Southfront dot org’dan: Son zamanlarda Rusya’nın diplomatik politikasında önemli değişiklikler oldu. Görünüşe göre Moskova nihayet kurallarını değiştirdi ve Batı tarafından uzun süredir kullanılan bir dile geçti. Örneğin Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı konuşmada böyle bir değişiklik görülebilir. Maria Zakharova 26 Mart’ta yakın zamanda yapılan bir basın brifinginde. Bu brifingin, ABD’nin dünya genelindeki politikasını ele alan ve Rus kamu diplomasisindeki değişimin altını çizen bir bölümünü dikkatinize sunuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yasadışı operasyonlar hakkında

Londra’ya, NATO’ya tarihsel bağlamda ve bazı uzak zamanlardan bahsetmiyorum, en son tarihe bakalım, dünyayı yalnızca teoride değil, pratikte de gerçekten tehdit eden şeyin ne olduğunu söylemek istiyorum (eylemleri kastediyorum. Birleşik eyaletlerin). ABD, NATO, İngiltere’nin sürekli olarak ülkemizi suçlaması gerçeğine karşın; bize sürekli olarak bir tür melez operasyonlarda bulunduğumuz, Batı demokrasilerini baltaladığımız, seçimlerin sonucunu etkilemeye çalıştığımız vb. söylendi. Burada kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Sıradan Amerikalıların yanı sıra Amerikan seçkinleri de, Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyadaki özel bir rolünü, bir tür Amerikan misyonerliğini savunuyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın her yerindeki herhangi bir meseleye müdahale etme hakkına sahip olduğu iddiası, diğer ülkelerle bir bağlantısı olmasının gerekçesidir. Yasayı başkalarına vermekte özgür hissediyorlar, sadece tüm dünyaya ders vermekten değil, aynı zamanda diğer ülkelere, halklara, dünyadaki sivil toplumlara bu ülkelerin ve tüm dünyanın nasıl olduğuna dair fikirlerini empoze etmekte özgür hissediyorlar. gelişmelidir.

Ülkemizin ve liderliğimizin konuştuklarını bir kez daha düzenli olarak tekrarlıyorum. Rejim değişikliği yapmıyoruz, diğer devletlerin içişlerine karışmıyoruz ya da yurt dışında provokasyonlar yapmıyoruz. BM Şartı’nın temel dayanaklarına saygı ve uyum çağrısında bulunuyoruz. Aynı zamanda, bu tür teknolojilerin, özellikle bu konuda bizi suçlayanlar, yani bu alanda çok geniş deneyime sahip olan Amerika Birleşik Devletleri tarafından mükemmel bir şekilde yönetildiğini not ediyoruz. Değerlerinin listesi ve dünyadaki kötü davranış örnekleri etkileyici. Daha önce hala şüpheler vardı, ancak şimdi brifingimizde kesinlikle bir bölüm açacağız ve sizi bu tür örneklerle düzenli olarak bilgilendireceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri, iç işlerine müdahale ederek diğer ülkelerin ulusal egemenliğini düzenli olarak ihlal etmektedir. Amerikan istihbarat servislerinin gözde taktiği, elverişsiz rejimleri değiştirmek için yabancı devletlerin seçim süreçlerine müdahale etmek ve darbeler yapmaktır.

Bu, hem uzmanlar hem de Amerikan özel servislerinin eski çalışanları tarafından kabul edilmektedir. CIA’nın Rusya departmanının eski başkanı S.Hall, 2017’de The New York Times’a verdiği röportajda “Amerika Birleşik Devletleri kesinlikle kesinlikle diğer ülkelerin seçimlerine müdahale etmek için operasyonlar üstlendi” dedi ve bu uygulamayı umuyor. devam edecek. Aynı gazete, Pt. CIA’nın kurulduğu 1947 yılından bu yana yabancı seçimlere müdahale ettiğini iddia eden Georgia L. Johnson.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden siyaset bilimci D. Levin’in Amerikan istihbaratının gizliliği kaldırılmış belgelerine dayanan bir araştırmasına göre, 1946-2000 yılları arasında ABD, dünyanın dört bir yanındaki 45 ülkede (dahil olmaksızın) seçimlere 80’den fazla kez müdahale etti. askeri darbeler ve “renkli” devrimler, yani sadece barışçıl yollarla yapılanlar). Bunlar, seçim kampanyalarının finansmanı ve hazırlanması, dezenformasyon ve propagandanın yanı sıra belirli devletlerin liderliği üzerindeki ekonomik baskıyı içeren gizli operasyonlardı. D. Levin’e göre, vakaların% 59’unda Amerikalılar istenen sonucu elde etti.

