Kategoriler
Genel

Nanotıp araştırmacıları, nanoteknolojinin, iğne kullanılmadan aşı teslimi de dahil olmak üzere aşıları “iyileştirebileceği” yollarını araştırmaktadır.

Küçük düşün. Gerçekten, gerçekten küçük düşünün – okulda mikroskopta gördüğünüz her şeyden daha küçük.

Atomları ve molekülleri düşünün ve şimdi siz oradasınız. Bilim insanlarının maddenin bu temel bileşenlerini öğrendikleri ve onları faydalı şekillerde kullandıkları nano ölçeğe düştünüz.

Nanoteknoloji, nano ölçekte, yaklaşık 1 ila 100 nanometre arasındaki boyutlarda, benzersiz fenomenlerin yeni uygulamalara olanak tanıdığı, maddenin anlaşılması ve kontrolüdür. Nano ölçekli bilim, mühendislik ve teknolojiyi kapsayan nanoteknoloji, maddenin bu uzunluk ölçeğinde görüntülenmesini, ölçülmesini, modellenmesini ve manipüle edilmesini içerir.

Gazlar, sıvılar ve katılar gibi maddeler, nano ölçekte olağandışı fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikler sergileyerek, dökme malzemelerin ve tek atomların veya moleküllerin özelliklerinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bazı nanoyapılı malzemeler, aynı malzemenin diğer formlarına veya boyutlarına kıyasla daha güçlüdür veya farklı manyetik özelliklere sahiptir. Diğerleri ısı veya elektrik iletmekte daha iyidir. Kimyasal olarak daha reaktif hale gelebilir veya ışığı daha iyi yansıtabilir veya boyutları veya yapıları değiştikçe rengi değiştirebilirler.

Nanoteknoloji nedir?

Nano Ölçekin Boyutu

Nanoölçekte Görmek

Nano Ölçekte Çalışmak

Nano Ölçekte Üretim

Nanoölçekte Bu Kadar Özel Olan Nedir?

Kuantum Etkilerinin Malzemelerin Özelliklerine Hükmettiği Ölçek

Biyolojinin Çok Olduğu Ölçek

Yüzeylerin ve Arayüzlerin Malzeme Özellikleri ve Etkileşimlerinde Büyük Bir Rol Oynadığı Ölçek

Avantajlar ve Uygulamalar

Nanoteknoloji, birçok teknoloji ve sanayi sektörünü önemli ölçüde iyileştirmeye, hatta devrim yapmaya yardımcı oluyor: diğerleri arasında bilgi teknolojisi, ülke güvenliği, tıp, ulaşım, enerji, gıda güvenliği ve çevre bilimi. Aşağıda, hızla büyüyen nanoteknolojinin faydaları ve uygulamaları listesinin bir örneği verilmiştir.

Günlük Malzemeler ve Süreçler

Nano ölçekli malzemeler, sağlık izleme, güneş enerjisi yakalama ve hareket yoluyla enerji toplama özelliklerine sahip esnek nano ölçekli sensörler ve elektroniklerle donatılmış yıkanabilir, dayanıklı “akıllı kumaşlar” sağlamaya başlıyor.

Elektronik ve BT Uygulamaları

Esnek, bükülebilir, katlanabilir, yuvarlanabilir ve gerilebilir elektronikler çeşitli sektörlere ulaşıyor ve giyilebilir cihazlar, tıbbi uygulamalar, havacılık uygulamaları ve Nesnelerin İnterneti gibi çeşitli ürünlere entegre ediliyor. Esnek elektronik cihazlar, örneğin akıllı telefon ve e-okuyucu ekranlarındaki uygulamalar için yarı iletken nanomembranlar kullanılarak geliştirilmiştir. Grafen ve selülozik nanomalzemeler gibi diğer nanomalzemeler, giyilebilir ve “dövme” sensörleri, giysilere dikilebilen fotovoltaikler ve rulo haline getirilebilen elektronik kağıtlar sağlamak için çeşitli esnek elektronikler için kullanılmaktadır. Düz, esnek, hafif, kırılgan olmayan, yüksek verimli elektronikler yapmak, sayısız akıllı ürüne kapı açar.

Tıbbi ve Sağlık Uygulamaları

Nanotıp araştırmacıları, nanoteknolojinin, iğne kullanılmadan aşı teslimi de dahil olmak üzere aşıları iyileştirme yollarını araştırmaktadır. Araştırmacılar ayrıca, yıllık grip aşısı için daha fazla suşu kapsayacak ve her yıl daha az kaynak gerektirecek evrensel bir aşı iskelesi oluşturmak için çalışıyorlar.

Enerji Uygulamaları

Nanoteknoloji, geleneksel enerji kaynaklarında uygulama buluyor ve dünyanın artan enerji taleplerini karşılamaya yardımcı olmak için alternatif enerji yaklaşımlarını büyük ölçüde geliştiriyor. Birçok bilim adamı, enerji tüketimini azaltmak ve çevre üzerindeki toksisite yüklerini azaltmak için araçların yanı sıra temiz, uygun fiyatlı ve yenilenebilir enerji kaynakları geliştirmenin yollarını arıyor:

Çevresel iyileştirme

Nanoteknoloji özellikli sensörler ve çözümler artık havadaki ve topraktaki kimyasal veya biyolojik ajanları her zamankinden daha yüksek hassasiyetle tespit edip tanımlayabiliyor. Araştırmacılar, çeşitli toksik bölge iyileştirme için benzersiz kimyasal ve fiziksel özelliklerinin nasıl uygulanacağını belirlemek için mezopoöz destekler (SAMMS ™), dendrimerler ve karbon nanotüpler üzerinde kendi kendine monte edilen tekli katmanlar gibi parçacıkları araştırıyorlar. NASA tarafından başka bir sensör, itfaiyecilerin yangınların çevresindeki hava kalitesini izlemek için kullanabileceği bir akıllı telefon uzantısı olarak geliştirilmiştir.

Gelecekteki Ulaşım Avantajları

Nanoteknoloji, daha hafif, daha güvenli, daha akıllı ve daha verimli araçlar, uçaklar, uzay araçları ve gemilerin yapımına ve bakımına katkıda bulunacak çok işlevli malzemeler geliştirme sözü veriyor. Ayrıca nanoteknoloji, ulaşım altyapısını geliştirmek için çeşitli yöntemler sunmaktadır.

Kaynaklar:

Nanoteknoloji 101

Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nanoölçekte Bu Kadar Özel Olan Nedir?

Avantajlar ve Uygulamalar

* Sitede çok genişlememek için kopyalamadığım çok daha fazla şey var, Kaynaklara koyduğum bağlantıların malzemelerini okumanızı tavsiye ederim.

“Nanotıp araştırmacıları, nanoteknolojinin, iğne kullanılmadan aşı teslimi de dahil olmak üzere aşıları “iyileştirebileceği” yollarını araştırmaktadır.” için 39 yanıt

Kahramanmaraş merkezden ben mehmet. selamun aleyküm bu web sitesi valla ilgi uyandırıcı, şukuladım 19-04-2020 16:45:51

Çanakkale merkezden ben ahmet. Merhabalar sayfa inan ki çok iyi, sosyal medyada paylaştım 20-04-2020 14:19:55

Kayseri merkezden ben ziya. Selam web sitesi cidden ilgi uyandırıcı, şukuladım 22-04-2020 05:58:55

Van merkezden ben Emine. Selamlar bu web sitesi valla mükemmel, facebookta paylaştım 23-04-2020 02:55:36

Kocaeli merkezden ben ali. Merhabalar siteniz valla hayran edici, teraziye tıkladım 23-04-2020 04:52:39

Çankırı merkezden ben ali. Mrb sayfanız yeminle hayran bıraktı, teraziye tıkladım 26-04-2020 17:06:17

Manisa merkezden ben banu. Slm paylaşımın harbiden dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 28-04-2020 16:15:38

Balıkesir merkezden ben Gürbüz. Selam web siten gerçekten hayran bıraktı, teraziye tıkladım 30-04-2020 04:20:35

Erzincan merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm web siten inanki hayran bıraktı, twitter da paylaştım 04-05-2020 13:23:02

Giresun merkezden ben Emine. Merhaba siteniz inanki dikkat çekici, facebookta paylaştım 14-05-2020 08:34:11

Uşak merkezden ben mehmet. Selam herkese web sitesi yeminle hayran bıraktı, tebrikler 29-05-2020 18:05:19

Elazığ merkezden ben ahmet. Merhaba paylaşım inan ki çok hoşuma gitti, teşekkürler 29-05-2020 18:21:47

Diyarbakır merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm sayfanız valla dikkat çekici, saolun 07-06-2020 00:37:24

Zonguldak merkezden ben banu. Merhaba web siten inanılmaz hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 12-07-2020 15:32:54

Afyon merkezden ben Aylin. Mrb paylaşımın ciddiyim dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 25-07-2020 08:59:30

Muğla merkezden ben ahmet. Selam paylaşım vallaha billaha dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 02-08-2020 06:12:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir