1. Çoğu insan haklı olmaktansa çoğunlukta olmayı tercih eder.

2. Nüfusun en az %20’si doğru koşullar altında ortaya çıkacak güçlü otoriter eğilimlere sahiptir.

3. Ölüm korkusu, yalnızca toplumsal onaylanmama korkusuyla rekabet edebilir. İkincisi daha güçlü olabilir.

4. Propaganda günümüzde de 100 yıl önce olduğu kadar etkilidir. Sınırsız bilgiye erişim, ortalama bir insanı daha akıllı hale getirmedi.

5. Her şey medya, hükümet ve onlara güvenenler tarafından siyasallaştırılabilir ve siyasallaştırılacaktır.

6. Pek çok politikacı ve büyük şirket, siyasi ve finansal amaçlarına yardımcı olacaksa, insan hayatını seve seve feda edecektir.

7. Çoğu insan hükümetin halkın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine inanır. Hatta hükümeti şiddetle eleştirenler bile var.

8. Çoğu insan, bir kez karar verdikten sonra, hatalı olduklarını kabul etmektense, yanılmış olmayı taahhüt etmeyi tercih eder.

9. İnsanlar davranışlarını daha iyi veya daha kötü yönde önemli ölçüde değiştirmek için hızlı ve nispeten kolay bir şekilde eğitilebilir ve koşullandırılabilir.

10. Yeterince korktuklarında, çoğu insan otoriterliği kabul etmekle kalmayacak, onu talep edecektir.

11. ‘Komplo teorisyenleri’ olarak reddedilen insanlar genellikle iyi araştırılmış ve ana akım anlatının hemen önündedir.

12. Çoğu insan güvenlik ve güvenliğe özgürlük ve özgürlükten daha fazla değer verir, söz konusu ‘güvenlik’ sadece bir yanılsama olsa bile.

13. Hedonik adaptasyon her iki yönde de gerçekleşir ve atalet bir kez devreye girdiğinde insanları ‘normale’ döndürmek zordur.

14. İnsanların önemli bir yüzdesi boyun eğdirilmekten tamamen zevk alır.

15. ‘Bilim’ Batı’daki milyonlarca insan için laik bir sözde dine dönüştü. Bu dinin bilimin kendisiyle pek ilgisi yoktur.

16. Çoğu insan, aslında doğru şeyi yapmaktan çok, doğru şeyi yapıyormuş gibi görünmeye önem verir.

17. Politika, medya, bilim ve sağlık sektörlerinin tümü değişen derecelerde yozlaşmış durumda. Bilim adamları ve doktorlar, politikacılar kadar kolay satın alınabilir.

18. İnsanları yeterince rahatlatırsanız isyan etmezler. Milyonlarca kişiye para, yiyecek ve eğlence vererek haklarını elinden alırken uysallığını koruyabilirsin.

19. Modern insanlar aşırı derecede kayıtsızlar ve iş hükûmetin aşırı erişimlerine karşı kendi özgürlüklerini savunmaya geldiğinde teyakkuzdan yoksunlar.

20. Bir insanı kandırmak, kandırıldığına ikna etmekten daha kolaydır.

Bonus düşünce:

21. Çoğu insan oldukça merhametlidir ve iyi niyetlidir (bu iyidir)

Sonuç olarak, çoğu insan, “liderlerimiz” de dahil olmak üzere bazı insanların kötü niyetli veya sapkın niyetleri OLABİLİR (bu kötüdür) anlamak için derinden mücadele eder.

Zuby’ye Kredi: https://threadreaderapp.com/thread/1412012561164390403.html

45 Comments

1. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Slm paylaşımınız inanki hoşuma gitti, şukuladım , Aylin – 154

2. Osmaniye merkezden ben hatice. Merhabalar sayfanız gerçekten iyi, twitter da paylaştım 05-07-2021 19:12:28

3. Kırıkkale dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Selam paylaşımınız ciddiyim iyi, tebrikler , ali – 210

4. elif yılmaz Reply

Merhabalar siten valla mükemmel, şukuladım

5. Bingöl merkezden ben mehmet. Selamlar paylaşım gerçekten çok güzel, teraziye tıkladım 05-07-2021 20:07:16

6. Gürbüz Reply

Kayseri dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Merhaba herkese web siteniz vallaha çok iyi, sağolun , Gürbüz – 228

7. Amasya dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Selamlar web siten süper ötesi hayran bıraktı, teraziye tıkladım , ali – 496

