Kategoriler
Genel

NASA Başkanı Thomas Paine: “1980’lerde Mars’ta insanlar olacağına ikna oldum”

NASA THOMAS PAINE BAŞKANI: 1980’den sonra Mars’taki insanlar, WERNER KOHN, WASHINGTON, Cumartesi. – Houston’dan Doğu Havayolları uçuş-554’te dün röportaj yapılan NASA yöneticisi ve Amerikan Uzay Ajansı’nın üst patronu Dr. Thomas O Paine, “1980’lerde Mars’ta insanlar olacağına ikna oldum” dedi. Washington’a.

Dr.Paine dün öğleden sonra ay kayası kutusuyla Houston’a geldi. Perşembe öğleden sonra, Apollo 11 kapsülüne inen “astronotlarına” tanık olmak için Pasifik Okyanusu’ndaki USS Hornet’te Başkan Nixon’un yanında durdu. Dr.Paine katı bir matematik öğretmeni görünümündedir, gözlükleri ve büyük burnu bu izlenimi vurgular. NASA başkanı fark edilmeden Houston’daki Boeing 720’ye bindi. Birinci sınıfın son sırasında oturdu. Ceketini çıkardı ve okumaya başladı. Onu tebrik ettim ve Hollanda’nın üç astronotun büyük başarısı ve etkinlik için Avrupa çapında var olan büyük ilgi konusunda da çok hevesli olduğunu söyledim. Bana Avrupa’daki TV gözlemcilerinin Apollo 11’in uçuşu hakkında ne gördüğünü sordu. Avrupa Yayın Birliği’nin uydular üzerinden 30 saatten fazla yayın yaptığını söyledim. Dr.Paine, gazete haberlerine göre Rus televizyonunun Apollo 11 inişini canlı yayınladığını söylediğimde hoş bir sürpriz oldu. Ruslar ilk kez bir uzay şirketinden canlı bir rapor gördüler. Uzun yolculuğundan sonra özellikle yorgun olan Dr.Paine, Apollo 11’in uçuşunun sona ermesinden memnun olduğunu söyledi. Bu büyük bir rahatlama. Ona ve diğer birçok Amerikalıya büyüklük duygusu verdi. Bunun insanlığın evrende yapacağı daha büyük yolculukların başlangıcı olduğuna inanıyor.

Mars

Eylül başında Dr. Paine, Başkan Nixon’a verdiği bir raporda Mars’a yapılan seferleri önerecek. Bu program, ay programı ile aynı seviyede ve aynı coşku ile gerçekleştirilirse, NASA şefine göre, 1980’lerde Mars’a inip Dünya’ya geri dönmek mümkün olacak. Bunu başarmak için Dünya’nın ve ayın etrafındaki yörüngeye ve sonra da aydaki bir uzay istasyonuna kurulması gerekir. Otomatik roketler ay ve Mars arasında uçmak zorunda kalacak. Dr. Paine, Mars gezisinin Apollo programından daha ucuza mal olacağını düşünüyor. Diğer ülkelerin, özellikle Rusya’nın, uzay aracı programında ABD ile işbirliği yapmasını umuyor. Her ülke için bireysel alan deneyleri yapmak için zaman ve para yoktur. Apollo 11’in büyük başarısından sonra NASA şefinin organizasyonu için parlak bir gelecek görmesi anlaşılabilir. Ancak ABD Kongresi’nin Mars seferi için yakın gelecekte büyük fonları onaylayacağı kesin değil.

“NASA Başkanı Thomas Paine: “1980’lerde Mars’ta insanlar olacağına ikna oldum”” için 6 yanıt

Bursa merkezden ben Aylin. merhaba arkadaşlar bu web sitesi yeminle güzel, şukuladım 25-06-2020 20:06:06

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir