Sadece başıma gelen bir düşünce.

Birçok teori ile birlikte neden bu kadar çok kontrol sistemimiz olduğuna dair birçok bilgi ve teori var; nüfus kontrolü, zihin değişikliği, hakimiyet vb.

Ancak, eğer tüm bu teoriler doğal olarak yanlışsa ve buna yanlış bir şekilde bakıyorduk.

Bir satranç oyunu gibi her şeyi sistematik olarak kontrol eden gizli bir gölge figürü yerine – ya insanlık tarihi boyunca doğuştan gelen bir kontrol sistemi oluşturduysak, doğal yırtıcı ve hayvansal doğamızı kontrol etmemize ve sınırlamamıza izin verirsek.

Gerçek bir sosyal deneye dayanan bir film izlerken ilk aklıma geldi. Çoğunuz bunu muhtemelen biliyorsunuz:

Yaklaşık 25 kişi bina gibi bir cezaevine alındı. Yarısı gardiyan, yarı mahkum oldu. Kontrol eden bir organın müdahalesi olmadan, gardiyanlar oldukça hızlı bir şekilde eziyete, istismara, insanlık dışı kılınmaya ve nihayetinde mahkumlardan birini öldürmeye başladı. (gerçekten iyi bir film, Adrian Brody, Forrest Whittaker, bir bakın).

Aslında ne kadar iyi olduğumuzu sorgulamama neden oldu. Gördüğünüz gibi, sahip olduğumuz “sistemler” bize sürekli olarak ahlaki iyiliği hatırlatıyor. Sadaka, şefkat eylemi. Biz zaten doğal olarak iyi olsaydı, o kadar çok hatırlatılması gerekir.

VEYA

Sık sık kontrol altına alan ve baskıcı olarak kullandığımız sistemler, işleyen bir toplumda yaşayabilmemizin sebebi, birçok sorunla da olsa, ancak hala çalışıyor.

Her neyse, tam teşekküllü bir komplo değil, yine de düşünmek ilginç.

Author

132 Comments

1. selamun aleyküm sayfa ciddiyim dikkatimi çekti, şukuladım

2. Balıkesir merkezden ben ahmet. Mrb sayfa süper ötesi çok iyi, teraziye tıkladım 28-01-2020 17:36:43

3. Slm web siteniz inanki çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

4. Selam bu web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım

5. Isparta merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm web siten valla çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 28-01-2020 18:09:02

6. Selam herkese siten inan ki çok güzel, twitter da paylaştım

7. selamun aleyküm web siten cidden hayran bıraktı, teraziye tıkladım

8. Kırıkkale merkezden ben doruk. Selamın aleyküm paylaşımın gerçekten çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 29-01-2020 14:46:12

9. elif yılmaz Reply

Adıyaman merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar siteniz vallaha hayran bıraktı, tebrikler 01-02-2020 19:54:36

10. Kütahya merkezden ben Emine. Merhabalar web sitesi vallaha dikkat çekici, sağolun 01-02-2020 21:03:18

11. Merhaba herkese paylaşımın ciddiyim çok iyi, facebookta paylaştım

12. Selamın aleyküm paylaşımınız ciddiyim hayran edici, twitter da paylaştım

13. Malatya merkezden ben banu. Slm web siteniz valla dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 08-02-2020 05:28:52

14. Adıyaman merkezden ben Aylin. Merhaba herkese paylaşımınız inanılmaz çok güzel, sosyal medyada paylaştım 10-02-2020 05:16:17

15. Merhabalar paylaşımın inanılmaz çok güzel, teraziye tıkladım

16. merhaba arkadaşlar web siten harbiden hayran bıraktı, face de paylaştım

17. elif yılmaz Reply

Sinop merkezden ben elif yılmaz. Slm web siteniz inan ki iyi, teşekkürler 15-02-2020 12:53:43

18. Trabzon merkezden ben mehmet. selamun aleyküm sayfan inanki hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 20-02-2020 07:38:28

19. Selam herkese bu web sitesi süper ötesi ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

20. Slm paylaşım vallaha billaha çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

21. selam arkadaşlar sayfanız ciddiyim dikkatimi çekti, sağolun

22. Selamlar sayfanız süper ötesi hayran bıraktı, saolun

23. Isparta merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar web siten harbiden hayran edici, facebookta paylaştım 24-03-2020 01:10:28

24. Slm web sitesi süper ötesi hayran bıraktı, twitter da paylaştım

25. Merhaba herkese sayfan vallaha çok güzel, sosyal medyada paylaştım

26. elif yılmaz Reply

Mrb bu web sitesi harbiden çok iyi, linkedinde paylaştım

27. Kocaeli merkezden ben Emine. Selam paylaşımınız inanki çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 04-04-2020 13:31:51

28. Çankırı merkezden ben Aylin. Mrb web siteniz cidden iyi, facebookta paylaştım 04-04-2020 20:02:00

29. Bursa merkezden ben gaye. Selamlar siten cidden dikkat çekici, tebrikler 14-04-2020 03:08:10

30. Mrb bu web sitesi inan ki çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

31. elif yılmaz Reply

Slm sayfan gerçekten dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

32. Selamlar siten inanılmaz çok iyi, twitter da paylaştım

33. Şanlıurfa merkezden ben Aylin. Slm sayfanız valla hayran edici, saolun 22-04-2020 15:45:01

34. Bilecik merkezden ben doruk. selamun aleyküm paylaşımın vallaha mükemmel, tebrikler 24-04-2020 02:13:46

35. Selamın aleyküm siteniz inanılmaz hoşuma gitti, saolun

36. elif yılmaz Reply

Slm paylaşımınız cidden hayran bıraktı, teraziye tıkladım

37. Gaziantep merkezden ben banu. Mrb sayfanız ciddiyim hoşuma gitti, twitter da paylaştım 30-04-2020 08:44:07

38. Osmaniye merkezden ben ali. Merhaba herkese web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, tebrikler 04-05-2020 06:08:23

39. Gaziantep merkezden ben ali. Merhaba web sitesi ciddiyim hayran edici, facebookta paylaştım 05-05-2020 12:41:30

40. Niğde merkezden ben ali. Slm sayfa cidden dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 08-05-2020 14:36:31

41. Aydın merkezden ben ziya. selamun aleyküm bu web sitesi vallaha billaha çok iyi, twitter da paylaştım 09-05-2020 11:09:15

42. Mrb paylaşım vallaha dikkat çekici, linkedinde paylaştım

43. Kars merkezden ben Emine. Merhaba herkese web siten valla iyi, sosyal medyada paylaştım 30-05-2020 18:23:53

44. Sinop merkezden ben Gürbüz. Selam paylaşımın süper ötesi güzel, saolun 07-06-2020 22:53:22

45. Merhabalar web siteniz harbiden çok hoşuma gitti, sağolun

46. Selam web siteniz süper ötesi çok güzel, sosyal medyada paylaştım

47. merhaba arkadaşlar web siteniz vallaha ilgi uyandırıcı, şukuladım

48. selam arkadaşlar bu web sitesi süper ötesi çok iyi, sosyal medyada paylaştım

49. Çanakkale merkezden ben ziya. Merhaba web siten vallaha dikkatimi çekti, teşekkürler 06-07-2020 08:27:01

50. merhaba arkadaşlar bu web sitesi yeminle çok güzel, linkedinde paylaştım

51. Merhabalar siten süper ötesi çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

52. Slm bu web sitesi vallaha mükemmel, teraziye tıkladım

53. elif yılmaz Reply

Kocaeli merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm paylaşımınız inanki mükemmel, saolun 14-07-2020 11:40:54

54. Selam herkese siten vallaha billaha dikkat çekici, twitter da paylaştım

55. Selamın aleyküm paylaşımınız vallaha billaha güzel, saolun

56. Nevşehir merkezden ben Gürbüz. Mrb paylaşımınız ciddiyim hayran edici, teşekkürler 03-08-2020 07:38:08

57. Ardahan merkezden ben ahmet. Mrb web sitesi vallaha çok güzel, twitter da paylaştım 05-08-2020 07:25:40

58. Merhaba herkese web sitesi ciddiyim çok güzel, sosyal medyada paylaştım

59. Kırklareli merkezden ben Emine. Mrb siteniz valla mükemmel, facebookta paylaştım 07-08-2020 16:45:31

60. Selamın aleyküm web siten ciddiyim ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım

61. Giresun merkezden ben mehmet. Selam siten ciddiyim hoşuma gitti, facebookta paylaştım 17-08-2020 01:50:22

62. Balıkesir merkezden ben ziya. Mrb sayfa ciddiyim çok güzel, twitter da paylaştım 22-08-2020 17:56:34

63. Kırıkkale merkezden ben Emine. Selam sayfa vallaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 06-09-2020 04:08:54

64. selam arkadaşlar siten harbiden dikkat çekici, saolun

65. Gürbüz Reply

merhaba arkadaşlar paylaşımın süper ötesi çok iyi, sağolun

66. elif yılmaz Reply

selamun aleyküm paylaşım vallaha hayran bıraktı, teşekkürler

67. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. Slm web siteniz gerçekten çok hoşuma gitti, tebrikler , doruk – 454

68. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımınız inanılmaz çok güzel, facebookta paylaştım , Hasan – 212

69. Kars dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Slm paylaşımınız yeminle ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , ziya – 263

70. Bitlis dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhaba bu web sitesi gerçekten hayran bıraktı, facebookta paylaştım , – 17

71. Selam herkese siteniz vallaha billaha hayran bıraktı, saolun

72. Kars dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Slm web siten ciddiyim iyi, sosyal medyada paylaştım , gaye – 359

73. Karaman merkezden ben banu. merhaba arkadaşlar bu web sitesi gerçekten hayran edici, linkedinde paylaştım 12-11-2020 19:07:18

74. Şırnak merkezden ben hatice. Selam paylaşımınız inan ki ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 17-11-2020 20:43:51

75. Yozgat dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhaba web siteniz inan ki dikkatimi çekti, saolun , Hasan – 221

76. Çorum dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhaba sayfanız harbiden iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , banu – 337

77. merhaba arkadaşlar web siten cidden çok hoşuma gitti, teşekkürler

78. merhaba arkadaşlar paylaşım inanki hayran edici, tebrikler

79. elif yılmaz Reply

Slm sayfa harbiden çok güzel, linkedinde paylaştım

80. Niğde merkezden ben gaye. Mrb siteniz valla mükemmel, teraziye tıkladım 15-12-2020 23:08:52

81. İstanbul dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhaba herkese sayfanız gerçekten çok hoşuma gitti, face de paylaştım , banu – 354

82. elif yılmaz Reply

Siirt dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . selam arkadaşlar web siten ciddiyim çok hoşuma gitti, saolun , elif yılmaz – 416

83. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. Merhaba herkese web sitesi yeminle dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 269

84. Sakarya dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . selamun aleyküm paylaşımınız cidden ilgi uyandırıcı, sağolun , emin – 31

85. Sinop merkezden ben gaye. Selam herkese web siten vallaha hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 01-01-2021 19:52:00

86. Selam herkese sayfan gerçekten ilgi uyandırıcı, teşekkürler

87. Muğla dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhabalar paylaşım inanılmaz çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 362

88. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. Merhaba sayfa gerçekten güzel, tebrikler , Hasan – 69

89. Manisa merkezden ben emin. merhaba arkadaşlar paylaşımınız yeminle dikkat çekici, şukuladım 12-01-2021 07:05:12

90. Isparta dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhabalar paylaşım gerçekten iyi, linkedinde paylaştım , memo – 28

91. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım inanılmaz dikkatimi çekti, tebrikler , ziya – 468

92. selam arkadaşlar sayfan yeminle dikkat çekici, facebookta paylaştım

93. Tokat merkezden ben emin. selamun aleyküm siten harbiden çok iyi, saolun 16-01-2021 18:53:05

94. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım gerçekten güzel, şukuladım , gaye – 265

95. Kırıkkale merkezden ben Aylin. Merhabalar web siteniz gerçekten hayran edici, facebookta paylaştım 26-01-2021 05:39:32

96. Konya dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Mrb sayfa vallaha billaha çok güzel, saolun , ahmet – 90

97. selam arkadaşlar web siteniz ciddiyim çok güzel, face de paylaştım

98. Edirne merkezden ben banu. Merhaba herkese sayfa vallaha billaha iyi, teraziye tıkladım 05-02-2021 02:38:17

99. İstanbul merkezden ben gaye. Mrb web siteniz süper ötesi hayran edici, face de paylaştım 08-02-2021 10:11:47

100. Erzurum dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . selam arkadaşlar bu web sitesi ciddiyim hoşuma gitti, tebrikler , Emine – 107

101. Erzincan dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhabalar siten inan ki çok hoşuma gitti, tebrikler , memo – 182

102. Merhaba herkese paylaşım harbiden dikkat çekici, teşekkürler

103. Slm web siten inan ki çok hoşuma gitti, tebrikler

104. Tokat dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhabalar bu web sitesi inan ki çok güzel, teraziye tıkladım , Hasan – 391

105. Amasya dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhaba herkese paylaşımın ciddiyim ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , Hasan – 170

106. Ardahan dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . selamun aleyküm paylaşımın inanılmaz mükemmel, face de paylaştım , ahmet – 401

107. merhaba arkadaşlar paylaşımınız vallaha çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

108. Erzurum dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Merhaba herkese paylaşımınız ciddiyim hoşuma gitti, sağolun , ali – 495

109. Kahramanmaraş dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Slm paylaşımınız yeminle iyi, saolun , ali – 122

110. Slm paylaşımınız süper ötesi dikkatimi çekti, teraziye tıkladım

111. Selam herkese sayfanız inan ki dikkat çekici, şukuladım

112. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. Merhaba bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , banu – 193

113. Selam herkese paylaşımınız inanki dikkat çekici, facebookta paylaştım

114. Sivas merkezden ben Aylin. Merhabalar bu web sitesi cidden dikkat çekici, teşekkürler 17-04-2021 10:00:13

115. Muğla dan kimler var. Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. . Selam paylaşımınız yeminle hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , gaye – 451

116. Bu konu : ” Kontrol sistemleri bize zarar vermek ya da öldürmek DEĞİLDİR, bunun yerine kendimizi yok etmemize engel olurlar. ” çok güzel. selamun aleyküm web siteniz harbiden dikkatimi çekti, sağolun , – 248

117. elif yılmaz Reply

Adana merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm paylaşımınız vallaha billaha mükemmel, teraziye tıkladım 12-05-2021 03:45:51

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link