Kategoriler
Genel

Phobos Olayı – Arıza veya Erken “Yıldız Savaşları” mı?

itibaren Kara yıldız İnternet sitesi

“En fazla, karasal erkekler Mars’ta, belki de kendilerinden daha aşağı ve bir misyoner girişimini karşılamaya hazır başka erkekler olabileceğini düşünüyorlardı.” Wells Dünyaların Savaşı

Mars’ın iki ayından biri olan Phobos, daha küçük ikizi Deimos gibi her zaman oldukça gizemli bir nesne olarak kabul edildi.

Joseph Shklovskii Sovyet bilim akademisi üyesi ve Dr. Carl Sagan ile birlikte yazarEvrendeki akıllı yaşam‘, bir zamanlar Mars atmosferinin tahmini yoğunluğundan ve Phobos’un kendine özgü “ivmelenmesinden” hesaplandığında, uydunun içi boş olması gerekir.

Phobos, büyük oranlarda oyulmuş bir uzay istasyonu olabilir mi?

Temmuz 1988’de Ruslar Mars yönünde ve gezegenin gizemli ayı Phobos’u araştırmak amacıyla iki insansız uydu probu – Phobos 1 ve Phobos 2 – başlattı. Phobos 1, iki ay sonra bir radyo komut hatası nedeniyle maalesef kayboldu.

Phobos 2 ayrıca en ilginç koşullarda da kayboldu, ancak Mars gezegeninin kendisinden belirli görüntü ve bilgileri ışınlamadan önce değil.

Phobos 2, Ocak 1989’da Mars’a güvenli bir şekilde geldi ve nihai hedefine doğru varış noktasında ilk adım olarak Mars’ın etrafında bir yörüngeye girdi: Phobos adı verilen Mars ayı ile neredeyse aynı anda uçmasını sağlayacak bir yörüngeye transfer etmek (dolayısıyla uzay araçlarının adı) ve ayıncı yüzeye yerleştirilecek iki alet paketi içeren son derece sofistike ekipmanlarla moonlet’i keşfedin.

Phobos 2, Mars ayeti Phobos ile hizalanana kadar her şey yolunda gitti.

Daha sonra, 28 Mart’ta Sovyet misyon kontrol merkezi, uzay aracıyla ani iletişim “problemlerini” kabul etti; ve Tassresmi Sovyet haber ajansı,

Resim yayınla

Deimos

Deimos – büyütmek için “tıklayın”

“Phobos 2, dün Mars ayındaki Phobos etrafında bir operasyon tamamladıktan sonra planlandığı gibi Dünya ile iletişim kuramamıştı. Görev kontrolündeki bilim adamları, istikrarlı bir radyo bağlantısı kuramadılar.”

Phobos 2 uzay aracının kaybolmasına ne sebep olmuştu?

Göre Boris Bolitsky, Radyo Moskova için bilim muhabiri, Phobos 2 ile radyo teması kesilmeden hemen önce, birkaç olağandışı görüntüler Ruslar tarafından “Oldukça dikkat çekici özellikler” olarak tanımlanan yeryüzüne geri gönderildiler.

Tarafından alınan bir rapor Yeni Bilim Adamı 8 Nisan 1989’da aşağıdakileri açıklamıştır:

“Özellikleri ya Mars yüzeyinde ya da alt atmosferde. 20 ila 25 kilometre genişliğinde ve bilinen herhangi bir jeolojik formasyona benzemiyor. İğ şeklinde ve ilgi çekici ve şaşırtıcı olduğunu kanıtlıyorlar.”

Rus televizyon segmentinde marslarda (solun altında) ince bir gölgenin sıra dışı bir fotoğrafı gösterildi

Resim yayınla

Mars’ın yüzeyinde, Moskova’dan ilk sevkiyatında olduğu gibi, “ince elips” olarak tanımlandığı gibi açıkça tanımlanabilen açık bir karanlık şekil vardı (bu fotoğraf hala Sovyet televizyon klibinden bir fotoğraftır).

