Büyük petrol şirketlerinin bu konuya ışık tutan dahili belgeleri hakkında bazı araştırmacı gazetecilik yapan bir podcast dinledim. Plastikleri geri dönüştürmenin esasen imkansız olduğu bir dönemde, reklâmlar ve “geri dönüşüm” logosu ile plastiğin geri dönüştürülebilir olarak reklamını yapmaya başladılar. Yıllar geçti ve sahte reklamlara yalnızca yüz milyonlarca yatırım yaptıktan sonra milyarlarca dolar kar elde ettiler ..

Podcast bağlantısı:

NPR’nin Gezegen Parası

https://overcast.fm/+YsPQA5Zis

Kendiniz dinleyin.

Author

69 Comments

1. merhaba arkadaşlar web siteniz inanılmaz güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

2. selamun aleyküm paylaşımın süper ötesi dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım

3. elif yılmaz Reply

Gaziantep merkezden ben elif yılmaz. merhaba arkadaşlar sayfa valla iyi, twitter da paylaştım 26-09-2020 00:53:16

4. selam arkadaşlar sayfa inan ki çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım

5. Hatay merkezden ben Aylin. Slm sayfanız inan ki hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum 02-10-2020 11:19:23

6. selamun aleyküm paylaşım inanki hayran edici, sağolun

7. Hatay merkezden ben ali. Mrb siteniz inanki çok hoşuma gitti, şukuladım 04-10-2020 09:33:42

8. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. selam arkadaşlar bu web sitesi valla güzel, şukuladım , Hasan – 61

9. Slm web sitesi vallaha billaha hayran bıraktı, facebookta paylaştım

10. Gümüşhane merkezden ben memo. merhaba arkadaşlar bu web sitesi inanki hayran edici, face de paylaştım 20-10-2020 22:30:13

11. Batman dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selam herkese bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, tebrikler , mehmet – 469

12. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Mrb siten ciddiyim mükemmel, teşekkürler , doruk – 369

13. Osmaniye dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selamlar web siteniz süper ötesi mükemmel, sağolun , Aylin – 450

14. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Selam herkese web sitesi cidden hayran bıraktı, facebookta paylaştım , hatice – 260

15. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Slm siten gerçekten mükemmel, teraziye tıkladım , hatice – 3

16. Denizli dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Merhaba sayfa inanki dikkat çekici, linkedinde paylaştım , emin – 220

17. Kayseri dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selam paylaşımın inan ki hayran bıraktı, sağolun , Hasan – 280

18. Eskişehir dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . selam arkadaşlar sayfan cidden hoşuma gitti, teraziye tıkladım , hatice – 271

19. Gürbüz Reply

Siirt dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selam web siteniz vallaha billaha mükemmel, sağolun , Gürbüz – 448

20. Batman dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selamlar paylaşım vallaha hayran edici, teşekkürler , ali – 486

21. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Selamlar bu web sitesi harbiden hayran bıraktı, face de paylaştım , Hasan – 168

22. elif yılmaz Reply

Bartın dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selam herkese siteniz yeminle çok güzel, sağolun , elif yılmaz – 482

23. Gürbüz Reply

Selam herkese siteniz süper ötesi mükemmel, facebookta paylaştım

24. Antalya dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Merhaba siten vallaha hayran edici, facebookta paylaştım , ziya – 59

25. Edirne dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . selam arkadaşlar web siteniz gerçekten ilgi uyandırıcı, tebrikler , ahmet – 347

26. Yozgat dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Mrb web siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, saolun , ali – 357

27. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Slm web siten valla hoşuma gitti, sağolun , elif yılmaz – 360

28. Erzurum dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Merhabalar sayfa inan ki çok güzel, sağolun , banu – 166

29. Ağrı merkezden ben memo. Merhaba web siteniz ciddiyim mükemmel, sosyal medyada paylaştım 12-01-2021 00:43:14

30. Mersin merkezden ben memo. Mrb siten vallaha billaha çok iyi, sağolun 12-01-2021 08:36:30

31. Hakkari dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Merhabalar sayfanız gerçekten mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , ahmet – 162

32. Bayburt merkezden ben Emine. Selam herkese paylaşımın harbiden dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 22-01-2021 18:48:40

33. Gürbüz Reply

Malatya merkezden ben Gürbüz. Slm web siteniz inanılmaz hayran edici, şukuladım 28-01-2021 05:54:10

34. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web sitesi vallaha billaha iyi, facebookta paylaştım , ali – 378

35. Iğdır merkezden ben mehmet. Mrb web sitesi ciddiyim çok güzel, facebookta paylaştım 02-02-2021 01:54:17

36. Siirt dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Slm web siteniz gerçekten dikkat çekici, tebrikler , mehmet – 247

37. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşımınız ciddiyim dikkat çekici, sağolun , Gürbüz – 340

38. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Merhabalar paylaşımın valla çok iyi, tebrikler , banu – 425

39. Çanakkale merkezden ben Hasan. Selam herkese sayfan ciddiyim çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 23-02-2021 22:10:28

40. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Slm bu web sitesi inanılmaz çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 275

41. elif yılmaz Reply

Kırıkkale dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Merhaba paylaşımın gerçekten çok güzel, twitter da paylaştım , elif yılmaz – 127

42. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. selam arkadaşlar paylaşımınız gerçekten çok güzel, şukuladım , ali – 328

43. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Selam web siten inan ki dikkat çekici, teraziye tıkladım , hatice – 22

44. Isparta dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . selamun aleyküm siteniz gerçekten iyi, face de paylaştım , Emine – 33

45. Yozgat merkezden ben . Selamlar sayfanız süper ötesi hayran bıraktı, şukuladım 29-04-2021 10:24:56

46. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Selamlar paylaşım vallaha billaha çok hoşuma gitti, saolun , hatice – 344

47. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. selam arkadaşlar siten harbiden hayran bıraktı, twitter da paylaştım , ali – 376

48. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Mrb paylaşımın ciddiyim çok iyi, sosyal medyada paylaştım , ali – 315

49. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Mrb siten vallaha çok hoşuma gitti, saolun , banu – 216

50. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Merhaba herkese web siten valla çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 235

51. Zonguldak dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . selamun aleyküm siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , emin – 300

52. Osmaniye merkezden ben doruk. Merhaba paylaşımınız harbiden hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 27-06-2021 02:32:02

53. Amasya dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selam sayfanız inanılmaz güzel, saolun , – 192

54. Bolu dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . Selam herkese paylaşım yeminle çok iyi, tebrikler , ali – 470

55. elif yılmaz Reply

Giresun dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . selam arkadaşlar web siten cidden güzel, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 286

56. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Mrb web siten yeminle dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım , ziya – 30

57. selamun aleyküm paylaşım vallaha güzel, linkedinde paylaştım

58. Adıyaman merkezden ben memo. Slm sayfa yeminle hoşuma gitti, saolun 09-07-2021 00:20:53

59. Erzurum dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . selam arkadaşlar web siteniz cidden dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım , – 179

60. Diyarbakır merkezden ben ali. Selam herkese siteniz inanki hayran bıraktı, teraziye tıkladım 17-07-2021 17:39:39

61. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfa valla çok iyi, facebookta paylaştım , banu – 153

62. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Merhabalar web siteniz yeminle mükemmel, saolun , gaye – 189

63. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Selam web siteniz inanki hayran bıraktı, şukuladım , hatice – 140

64. Tunceli dan kimler var. Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar . merhaba arkadaşlar sayfanız inanki çok iyi, teşekkürler , Emine – 226

65. merhaba arkadaşlar paylaşım harbiden çok hoşuma gitti, tebrikler

66. Samsun merkezden ben mehmet. Merhabalar sayfan süper ötesi dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 29-07-2021 22:12:10

67. Bu konu : ” Plastiklerin asla geri dönüştürülmesi amaçlanmadı çünkü petrol şirketleri bunun mümkün olmadığını biliyordu. Bu nedenle, insanların plastik satın alma konusunda kendilerini kötü hissetmemeleri için “geri dönüşüm” reklamlarına başladılar ” çok güzel. Merhabalar paylaşımın vallaha billaha mükemmel, saolun , ali – 395

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link