Koronavirüs pandemisinin asla resmen sona ermeyeceği anlamına gelen istatistiksel tuhaflık Vaka sayıları çok düştüğünde ve testler çok yüksek kaldığında çok sayıda yanlış pozitif ortaya çıkacaktır.

https://www.telegraph.co.uk/news/2020/08/12/statistical-quirk-means-coronavirus-pandemic-may-never-officially/

Koronavirüs salgınının hiç bitmeyeceğini hissetmeye başladıysanız, o zaman haklı olabilirsiniz. Testlerdeki istatistiksel tuhaflık, virüs tamamen yok edilmiş olsa bile İngiltere’nin asla sıfır vakaya ulaşamayacağı anlamına geliyor.

Bunun nedeni, vaka sayıları çok düştüğünde neredeyse kesin olan çok sayıda yanlış pozitifte yatmaktadır, ancak testler çok yüksek kalmaktadır.

Test asla yüzde 100 doğru değildirve bilim adamları, enfeksiyon prevalansını belirlerken yanlış pozitif ve negatif oranları hesaba katmalıdır. Sorun şu ki, bu oranların ne olduğunu kimse bilmiyor.

Şu anda en iyi tahmin, koronavirüs testlerinin pozitif vakaların yaklaşık yüzde 80-85’ini ve negatif vakaların yaklaşık yüzde 99,9’unu tespit ettiği … “

“Koronavirüs pandemisinin asla resmen sona ermeyeceği anlamına gelen istatistiksel tuhaflık Vaka sayıları çok düştüğünde ve testler çok yüksek kaldığında çok sayıda yanlış pozitif ortaya çıkacaktır.” üzerine 17 yorum

1. Erzincan merkezden ben mehmet. Merhaba herkese paylaşımınız inanılmaz hoşuma gitti, facebookta paylaştım 14-08-2020 22:53:26

2. Çorum merkezden ben Aylin. selam arkadaşlar paylaşım gerçekten çok güzel, twitter da paylaştım 23-09-2020 23:32:33

3. Gümüşhane merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm paylaşımın yeminle ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 02-10-2020 10:12:28

4. Tokat merkezden ben ahmet. merhaba arkadaşlar siteniz süper ötesi mükemmel, facebookta paylaştım 02-10-2020 11:22:05

Yorum yapın