New York Times SARS-CoV-2 İletimi Hakkında Nasıl Yalan Söyler: Bölüm 1

Önemli Noktaların Özeti

• Ödüllü “Koronavirüs Yüzeylerde veya Çevrenizdeki Havada Ne Kadar Yaşar?” Başlıklı 17 Mart makalesinde, New York Times muhabir Apoorva Mandavilli, araştırmaları SARS-CoV-2’nin havada bulaşıcı olduğunu kanıtlamış olarak nitelendirdi ve bir kez öksürme, hapşırma, konuşma veya nefes alma sırasında virüs yüklü aerosollerin ne kadar süre havada kaldığı sorusu kaldı.

• Mandavilli ayrıca bilimi DSÖ’nün pozisyonuyla çelişen olarak nitelendirdi, bu da havadan iletimin kanıtlanmamış kaldığı yönündeydi.

• Bununla birlikte, alıntı yaptığı çalışmaların incelenmesi, WHO’nun sorunun kaldığı konusunda haklı olduğunu ortaya koymaktadır. olup olmadığı virüs havadadır.

• Zamanlar yayınlanan deneysel bir çalışmadan alıntı yaptı New England Tıp Dergisi aerosollerde üç saate kadar canlı virüs tespit edildi. Mandavilli’nin aerosol üreten makinelerin kullanıldığı deneysel düzene atfedilen tek önemi, canlı virüsün doğal koşullar altında havada ne kadar süre kalacağı sorusunu açık bırakmasıydı.

• Bununla birlikte, WHO’nun gözlemlediği gibi, bu çalışma şu soruyu açık bıraktı: olup olmadığı canlı virüs, aerosol oluşturma prosedürleri bulunmayan aerosollerde bulunabilir. Aynı zamanda, DSÖ’nün sağlık çalışanlarına aerosol üreten tıbbi prosedürler sırasında havadan bulaşmaya karşı ekstra önlemler almaları için uyarıları ile çelişmedi, ancak pekiştirdi.

• Zamanlar ayrıca ön baskı sunucusunda yayınlanan bir çalışmayı da karakterize etti bioRxiv koruyucu teçhizatı çıkaran sağlık çalışanlarının aerosolleri yeniden süspanse edebildiklerini ve böylece kendilerini enfekte edebildiklerini göstermiş olarak.

• Mandavilli neyi bildirmeyi reddetti? Zamanlar bununla birlikte okuyucular, RT-PCR deneyleri kullanılarak viral RNA’nın saptanmasının, enfeksiyöz virüsün varlığının mutlaka göstergesi olmadığı yönündeydi. Sonuç olarak, çalışma yazarları yaptı değil sağlık çalışanları için bu riski kanıtladığını iddia ediyor, ancak yalnızca varsayılmış var olabileceğini.

• Zamanlar benzer şekilde yayınlanan bir çalışmayı karakterize etti JAMA Virüsü çevresel numunelerde tespit ederek SARS-CoV-2’nin havadan bulaşabilirliğini kanıtlamış olarak.

• Ancak Mandavilli bir kez daha açıklamayı reddetti Zamanlar Okuyucular, yazarların makalelerinde açıkça belirttikleri, “canlılığı göstermek için viral kültür yapılmadığı” için virüsün havadan bulaşabilirliğini kanıtlamadıklarıydı.

• Mandavilli’nin DSÖ’nün pozisyonunu bilimle çeliştiği şeklinde nitelendirmesinin aksine, DSÖ, SARS-CoV-2’nin aerosollerle bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini savunmakta haklıydı.

• Önemlisi, Zamanlar virüsün aerosoller yoluyla yayılma kabiliyetinin, insanlara geçici veya fiziksel olarak yakın olmayan başkaları tarafından enfekte olabileceği anlamına gelmeyeceği, ancak kanıtların, bulaşmanın gerçekleşmesi için yine de yakın temas gerekeceğini gösterdiği uyarısı dahil edildi.

Makalenin başına dönmek için, buraya Tıkla.

“New York Times SARS-CoV-2 İletimi Hakkında Nasıl Yalan Söyler: Bölüm 1” üzerine 15 yorum

1. Kırıkkale merkezden ben elif yılmaz. Selam sayfan vallaha hayran bıraktı, facebookta paylaştım 09-09-2020 03:49:49

2. Zonguldak merkezden ben ahmet. Selam paylaşım inan ki çok iyi, twitter da paylaştım 02-10-2020 09:52:44

3. Ordu merkezden ben gaye. Slm paylaşımın süper ötesi iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 02-10-2020 11:20:57

4. Trabzon merkezden ben Emine. Merhaba herkese siteniz vallaha billaha hayran edici, face de paylaştım 10-10-2020 19:50:05

Yorum yapın