Kategoriler
Genel

Mars Neden Önemlidir, ya da "Homo Martis" Dünya'nın Bakımı için "homo sapiens"

ile Gentry Underwood

5 Ocak 2018

Medium Web Sitesinden

Resim yayınla

Çevreyi inceleyen ilkel homo martis (Sanatçının anlayışı, 21. yüzyılın başı) (gerçek bir görüntü değil)

Son zamanlarda bir arkadaşım beni Elon Musk fanboy:

"Bütün bu Miskofillerden çok yoruldum," dedi kazmayı fırçaladığımda. "Zaten hepiniz bu kadar heyecanlı olan ne?"

"Tesla yeni başlayanlar için, "Ben cevap verdim." açık varoluş nedeni fosil yakıt bağımlılığımızı bozmaktır. Herkesin çoğu sızlanırken küresel ısınma, Elon bir yol buldu kapitalizm içinde savaşmak için. "

"Ama beni gerçekten heyecanlandıran şey," diye ekledim, "Mars."

"Pffft"bir sesle yuvarlandı.

"Mars? Öyleyim yorgun Mars'ı duymak! Ne bir kaçışçı rüyası– başı belada olan başka bir gezegene patlamak! "

6. Kitlesel Yok Olma

Bir anlamı vardı. Dünya ölüyor. Hayatı kayda değer oranda düşürüyor …

Okyanus asitleşmesi aşırı hız ile deniz yaşamında yıkıcı sonuçlar, denizlerde zaten varlığın eşiğinde ölümüne avlanır.

Almanya'da yapılan araştırmalar, böcek popülasyonunun (Dünya'nın bitki tozlaşmasının nankör işgücü) şaşırtıcı% 75 düştü ölçüm 30 yıl önce başladığından beri.

Ve elbette hepimiz gerisini biliyoruz – dünya hızla ısınıyor, buzullar eriyor – küresel ekosistemimiz derinden boğuluyor.

Daha da kötüsü, bu tarihte sadece çılgın bir an değil, aynı zamanda doğaya son veren insanlardan oluşan uzun bir destanda en son. Kelimenin tam anlamıyla dünya çapında bir yok olma seyri erken insanların göçünü izlemek.

Nerede olursak olalım, megafauna (yünlü mamutlar ve sabretooth kaplanlar gibi) kayboluyor …

Resim yayınla

Megafauna neslinin kronolojisi. Koch ve Barnosky (2006)

İnsanlar nereye gitti? hayatın ölümü şöyle …

Biz sadece kilit taşı türü değiliz, büyük bir asteroit dinozorları çıkardığı için bu gezegeni etkilemek için en yıkıcı gücü elimizden alıyoruz (ve dünyadaki yaşamın% 75'i) 65 milyon yıl önce.

Kısa ve öz, insanlar 6. kitlesel yok oluş.

Yeesh …

Gezegenimizin ölmekte olduğu fikri? Korkunç.

Fikri bizler sebebi ise? Korkunç.

Kişi bununla ne yapar? Sürpriz, biz kötü adamlar mıyız?

Bu, çoğu insanın inanmaya istekli olduğu bir hikaye değil.

Ve bizler için yapmak buna inan?

Dünyanın ölmekte olduğu ve bizlerin sorumlu olduğu fikrini kabul edebilen bizler için?

Sırada ne var?

Depresyon, yeni başlayanlar için.

Eğer bu mide bulantısını daha önce hissetmediysen "Aman Tanrım"Midenizin çukurunda hissetmek, bu yazının geri kalanında çok az değer bulacağınızdır. Söyleyeceğim hiçbir şey, bok derinliğinin acısını zaten bilmediğiniz sürece en azından biraz güven verici gelmeyecektir. içerideyiz.

Burada umut varsa, bu örüntüyü değiştirmenin bir yolunu bulabileceğimiz düşüncesindeyiz.

Bize hayat veren gezegeni yok etmeyi durdurmak ve onun yerine onu ödüllendirmeye başlamak.

Fakat böyle bir değişiklik nasıl olur?

8 milyar insan, istemeden gezegeni küresel bir ekosistemin düşünceli, yetenekli bakıcılarına yücelten kendi kendine ilgilenen aktörlerden nasıl dönüşür?

Bu sadece kendi başına gerçekleşecek bir değişim değil.

Doğuştan gelen günah

İlerlemenin bir yolu varsa, şimdiyi anlamakla başlamalıdır.

Mevcut durumumuzla sonuçlanan insanlar hakkında ne var?

Yapmıyoruz istemek gezegeni yok etmek için, neden oluyor?

Birçoğu temel sorunun teknoloji, insanın (ne yazık ki) daha da karmaşık yan etkileri olan, her zamankinden daha güçlü araçların yaratılmasıyla kendini iyileştirmeye çalışması.

Bir noktaya sanayileşme Dünya ile ilişkimizin dönmeye başladığı an.

Diğerleri tarım suçlamaktır: avcı-toplayıcı olmaktan gıda uygulayıcılarına gittiğimizde ortaya çıkan kültürel devrim bizi bir 'Cennet Bahçesi'nden' ve (kırık) uygarlığa götürdü.

Her durumda temel fikir aynıdır:

insanlar doğayı kendi amaçları için yeniden şekillendirmeye çalıştıklarında hem dünyalarına hem de kendilerine "yanlışlıkla" zarar verirler.

Resim yayınla

Doğa ile mi yaşıyorsun, ya da hangisini diğerlerinden ayırıyor?

Bu anlatı – tam anlamıyla – geldikleri kadar eski …

Eski İbranice'de yasak ağaç İnsanın Cennetteki görev süresine son veren עֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָעveya iyinin ve kötünün bilgi ağacı.

İnsanlar, Kutsal Kitap bize temel bir seçim ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek açılır:

dünyayı bölmeye cesaret etmek iyi (kelimenin tam anlamıyla "bizim için değerli olan") ve kötülük (olmayan) ya da hayatı olduğu gibi kabul et.

Ve insanlar, hikaye gider, kötü seçer.

Fakat bu en eski ahlaki ikilemler bize imkânsız bir durum sunuyor, çünkü insanların doğayla zararsız dostlukta var olduğu hiçbir dünya yok.

Bu gerçekten temel bir sorunsa, vazgeçmemiz gereken bir şey yoktur, çünkü insanın yapabileceği gerçekliğin bir versiyonu yoktur. değil böyle bir ağaçtan yemek ve hala hayatta.

Bizim varoluşumuz, doğayı yeniden şekillendirmek için yaratıcı kapasitemizi koordine etme yeteneğimizden açıkça kaynaklanmaktadır – sadece iyi itibaren kötülük insanlar burada.

Resim yayınla

Bir grup maymun bir aslanla nasıl savaşır?

"Bilge" hayvanlar

Homo sapiens, kelimenin tam anlamıyla "bilge adamlar", DNA'nın yaklaşık% 98'ini şempanzelerle paylaşır (karşılaştırma uğruna,% 99'u birbirimizle ve% 50'sini bir muzla paylaşırız).

Bir zamanlar, uzun zaman önce, maymunlar kendimizi, iklim değişikliği uzun süredir ev dediğimiz ormanları yok ettiğinde savana zorlandı.

Evrim zorunluluktan doğar:

Savannah için ormanları terk eden primatlar ve vermedi doğayı onların ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden hayata geçiremedi.

Yaratıcılığımız varlığımızın önemli bir parçasıdır – ilk günlerdeki yırtıcılar bunu talep etti

Resim yayınla

Doğanın bu yaratıcı yeniden şekillendirilmesi, homo sapiens, o zaman geçmişimizde bir an seçip "yanlış bir dönüş yaptığımız yer" diyemeyiz.

Çubukları mızrak şeklinde şekillendirmeyi veya sembolik bir dil kullanarak birbirinizle konuşmayı öğrendiğimizde değil.

Ateş, hayvan veya bitki evcilleştirmemizle değil.

Verimli Hilal'te yetişen tarım kültürleri, sanayileşmenin icadı ya da Bilgi Çağı ile değil.

Bunların hepsi temel doğamızın artımlı sonuçlarıdır – onlarsız basitçe hiç insan olmazdı.

Doğayı dönüştürmek için bu temel yeteneğe sahip olmayan bir "insan" versiyonu hiç olmamışsa, gezegenimizdeki sıkıntıların kaynağı olarak kendimizin diğer yönlerine bakabilir miyiz?

Temel meseleye inanmaya geldim – erkeğin doğuştan gelen günah – daha da derinlere iner: şempanzeler, cömert ormanların otlakları olarak geçmişimiz, şimdiki kitlesel yok olmaya yol açar.

