Ya insan nüfusunun ve tüketiminin, gezegendeki hemen hemen her ekosisteme ve türe ciddi, onarılamaz zarar verecek ve insanlığın muhtemelen tamamen çökecek kadar arttığı bilgisine sahip olduğunuz bir güç konumunda olsaydınız. 2050’ye kadar ciddi değişiklikler yapılmazsa? Bu felaketi ve insanlığın şimdiye kadar kaydettiği tüm ilerlemenin kaybını önlemek için ne önerirsiniz?

Kendime bu soruyu sordum ve insanların sayılarını ve maddi tüketimlerini çoğaltmasını kısıtlamak için bir tür sert önlemler almam gerektiği sonucuna vardım. Ama ne yapabilirsin? İnsanlardan tüm yaşam biçimlerini ve gelecekle ilgili beklentilerini kökten değiştirmelerini nazikçe isteyemezsiniz, kimse bunu yapmaz. Elbette, bazı insanlar sadece çevre dostu ürünlerle ‘yeşile dönecek’, ancak bunlar, bu felaketi önlemek için olması gereken değişiklik miktarının kova içinde bir düşüşü.

Gücünüzü fosil yakıtları veya belirli faaliyetleri yasaklayan yasaları çıkarmak ve insanlardan emisyonları azaltmak için 2030’a kadar elektrikli araba satın almalarını talep etmek için kullanabilir misiniz? Elbette, ama bu yine kovada bir damla olur. Görünüşe göre büyük bir şey yapman gerekiyor. Gerçekten çok büyük gibi. Ama tüm büyük nüfus bölgelerini bombalamaktan ve serpinti azalıncaya kadar sığınağınızda saklanmadan ne yapabilirsiniz? …

Ya şu anda olanların insanlığın hayatta kalması için tek yol olduğu ortaya çıkarsa? Ya yukarıda bahsedilen şehirleri bombalamaktan ve hayatta kalan birkaç kişinin birkaç yıl boyunca yeraltına inmesinden başka bir seçenek yoksa?

Kulağa kötü geliyor, kendi geleceğimizin bir parçası ve güçsüz olmak berbat, ama ya güçsüz olsaydık ve korkunç bir geleceğe mahkum olsaydık? Elbette, tüm bunlardan muaf olacak bazı seçkinler var ve eminim onların listelerine zaten sahipler, ama işler böyle ve her zaman böyle olmuştur.

Bundan başka alternatif var mı? İnsanlara çocuk sahibi olmayı bırakıp bir şeyler satın almamalarını söyleyen bazı kanunları geçirmiş olabilirler miydi? hemen? Herhangi birinin alternatif çözümü olup olmadığını duymakla gerçekten ilgileniyorum, hiçbirini göremiyorum ….

38 Comments

1. Kilis merkezden ben ali. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim dikkat çekici, teşekkürler 24-04-2021 15:48:08

2. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. Merhaba sayfanız ciddiyim dikkat çekici, facebookta paylaştım , Gürbüz – 390

3. Selamlar sayfanız gerçekten hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

4. Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. Slm siten süper ötesi ilgi uyandırıcı, sağolun , Hasan – 398

5. Şırnak merkezden ben Aylin. selam arkadaşlar paylaşımın cidden güzel, facebookta paylaştım 30-04-2021 02:22:00

6. Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. Selam paylaşımınız valla hayran edici, teraziye tıkladım , ahmet – 470

7. Adıyaman merkezden ben emin. Merhaba web siteniz cidden çok hoşuma gitti, face de paylaştım 02-05-2021 12:42:04

8. Hakkari dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Selam herkese sayfa cidden mükemmel, şukuladım , Emine – 460

9. Ağrı dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhaba sayfanız inanılmaz çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım , Emine – 433

10. Diyarbakır merkezden ben ahmet. Merhaba herkese web sitesi inanki dikkat çekici, şukuladım 06-05-2021 22:12:40

11. Muş dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Selamın aleyküm paylaşımın gerçekten çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , mehmet – 499

12. Erzincan dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Slm paylaşım süper ötesi dikkat çekici, teraziye tıkladım , emin – 331

13. Çankırı dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . merhaba arkadaşlar paylaşım vallaha billaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum , emin – 380

14. Selamın aleyküm web siten ciddiyim dikkat çekici, twitter da paylaştım

15. merhaba arkadaşlar paylaşım inanılmaz çok hoşuma gitti, şukuladım

16. Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımınız ciddiyim hoşuma gitti, teşekkürler , gaye – 343

17. elif yılmaz Reply

Merhaba herkese web siten harbiden ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım

18. Uşak dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhaba web sitesi valla hoşuma gitti, saolun , doruk – 238

19. Edirne dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhabalar paylaşımınız vallaha dikkatimi çekti, face de paylaştım , ahmet – 419

20. Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. Selamlar bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, teşekkürler , ziya – 326

21. Ankara dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . selam arkadaşlar siteniz harbiden ilgi uyandırıcı, şukuladım , doruk – 250

22. Rize dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhaba bu web sitesi harbiden mükemmel, teşekkürler , gaye – 152

23. elif yılmaz Reply

Merhaba herkese siteniz inan ki ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım

24. Kırşehir merkezden ben Hasan. merhaba arkadaşlar paylaşım inan ki dikkat çekici, sağolun 13-06-2021 16:54:18

25. selam arkadaşlar web sitesi inanki çok iyi, teşekkürler

26. Nevşehir merkezden ben memo. Merhaba herkese sayfa valla iyi, twitter da paylaştım 23-06-2021 04:20:24

27. Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşım ciddiyim dikkat çekici, face de paylaştım , ali – 479

28. Gürbüz Reply

Tunceli dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhaba siten inanılmaz iyi, teşekkürler , Gürbüz – 219

29. Mersin dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhabalar sayfa valla güzel, sağolun , ziya – 465

30. Sivas merkezden ben gaye. Slm bu web sitesi inanılmaz hoşuma gitti, teraziye tıkladım 04-07-2021 21:16:52

31. Isparta dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Selamın aleyküm paylaşımınız inanki çok hoşuma gitti, teşekkürler , – 141

32. Trabzon merkezden ben Aylin. Merhaba web sitesi inanki çok iyi, sağolun 11-07-2021 07:50:08

33. Selamlar paylaşımınız süper ötesi dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım

34. Malatya merkezden ben gaye. Selamın aleyküm web siteniz süper ötesi güzel, sosyal medyada paylaştım 17-07-2021 12:23:26

35. Bu konu : ” Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek ” çok güzel. Merhaba paylaşımınız ciddiyim hayran edici, teşekkürler , ali – 244

36. Bartın dan kimler var. Popüler Olmayan Görüş: İklim Değişikliği Gerçek . Merhaba herkese siteniz valla mükemmel, twitter da paylaştım , mehmet – 430

37. selam arkadaşlar web siteniz vallaha ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link