Bu, aşıların FDA tarafından onaylanmasının, aşıların güvenliğinin güvenilir bir göstergesi olduğunu düşünen herkes için uyarıcı bir hikayedir. Aşağıda alıntıladığım makale bunu benden daha iyi açıklıyor:

Yaklaşık on yıllık klinik deneylerden sonra, RotaShield™, dünya çapında çocukluk çağı enfeksiyöz diyarenin en önemli nedeni olan rotavirüsün yol açtığı hastalık yükünü önemli ölçüde azaltma vaadiyle Ağustos 1998’de piyasaya girdi (FDA onaylıydı). Birkaç ay sonra hem Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) hem de ACIP, RotaShield™ aşısını tüm bebekler için rutin bağışıklama programına ekledi. Kullanımdaki artışla birlikte, VAERS hızla, yaşamı tehdit eden bir bağırsak tıkanıklığı olan invajinasyonla ilgili nadir raporlar almaya başladı ve ardından geniş vaka kontrol ve popülasyon çalışmaları bu ilişkiyi doğruladı. Epidemiyolojik çalışmalar, 1–2/10 000 aşılıda invajinasyonun meydana geldiğini ileri sürdü ve uzmanların çoğu, bu potansiyel olarak yaşamı tehdit eden riskin çocukluk diyaresine karşı korumadan daha ağır bastığı konusunda hemfikirdi. Sonuç olarak, Ekim 1999’da ruhsatlandırmadan 14 ay sonra üretici aşıyı geri çekti.

.gov kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2870557/

Açıkçası, bu birçok yönden mevcut durumdan farklıydı. Onay almadan önce yorumlamaları gereken 10 yıllık verilere sahip olmaları dikkat çekicidir, oysa Pfizer aşısı için 2’ye bile sahip değiliz. Ayrıca, FDA onaylı bu aşıyı hastalarına vermekten kaçınarak, doktorların tam anlamıyla bebekleri kurtardıklarını belirtmekte fayda var. Alt satır: Aşıların FDA onayı bir tuz tanesi ile alınmalıdır. RotaShield Ağustos 98’de lisanslandı ve Covid için Pfizer aşısı Ağustos 2021’de lisanslandı. Ekim 2022’de, insanların Ekim 1999’da RotaShield aşısında gördüğü gibi, Pfizer’in FDA’nın geri çağırmasından önce aşıyı geri çekmesini görebiliriz. Daha erken olabilir veya hiç olmayabilir. Dikkatli ol, tüm söylediğim bu.

21 Comments

1. Kahramanmaraş merkezden ben hatice. selam arkadaşlar sayfan inan ki dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 24-08-2021 00:23:19

2. Gümüşhane merkezden ben memo. Selam herkese paylaşımın ciddiyim çok iyi, teşekkürler 24-08-2021 00:42:05

3. Bayburt dan kimler var. RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi . Slm sayfan valla mükemmel, face de paylaştım , memo – 205

4. Amasya merkezden ben ali. selamun aleyküm sayfan valla hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 24-08-2021 02:57:46

5. selamun aleyküm siten vallaha billaha dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

6. Bilecik dan kimler var. RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi . Merhabalar siten vallaha billaha çok güzel, facebookta paylaştım , gaye – 295

7. Şanlıurfa dan kimler var. RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi . Mrb web sitesi ciddiyim güzel, teşekkürler , ali – 342

8. Bu konu : ” RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi ” çok güzel. Slm sayfanız ciddiyim iyi, teşekkürler , Gürbüz – 142

9. Giresun dan kimler var. RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi . Selamlar web siten cidden dikkat çekici, şukuladım , ali – 189

10. Kastamonu merkezden ben . Selam paylaşımınız valla ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 27-08-2021 23:00:27

11. Artvin merkezden ben doruk. Slm web sitesi vallaha hayran edici, saolun 05-09-2021 17:11:46

12. Tekirdağ dan kimler var. RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi . merhaba arkadaşlar web siten inanki çok güzel, sosyal medyada paylaştım , banu – 235

13. Bu konu : ” RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi ” çok güzel. Merhaba paylaşımın vallaha hayran edici, teşekkürler , Hasan – 108

14. Eskişehir merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar paylaşım süper ötesi hayran edici, sağolun 16-09-2021 12:18:43

15. Tokat merkezden ben Aylin. Mrb sayfa harbiden çok hoşuma gitti, tebrikler 18-09-2021 11:27:11

16. Bu konu : ” RotaShield Aşısı On Yıl Boyunca Test Edildi, FDA Tarafından Onaylandı ve 14 Ay Sonra Geri Çekildi ” çok güzel. Merhaba siteniz gerçekten hayran edici, teraziye tıkladım , ali – 175

Write A Comment