Atlas’ın “Alışılmışın Dışında Fikirlere” sahip olduğunu ilan eden bir manşet ve ona “koronavirüs karşıtı” diyen bir makale açıklaması altında, Zamanlar “maske takma konusundaki bilimin belirsiz olduğunu savunduğu” için onu eleştirdi. Maske kullanımına ilişkin görüşü “hem ideolojik olarak yüklü hem de bilimsel olarak tartışmalı” ve Fauci, Birx ve Cerrah General Jerome Adams’ın “yanlış yönlendirilmiş” ve “tehlikeli” olarak gördükleri bir fikir.

Beyaz Saray koronavirüs görev gücünün yeni atanan bir üyesi olan Atlas, “maske takma bilimini” tartıştı. İlk görüşmelerinden birinde, “Drs. Fauci ve Birx, dosya yüklerindeki düşüşlerin sosyal mesafe ve maske takma gibi halk sağlığı önlemlerini yansıttığını savundu, Dr. Atlas, zirvelerin ve düşüşlerin yalnızca virüsün seyrini sürdürmesi olabileceğinde ısrar etti. “

Zamanlar Atlas’ı, Fox News’de Tucker Carlson’a “Gerçek şu ki, maskeler hakkında çok tartışmalı olan bazı veriler var” ve “histeriyle sınırlanan muazzam miktarda korkuya karşı korkmak” için eleştirdi.

New York Times Halkın üyeleri arasında evrensel maske kullanımına ilişkin bilimin sağlam bir şekilde oturduğu şeklindeki örtük iddiasını destekleyen herhangi bir çalışmadan, sadece Fauci, Birx ve Adams’ın ters görüşlerinden alıntı yapmadı.

İken Zamanlar Dr. Atlas, SARS-CoV-2 bulaşmasını azaltmak için maskelerin kullanılmasını savunuyor. Onun görüşü ve onun tarafından benimsenen arasındaki temel fark Zamanlar onun görüşünün, riskteki bireysel farklılıkları ve bireylerin kendi benzersiz koşullarına bağlı olarak kendi seçimlerini yapma hakkını hesaba katmasıdır.

Zamanlar Atlas, maskeler hakkında bilimsel tartışmalar olduğunu söyledi, ancak Atlas’ın neyi kastettiğini açıklamadı. Halkın evrensel maske kullanımını öneren veya zorunlu kılan devlet politikalarından bahsediyordu.

“Belirli ortamlarda,” açıklamaya devam etti Tucker Carlson ile röportajda, “Sosyal mesafe koyamadığınızda ve özellikle korumaya çalışıyorsanız, maske takmanız mantıklıdır—[if you’re] yüksek riskli bir bireye yakın veya yüksek riskli bir bireyseniz. ” Böyle bir öneri “rasyonel bir politika” dır.

Ancak, hem o hem de Carlson, sık sık arabalarında tek başlarına veya dışarıda koşarken maske takan insanları görürsünüz. Atlas, bu tür mantıksız davranışları şöyle yorumladı: “Bu, şu anda histeriyle sınırlanan büyük miktarda korkudan kaynaklanıyor. Ve bu gerçek bir sorundur çünkü kamu politikasının yalnızca COVID-19’u ne pahasına olursa olsun durdurmayı değil, yaptığınız şeyin ve söylediklerinizin insanlar üzerindeki etkisini anlamayı da dikkate alması gerekiyor. “

Atlas, “Gerçek şu ki maske takmak için nedenler var,” dedi, ancak tek başına veya Carlson’un bahsettiği diğer durumlarda, “maske takmak gerçekten mantıklı değil.”

Evrensel maske takma politikalarının tartışmalı olduğunu vurgulayarak, “Gerçek anlamda iyi bir bilim yok [the] genel nüfus, yaygın, her koşulda giyen [of] maskeler. “

Dünya Sağlık Örgütü’ne atıfta bulunarak, “DSÖ’nün kendisi genel nüfus için maske takan sağlam bir bilim olmadığını söylüyor. Ancak bazı ortamlarda maske takmanın makul olduğunu söyleyebiliriz. “

Daha yakın zamanda, 18 Eylül’de, Dr.Atlas CNN’e söyledi “Her koşulda tüm popülasyonlara maske taktırmanız gerektiğini gösteren sağlam bir bilim yok.”

