Epstein-Barr virüsü, herpes ailesindeki bilinen dokuz insan herpes virüsü türünden biridir ve insanlarda en yaygın virüslerden biridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, beş yaşındaki çocukların yaklaşık yarısı ve yetişkinlerin yaklaşık %90’ı önceki enfeksiyon kanıtına sahiptir.

En iyi bulaşıcı mononükleozun nedeni olarak bilinir.

Burkitt lenfoma, hemofagositik lenfohistiyositoz ve Hodgkin lenfoma gibi çeşitli malign olmayan, premalign ve malign Epstein-Barr virüsü ile ilişkili lenfoproliferatif hastalıklarla da ilişkilidir; mide kanseri ve nazofaringeal karsinom gibi lenfoid olmayan maligniteler; ve tüylü lökoplaki ve merkezi sinir sistemi lenfomaları gibi insan immün yetmezlik virüsü ile bağlantılı durumlar.

Yılda yaklaşık 200.000 kanser vakasının EBV’ye atfedilebileceği düşünülmektedir.

Virüs ayrıca Alice Harikalar Diyarında sendromu ve akut serebellar ataksi gibi çocukluk çağı bozuklukları ile ilişkilidir ve bazı kanıtlara dayanarak, bazı otoimmün hastalıkları, özellikle dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, romatoid artrit, Sjögren sendromu ve multipl skleroz geliştirme risklerinin daha yüksek olmasıyla ilişkilidir.

EBV ile enfeksiyon, tükürük ve genital salgıların oral transferi ile oluşur.

EBV’yi kaptığınız anda başkalarına yaymaya başlayabilirsiniz. Bu, aktif bir enfeksiyon belirtileri göstermeye başlamadan önce bile başkalarına bulaştırabileceğiniz anlamına gelir. Virüs aktif olduğu sürece EBV’yi başkalarına bulaştırabileceksiniz, bu da haftalar hatta aylar anlamına gelebilir.

Virüs bir kez etkisiz hale geldiğinde, yeniden etkinleştirilmedikçe başkalarına bulaştıramazsınız.

Virüs 1964’te bulundu, ancak aşısı hala mevcut değil.

https://en.wikipedia.org/wiki/Epstein%E2%80%93Barr_virus

https://www.healthline.com/health/epstein-barr-virus#cancer

26 Comments

1. Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. Selam sayfan inan ki hayran bıraktı, sağolun , ahmet – 43

2. Kahramanmaraş dan kimler var. Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? . Selam herkese siteniz vallaha dikkatimi çekti, tebrikler , ziya – 90

3. Mersin merkezden ben doruk. Selamın aleyküm web siteniz cidden çok iyi, şukuladım 03-08-2021 17:08:33

4. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. Merhaba sayfanız valla dikkat çekici, sağolun , elif yılmaz – 151

5. Mrb siteniz inanılmaz hoşuma gitti, teraziye tıkladım

6. Erzincan merkezden ben doruk. Slm siten süper ötesi dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 07-08-2021 22:10:45

7. Gümüşhane merkezden ben ahmet. merhaba arkadaşlar web siteniz cidden ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 08-08-2021 03:40:58

8. Afyon merkezden ben banu. selamun aleyküm bu web sitesi valla ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 09-08-2021 14:47:10

9. merhaba arkadaşlar web sitesi vallaha çok iyi, sağolun

10. Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan cidden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , Hasan – 131

11. Bilecik dan kimler var. Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? . Merhaba herkese web siten valla mükemmel, teşekkürler , Hasan – 288

12. Gürbüz Reply

Yozgat merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar siten yeminle hayran edici, şukuladım 20-08-2021 23:53:22

13. Giresun merkezden ben emin. Merhabalar sayfanız harbiden ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 21-08-2021 21:34:11

14. Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. Selam sayfan yeminle mükemmel, saolun , hatice – 46

15. Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfanız süper ötesi çok iyi, saolun , emin – 2

16. Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımın gerçekten hayran edici, teşekkürler , ahmet – 94

17. Rize dan kimler var. Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? . Selam paylaşımınız vallaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , memo – 22

18. Bu konu : ” Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım cidden hayran edici, şukuladım , mehmet – 184

19. İstanbul merkezden ben . merhaba arkadaşlar bu web sitesi inanılmaz çok güzel, sağolun 03-09-2021 06:29:39

20. Şırnak merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar sayfa vallaha çok güzel, şukuladım 07-09-2021 14:50:03

21. elif yılmaz Reply

Nevşehir dan kimler var. Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? . Mrb bu web sitesi inanki hayran edici, şukuladım , elif yılmaz – 280

22. Karaman dan kimler var. Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? . Selam web sitesi süper ötesi ilgi uyandırıcı, tebrikler , ziya – 363

23. Niğde dan kimler var. Neden kimse bizi bu konuda uyarmadı? Gerçek sessiz katil virüs mü? . Selamlar web siten vallaha çok hoşuma gitti, saolun , Gürbüz – 22

24. Erzurum merkezden ben gaye. Mrb web siten vallaha çok iyi, teşekkürler 25-09-2021 15:04:18

Write A Comment