Komplo Teorilerini Doğru Bir Şekilde Ele Alma İpuçları

Gezegendeki yüz binlerce komplo teorisi olmasa da binlerce olduğu için, hangilerinin doğru veya zamanınıza değdiğini ve hangilerinin olmadığını görmek için kişisel olarak nasıl filtreleneceğini bilmek yardımcı olur. Daha fazla insan bu komplo teorilerini nasıl filtreleyeceğini öğrenir ve komplo teorilerinin doğru ya da yanlış olduğuna dair sonuçlara atlanmadan önce bu meseleleri kişisel olarak dürüstçe ele alırsa komplo teorilerine olan inancımız toplum tarafından çok daha fazla saygı görecektir. Şu an itibariyle çoğu insan bir komplo teorisine olan inançlarını paylaşmaktan endişe duyuyor, çünkü arkadaşlarının ve ailesinin onları naif veya aptal olarak düşünebileceğinden endişe ediyorlar. (Sanırım benim en azından benim.)

Bu konuyu ele alan bir video gördüm ve paylaşacağımı düşündüğüm bazı iyi noktalar olduğunu düşündüm. Aşağıda, bir seviye başlığı ile teorilerin nasıl komplo kurulacağıyla ilgili birkaç ipucu verilmiştir.

# 1 Önyargılarınızı sorgulayın.
Önyargılarınızı ve neden bir şeye inanmaya meyilli olduğunuzu soruyorsanız, sadece bir şeye inanmak istediğinizi fark edersiniz çünkü gerçek olduğu için önyargılarınıza hitap eder.

# 2 Dengeli bir bakış açısı elde etmek için karşıt görüşlere bakın.
Çoğu zaman insanlar tartışmanın bir tarafını duyarlar ve diğer tarafı asla tam olarak duymazlar. Her iki tarafı da duymayı öğrenirseniz, o zaman şeyler hakkında gerçekçi ve anlayışlı bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

# 3 İnsanların motivasyonunu sorgulayın.
Çok komplo teorisyeni vaaz ettiklerini geçindirir, bu yüzden neden bir şeye inanmaya çalıştıklarını sor. Bir ürünü satmakla daha fazla ilgileniyorlarsa, size tam gerçeği söylemek istemediklerinden neredeyse emin olabilirsiniz.

Bunlar komplo teorileri hakkında daha dengeli bir bakış açısı elde etmeme yardımcı olan birkaç yararlı ipucudur. Umarım size de yardımcı olurlar.

Birkaç tane daha duymak isterseniz, bu ipuçlarını aldığım video:
Komplo Teorileriyle Başa Çıkmak İçin 10 İpucu

“Komplo Teorilerini Doğru Bir Şekilde Ele Alma İpuçları” üzerine 26 yorum

1. Hakkari merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar web sitesi inan ki çok iyi, teşekkürler 25-07-2020 14:02:21

2. Ankara merkezden ben elif yılmaz. Selam paylaşımınız ciddiyim dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 01-08-2020 20:00:03

3. Konya merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar paylaşımın harbiden hayran edici, face de paylaştım 02-08-2020 01:19:35

4. Isparta merkezden ben gaye. Selam herkese paylaşımınız valla ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 11-08-2020 07:54:57

5. Kırşehir merkezden ben gaye. selam arkadaşlar paylaşımın vallaha mükemmel, sosyal medyada paylaştım 02-10-2020 11:29:11

6. Kırıkkale merkezden ben ziya. selamun aleyküm paylaşım gerçekten çok hoşuma gitti, saolun 14-10-2020 22:35:32

Yorum yapın