Kategoriler
Genel

Psikolojik Savaş – Plandemiyi aklınızda bulundurun

Psywar olarak da adlandırılan psikolojik savaş, düşmana karşı propaganda kullanımı, gerekli olabilecek askeri, ekonomik veya politik önlemler ile desteklenir. Bu tür bir propaganda genellikle düşmanı demoralize etmek, savaşma veya direnme arzusunu kırmak ve bazen onu bir kişinin pozisyonuna olumlu bir şekilde yerleştirilmesini amaçlamaktadır.

Psikolojik savaş, muhalefetin görüşlerini, duygularını, tutumlarını ve davranışlarını etkilemek için propaganda ve diğer psikolojik operasyonların planlı kullanımını içerir

Sıklıkla modern bir buluş olarak görülmesine rağmen, psikolojik savaş antik kökenlidir. Büyük Cyrus bunu Babil’e, Yunanlılara karşı Xerxes’e ve Makedonyalıların Atina’ya karşı II. Philip’e karşı kullandı.

Kelimenin her anlamında toplam olan bu savaşta, askeri bilimde çok büyük değişiklikler gördük. Bana öyle geliyor ki bunların en azı, spesifik ve etkili bir silah olarak psikolojik savaşın gelişimi değildi. —Ağırlık D. Eisenhower

Hükümet konseylerinde, ister istemek ister istemez askeri sanayi kompleksi tarafından haksız nüfuz edinilmesine karşı korunmalıyız. Yanlış yerleştirilmiş gücün yıkıcı potansiyeli mevcuttur ve devam edecektir. Bu kombinasyonun ağırlığının özgürlüklerimizi veya demokratik süreçlerimizi tehlikeye sokmasına asla izin vermemeliyiz. Kabul için hiçbir şey almamalıyız. Sadece uyanık ve bilgili bir vatandaş, devasa endüstriyel ve askeri savunma makinelerinin barışçıl yöntemlerimiz ve hedeflerimizle uygun şekilde birleştirilmesini zorlayabilir, böylece güvenlik ve özgürlük birlikte gelişebilir. – Dwight D. Eisenhower

İblisin hedefi ele geçirilmiş değildir; biz gözlemcileriz .. bu evdeki herkes. Bence mesele bizi umutsuzluğa düşürmektir … insanlığımızı reddetmek: kendimizi eninde sonunda hayvani, aşağılık ve aldatıcı olarak görmek; haysiyetsiz; çirkin; değersiz.” – Exorcist William Peter Blatty

“İnsanları bekledikleri şeylerle meşgul edin; onların farkına varabilecekleri ve projeksiyonlarını doğrulayabilecekleri şeydir. Onları, tahmin edemeyeceği olağanüstü anı beklerken zihinlerini işgal ederek tahmin edilebilir tepki kalıplarına yerleştirir. ” – Sun Tzu

“Yüce savaş sanatı, düşmanı savaşmadan bastırmaktır.” – Sun Tzu

“Psikolojik Savaş – Plandemiyi aklınızda bulundurun” için 8 yanıt

Rize merkezden ben elif yılmaz. Merhaba herkese sayfa süper ötesi hoşuma gitti, facebookta paylaştım 15-05-2020 23:19:58

Kars merkezden ben Emine. selam arkadaşlar web siteniz cidden güzel, twitter da paylaştım 18-05-2020 20:17:50

Isparta merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese bu web sitesi ciddiyim mükemmel, tebrikler 21-05-2020 21:56:04

Çorum merkezden ben mehmet. Mrb paylaşımınız valla dikkatimi çekti, teşekkürler 01-06-2020 09:26:23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir