“Komplo teorisi” terimi yanlış yönlendiriyor, çoğunlukla “organize suç suçlamaları”.

Bugün “komplo teorisi” terimi serbestçe etrafta dolaşıyor ve genellikle terim bir fikri itibarsızlaştırmak için kullanılıyor.

Gördüğüm kadarıyla, bir “komplo teorisi” temelde bir grubu gizlice işbirliği yapmakla, yani yüzeysel olarak kendi inisiyatifleriyle hareket eden bireylerin münferit eylemlerinin sonucu gibi görünebilecek olaylara neden olmak için “komplo kurmakla” suçluyor.

Bu tanıma göre, sanal olarak herhangi bir suç teşebbüsü bir “komplo” dur. Organize suç, organizasyonu genellikle gizli ve ulaşılamaz olmasına rağmen, dünyanın her yerinde her zaman meydana gelir.

Bu mantıkla, bir “komplo teorisyeni”, kamusal hayatta organize suçun izlerini arayan birinden başka bir şey değildir.

Tüm organize suçların keşfedildiğini ve toplumdan kök saldığını düşünmek aptallıktır, bu nedenle hayatın her alanında keşfedilmemiş suç örgütü olması kaçınılmazdır.

Organize suç teorileri bilim adamlarına, politikacılara, hayırseverlere, şirketlere, istihbarat kurumlarına ve orduya uygulandığında, “komplo teorisyeni” etiketi hızla verilir, ancak dürüstçe bunların organize suçlardan tamamen arınmış olmasını kim bekler?

Yukarıda verilen “komplo teorileri” için birinin başkalarıyla alay etmek zorunda kalacağı nedenleri ciddi şekilde sorguluyorum.

““Komplo teorisi” terimi yanlış yönlendiriyor, çoğunlukla “organize suç suçlamaları”.” üzerine 14 yorum

1. Isparta merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm sayfan inanılmaz ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 03-09-2020 16:56:04

2. Samsun merkezden ben doruk. Merhabalar paylaşım inanki ilgi uyandırıcı, tebrikler 03-09-2020 17:05:19

3. Tekirdağ merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar siteniz valla iyi, face de paylaştım 03-09-2020 18:02:27

4. İstanbul merkezden ben ziya. selam arkadaşlar siten inanılmaz hayran edici, linkedinde paylaştım 02-10-2020 09:41:07

5. Diyarbakır merkezden ben Hasan. Selam paylaşımınız süper ötesi hayran bıraktı, sağolun 21-10-2020 23:50:13

Yorum yapın