Mariner 9 tarafından on sekiz yıl önce kaydedilen Phobos’un gölgesinden kesinlikle farklıydı. İkincisi, ayın düz olmayan yüzeyi tarafından döküleceği gibi, yuvarlak bir elips ve kenarlarda bulanık bir gölge oluşturdu.

Phobos 2 iletiminde görülen ‘anomali’ yuvarlak noktalardan ziyade çok keskin (şekil elmas ticaretinde “markiz” olarak bilinir) ince bir elips idi ve bulanık değil, kenarlar keskin bir şekilde yüzeyinde bir tür hale.

Becklake bunu “uzay aracı ve Mars arasında olan bir şey olarak tanımladı, çünkü altındaki Mars yüzeyini görebiliyoruz” ve nesnenin hem optik hem de kızılötesi (ısı arayan) kamera tarafından görüldüğünü vurguladı.

Bütün bu nedenler Sovyetlerin neden karanlık “ince elips” in ayın gölgesi olabileceğini önermediğini açıklıyor.

Görüntü ekranda tutulurken, Dr. Becklake, uzay aracı Phobos (moonlet) ile hizalandığı için çekildiğini açıkladı.

“Son resim yarıya inerken,” dedi. [Soviets] orada olmaması gereken bir şey gördüm. “

Sovyetler, devlete geçti, bu son resmi henüz yayınlamadı ve gösterdikleri hakkında spekülasyon yapmayacağız.

Peki Phobos 2’ye çarpan ya da çarpışan neydi? Uzay sondası, “çok fazla görmek” için alandan atıldı mı? Son gizli çerçeve ne gösteriyor? Kozmik Komplolar bu anlaşılması zor son resmi izlemeyi başardılar (sağ altta).

NASA’nın Sovyet eşdeğerinin başkanı ‘Havacılık Haftası ve Uzay Teknolojisi’ konusundaki dikkatli sözleriyle son kareye atıfta bulunarak,

“Bir görüntü uzay aracı ve Mars arasında garip şekilli bir nesne içeriyor gibi görünüyor.”

Bu “çok gizli” fotoğraf daha sonra Albay Dr. Marina Popovich, uzun zamandır UFO’larla ilgilenen bir Rus astronot ve pilot.

1991’deki bir UFO konferansında Popovich, bazı araştırmacılara şu an eski Sovyetler Birliği’nden “kaçırıldığı” hakkında bazı ilginç bilgiler verdi. Bilgilerin bir kısmı “güneş sisteminde yabancı bir ana geminin ilk sızan hesapları” olarak adlandırılan şeydi.

Phobos 2 tarafından çekilen son resim

Phobos 2’den son iletim, 25 Mart 1989’da asılı duran veya Mars ayının Phobos’un yanına park edilen devasa, yaklaşık 20km uzunluğunda, 1.5km çapında puro şeklinde bir ‘ana gemi’ olan devasa bir silindirik uzay gemisinin fotoğrafıydı. Sovyet insansız soruşturma Phobos 2.

Bu son kare radyoya Dünya’ya geri gönderildikten sonra, sonda gizemli bir şekilde ortadan kayboldu; Ruslara göre tahrip edildi – muhtemelen bir enerji darbe ışını ile nakavt edildi.

Phobos 2 tarafından çekilen sondan önceki çerçevedeki puro şeklindeki zanaat, görünüşe göre önceki fotoğrafta Mars yüzeyinde dikdörtgen gölgeyi oluşturan nesnedir.

Avustralyalı bilim yazarı Brian Crowley dışbükey kedilerin göz farı nedeniyle – bu, üstteki güneş eğimi Mars yüzey özelliklerinin gölge dökümünü engellediği için, yüzeye yörüngedeki bir şeyden – Phobos 2 yörüngesinin ötesinde – atılan bir gölge anlamına geldiğini söylüyor.

Gölge – iğ veya puro şeklinde – düzensiz bir patates şekli olan ay Phobos tarafından dökülen olası herhangi bir gölge ile tutarsızdır.

UFO araştırmacıları tarafından yıllar boyunca belgelenenlere benzer dev, havada asılı puro şeklindeki bir anne gemisini varsaymak için çok az hayal gücüne ihtiyaç vardır.

YERALTI ŞEHRİNİN INFRARED FOTOĞRAFLARI
Kanada TV’de yayınlanan bir başka Phobos resmi, Mars yüzeyinin açıkça tanımlanmış dikdörtgen alanlar gösteren kızılötesi tarama radyometre görüntüsünü sunuyor.

Bunlar, bir şehir bloğuna benzeyen mükemmel düz kanalların bir kafesiyle birbirine bağlanır. Normal kameralar tarafından karşılık gelen yüzey özellikleri yoktu. Bu, doğal olarak oluşturulamayacak kadar geometrik olarak düzenli olan bir dizi yeraltı mağarasının veya kanalının ısı imzasını gösterir.

Dr. John BecklakeLondra Bilim Müzesi,

“Şehir benzeri desen 60 kilometre genişliğindedir ve Los Angeles’ın havadan görünüşüyle ​​kolayca karıştırılabilir.”

Uluslararası katılımcılar tarafından Phobos misyonlarındaki daha kesin veriler sağlamak için baskı yapan Sovyet yetkilileri, uzay gemisinin sessizleşmesinden sadece birkaç saniye önce alınan son kareler hariç, son anlarında gönderilen bantlanmış televizyon iletimi Phobos 2’yi yayınladı.

Televizyon klibi, Avrupa ve Kanada’daki bazı TV istasyonları tarafından haftalık “günlük” programlarının bir parçası olarak, bir meraklı olarak ve bir sıcak haber öğesi olarak gösterildi.

Bu şekilde piyasaya sürülen televizyon dizisi iki anomaliye odaklanmıştır. Birincisi, Mars ekvatoru alanında düz çizgiler ağıydı; çizgilerin bazıları kısa, bazıları daha uzun, bazıları ince, bazıları Mars yüzeyinde “kabartmalı” dikdörtgen şekiller gibi görünecek kadar genişti. Birbirine paralel sıralar halinde düzenlenmiş desen, yaklaşık altı yüz kilometrekarelik bir alanı kapladı (iki yüz otuz kilometrekareden fazla).

“Anomali” doğal bir fenomenden uzak görünüyordu.

Televizyon klibine İngiltere Bilim Müzesi’nden Dr. John Becklake tarafından canlı bir yorum eşlik etti. Bu fenomeni çok şaşırtıcı olarak nitelendirdi, çünkü Mars yüzeyinde görülen desen uzay aracının optik kamerasıyla değil, kızılötesi kamerayla – yayılan ısıyı kullanarak nesnelerin fotoğraflarını çeken ve oynadıklarıyla fotoğraf çeken bir kamerayla fotoğraflandı. ışık ve gölge.

Başka bir deyişle, yaklaşık iki yüz elli mil karelik bir alanı kaplayan paralel çizgiler ve dikdörtgenlerin deseni bir ısı radyasyonu kaynağıydı.

Doğal bir ısı radyasyonu kaynağının (örneğin bir şofben veya yüzey altındaki radyoaktif mineral konsantrasyonu) böyle mükemmel bir geometrik desen yaratması pek olası değildir. Tekrar tekrar bakıldığında, desen kesinlikle yapay görünüyor; ama ne olduğunu, bilim adamı, “Kesinlikle bilmiyorum” dedi. (Kozmik Komplolar Becklake’e bu resmi izleyebilmemiz umuduyla yazdı).

Bu “anormal özelliğin” kesin konumu için hiçbir koordinat kamuya açıklanmadığından, Mariner 9 çerçevesi 4209-75’te görülebilen Mars yüzeyinde başka bir şaşırtıcı özellikle ilişkisini değerlendirmek imkansızdır (aşağıdaki resim).

Resim yayınla

Ayrıca ekvatoral bölgede (boylam 186.4’te) bulunur ve “NASA bilim adamlarına göre) permafrost katmanlarının erimesi ve çökmesinin neden olduğu” merkezi bir göbekten çıkıntı yapan radyal kollarla olağandışı girintiler “olarak tanımlanmıştır.

Uçak kapılarını barındıran uzun yapıların yayıldığı dairesel bir göbeği olan modern bir havaalanının yapısını akıllara getiren özelliklerin tasarımı, fotoğraf ters çevrildiğinde daha iyi görselleştirilebilir.

Phobos 2’nin “yörünge dışına vurulmadan” çekildiği son resmi izlemeyi başardık (yukarıya bakın). Bir raporda ABD ve İngiliz yetkililerle yapılan kapalı bir toplantıda sunulduğu belirtildi.

19 Ekim 1989’da ‘DoğaSovyet bilim adamları, Phobos 2’nin yürütmeyi başardığı deneylerle ilgili bir dizi teknik rapor yayınladılar: otuz yedi sayfanın yalnızca uzay araçları kaybıyla ilgili bir paragraf anlaşması. Rapor, bir bilgisayar arızası veya Phobos 2’nin bilinmeyen bir nesne tarafından “etkilendiği” için uzay aracının döndüğünü doğruladı.

Ve böylece görüyoruz ki, görünüşe göre diğer gezegenlerin fotoğraflarını ve bilgilerini bastırmakla ilgili olan NASA değil, Rus uzay programı da.

Resim yayınla

PHOBOS ZİNCİR KRAKERLERİ

Ocak 1977 sayısındaki ilginç bir makalede ‘Astronomi“Phobos Zincir Kraterleri” başlıklı isimsiz yazar, Phobos’un tuhaf oluklarını ve kraterlerini tartışıyor:

Viking en beklenmedik yerde başka bir gizem keşfetti – iki küçük Mars ayından biri.

Mariner 9’un Phobos’u (12x14x17 mil veya 20x23x28 kilometre) ve Deimos’u (6x7x10 mil veya 10x12x16 kilometre) eşleştirmesi birçok krater gösterdi ve çoğu araştırmacıyı, göktaşı etkilerinin izlerini taşıyan kayalık parçalar olduğu izlenimini bıraktı.

Phobos’ta birkaç analistin fark ettiği ancak daha iyi veri olmadan çok az şey söyleyebileceği şaşırtıcı bir özellik vardı.
Çözünürlük sınırında, bir veya iki zincirde hizalanmış gibi görünen birkaç küçük krater çukuru vardı. Bu alışılmadık bir durumdu, çünkü aydaki krater zincirleri geleneksel olarak volkanik çukurlar olarak açıklandı – kırılma çizgileri boyunca uzanan küçük patlama yerleri.

Yine de Phobos, görünüşe göre ısı ve geleneksel volkanik aktivite üretmek için çok küçük.
“Vikinglerin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, krater zincirlerinin gerçek olduğunu ve birkaç yüz metre genişliğinde (Viking yörünge fotoğraf numarası 39B84’te gösterilen) geniş bir paralel oluk sisteminin parçası olduğunu ortaya koydu.

Olukların uydular yörünge hareketinin yönüne paralel uzanma eğilimi olabilir, ancak biraz farklı yönlere sahip birkaç sürü var gibi görünmektedir.

Bilim adamları bunları açıklamakta kayıp veriyor.

Tartışılan teoriler şunları içerir:
Mars’ın etrafında dönen çok daha küçük uydu döküntülerinden kalan oluklar (bunun oluklu olması için oluklar Phobos’un yüzeyinin hatlarını yakından takip ediyor gibi görünüyor)
Henüz tanınmayan bir darbe kraterinden yayılan kırıklar (belki de hala zayıf fotoğraflanan Phobos tarafında)
veya varsayımsal olarak daha büyük bir cismin parçası olduğu ve belki de felaket bir etki sırasında her iki Mars ayını da ortaya çıkardığı Mars uydusunun gövdesinde oluşan kırıklar “

Mars ve uydularını fotoğraflamak için son çabada, NASA ‘Mars Gözlemcisi’ 1992 yılının sonlarında Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden 337 günlük bir Mars yolculuğuna çıkarıldı.

Mars Gözlemcisi’nin başlangıçta 19 Ağustos 1993’e kadar Mars’a ulaşması ve kutuplar üzerinde uzun, eliptik bir yörüngeye girmesi bekleniyordu. 1993 yılı Kasım ayı ortasında Mars yüzeyinin iki yıllık haritasını çıkarmaya başlayacaktı. Sonra aniden, 22 Ağustos 1993’te NASA’nın uzay aracıyla temasını kaybettiği açıklandı.

Amerikalılar ve dünya Mars’ı anlamak için değerli bir bilimsel aracın kaybına yas tuttu. Mükellefler, paralarını harcamak için işe yaramayan pahalı uzay sondalarına göre daha iyi bir yol olup olmadığını merak ettiler. Karanlık bir kalkan Mars’la ilgili yeni bilgilere genel olarak giriyordu …

Emekli Sovyet Hava Kuvvetleri Albay Marina Popovich’e göre, iki Mars ayından biri olan Phobos yapay bir yapı. İle yapılan bir toplantıda CSETI Uluslararası Direktörü, Steven Greer, kaynaklarının da içi boş olduğunu önerdiğini söyledi.

İlginç bir şekilde, aynı hikayeye Paul Villa Jr. ile 1953’te Long Beach, Ca’da bir karşılaşma yaşadığı bir ET tarafından ulaşması söylendi.Uzaylı Üssü“, Timothy Good, S. 241)

“Phobos Olayı – Arıza veya Erken “Yıldız Savaşları” mı?” için 33 yanıt

Elazığ merkezden ben mehmet. Selam herkese siten gerçekten çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 07-05-2020 11:44:19

Ardahan merkezden ben elif yılmaz. Slm sayfa ciddiyim güzel, linkedinde paylaştım 09-05-2020 08:37:49

Karabük merkezden ben ziya. merhaba arkadaşlar siteniz vallaha iyi, facebookta paylaştım 14-05-2020 08:10:54

Kocaeli merkezden ben mehmet. Merhaba herkese sayfan yeminle dikkat çekici, sağolun 14-05-2020 08:38:52

Denizli merkezden ben mehmet. Merhaba sayfan ciddiyim dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 14-05-2020 08:38:58

Diyarbakır merkezden ben ziya. selamun aleyküm bu web sitesi süper ötesi ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 14-05-2020 08:39:00

Kocaeli merkezden ben Aylin. Merhabalar paylaşım inanılmaz çok hoşuma gitti, şukuladım 14-05-2020 08:39:03

Kastamonu merkezden ben ahmet. selamun aleyküm paylaşım harbiden iyi, twitter da paylaştım 21-05-2020 01:05:41

Van merkezden ben banu. Selamın aleyküm siten valla hayran edici, facebookta paylaştım 29-05-2020 07:48:11

Gaziantep merkezden ben Aylin. selamun aleyküm sayfan harbiden çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 12-06-2020 19:40:27

İzmir merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm siteniz yeminle çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 15-06-2020 07:48:58

Erzincan merkezden ben ahmet. Selam herkese paylaşım gerçekten güzel, şukuladım 07-07-2020 09:57:38

Muş merkezden ben gaye. Merhaba herkese paylaşım yeminle çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 17-07-2020 00:33:49

Gümüşhane merkezden ben elif yılmaz. Selamlar web sitesi harbiden iyi, teşekkürler 01-08-2020 15:01:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir