125

41. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. selamun aleyküm web siteniz valla çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , – 63

42. Zonguldak merkezden ben . Selam sayfa inanki hayran bıraktı, şukuladım 31-08-2021 18:25:57

43. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha iyi, teraziye tıkladım , emin – 38

44. Kırklareli merkezden ben Hasan. Selamın aleyküm paylaşımın ciddiyim hoşuma gitti, tebrikler 04-09-2021 03:23:39

45. Kastamonu merkezden ben Emine. Selamlar bu web sitesi ciddiyim ilgi uyandırıcı, şukuladım 04-09-2021 03:57:38

46. elif yılmaz Reply

Muğla merkezden ben elif yılmaz. Slm siteniz süper ötesi hayran bıraktı, saolun 04-09-2021 04:31:32

47. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Merhaba web siten yeminle güzel, teraziye tıkladım , Hasan – 59

48. Selamın aleyküm web siten harbiden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

49. Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Merhabalar sayfan valla çok iyi, face de paylaştım , memo – 62

50. elif yılmaz Reply

Selam herkese bu web sitesi inanılmaz hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

51. Bitlis dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . Merhaba herkese siteniz süper ötesi dikkatimi çekti, teşekkürler , ziya – 234

52. Sivas dan kimler var. İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane . selam arkadaşlar paylaşım yeminle çok hoşuma gitti, sağolun , ziya – 126

53. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” İşte insanları aşılarla öldürmeyi haklı çıkarmak için muhtemelen kullanacakları bir bahane ” çok güzel. Merhaba bu web sitesi cidden çok hoşuma gitti, sağolun , elif yılmaz – 385

Write A Comment