Kavram olarak “asalaklığın” ne olduğunu hiç düşündünüz mü? … değilse, bence gerçekten yapmalısınız …

Kayıt için.

Çoğumuzun bildiğinden çok daha fazla olan “asalaklık” kavramını anlamadan gerçekliğimizi ve yaşam bilimlerimizi yeterince anlayamayacağımıza inanıyorum:

Triune biyolojide sınıflandırılmış; {Predator, Symbiote, Parasite} – dolayısıyla evrimsel bir niteliktir.

Bu üçlü fiziksellik, biyoloji ve ruhun doğal dokusunda yatmaktadır ve türler içindeki tezahürü bildiğimiz birçok yaşam formunun hepsinde gözlemlenebilir.

Bu nitelikler aynı zamanda toplumu nasıl organize ettiğimizin temelinde de yatmaktadır. Bu ışıkta asalaklık bir strateji ve enerji elde etmenin tamamen doğal bir yoludur.

Bu nedenle bilim, evrim sürecindeki üç temel stratejiyi yansıttığı için “akıllı parazitlerden” söz eder: Bireycilik, Kolektivizm ve Parazitizm (komensalizm, karşılıklılık ve parazitizm olarak ifade edilir)

“Parazitlik yaşam için esastır. Yaşam, moleküler düzeyde parazitliğin bir sonucu olarak ortaya çıktı ve hücre içi parazitlik, türlerin çeşitlenmesine izin veren evrimsel olaylar yarattı.” (Parazitlik, Araujo ve ark.)

Bu sadece bir dizi biyolojik kural değildir. Parazitlik aynı zamanda psişik dokumuzun bir parçasıdır ve bu nedenle bir arketiptir – Jung ve diğerlerine göre. ajansı var. Bilincimizde bir yeri vardır ve temel modeli kolektif bilinçaltına basılır. Parazitlik gölgeleri tercih eder, ev sahibi ne kadar az farkına varırsa o kadar iyidir. Parazitlik, gizlilik ve çarpıtma konusunda uzmandır. Keşfi önlemek için.

U-set {Individual, Group, Parasite} sürekli bir etkileşim sürecindedir ve hiçbir zaman mükemmel dengede değildir, ancak merkezi dinamik denge olduğu için düzeltmelerin yapılması gerekir.

Parazitizmin genel varoluş nedeni, mevcut duruma meydan okumak, ev sahibinin savunmasını araştırmak ve test etmek gibi görünüyor:

Parazit bir uyarıcıdır. Parazit, bir sistemi dönüştürmekten, doğasını, biçimini, unsurlarını, ilişkilerini ve yollarını değiştirmek bir yana, durumları farklı şekilde değiştirir. Eğiyor. Enerjisel dağılımın dengesini dalgalandırır. Etkisiz hale getirir. Onu rahatsız ediyor. Onu alevlendiriyor. Çoğu zaman bu eğilimin hiçbir etkisi yoktur. Ancak zincirleme reaksiyonlar veya yeniden üretim yoluyla devasa olanları üretebilir. ” (Michel Serres, Parazit)

Parazitlik, kör kenarlardan ve zayıf savunmalardan yararlanır. Sürekli bir meydan okumadır ve toplumsal bağışıklık sistemini (yani siyasi ve kurumsal sistemi) ayak parmaklarında tutmada ve sürekli gelişimde çok önemli bir role sahiptir.

Bireyciliğin kümelenmeyi desteklediği, Kolektivizmin çoğalmayı desteklediği ve Parazitizmin izinsiz giriş ve bağlanmayı tercih ettiği üçlü unsurların arkasındaki doğal algoritmaları görmek kolaydır.

Toplumu, insanları, doğayı ve çeşitli etkileşim tarzlarımızı gözlemleyen herhangi biri, bu nitelikleri kolaylıkla görebilir ve ayırt edebilir, ancak daha çok görünmeyen Parazitlik açısından daha az – ve bu nedenle burada sunulan bilimsel gerçekler (veya burada tefekkür) çoğu insan için yeni olacak.

Açıkçası – bunu okumadan önce, kavram olarak “asalaklığın” ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunu okulda mı yoksa medya aracılığıyla mı öğrendin?

Belirtildiği gibi, asalaklık gerçekten çok büyük ve çok önemli bir şeydir, kolektivizm ve bireyciliğe benzer bir şeydir – bunlardan pek çok şey duymuşsunuzdur ….. ama asalaklığı değil. Neden? Neden bastırıldı? …. iyi, çünkü parazitlik. Net mantığında güzel, ancak ev sahibi için derinden zararlı.

“Kavram olarak “asalaklığın” ne olduğunu hiç düşündünüz mü? … değilse, bence gerçekten yapmalısınız …” üzerine 8 yorum

1. Nevşehir merkezden ben Aylin. Merhaba paylaşımınız ciddiyim hayran edici, teşekkürler 10-10-2020 21:14:55

2. Bursa merkezden ben Emine. Selam herkese paylaşım süper ötesi güzel, twitter da paylaştım 10-10-2020 21:20:57

3. selamun aleyküm paylaşımınız ciddiyim dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

4. Bu konu : ” Kavram olarak “asalaklığın” ne olduğunu hiç düşündünüz mü? … değilse, bence gerçekten yapmalısınız … ” çok güzel. selamun aleyküm web siten ciddiyim dikkatimi çekti, tebrikler , gaye – 322

5. Edirne merkezden ben memo. Selam herkese paylaşım inan ki çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 15-10-2020 19:48:29

6. Samsun merkezden ben . Slm paylaşımınız inanılmaz hayran bıraktı, sağolun 19-10-2020 05:15:24

Yorum yapın