Örneğin bağımsız uzmanlar, N. Turse (araştırmacı gazeteci, tarihçi ve TomDispatch.com sitesinin yazarı, The Nation Institute’da araştırmacı) Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyadaki 190 ülkeden 141’inde gizli bir savaş yürüttüğünü savunuyor. Böyle bir görüşe sahip olan tek kişi o değil. Uluslararası Politika Merkezi’nin Silah ve Güvenlik Projesi Direktörü W. Hartung da benzer değerlendirmelerde bulunuyor: “Amerikalıların çoğu, ABD özel harekat kuvvetlerinin dünya ülkelerinin dörtte üçüne konuşlandırıldığını öğrenirlerse şaşıracaklar. Eylemleri güvenliği artırıyor veya daha fazla gerginlik ve çatışmaya yol açıyor olsun, bu ülkelerde ne yaptıkları konusunda çok az şeffaflık var veya hiç yok. “

ABD’nin Avrupa Özel Harekat Komutanlığı Sözcüsü M. Weisman bir keresinde şöyle demişti: “Rusya ve Beyaz Rusya dışında, Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde ya iki taraflı ya da çeşitli çok taraflı anlaşmalar temelinde personel yetiştirmeye dahil oluyoruz. Özel Harekat Kuvvetleri, 2014 yılından bu yana Baltık Ülkeleri ve Polonya’daki müttefiklerimizin daveti üzerine, daha geniş ABD Avrupa Komutanlığı ve Savunma Bakanlığı Sınırlama Girişimi’nin bir parçası olarak kalıcı olarak konuşlandırıldı. ABD Özel Harekat Kuvvetlerinin ve müttefiklerimizin süregelen varlığı, ABD’nin müttefiklerimizi destekleme ve NATO’yu koruma taahhüdünün açık bir mesajını taşıyor. “Şimdi, NATO Dışişleri Bakanları Konseyi’nin son toplantısında, bu veriler tartışıldı mı yoksa ABD yine istisnai bir durumda ve eylemleri hiç tartışılmıyor mu?

2019 yılında ABD Özel Harekat Komutanlığı’nın eğitim birimi olan Ortak Özel Harekat Üniversitesi, eski bir Ordu Özel Kuvvetler subayı olan yazarın, Direnişi Desteklemek: Stratejik Misyon ve Etkinlik başlıklı 250 sayfalık bir rapor yayınladı. Irwin, diğer eyaletlerin içişlerine doğrudan ABD müdahalesi olduğu bilinen vakaların yaklaşımlarını, uygulamalarını ve sonuçlarını ayrıntılı olarak analiz etti.

Yazar, araştırmasının yalnızca açık ve gizliliği kaldırılmış kaynaklara dayandığını vurgulayarak, Pentagon’un diğer devletlere yönelik yıkımının genel resminin pratikte raporda belirtilen gerçeklerden çok daha geniş olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte yazar, olağan propaganda kalıplarından sapmaz. Dolayısıyla, ABD destekli güçler hemen hemen her yerde “isyancılar” veya “direniş” olarak adlandırılıyor, ancak çoğu kez doğrudan Pentagon veya CIA tarafından yaratılmışlar. Ama bu aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin yıkıcı faaliyetlerinin, diğer devletlerin içişlerine müdahalenin, demokratik olduğunu ilan eden ülkelerdeki seçim süreçlerinin manuel kontrolünün olgusal bir kanıtıdır.

Bu rapor, ABD’nin diğer ülkelere yönelik politikasının her zaman Washington’un, ABD’nin kendisi tarafından ilan edilen diğer eyaletlerin içişlerine müdahale etmek için “yasal hak” anlamına gelen “münhasırlık” ilkesine dayandığını açıkça göstermektedir. Mesele, diğer devletlerin işlerine karışmanın imkansız olması değil; mesele şu ki, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki herkes, diğer eyaletlerin işlerine karışamaz. Ve inandıkları gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin buna mutlak hakkı var, çünkü “dışlayıcılar” ve modern dünyanın nasıl gelişmesi gerektiğini yalnızca onlar biliyor.

Böylesi tek taraflı bir pozisyonu haklı çıkarmak için, U. Irwin’in, özel operasyonlar sırasında tüm kurban devletlerin “baskıcı, otoriter bir rejimin” kontrolü altında olduğunu veya hükümetlerinin “düşmanca ve işgalci güçlerden” oluştuğunu iddia etmek kesinlikle gülünç görünüyor. Aslında, hükümetler normal demokratik prosedürlerin bir sonucu olarak kurulmuş olsa bile, Amerikan düzeninin temsilcilerinin şimdi düzenli olarak beyan ettikleri şey budur.

Ek olarak, raporun yazarı, belgenin “onlar hakkındaki bilgilerin gizli durumu veya nihai sonucun belirsizliği” nedeniyle kasıtlı olarak mevcut operasyonları ele almadığını vurguluyor. Bununla birlikte, yazarın kendisi, Beyaz Saray yönetimlerinin (İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra olanlar için) sonunda diğer ülkelere karşı özel operasyonlar yürütmekten kaçınamayacağını kabul etmek zorunda kalmıştır – resmi olarak seçildiklerinde bile, ABD başkanları bu tür bir politikayı reddettiler.

ABD’nin, diplomatik örtü altında faaliyet gösteren askeri veya özel servisler aracılığıyla müdahale etmeye hazır olması, hemen hemen her süreçte, siyasi anlaşmazlık, bu konuda icat edilen bir anekdotla iyi bir şekilde gösteriliyor ve maalesef zaten bir gerçek haline geldi: “Neden var? Washington’da asla darbe olmaz mı? Çünkü orada Amerikan elçiliği yok. “

Bu yılın başında açıkça gösterildiği gibi, Amerikalılar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sorunları görmezden gelmemeye çalışıyorlar. Ve basitçe tüm iç sorunlarını (aynı anda hem komik hem de korkutucu göründüğünü düşünmeden) “iç terörizm” olarak adlandırdılar. Bir kez daha bu konuya düzenli olarak döneceğimizi söylemek istiyorum. Amerikalı ortaklarımız bize başka seçenek bırakmadı.

Author

13 Comments

1. Ankara merkezden ben . Selamın aleyküm web sitesi vallaha billaha çok hoşuma gitti, sağolun 27-03-2021 17:55:52

2. Aksaray merkezden ben memo. Merhabalar sayfanız inanılmaz çok iyi, teşekkürler 27-03-2021 18:20:13

3. elif yılmaz Reply

İstanbul dan kimler var. Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi . selam arkadaşlar sayfan valla çok hoşuma gitti, sağolun , elif yılmaz – 133

4. İzmir merkezden ben Aylin. selamun aleyküm web siten gerçekten hayran edici, linkedinde paylaştım 27-03-2021 20:01:21

5. Bu konu : ” Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşım ciddiyim hayran edici, linkedinde paylaştım , Hasan – 125

6. Kayseri merkezden ben Hasan. Selam herkese sayfa inan ki iyi, teşekkürler 27-03-2021 21:06:51

7. Bu konu : ” Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi ” çok güzel. Merhabalar sayfa inan ki çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım , gaye – 39

8. Malatya dan kimler var. Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi . selamun aleyküm siteniz vallaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , Emine – 445

9. Bu konu : ” Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi ” çok güzel. selam arkadaşlar web siteniz inanki dikkatimi çekti, twitter da paylaştım , ali – 336

10. Elazığ dan kimler var. Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi . selamun aleyküm sayfan valla mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum , mehmet – 183

11. Bu konu : ” Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi ” çok güzel. selamun aleyküm bu web sitesi inanılmaz iyi, sağolun , ziya – 324

12. Bu konu : ” Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımın gerçekten çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım , ahmet – 400

13. Gümüşhane dan kimler var. Rusya Batı Diplomatik Diline Geçiyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Brifingi . Merhaba herkese sayfan valla çok güzel, sosyal medyada paylaştım , – 178

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link