Şimdi bizi kendi yıkımımızın eşiğine getiren şey, bol bir dünyadan doğduğumuzun basit gerçeğidir.

Resim yayınla

Homo sapiens kolektif yeniliği ödüllendiren evrimsel bir sistemin sonucudur.

Bu yetenek sayesinde, Erdemgerçek anlamda dünyayı ele geçirdik, yırtıcıların en şiddetli olanını altüst edip doğanın en büyük engellerini aştık. Fakat tarihimizin çoğu için, bu evrim sistemi talep etmedi, bolluk olmadan nasıl gelişeceğimizi öğreniyoruz.

Çevremiz ekolojik olarak düşünmemizi veya bir ekosistemi dengede tutma kapasitesini geliştirmemizi gerektirmedi. Sadece hayatta kalmak için çoğu insanın geliştirmek zorunda olduğu beceriler değildir.

Mars burada devreye giriyor …

Elon Misk gitmek istediğini söylüyor Mars'a çünkü dünyadaki insanlık yok edilebilir.

İster küresel termonükleer savaş, ister gezegensel iklim değişikliği ya da haydut bir asteroit olsun, hepimizin öldüğü çok fazla senaryo var.

Mars, savunuyor, sunuyor insan türünü koruma fırsatı DNA'mızı ikinci bir gezegensel sabit sürücüye yedekleyerek

Resim yayınla

SpaceX: kurtuluş mu yoksa sadece daha fazlası mı?

Bu iddia makul görünse de, beni bu kadar heyecanlandıran şey bu değil.

Mars'a gitmek için asıl amacımız insan türünü korumaksa, sanırım arkadaşımla, olası varoluşsal tehditlerle evde mücadele etmeye yönelik çabalarımızın daha iyi yönlendirileceğini kabul etmeliyim.

Gerçek meselelerimiz ilk başta roket ve yakıt yakıcı olduğunda neden yakıt yakan roketlere bu kadar fazla enerji dökmelisiniz?

Benim için, Mars'ı kolonileştirmeyi çekici yapan şey, insanları yedekleme şansı değil, fırsat tamamen doğurmak yeni türler*, * yaklaşık 2 milyon yıl önce ormanlardan savana başladığımız gibi *. *

Darwin'in teorisi doğal seçilim belki de en iyi ispinozları ile temsil edilir – Galapagos'ta keşfettiği tatlı küçük kuşlar.

Muhtemelen ortak bir atadaki tüm torunlar, bireysel mikro ekolojilerinde nesilden nesile geliştikçe, ispinozun her versiyonu farklılaştı.

Küçük, zaman içinde bir araya gelen çevreye hizmet eden varyanslar yeni ve farklı bir şey üret her adada .

Resim yayınla

Darwin'in ispinozları – her gaga karşılık gelen ortamın özelliklerine uygundur

İnsan biçimlerinin çeşitliliği de benzer bir hikaye anlatıyor.

Muhtemelen hepimiz ortak bir ata setinden geliyoruz, ancak zaman içinde yarışlar dünyadaki farklı çevresel taleplere yanıt olarak çeşitli fiziksel farklılıklar geliştirdi.

Darwin'in ispinozları gibi, çevremiz kim olduğumuzu şekillendirir.

Homo sapiens bir gezegenin verimli bir mücevherinin evrimsel ürünüdür. Biyolojik olarak konuşursak, Dünya ile ilişkimiz aşırı derecede zarif bir ebeveyne hak sahibi bir çocuğun ilişkisidir.

Ancak Mars'ta, haklı bir çocuk hayatta kalamaz. İnsanların Mars'ta var olabilmesi için bahçeleri taştan oymaları gerekecek. Soludukları havadan, tükettikleri yiyeceğe kadar her şeyin ekilmesi, büyütülmesi, şekillendirilmesi, yapılması gerekirdi.

Dünya'nın Eden olduğu yerde, Mars bir çorak arazidir.

Resim yayınla

Erken Mars kolonizasyonu piknik olmazdı

Musk, insanları yedeklemekten bahsediyor, ancak sanırım yeterli zaman geçtiğinde iki gezegensel tür birbirinin kopyası olmayacak.

İspinozlarda olduğu gibi, yeterince zaman verildiğinde, Kızıl Gezegendeki Dünya'ya kıyasla oldukça farklı bir insan türünün gelişmesini bekleyebiliriz.

İki 'ada' arasındaki mesafe çok geniştir ve ortamlar daha farklı olamazdı.

Marslılar hayatta kalmayı başardı ve terraform'a kırmızı gezegenlerini mavi ve yeşile çevirirler,

Nasıl olur onlar yol boyunca değişiklik?

Böyle bir yerden ne tür bir yaratık ve kültür ortaya çıkardı?

Eve getirmek

İspinozlar ve insanlar geliştikçe insan kültürü de gelişir.

Resim yayınla

Keşfedilmemiş ülke yeni fikirler için zemin hazırlıyor

Ve yeni topraklar, yeni kültürler için fırsat anlamına gelir – yeni fikirler ve yeni yollar deneme şansı Birlikte çalışma.

Tesadüf değil liberal demokrasi Örneğin, Amerika kıtasında ilk kez kanıtlanmıştı: burada, denemenin önünde durmak için güçlü bir yönetici sınıf bulunmayan bir toprak vardı.

Resim yayınla

Ancak yeni fikirler sadece ekildikleri yerde büyümez.

Kuzey Amerika bir öncünün harikalar diyarıiçine liberal demokrasi için korumalı alan , ortaya çıkan kültür gibi yayılmak hastalık.

Dünyadaki monarşileri ve diktatörlükleri sildi, ev sahibi ülkeleri istila etti ve içten dışa dönüştürdü.

Tabii ki, dönüşüm tutarlı olmaktan çok uzaktı – her toprak Batı kültürünü kendi ortamına daha uygun bir şekilde yeniden şekillendiriyor – ancak genel olarak etki muazzam oldu:

Resim yayınla

Mesele şu ki, Batı medeniyeti hepsi (mevcut olaylardan açıkça görülmediğini görebiliyoruz), ancak Kuzey Amerika'da doğan kültürün sonunda dünyanın geri kalanına bulaştığını görüyoruz. Aynı şey Mars'ta da olabilir …

Ne kadar kötü olursa olsun homo sapiens Sonunda dünyayı mahvediyor, ıssızlık seviyesine yakın herhangi bir yerde üretim yapabileceğimizden şüpheleniyoruz. homo martis doğacaktı.

Büyük ölçekli ekolojik araziler onun doğal yaşam alanı olacak.

Gezegensel yeşil başparmağı olan bir tür olacak

Resim yayınla

Bu tür gözetim odaklı türlerin bu gezegen üzerinde nasıl bir etkisi olabilir?

Mars'ta öğrendiğimiz dersler ve gezegenin bizi şekillendirme biçimi, buradaki hayata nasıl önem verdiğimizi nasıl değiştirecek?

Belki homo martisdamgasını vuran hayat yıkımını tersine çevirebilme homo sapiens?

Elbette başaramayabiliriz.

Mars – akla gelebilecek her anlamda – inanılmaz bir uzun pozlamadır. Ve Dünya'yı yok ettiğimiz oranda, başlamadan önce kendi medeniyetimiz çökebilir.

Ama aynı zamanda insanların çoğunun burada hiç öğrenmediğini içselleştirebilecekleri bir yer:

Nasıl önemsemek parçası olduğumuz dünya için.

Ve eğer insanlık hayatta kalacaksa, ustalaşmamız gerekeceği oldukça açık görünüyor …

“Mars Neden Önemlidir, ya da "Homo Martis" Dünya'nın Bakımı için "homo sapiens"” için 94 yanıt

Ordu merkezden ben banu. Merhaba herkese siteniz yeminle çok iyi, teraziye tıkladım 04-02-2020 09:04:50

Batman merkezden ben ahmet. Selamlar sayfa harbiden çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 07-02-2020 05:30:54

Karaman merkezden ben ziya. Selam herkese siteniz süper ötesi dikkat çekici, facebookta paylaştım 12-02-2020 05:57:51

Karaman merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfanız vallaha billaha hoşuma gitti, facebookta paylaştım 14-02-2020 20:17:40

Tekirdağ merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm bu web sitesi gerçekten çok hoşuma gitti, saolun 17-02-2020 07:02:28

Karabük merkezden ben banu. Selam paylaşımınız inanki çok güzel, facebookta paylaştım 19-02-2020 02:19:46

Kırıkkale merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfanız ciddiyim dikkatimi çekti, şukuladım 20-02-2020 23:23:24

Erzincan merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm sayfan yeminle çok güzel, şukuladım 27-02-2020 17:54:42

Giresun merkezden ben elif yılmaz. selam arkadaşlar web siten vallaha çok iyi, sosyal medyada paylaştım 05-03-2020 14:28:36

İstanbul merkezden ben ali. Selamın aleyküm sayfan gerçekten dikkatimi çekti, sağolun 22-03-2020 15:06:55

Mardin merkezden ben banu. selam arkadaşlar bu web sitesi cidden iyi, facebookta paylaştım 23-03-2020 05:54:58

Sivas merkezden ben mehmet. Merhaba web siteniz cidden çok güzel, şukuladım 24-03-2020 04:12:29

Muş merkezden ben Aylin. Selam herkese bu web sitesi inanki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 24-03-2020 19:00:05

Diyarbakır merkezden ben ziya. Selam herkese web sitesi valla çok iyi, twitter da paylaştım 25-03-2020 00:23:48

Burdur merkezden ben Emine. selamun aleyküm paylaşımın inanılmaz hoşuma gitti, teraziye tıkladım 28-03-2020 10:35:42

Rize merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese web sitesi süper ötesi çok güzel, face de paylaştım 29-03-2020 17:56:23

Denizli merkezden ben mehmet. Selam sayfan inan ki iyi, sosyal medyada paylaştım 03-04-2020 22:25:38

Kırıkkale merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese paylaşımınız inanılmaz hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 08-04-2020 15:32:56

Muğla merkezden ben ziya. Merhaba herkese paylaşımınız yeminle dikkatimi çekti, face de paylaştım 19-04-2020 15:27:49

Muğla merkezden ben ziya. Merhaba paylaşım inan ki güzel, teraziye tıkladım 20-04-2020 10:08:45

Kilis merkezden ben ali. Merhaba paylaşımın süper ötesi güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 20-04-2020 23:52:50

Uşak merkezden ben ali. Selamlar paylaşımınız harbiden ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 29-04-2020 04:22:55

Sivas merkezden ben Gürbüz. Slm paylaşımınız inanılmaz çok güzel, face de paylaştım 29-04-2020 04:22:57

Gaziantep merkezden ben banu. merhaba arkadaşlar paylaşım harbiden dikkatimi çekti, sağolun 01-05-2020 04:24:21

İstanbul merkezden ben mehmet. Merhabalar web sitesi gerçekten çok hoşuma gitti, saolun 02-05-2020 04:19:26

Tunceli merkezden ben ziya. selamun aleyküm siteniz cidden hoşuma gitti, facebookta paylaştım 06-05-2020 04:46:10

Van merkezden ben banu. Selam herkese paylaşımınız vallaha dikkat çekici, saolun 14-05-2020 09:41:34

Bilecik merkezden ben doruk. Merhaba web sitesi vallaha billaha mükemmel, sosyal medyada paylaştım 17-05-2020 22:54:13

Çorum merkezden ben Emine. Merhaba herkese siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 19-05-2020 00:22:21

Tekirdağ merkezden ben mehmet. Selamlar sayfanız valla ilgi uyandırıcı, saolun 08-06-2020 12:54:44

Tekirdağ merkezden ben ziya. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim çok iyi, linkedinde paylaştım 28-06-2020 19:05:48

Çanakkale merkezden ben elif yılmaz. selam arkadaşlar paylaşımınız yeminle hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 08-07-2020 03:09:25

Kahramanmaraş merkezden ben banu. Merhaba web siteniz inanılmaz ilgi uyandırıcı, tebrikler 08-07-2020 08:25:09

Eskişehir merkezden ben gaye. Merhaba herkese paylaşımınız süper ötesi çok güzel, twitter da paylaştım 17-07-2020 23:59:45

Kilis merkezden ben Aylin. Merhaba herkese sayfa süper ötesi çok iyi, linkedinde paylaştım 18-07-2020 04:35:57

Çankırı merkezden ben banu. Selam herkese paylaşımın valla mükemmel, linkedinde paylaştım 21-07-2020 07:08:26

Kastamonu merkezden ben ahmet. Merhaba siten süper ötesi güzel, sosyal medyada paylaştım 02-08-2020 04:37:45

Ankara merkezden ben ali. Selamlar paylaşımınız ciddiyim çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 03-08-2020 01:47:11

Kahramanmaraş merkezden ben elif yılmaz. merhaba arkadaşlar paylaşım inanki ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 04-08-2020 18:20:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir