Orson Welles, Kara Dahlia Katili miydi ???

(Orson Welles’ten alıntı: Merhaba Amerikalılar, Simon Callow, s376-378) “Bu [the Hall of Mirrors climax from ‘The Lady From Shanghai’] tek başına Welles’e Hollywood panteonunda bir yer kazandıracak olan filmdeki en ünlü sekans; ancak, ondan önceki Crazy House sekansı daha az tatmin edici, muhteşem ama bir şekilde formalite icabı. Bunun nedeni tahmin edilebilir: Cohn ve Lawrence, büyük bir kısmını kesti. Welles’e göre, filmdeki en ilginç sekans buydu: ‘O lunaparkı boyamak için her gece saat on buçuktan beşe kadar her gece ayaktaydım … bu büyük güç gösterisi sahnesiydi. ‘ Harry Cohn onu ne sevmiş ne de anlamıştı: “Bütün bunlar ne demek?” dedi ve Welles’in deyimiyle, ‘onu çekti’. Sekanstan birkaç fotoğraf kaldı – daha sonra geri çekilmiş – ve kabusun, palyaçoların ve mankenlerin, ikiye bölünmüş kadınların sakatlanmış yüzlerini içeren, filmin ticari olarak mevcut versiyonundan çok daha karanlık olduğu açık. , korkunç bir şekilde bükülmüş iskeletler. Şiddetin, özellikle kadına yönelik şiddetin açık bir unsuru var.

Eğer bu [the protagonist] Michael’ın kabusu, resim boyunca gördüğümüz nazik hayalperest ve cesur şampiyonla çok az bağlantısı olması onun için garip bir kabus. Daha ziyade, Welles’in açık bir şekilde çılgınca hayal gücünden kaynaklanan merak uyandıran ama çok doğrudan bir kaynaktır ve 1947 yılının Ocak ayında Hollywood’da meydana gelen bir cinayete olası katılımı hakkında oldukça ateşli bir spekülasyona yol açmıştır, ünlü Black Dahlia davası. Elizabeth Short adlı genç bir kadın, çok farklı, çok yetenekli bir şekilde kesilmiş ve sakatlanmış halde bulundu. Öldürülen kadının çocukluk arkadaşı Mary Pacios’a göre, 1998 yılında yazdığı yazıda, yüzlerde ve gövdelerde görülen yaralar, Welles’in sahnesinde mankenlerin uzuvlarının düzenlenme şekli ve belden kopan iskeletlerin hepsi var. Bette Short’un cesedindekiler gibi garip bir şekilde. Öyle görünüyor ki 15 Ocak’ta, cinayetin işlendiği gün ve ertesi gün prodüksiyon kapandı; Welles’in birkaç gün sonra bir pasaport çıkardığını; ve en tuhafı, yerel morgda asistan olarak kaydolmak için resmi bir yazılı başvuruda bulunmasından birkaç gün önce (bu başvuru Lilly Kütüphanesi’ndeki Mercury arşivinde bulunabilir). Bu şeyler yolunda, Bayan Pacios daha fazla ipucu bulmaya devam etti: Bette Short, George adında bir adam gördü (Welles’in ilk adı, bazı yakınları tarafından kullanıldı) ve Welles’in sık sık ziyaret ettiği, Brittingham’ın Columbia stüdyolarına yakın bir restoranda yemek yedi. ; cesedin Cahuenga Bulvarı’ndaki The Mercury Wonder Show’un eski yerinde bırakılmış, özenle düzenlenmiş olduğu – tabii ki Welles’in bir kadını ikiye böldüğü ünlü; ve katilden, kızın adres defteri ve doğum belgesiyle birlikte polise gönderdiği, ağırlıklı olarak O ve W. harflerini içeren bir kolaj mesajı Bayan Pacios, Welles’in bir sonraki oyununun MacBeth olduğunu muzaffer bir şekilde ifşa ederek elini abartıyor. .. [in which the protagonist kills a few people] Daha doğrusu, Welles’in 1976’da Darryl F.Zanuck’ın cenazesinde verdiği bir söylevde Welles şöyle demişti: ‘Eğer gerçekten çirkin bir şey yaptıysam, bu iğrenç bir suç işlediysem, ki bunun çoğu Yapmamız gereken şey, eğer anlatılamayan bir şeyden suçluysam ve dünyadaki tüm polisler peşimde olsaydı, bir tek adam ve gelebileceğim tek bir adam vardı ve o da Darryl’di. Bana endüstrinin iyiliği, stüdyonun iyiliği hakkında bir konuşma yapmazdı. Beni yatağın altına saklardı. Çok basitçe o bir arkadaştı. ‘ Konuşmanın ilginç bir yankısı var, Welles 1947’nin sonunda Amerika’yı terk ettiğinde, on yıl geri dönmemek için, Darryl Zanuck tarafından aceleyle hışırdatılan bir rolü oynamaktı.

Sanki gerçekleşiyormuş gibi, 2002’de (Black Dahlia Avenger) bir kitap yayınlandı (Black Dahlia Avenger), Kara Dahlia katilini kesin olarak ve şüphe götürmez bir şekilde tanımladı – kitabın yazarının babası olduğu ortaya çıktı – böylece Welles paçayı sıyırdı. … Ancak Bayan Pacios, The Lady From Shanghai Welles’in yapımı sırasında, fiziksel ve zihinsel olarak garip bir şekilde tahrik edildiğini ileri sürmekte haklıdır – o gece boyu süren boyama seansları, ardından her ikisinin de arkasından çekimlerin daha da uzun sürdüğü günler. ve kamera önünde, pek de sakin bir zihin durumu yaratmış olabilir ve hiç şüphesiz, fantezisini çalıştırdığında, bilincine yüzen görüntüler özellikle sağlıklı değildi; Harry Cohn için açıkça çok fazlaydı. Belki de Welles’in sıklıkla hissettiği kendinden tiksinme duygusunu ifade etmişlerdir; Genel olarak The Lady From Shanghai gibi, kadınlarla ilişkilerinde bazı karmaşıklıkları ortaya koyuyorlar. “

– [PS — the lead actress of The Lady From Shanghai was Rita Hayworth, Welles’ former wife whom he had wanted to star in the Mercury Wonder Show ( = whom he had wanted to pretend to saw in half), but who wasn’t allowed to participate by her studio ( = Harry Cohn)]

“Orson Welles, Kara Dahlia Katili miydi ???” üzerine 18 yorum

1. Ardahan merkezden ben gaye. selam arkadaşlar sayfa vallaha billaha mükemmel, tebrikler 04-09-2020 18:10:28

2. Erzincan merkezden ben gaye. Slm sayfa inanki ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 02-10-2020 09:57:27

3. Nevşehir merkezden ben mehmet. Slm web siten ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 02-10-2020 11:21:14

4. İstanbul merkezden ben ali. Selamlar siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 07-10-2020 10:34:03

5. Iğdır merkezden ben elif yılmaz. Slm sayfanız vallaha billaha hoşuma gitti, şukuladım 09-10-2020 16:24:45

6. Bu konu : ” Orson Welles, Kara Dahlia Katili miydi ??? ” çok güzel. Merhabalar siteniz inan ki dikkat çekici, twitter da paylaştım , hatice – 239

Yorum yapın