r / komplo - Putin'in Davos'taki konuşması ve

Davos’taki uluslararası ekonomik forum, şüphesiz Ocak ayında uluslararası ve Avrupa gündeminin en önemli olaylarından biri haline geldi. Bu bağlamda, Rusya Devlet Başkanı V.Putin’in 12 yıllık aradan sonra böylesine etkili bir platformda yaptığı ilk konuşması özel bir ilgiyi hak ediyor.

Rusya cumhurbaşkanı, dünya güvenlik sisteminin bozulması, uluslararası kurumların zayıflaması, artan sayıda bölgesel çatışmalar, tek kutuplu dünya düzeninin kurulmasının imkansızlığı, tek taraflı askeri güç kullanımının riskleri, küresel “topyekün savaş” olasılığına değindi. dijital platformların uluslararası politika üzerindeki artan etkisi vb. V.Putin ayrıca doğrudan tüm Batı’ya yöneltilen bazı mesajlar verdi ve bu konuda Rus dış politikasında bazı olası değişiklikleri gösterdi.

Dünyanın bir milyon kişiye hatta altın milyar kişiye fayda sağlayan ekonomiyi kurma yolunu izleyemeyeceği kesinlikle açıktır.”. Putin’in bu sözleri kesinlikle ABD ve AB üyelerine hitap ediyordu, gerçekten de bu ülkelerin jeopolitik, ekonomik ve kültürel liderliklerine meydan okumak, vatandaşların haklarına tartışılmaz saygının yanı sıra adil rekabet, yüksek standartlar. sosyal destek.

Putin, alternatifi olmadığı için bu dünya düzeni kavramını reddediyor. Aslında kolektif Batı’yı “Ticaret engellerinin, gayri meşru yaptırımların, mali, teknolojik ve bilgi kısıtlamalarının kullanılması, tek taraflı askeri güç kullanımının risklerini ciddi şekilde artıran, kuralsız bir oyundur.”.

Yukarıda bahsedilen “gayri meşru yaptırımlar”, Rusya tarafından işlenen uluslararası hukukun çok sayıda ve acımasız ihlali sonucunda uluslararası toplum tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara atıfta bulunulmaktadır, yine de tüm bu yaptırımlar Rusya’nın diyaloğa geri dönmesini sağlamak ve bunları durdurmak için kurulmuştur. ihlaller.

Putin’in dünya toplumu için verdiği mesaj açıktır – Rusya, Batı ile çatışmaya devam edecek ve hatta onu güçlendirecektir.

Putin’in konuşması, 2007’deki Münih konuşmasının bir sonraki bölümü olarak değerlendirilebilir ve Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez Rusya, Batı ile şiddetli bir çatışmaya başladı. Zamanla bu çatışma daha agresif hale geldi. 2008’de Gürcistan’a (Sakartvelo), 2014’te Ukrayna’ya yönelik doğrudan saldırı, Suriye ve Venezuela’daki kesinlikle gayri meşru diktatörlük rejimlerinin desteği, medya ortamında sunulan büyük ve kapsamlı bir propaganda ağıyla desteklendi. Rusya’nın uluslararası arenadaki saldırgan eylemleri, Batı’ya karşı hibrit savaşın yeni dönemini işaret etti.

Putin’in uluslararası çatışmaların olası kötüleşmesi tezinin doğrulanması, Putin’in konuşmasıyla neredeyse eşzamanlı olarak gerçekleşen bir başka önemli olaydı. Dünya medyası tarafından daha az vurgulanmasına rağmen, Putin’in Batı’ya yönelttiği uyarı ile doğrudan bağlantılı. Bu, Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk şehrinde düzenlenen “Rus Donbass” forumuydu.

Önde gelen Rus propagandacıları bu etkinliğe katıldı: Rus devlet kanalı RT’nin genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, NTV kanal sunucusu Tigran Keosayan, “Moskova konuşuyor” radyo kanalı Roman Babayan’ın genel yayın yönetmeni. Rus devleti Duma milletvekili Andrey Kozlenko ve senatör Kazbek Taysaev de burada Rusya’dan resmi misafir olarak tanıtıldı. Bütün bu insanlar, tanınmayan “cumhuriyetler” D.Pushilin ve L.Pasechnik’in “liderleri” ile yuvarlak masa paylaştı…. Rus yetkililerin varlığıyla böyle bir olayın, üst düzey Rus yetkililerin ve kişisel olarak V.Putin’in onayı olmadan gerçekleşemeyeceği kesinlikle açıktır.

2 gün süren bu propaganda gösterisinin sonucu, sadece Ukrayna için değil, Avrupa için de son derece tehlikeli eğilimler içeren “Rus Donbass Doktrini” nin yayınlanmasıydı. Bu belgede açıklanan hedeflerden biri “eski Donetsk ve Lugansk bölgelerinin tüm bölgelerinde DPR / LPR’nin kontrolünü kurmak”. Bu tür retorik, Ukrayna’daki askeri çatışmanın barışçıl çözümüne yönelik müzakerelerin Normand ve Minsk formatıyla tamamen çelişiyor, ayrıca Rusya’nın Donetsk ve Lugansk bölgeleri üzerinde Ukrayna kontrolünün yeniden kurulmasını destekleme konusundaki resmi yükümlülükleriyle de çelişiyor.

“Novorossia” teriminin yeniden canlanması, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna’nın tüm sol yakasını işgal etme amacını gerçekleştirmesi anlamına geliyor:
Henüz Ukrayna’nın kontrolünde olan Novorossia’nın komşu bölgelerinin kaderi, Donbass’ın geleceği açısından önemlidir. Bu bölgelerin Ukrayna’dan ayrılması ve Ukrayna devletinin şu anki haliyle sona ermesi, Rusya devletinin kurulması – Ukrayna’nın halefi, Donbass’ın umutlarını büyük ölçüde artırabilir ve DPR / LPR’nin uluslararası tanınırlığını ve eski kaynakların kullanımını artırabilir. Ukrayna”.

2014’ün başlarında “Novorossia” terimi Rus propagandacıları tarafından yaygın olarak kullanıldı ve Ukrayna’nın tüm sol yakasının işgal edilmesi ve orada “kukla cumhuriyetler” in kurulması anlamına geliyordu. Ukrayna’nın sert tepkisi bu planın uygulanmasına hiç şans bırakmadı.

Dikkat çeken iki eğilim de var. İlki, Rusya’nın Donbass de jure’ye katılmayacağıdır. İkincisi, Kremlin’in Donbass’ta “Abhaz” çatışma geliştirme senaryosunu tercih etmesidir, bu da fiili entegrasyon (“DPR / LPR” pasaportlarının toplu baskısı ve ardından – Rus pasaportlarının çıkarılması) ve çatışmanın sürdürülmesi anlamına gelir. Ukrayna üzerindeki baskı aracı. Ancak, “Abhaz” senaryosunun aksine, Rusya, doğrudan askeri saldırı anlamına gelse bile, her an çatışmanın tırmanmasına devam etmeye hazır.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların terim ve anlatılarındaki değişimin ciddiyeti, egemen ülkenin – Birleşmiş Milletler üyesi ülkenin parçalanması planıyla ilgili olduğundan, küçümsenmemelidir. Böyle bir parçalanmaya aktif bir savaş, sivillerin katledilmesi, Avrupa’nın doğusundaki kaos ve anarşi eşlik edecek. Bugün Ukrayna, Putin’in olası artan bölgesel çatışmalarla ilgili uyarılarının nasıl uygulanabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Putin Batı’ya meydan okudu. Soru, Batı’nın nasıl tepki vereceği.

Author

23 Comments

1. Bu konu : ” Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları ” çok güzel. Slm web siteniz ciddiyim ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım , mehmet – 205

2. Sivas merkezden ben ali. Merhabalar paylaşımın vallaha billaha çok güzel, sağolun 03-02-2021 15:06:24

3. Ağrı dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . selamun aleyküm siteniz gerçekten çok güzel, teraziye tıkladım , emin – 396

4. Malatya merkezden ben ali. Selam sayfanız yeminle çok güzel, teşekkürler 03-02-2021 16:03:33

5. Merhabalar sayfa vallaha hoşuma gitti, teşekkürler

6. Adana dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . Selamlar paylaşımın inanılmaz çok iyi, twitter da paylaştım , – 112

7. İzmir merkezden ben gaye. Merhaba herkese web sitesi yeminle çok güzel, teraziye tıkladım 03-02-2021 22:04:23

8. Merhaba herkese paylaşımın vallaha billaha iyi, twitter da paylaştım

9. Hakkari dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . selam arkadaşlar web sitesi inan ki çok iyi, şukuladım , ziya – 11

10. Kilis dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . Selam herkese sayfan valla dikkatimi çekti, saolun , banu – 55

11. merhaba arkadaşlar web siten vallaha billaha mükemmel, tebrikler

12. İstanbul dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . Merhaba herkese sayfa gerçekten hayran edici, linkedinde paylaştım , ali – 113

13. Bu konu : ” Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları ” çok güzel. selam arkadaşlar web siten gerçekten hayran bıraktı, facebookta paylaştım , ali – 388

14. Gürbüz Reply

Kocaeli dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . Merhabalar web siteniz cidden çok güzel, teraziye tıkladım , Gürbüz – 488

15. Bu konu : ” Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşımınız yeminle çok iyi, tebrikler , ahmet – 184

16. Selam herkese paylaşımınız vallaha billaha hoşuma gitti, saolun

17. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları ” çok güzel. Selam herkese sayfa yeminle güzel, sosyal medyada paylaştım , elif yılmaz – 124

18. Denizli dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . selam arkadaşlar paylaşım harbiden çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , banu – 282

19. Bu konu : ” Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları ” çok güzel. Selam bu web sitesi cidden iyi, saolun , banu – 15

20. Bu konu : ” Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları ” çok güzel. Merhaba siteniz valla çok iyi, teşekkürler , Gürbüz – 251

21. Antalya dan kimler var. Putin’in Davos’taki konuşması ve “Russian Donbass” forumu – yeni Rusya’nın Batı için meydan okumaları . Selam sayfa gerçekten çok hoşuma gitti, face de paylaştım , emin – 313

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link