8. Ağrı dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Merhaba herkese sayfanız harbiden hayran edici, sosyal medyada paylaştım , gaye – 469

9. Kayseri merkezden ben doruk. Merhaba herkese web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, sağolun 06-07-2021 03:16:05

10. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız ciddiyim ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum , ahmet – 258

11. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Slm sayfan süper ötesi hayran bıraktı, teşekkürler , elif yılmaz – 290

12. Bartın merkezden ben Hasan. merhaba arkadaşlar paylaşımın inanılmaz dikkat çekici, tebrikler 06-07-2021 12:32:58

13. elif yılmaz Reply

Bolu merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar sayfan valla çok hoşuma gitti, şukuladım 06-07-2021 12:40:08

14. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Slm sayfan inanılmaz dikkat çekici, linkedinde paylaştım , ali – 312

15. Yozgat dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Merhaba herkese sayfa gerçekten güzel, sosyal medyada paylaştım , Emine – 450

16. Kırşehir merkezden ben banu. Merhaba siten inanılmaz hayran edici, twitter da paylaştım 10-07-2021 04:07:47

17. Sinop merkezden ben Aylin. selamun aleyküm sayfa süper ötesi çok güzel, sosyal medyada paylaştım 10-07-2021 05:42:20

18. Konya merkezden ben emin. Merhabalar sayfanız valla çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 11-07-2021 16:31:11

19. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Merhabalar paylaşım vallaha billaha hoşuma gitti, teraziye tıkladım , doruk – 73

20. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Selamlar sayfanız cidden güzel, sosyal medyada paylaştım , – 293

21. Şanlıurfa merkezden ben banu. Merhaba herkese siteniz yeminle çok güzel, teşekkürler 12-07-2021 17:11:19

22. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Merhabalar sayfan cidden iyi, linkedinde paylaştım , doruk – 1

23. Nevşehir merkezden ben emin. Selamlar web siten valla çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 14-07-2021 11:54:51

24. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Merhabalar siteniz süper ötesi çok güzel, saolun , Aylin – 299

25. Merhaba paylaşımın vallaha billaha hoşuma gitti, sağolun

26. Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Merhaba paylaşımın inanılmaz çok güzel, teşekkürler , Hasan – 364

27. Rize merkezden ben hatice. selam arkadaşlar web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 21-07-2021 16:26:50

28. Konya dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Slm paylaşımınız inanki mükemmel, sağolun , gaye – 279

29. Gürbüz Reply

Bu konu : ” ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey ” çok güzel. Mrb web siteniz cidden hayran edici, sağolun , Gürbüz – 336

30. Selam herkese sayfan inanki çok iyi, face de paylaştım

31. Uşak merkezden ben ali. Slm sayfan vallaha billaha dikkat çekici, facebookta paylaştım 31-07-2021 03:08:11

32. Edirne dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Merhaba sayfan cidden çok iyi, sağolun , Emine – 17

33. Osmaniye merkezden ben gaye. merhaba arkadaşlar paylaşımın inanki çok güzel, teşekkürler 08-08-2021 05:09:50

34. Hatay dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Merhaba herkese sayfan valla iyi, tebrikler , Aylin – 127

35. selam arkadaşlar paylaşımın inanki iyi, teraziye tıkladım

36. Bilecik dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . selamun aleyküm bu web sitesi inanılmaz hayran bıraktı, saolun , gaye – 253

37. Bilecik dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha billaha ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , doruk – 356

38. Merhabalar paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, teraziye tıkladım

39. Isparta dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . selamun aleyküm web siteniz vallaha billaha iyi, sosyal medyada paylaştım , banu – 128

40. Kilis dan kimler var. ‘Pandemi’ Sırasında İnsanlık Hakkında Öğrendiğim (veya Doğruladığım) 20 Şey . Selam sayfanız valla güzel, tebrikler , hatice – 174

41. Ankara merkezden ben memo. Merhabalar web sitesi ciddiyim ilgi uyandırıcı, şukuladım 01-09-2021 19:17:38

42. Osmaniye merkezden ben memo. Merhabalar web siten ciddiyim mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 05-09-2021 17:01:32

43. Kırklareli merkezden ben Emine. Merhaba herkese web siten harbiden mükemmel, facebookta paylaştım 23-09-2021 22:39:10

44. Niğde merkezden ben Gürbüz. Merhaba herkese sayfanız inanki hayran bıraktı, teşekkürler 25-09-2021 02:34:31

Write A Comment