Hem Tayvan’da hem de Çin’de yurtdışında okudum ve şunu söylemeliyim ki… berbat. Tayvan’daki arkadaşlarım ille de korkmuş değiller ama daha çok “muhtemelen bir noktada işgale uğrayacağız ve ülkemizi savunacağız” konusunda gerçekler. Onlara göre eğer değil, ne zaman. Bazı insanlar korku içinde yaşar ama neredeyse her zamanki gibi bir iş mi? İnsanların umursadığı gibi ama aynı zamanda “olduğu gibi ve elimizden gelenin en iyisini yapacağız ama yapamazsak cehennemi getireceğiz çünkü kolay değişmeyeceğiz.”

Çin’deki arkadaşlarım da aynı şekilde. “Öyle ama hükümeti kontrol edemiyoruz ve orada yaşamıyoruz o kadar iyi ki.”

Böyle sınırda bir ilgisizlik görmek zor. Her zamanki gibi iş olmamalı.

Tayvan’ı koruyun!/保護臺灣!

Ayrıca Çin’in Tayvan’ı kontrol ettiğini söylemesi (ironik olarak) komik değil mi…ama Tayvan’ın farklı bir para birimi, ekonomik uygulamaları, yazı stili, lehçesi, kültürü ve temelde onu Çin yapan her şeye sahip değil mi? Çin’deki bir mağazada 1 RMB jeton yerine 1 NTD jeton kullandığım için kelimenin tam anlamıyla güldüm. Evet, istediğiniz kadar “aptal Amerikalı” diyebilirsiniz ama para birimini tanımıyorsanız, o zaman tamamen farklı bir ülke olduğunu söyleyebilirim. Uydu devleti bile değil. Ayrıca kelimenin tam anlamıyla aynı madeni paralar ama birinde mao, diğerinde Şek var… cebimi karıştırırken nasıl bileceğim.

48 Comments

1. Kars dan kimler var. Lanet olsun… . Selamın aleyküm sayfan süper ötesi güzel, teraziye tıkladım , ahmet – 345

2. Sivas merkezden ben ahmet. Selamlar sayfa valla dikkat çekici, tebrikler 05-07-2021 20:24:00

3. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Mrb web sitesi ciddiyim mükemmel, saolun , gaye – 397

4. Slm web siteniz inanılmaz güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

5. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Mrb siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, facebookta paylaştım , ali – 122

6. selamun aleyküm paylaşımınız süper ötesi çok güzel, facebookta paylaştım

7. Konya merkezden ben emin. selam arkadaşlar paylaşım vallaha çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 05-07-2021 21:05:39

8. Rize dan kimler var. Lanet olsun… . Selam herkese siteniz süper ötesi iyi, sosyal medyada paylaştım , Aylin – 279

9. Malatya dan kimler var. Lanet olsun… . Slm bu web sitesi inan ki çok güzel, teşekkürler , gaye – 287

10. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız vallaha billaha hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , ahmet – 266

11. Eskişehir merkezden ben doruk. Selamlar web sitesi vallaha dikkat çekici, sağolun 06-07-2021 02:36:03

12. Selamın aleyküm paylaşım vallaha hoşuma gitti, saolun

13. Trabzon dan kimler var. Lanet olsun… . Merhaba herkese paylaşım ciddiyim çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım , hatice – 197

14. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim hoşuma gitti, twitter da paylaştım

15. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Merhabalar paylaşım cidden hayran edici, linkedinde paylaştım , hatice – 244

16. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Selam herkese paylaşım cidden hayran edici, sağolun , Hasan – 219

17. Sivas dan kimler var. Lanet olsun… . Slm siteniz valla hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , Emine – 384

18. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. selamun aleyküm bu web sitesi valla hayran edici, twitter da paylaştım , Emine – 453

19. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfan valla dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , ali – 76

20. Siirt dan kimler var. Lanet olsun… . merhaba arkadaşlar web siten inanki çok iyi, linkedinde paylaştım , gaye – 306

21. Selamın aleyküm bu web sitesi ciddiyim mükemmel, linkedinde paylaştım

22. Merhaba sayfan ciddiyim güzel, face de paylaştım

23. Slm web sitesi gerçekten hayran edici, twitter da paylaştım

24. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Mrb siten vallaha billaha güzel, face de paylaştım , ali – 414

25. Ardahan dan kimler var. Lanet olsun… . Selamın aleyküm sayfan süper ötesi mükemmel, face de paylaştım , Emine – 26

26. Elazığ dan kimler var. Lanet olsun… . Selam herkese web siteniz inanılmaz çok iyi, facebookta paylaştım , ziya – 49

27. elif yılmaz Reply

Hatay dan kimler var. Lanet olsun… . Merhabalar web siten valla ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , elif yılmaz – 147

28. Slm paylaşım valla ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

29. selamun aleyküm sayfa vallaha çok güzel, linkedinde paylaştım

30. merhaba arkadaşlar bu web sitesi vallaha hayran bıraktı, teraziye tıkladım

31. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Merhabalar paylaşımın ciddiyim çok güzel, facebookta paylaştım , banu – 53

32. Gümüşhane merkezden ben gaye. Mrb paylaşımınız inanki ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 29-07-2021 05:46:59

33. Osmaniye merkezden ben hatice. Merhabalar web siteniz ciddiyim ilgi uyandırıcı, tebrikler 02-08-2021 20:34:39

34. merhaba arkadaşlar web siteniz inan ki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

35. Hatay merkezden ben emin. selamun aleyküm siten ciddiyim hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 07-08-2021 10:58:49

36. Karabük dan kimler var. Lanet olsun… . Merhaba herkese web siteniz inanılmaz ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , Aylin – 7

37. Siirt dan kimler var. Lanet olsun… . selamun aleyküm paylaşımın cidden iyi, saolun , ali – 420

38. elif yılmaz Reply

Tekirdağ merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar sayfanız cidden iyi, twitter da paylaştım 26-08-2021 20:40:11

39. Kırklareli merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar web siten süper ötesi dikkatimi çekti, teşekkürler 31-08-2021 19:36:18

40. Selamlar paylaşımınız cidden çok hoşuma gitti, şukuladım

41. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha güzel, teşekkürler , elif yılmaz – 273

42. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Merhabalar bu web sitesi yeminle hayran edici, facebookta paylaştım , ahmet – 122

43. Selam sayfanız vallaha billaha ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım

44. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , banu – 439

45. Giresun merkezden ben Hasan. Merhaba sayfa cidden dikkatimi çekti, face de paylaştım 25-09-2021 19:35:01

46. Bu konu : ” Lanet olsun… ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz ciddiyim dikkatimi çekti, face de paylaştım , Hasan – 420

47. Malatya merkezden ben doruk. selam arkadaşlar paylaşım inan ki mükemmel, face de paylaştım 26-09-2021 15:20:21

Write A Comment