PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği

Bunu başka bir başlıktan yapıştırmak … mükemmel bir okuma.

NY Times: Koronavirüs Testiniz Pozitif. Belki Olmamalı.

https://www.nytimes.com/2020/08/29/health/coronavirus-testing.html

Dolayısıyla, PCR testleri altın standart değildir ve PCR testlerinin hastalığı teşhis etmek için kullanılması amaçlanmamıştır. Viral kültürler, test etmenin altın standart yolu olabilir, ancak bu pratik değildir.

İngiliz Tıp Dergisi’nden:

Canlı virüs için tek test viral kültürdür. PCR ve yanal akış testleri canlı virüsü ayırt etmez. Şu anda rutin kullanım için herhangi bir enfeksiyon veya bulaşıcılık testi mevcut değildir.

https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4851

Yine de, insanlar Covid-19’a (hastalık) sahip olarak kaydediliyor çünkü koronavirüs ‘parmak izinin’ bir kısmı defalarca çoğaltıldıktan sonra (35-40 döngü) boğazlarında tespit edildi. Bu parmak izine başka bir koronavirüs neden olabilir (Covid-19 hastalığına neden olan Sars-Cov-2 koronavirüs değil), ‘ölü’ bir virüsün parçası olabilir, kontaminasyon olabilir veya daha önce bir enfeksiyondan arta kalanlar olabilir. Sars-Cov-2, ancak Covid-19’a (hastalık) sahip olduğunuz anlamına gelmez.

PCR testleri 35-40 döngü kullanıyor – çok hassas. Döngüleri 25 demek için düşürürsek, vaka sayıları büyük ölçüde düşer. Daha sonra döngüleri 40’a çıkarırsak, davalar tekrar patlayacaktı. Yine de, farklı ülkeler ve farklı laboratuvarlar farklı döngü eşikleri kullanıyor.

Dahası, testleri gerçekleştiren laboratuvarlar, doktorları veya hastaları hangi döngü eşiğinin kullanıldığına dair bilgilendirmez (bu, viral yükü belirtmek ve bir kişinin ne kadar hasta olabileceğine dair bir gösterge vermek için yararlıdır). Ancak 35-40 döngüde “parmak izinin” tespiti “biyolojik olarak alakasız”.

Viral yük

Her şey viral yük ile ilgili. Profesör Sucharit Bhakdi bunu iyi açıklıyor – benzetmesi için alkol kullanıyor. Temel olarak, bir yudum alkol alabilirsin ama bu sarhoş olduğun anlamına gelmez. Ancak bu test, o yudumu büyütür ve sarhoş olduğunuzu söyler, ancak gerçekte durum böyle değildir.

Test, samanlıkta iğne bulmaya eşdeğerdir; o iğneyi samanlıkta büyütebilir. Elektronik olarak güçlendirilmiş bir anten gibi, PCR sinyali büyük ölçüde güçlendirir, ancak aynı zamanda gürültüyü de büyük ölçüde artırır. Amplifikasyon üstel olduğundan, ölçümdeki en ufak bir hata, en ufak bir kontaminasyon, birçok büyüklük derecesinde hatalara neden olabilir.

PCR ile sadece az sayıda nükleotide bakarsınız. Parmak izi gibi küçük bir gen parçasına bakıyorsunuz. Düzenli insan parmak izlerine sahip olduğunuzda, onay noktalarına sahip olmaları gerekir. Neredeyse tüm parmak izlerinde ortak olan parçalar vardır ve PCR testinin aldığı bir Corona virüsündeki jenerik kısımlardır.

Kısmi döngüleri olabilir, ancak yalnızca birkaç küçük parmak izi örneği alırsanız, corona virüsüyle hiçbir ilgisi olmadığından emin olmadığımız birçok RNA segmenti elde edeceksiniz. Yine de PCR’de görünecekler.

“Biyolojik olarak alakasız olduğu seviyelere inebilir ve onu bir trilyon kat büyütebilirsiniz.” “Astarlar bildiğiniz şeydir. Kararlı bölgeler olan Corona ailesi için RNA dizilerini zaten biliyoruz. Bu bir uçta. Ardından tüm Corona virüsleri için bölgenin diğer ucuna bakarsınız. Çinliler, bu istikrarlı alanlarda Corona virüslerine özgü bir bölge olduğuna karar verdiler. Bunun doğru olup olmadığını görmek için PCR yaparsınız. Gerçekten benzersizse işe yarar. Ancak SARS testini kullanıyorlar çünkü yeni virüs için gerçekten bir tane yok. ” – Dr David Crowe

“PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği” üzerine 16 yorum

1. Sinop merkezden ben elif yılmaz. Slm siten harbiden çok güzel, şukuladım 06-01-2021 17:03:04

2. Bu konu : ” PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz valla güzel, facebookta paylaştım , emin – 47

3. Ağrı dan kimler var. PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği . Merhaba siteniz süper ötesi ilgi uyandırıcı, sağolun , Aylin – 86

4. Bu konu : ” PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımın harbiden ilgi uyandırıcı, face de paylaştım , gaye – 97

5. Kahramanmaraş dan kimler var. PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği . Merhabalar paylaşım yeminle ilgi uyandırıcı, saolun , emin – 118

6. İzmir merkezden ben Aylin. Selam herkese sayfan süper ötesi dikkatimi çekti, sağolun 06-01-2021 17:36:50

7. Düzce merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese web sitesi cidden hayran bıraktı, teşekkürler 06-01-2021 23:24:17

8. Bu konu : ” PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği ” çok güzel. selamun aleyküm bu web sitesi inanki çok iyi, tebrikler , elif yılmaz – 78

9. Afyon merkezden ben hatice. Slm siten inanki dikkat çekici, face de paylaştım 11-01-2021 18:26:15

10. Gaziantep dan kimler var. PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği . Selamın aleyküm siteniz valla mükemmel, teraziye tıkladım , – 35

11. Diyarbakır dan kimler var. PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği . Merhaba sayfanız vallaha billaha çok iyi, sağolun , ahmet – 398

12. Bu konu : ” PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği ” çok güzel. Merhabalar sayfan süper ötesi hoşuma gitti, facebookta paylaştım , ahmet – 385

13. Bu konu : ” PCR testlerinin ‘altın standart’ olması gerçeği ” çok güzel. Merhaba herkese sayfan gerçekten güzel, facebookta paylaştım , ahmet – 225

Yorum yapın

Lütfen Paylaşın !

close-link