Aslında, DSÖ, maske kılavuz belgesinde gözlemler “Toplum ortamında sağlıklı insanlar tarafından maskelerin yaygın kullanımı henüz yüksek kaliteli veya doğrudan kanıtlarla desteklenmiyor ve dikkate alınması gereken potansiyel faydalar ve zararlar var”kullanıcı potansiyeli dahil artırmak maskenin uygunsuz kullanımı nedeniyle kendilerinin veya başkalarının enfeksiyon riski.

DSÖ, bu gözlemi finanse ettiği bir çalışmanın ardından yaptı. Neşter, hangisiydi sistematik bir inceleme ve meta-analizYeni koronavirüslerin (SARS, MERS veya SARS-CoV-2) bulaşmasını önlemek için maske kullanımıyla ilgili “mevcut en iyi kanıtı” özetleyenler.

Gözden geçirmede rastgele kontrollü denemeler ortaya çıkmadı, sadece sonuçları etkileyebilecek sayısız değişkeni kontrol edemeyen ve bu nedenle seçim yanlılığına veya bulguların geçersizliğine neden olabilecek randomizasyona yatkın olmayan gözlemsel çalışmalar ortaya çıktı.

Maskeler üzerine yapılan çalışmaların çoğu, toplum ortamı ile değil sağlık bakımı ile ilgiliydi. Yok Sağlık hizmeti dışı ortamlarla ilgili birkaç araştırmadan arasında SARS-CoV-2 bulaşmasını önlemek için maske kullanımı incelendi. Tüm çalışmalar, kişisel koruyucu ekipman (PPE) olarak kabul edilen maskelerin etkililiğini inceledi; Yok Politika yapıcıların halk üyelerine takmalarını söylediği ve bu tür maskelerin etkinliğini değil KKD olarak kabul edilir. Hepsi, kullanıcıyı korumak için maske kullanımıyla ilgiliydi. değil kullanıcının virüsü başkalarına bulaştırmasını önlemek için topluluk ortamında kaynak kontrolü olarak.

DSÖ maskesi kılavuz belgesi Gözlemsel verilerde “içsel önyargılar” olduğunu ve “daha ​​geniş toplumdaki sağlıklı bireyler tarafından maskelerin (tıbbi veya diğer) kullanımına ilişkin dolaylı kanıt olarak kabul edilse bile” mevcut çalışmaların “içsel önyargılar” olduğunu belirterek meta-analiz üzerine yorumlar ” böyle önermek bireylerin, bir hanede veya fiziksel mesafenin sağlanamadığı toplu bir toplantıda enfekte bir kişiye yakın olması, virüsle enfekte olmaları gerekir.. ” (Vurgu eklenmiştir.)

Mantıksal bir sonuç olarak, bir kişinin başkalarıyla uzun süreli yakın temasın olmadığı durumlarda maske kullanılması anlamsız.

Yine New York Times evrensel maske takma emirlerinin kanıta dayalı politikalar olduğu iddiasını destekleyen hiçbir çalışmaya atıfta bulunmaz, bunun yerine tercih edilen yetkililere başvurma yanılgısına dayanır, “vaka yüklerindeki düşüşün sosyal mesafe ve maske gibi halk sağlığı önlemlerini yansıttığını iddia eder. -giyme”. Zamanlar Dr. Atlas, “zirvelerin ve düşüşlerin yalnızca kendi seyrini sürdüren virüs olabileceği” konusunda ısrar ettiği için Dr. Fakat Zamanlar Dr. Atlas’ın alternatif açıklamasını neden reddetmemiz gerektiğini göstermeye çalışmıyor.

Emin olmak için, ne Zamanlar korelasyon eşittir nedensellik anlamına gelir, bu da belirgin bir şekilde bilimsel olmayan argüman. Yönetici maske takma emri uygulandıktan sonra bildirilen vaka sayısının azalması, vaka sayılarındaki azalmaya neden olan politikanın bu olduğu anlamına gelmez.

Örneğin, 17 Nisan’da New York’ta bir maske takma emri çıkarıldığında, ABD’de en çok etkilenen yer olan New York City’deki salgın açıkça zirveye ulaşmıştı. vaka numaraları zaten azalıyor. Nitekim düşüş Daha aceleci önce maske sırası sonrasına göre, öyleyse kabul edersek Zamanlar‘korelasyonun nedenselliğe eşit olduğuna dair örtük argüman, maske sırasının engellenmiş iletimin yavaşlaması. Verilerin grafiğe benzediği şudur:

https://www.jeremyrhammond.com/wp-content/uploads/2020/07/nyc-fig-1-1280×618.png.webp

Özetle, Dr.Atlas tarafından ifade edilen görüş, Dünya Sağlık Örgütü’nden daha az yetkili olmayan bir kaynaktan gelen maske rehberliğiyle tamamen aynıdır; benzer şekilde, belirli durumlarda, başkalarıyla uzun süreli yakın temasın kaçınılmaz olduğu durumlarda da maske kullanımını tavsiye eder. öneren veya zorunlu kılan politikaların gözlemlenmesi evrensel halk tarafından maske kullanımı bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir.

Sonuç olarak, New York TimesBilimin, yönetici maskesi takma emirleri lehine kararlaştırılmış olarak nitelendirilmesi tartışmasız bir şekilde yanlıştır.

Author

94 Comments

1. selamun aleyküm siten inanılmaz çok iyi, face de paylaştım

2. Gümüşhane merkezden ben doruk. selamun aleyküm sayfanız valla ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 26-09-2020 20:13:26

3. Sinop merkezden ben Aylin. Merhaba siteniz valla çok güzel, face de paylaştım 28-09-2020 19:38:32

4. Kahramanmaraş merkezden ben mehmet. Slm siten süper ötesi hoşuma gitti, face de paylaştım 29-09-2020 05:51:16

5. Bilecik merkezden ben Aylin. Selam web siteniz cidden iyi, tebrikler 02-10-2020 09:07:28

6. Hatay merkezden ben Aylin. Merhaba sayfa inan ki ilgi uyandırıcı, teşekkürler 02-10-2020 11:18:29

7. Merhaba herkese paylaşım inan ki iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

8. Selamın aleyküm sayfa inanki dikkatimi çekti, sağolun

9. elif yılmaz Reply

Merhabalar bu web sitesi inanki ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

10. Gürbüz Reply

Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selam herkese sayfa ciddiyim hayran edici, teraziye tıkladım , Gürbüz – 108

11. merhaba arkadaşlar bu web sitesi vallaha dikkat çekici, tebrikler

12. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Merhabalar web siteniz yeminle mükemmel, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 358

13. Tokat merkezden ben Aylin. Selamın aleyküm paylaşımın inanki çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 24-10-2020 07:28:23

14. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selam herkese paylaşım inan ki hoşuma gitti, sağolun , ahmet – 228

15. Merhaba herkese paylaşımın inan ki iyi, facebookta paylaştım

16. elif yılmaz Reply

Kars merkezden ben elif yılmaz. selam arkadaşlar sayfa vallaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 03-11-2020 16:54:51

17. Gürbüz Reply

Mersin dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Mrb bu web sitesi inanki çok güzel, sağolun , Gürbüz – 169

18. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siteniz süper ötesi hoşuma gitti, tebrikler , elif yılmaz – 246

19. Düzce merkezden ben ali. Selamın aleyküm web siteniz yeminle hoşuma gitti, face de paylaştım 20-11-2020 06:25:59

20. Slm sayfan vallaha hoşuma gitti, teraziye tıkladım

21. Selam herkese paylaşımın vallaha billaha çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım

22. elif yılmaz Reply

Düzce merkezden ben elif yılmaz. Slm sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, saolun 30-11-2020 17:32:07

23. Diyarbakır dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Merhabalar web siteniz harbiden iyi, saolun , mehmet – 131

24. Gürbüz Reply

Merhaba herkese paylaşım vallaha billaha mükemmel, saolun

25. Gürbüz Reply

Bitlis merkezden ben Gürbüz. Selam herkese siten ciddiyim güzel, saolun 07-12-2020 03:17:18

26. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. selamun aleyküm sayfanız inan ki hoşuma gitti, twitter da paylaştım , gaye – 326

27. Kırşehir dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . selam arkadaşlar siten süper ötesi iyi, teraziye tıkladım , gaye – 324

28. Mardin merkezden ben ahmet. Merhaba siteniz gerçekten hayran edici, teraziye tıkladım 19-12-2020 11:29:46

29. Çanakkale merkezden ben mehmet. Merhabalar sayfa valla hoşuma gitti, şukuladım 21-12-2020 13:41:38

30. Merhaba herkese sayfa ciddiyim dikkat çekici, facebookta paylaştım

31. Artvin merkezden ben doruk. selam arkadaşlar siten vallaha billaha çok iyi, face de paylaştım 23-12-2020 21:10:50

32. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Merhabalar bu web sitesi inanki güzel, sağolun , banu – 315

33. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Merhabalar siten inanılmaz iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , ahmet – 385

34. Merhabalar bu web sitesi gerçekten güzel, facebookta paylaştım

35. Mersin dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Slm siteniz harbiden mükemmel, twitter da paylaştım , banu – 156

36. Erzincan merkezden ben ali. selam arkadaşlar sayfanız inan ki ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 11-01-2021 20:31:15

37. elif yılmaz Reply

Hatay merkezden ben elif yılmaz. Mrb web siten inanki güzel, teşekkürler 12-01-2021 00:38:31

38. Giresun dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Merhaba herkese siteniz vallaha çok iyi, face de paylaştım , Hasan – 410

39. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Merhabalar web siteniz valla ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , ali – 25

40. Erzurum merkezden ben banu. Merhaba herkese paylaşım valla mükemmel, facebookta paylaştım 24-01-2021 22:18:17

41. merhaba arkadaşlar paylaşım inanki çok iyi, face de paylaştım

42. elif yılmaz Reply

Selam paylaşım valla çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

43. Erzincan dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Merhaba herkese paylaşımın vallaha çok hoşuma gitti, saolun , ziya – 294

44. Gürbüz Reply

Artvin merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar siten yeminle çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 06-02-2021 20:22:14

45. Mersin merkezden ben ali. selam arkadaşlar web siteniz süper ötesi hayran bıraktı, tebrikler 12-02-2021 16:31:49

46. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selamın aleyküm web siteniz vallaha billaha dikkatimi çekti, tebrikler , doruk – 138

47. selam arkadaşlar bu web sitesi inan ki çok hoşuma gitti, sağolun

48. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siteniz inanılmaz hoşuma gitti, şukuladım , emin – 468

49. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. selamun aleyküm siten valla çok iyi, tebrikler , hatice – 459

50. Diyarbakır merkezden ben mehmet. Selam herkese sayfan gerçekten çok hoşuma gitti, teşekkürler 02-03-2021 22:23:06

51. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım inan ki çok iyi, teşekkürler , emin – 35

52. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfanız süper ötesi mükemmel, teşekkürler , memo – 450

53. Sakarya merkezden ben Hasan. Selamlar siteniz yeminle çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 05-03-2021 00:51:23

54. Karaman merkezden ben ahmet. Merhaba web sitesi harbiden iyi, teraziye tıkladım 05-03-2021 08:31:35

55. elif yılmaz Reply

Siirt merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese paylaşımın valla çok iyi, saolun 06-03-2021 22:46:27

56. Edirne merkezden ben hatice. Selamın aleyküm siteniz harbiden çok hoşuma gitti, face de paylaştım 08-03-2021 21:35:15

57. selamun aleyküm paylaşım gerçekten çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

58. Merhabalar web siteniz inanki ilgi uyandırıcı, tebrikler

59. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Mrb paylaşım harbiden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , ali – 248

60. Muş merkezden ben ali. Selam sayfan vallaha ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 03-04-2021 21:53:04

61. Bilecik merkezden ben . Mrb web siteniz harbiden mükemmel, linkedinde paylaştım 08-04-2021 14:44:38

62. elif yılmaz Reply

selamun aleyküm siteniz inanılmaz hoşuma gitti, face de paylaştım

63. Gürbüz Reply

Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selamın aleyküm web siten vallaha çok güzel, sosyal medyada paylaştım , Gürbüz – 87

64. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım yeminle çok güzel, facebookta paylaştım , – 160

65. Gürbüz Reply

Malatya merkezden ben Gürbüz. Merhaba paylaşımınız süper ötesi ilgi uyandırıcı, şukuladım 11-04-2021 19:28:38

66. Gürbüz Reply

Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selam herkese bu web sitesi ciddiyim dikkat çekici, facebookta paylaştım , Gürbüz – 38

67. Ağrı dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Merhaba herkese siteniz inanılmaz çok iyi, teşekkürler , ali – 421

68. elif yılmaz Reply

Yalova dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Selam herkese sayfanız inanki mükemmel, teşekkürler , elif yılmaz – 114

69. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. selamun aleyküm web siteniz valla çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım , Hasan – 169

70. Muğla dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Merhabalar paylaşımın süper ötesi dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , doruk – 50

71. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşımın vallaha billaha mükemmel, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 234

72. Gürbüz Reply

Selamın aleyküm paylaşımınız valla hayran bıraktı, linkedinde paylaştım

73. elif yılmaz Reply

Uşak merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar paylaşımın vallaha hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 07-05-2021 03:11:11

74. Merhaba web siten harbiden dikkat çekici, facebookta paylaştım

75. Muş dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Merhaba herkese bu web sitesi gerçekten çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , ali – 288

76. merhaba arkadaşlar sayfanız ciddiyim iyi, tebrikler

77. Van dan kimler var. New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. . Selamın aleyküm paylaşım yeminle çok hoşuma gitti, teşekkürler , ali – 321

78. Çorum merkezden ben ahmet. Selam web siten valla güzel, facebookta paylaştım 28-05-2021 17:51:57

79. Bartın merkezden ben mehmet. selamun aleyküm paylaşımın inan ki dikkatimi çekti, sağolun 29-05-2021 04:22:52

80. Erzincan merkezden ben . Selamlar paylaşımın vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım 01-06-2021 21:51:24

81. Sakarya merkezden ben ali. Selamlar sayfa ciddiyim hoşuma gitti, şukuladım 03-06-2021 00:05:50

82. Elazığ merkezden ben emin. Merhaba paylaşım ciddiyim dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 03-06-2021 00:42:59

83. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. selamun aleyküm bu web sitesi inan ki iyi, face de paylaştım , hatice – 460

84. Muş merkezden ben ali. Mrb paylaşım süper ötesi dikkat çekici, şukuladım 04-06-2021 00:59:17

85. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Selam bu web sitesi valla güzel, teraziye tıkladım , – 405

86. Burdur merkezden ben emin. Selamın aleyküm web siten inanılmaz çok hoşuma gitti, şukuladım 04-06-2021 05:47:36

87. Burdur merkezden ben hatice. Selamın aleyküm sayfa valla mükemmel, sosyal medyada paylaştım 04-06-2021 20:30:08

88. Bu konu : ” New York Times, bilimi, idari maske takma emirleri lehine kesin bir şekilde yerleşmiş olarak nitelendiriyor, ancak bu kesinlikle yanlış. ” çok güzel. Mrb web siten vallaha billaha çok güzel, face de paylaştım , memo – 351

89. Sakarya merkezden ben banu. merhaba arkadaşlar web sitesi cidden hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 15-06-2021 10:04:06

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link