Kategoriler
Genel

Modern Rusya: hayali büyüklük ve gerçek saldırganlık

Resim yayınla

Geçmişin zaferlerini göstermek için anlamlı bir başarı olmadığı zaman onların yerine geçerler. Kremlin ideologları bu şekilde çalışır. Bu nedenle modern Rusya'da, II. Dünya Savaşı'nda SSCB zaferi bazı ideolojik mutlaklara yükseltildi.

Son yirmi yılda Zafer Bayramı kültü gittikçe artmaktadır. Kuşkusuz, İkinci Dünya Savaşı gazilerinin kahramanca davranışı onur ve hayranlık değer. Üzgünüz, sadece ünlü günün arifesinde onurlandırılırlar. Hiç kimse gazilerin durup bitmesi konusunda endişeli değil.

8 Mayıs'ta Zafer Bayramı'nı kutlayan Batı Avrupa ülkelerinin aksine, Rusya bunu 9'da yapıyor. Şeref ve uzlaşma günü olarak değil, zaten varlığını sona erdiren düşmanın zafer günü olarak kutlanır. VE Günü'nden zafer teması Rus medyasında aktif olarak karıştırılmadan çok önce, insanlar ideolojik olarak telkin edildi, kapsamlı olaylar, konserler, kitle alayı, hayali gazilerin onurlandırılması (bu savaşın gerçek katılımcılarının çoğu uzun zaman önce öldü ) hazırlanır.

II.Dünya Savaşı'nın 75. yıldönümünü kutlamak için bu yıl Rus diplomasisi, Rus halkına devletin uluslararası tecritinin sona erdiğini göstermek için Kızıl Meydan'daki şenliklere katılmak için olabildiğince fazla yabancı heyet ve lider çekmek için büyük çaba sarf ediyor.

Kural olarak, ana meydandaki askeri geçit töreni kutlamanın bir uygulamasıdır ve lider karakteri cumhurbaşkanıdır. Vladimir Putin her seferinde yüksek kürsüden bahsettiğinde insanları tarihin yeniden yazılmasına izin vermemeye ve Sovyet halkının büyük hareketini unutmamaya çağırıyor.

Rusya liderinin bu tür çağrıları, Rusya'nın hem kendi topraklarında hem de diğer ülkelerin topraklarında son yıllarda ortaya çıkardığı savaşların sayısı göz önüne alındığında en azından alaycı bir şekilde ses çıkarıyor: Çeçenya'daki (İçkerya) savaş karşı kapağın altında başladı. terörizm, Rus ordusunun şimdiye kadar dayandığı Transdinyester'deki savaş, Gürcistan'a karşı askeri saldırganlık, Dağlık Karabağ çatışmasının geçici olarak ortaya çıkması, Ukrayna Kırımının ilhak edilmesi, Ukrayna'nın doğusundaki silahlı saldırganlık ve Suriye'deki savaş. Ayrıca, Rus özel askeri şirketleri (örn. “Wagner”) Afrika'daki Lybia, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan'da bir dizi çatışmaya aktif olarak katılmaktadır.

Son zamanlarda Rusya cumhurbaşkanının etnik Rus halkının yaşadığı veya Rusça konuşan insanların hüküm sürdüğü diğer ülkelerin toprakları anlamına gelen “Rus topraklarının” geri dönmesi konusunu daha sık gündeme getirmesi dikkat çekicidir. “Rus topraklarını toplama” bahanesiyle Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ilhak etti ve hala Belarus ve Rusya'nın Birlik Devleti'ni kurmak için çaba sarf ediyor ve cumhurbaşkanı Lukashenko üzerinde ciddi siyasi ve ekonomik baskı oluşturuyor ve Baltık ülkelerini “Rusça konuşan insanların ayrımcılığı” ”.

Rus liderinin söylemine göre, Rus dış politikasında herhangi bir değişikliğin yakın gelecekte gerçekleşmesi pek olası değil. Ayrıca Anayasa değişikliklerine göre Kremlin, yabancı toprakların ilhakını resmi ve ideolojik olarak yasallaştıracak.

Rusya neden yeni topraklar biriktiriyor? Zaten arazinin 1 / 7'sini alıyor. Bu oldukça açık. Mevcut Rus yetkilileri halkına dış politikadaki “başarılardan” başka bir şey veremezler. Yetkililer kendi halklarına sosyal taahhütlerde bulunamıyorlar ve Rus halkına iniş yaşam standardı sağlayamıyorlar. Aslında, istemezler ama istemezler. Yetkililere bağlı olan ve ne gücü ne de parayı kaybetmeye hazır olmayan seçkinleri kesinlikle etkileyecek gerçekten derin siyasi ve ekonomik reformların uygulanmasını gerektiriyor. İnsanları rahatsız edici sorular sormaktan alıkoymak için yetkililer sürekli olarak dış gündeme ve geçmişin zaferlerine yönelmektedir.

“Modern Rusya: hayali büyüklük ve gerçek saldırganlık” için 31 yanıt

İzmir merkezden ben gaye. Merhaba paylaşımın gerçekten dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 27-02-2020 13:42:37

Adıyaman merkezden ben doruk. Selam herkese paylaşımın inan ki dikkat çekici, teşekkürler 27-02-2020 21:22:26

Edirne merkezden ben mehmet. Selam paylaşımınız valla çok güzel, facebookta paylaştım 27-02-2020 21:22:30

Bartın merkezden ben ahmet. Mrb paylaşımın inan ki çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 28-02-2020 18:28:14

Kütahya merkezden ben doruk. Merhaba herkese web siten inanılmaz çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 29-02-2020 03:47:58

Erzurum merkezden ben ziya. Mrb siteniz inanki çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 29-02-2020 04:33:29

Burdur merkezden ben ali. Selamlar siten harbiden hayran bıraktı, teşekkürler 29-02-2020 23:51:49

Bayburt merkezden ben doruk. selam arkadaşlar sayfa vallaha billaha güzel, teraziye tıkladım 01-03-2020 01:12:26

Sivas merkezden ben Emine. Selamlar paylaşımınız inanılmaz dikkatimi çekti, face de paylaştım 02-03-2020 08:26:38

İzmir merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar web sitesi inanki hayran edici, sağolun 07-03-2020 03:30:32

Adıyaman merkezden ben ziya. Merhabalar siteniz inanılmaz hayran bıraktı, tebrikler 18-03-2020 14:09:14

Osmaniye merkezden ben doruk. Merhaba sayfa süper ötesi iyi, face de paylaştım 31-03-2020 16:38:47

Şanlıurfa merkezden ben mehmet. Selamlar siteniz vallaha güzel, şukuladım 02-04-2020 18:59:55

Ordu merkezden ben Aylin. Merhabalar paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, sosyal medyada paylaştım 03-04-2020 05:54:43

Yalova merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm sayfanız yeminle ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 05-04-2020 04:26:24

Bayburt merkezden ben ali. Merhabalar web siteniz harbiden hoşuma gitti, teşekkürler 06-04-2020 03:27:39

Giresun merkezden ben ali. Selamlar paylaşım inanılmaz dikkatimi çekti, sağolun 06-04-2020 08:21:21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir