r / komplo - Rusya, Orta Afrika'da nüfuz oluşturmaya çalışıyor

21 Aralık’ta, Orta Afrika Cumhuriyeti yetkilileri bir dizi yabancı basın kuruluşuna, ikili güvenlik anlaşmalarına göre Rusya ve Ruanda’nın oraya ek “birkaç yüz asker ve ağır silah” gönderdiğini söylediler. Bu, son haftalarda hükümet güçleri ile görevdeki Başkan Faustin-Archange Touadera’nın ikinci bir dönem için yeniden seçilmesini önlemek için bir koalisyon oluşturan ve bir araya gelen çeşitli isyancıların birimleri arasındaki çatışmaların yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Ana rakibi François Bozize, Anayasa Mahkemesi’nin isyancıların harekete geçmesine neden olan kararıyla seçimlere alınmadı.

Bozize’nin 2013 yılında cumhurbaşkanlığı görevini kaybettiğini, ancak Seleka grubunun cihatçılarından Hıristiyan milislere kadar çeşitli muhalif örgütleri çevresinde toplamayı başardığını belirtmek gerekir.

Seçimler 27 Aralık’ta yapıldı ve yerel seçim komisyonuna göre katılım yüksek oldu. Sonuç 4 Ocak’tan daha erken duyurulmayacak, ancak mevcut başkan favori olarak kabul ediliyor.

Ancak, isyancılar bir hafta önce eyalet başkenti Bangui’ye 80 kilometre mesafedeki stratejik açıdan önemli Mbaiki şehrini ele geçirdiğinden, seçimler risk altındaydı. Şehir için mücadelede, hükümet birliklerine katılan Rus PMC Wagner’in paralı askerleri onlara karşı çıktı. İlki, ülkedeki ana üsleri yakınlarda olduğu için savaşlarda aktif rol aldı – yamyam diktatörü Jean-Bedel Bokassa’nın eski ikametgahı olan Berengo konağı.

Rus paralı askerlerinin ülkedeki faaliyetlerinden daha önce de bahsedilmiş olsa da. Örneğin 2018 yazında muhalif Soruşturma Yönetim Merkezi’nden Rus gazeteciler Orkhan Dzhemal, Alexander Rastorguev ve Kirill Radchenko öldürüldü.

PMC “Wagner” ve ülkedeki faaliyetleri hakkında bir film yapmak için cumhuriyeti ziyaret ettiler. Le Figaro’ya göre, Rus PMC’lerin üyeleri mevcut Başkan Touadera’yı korurken, Rus askeri eğitmenleri ARAÇ birliklerini eğitiyor.

PMC “Wagner” in faaliyetlerinden ana yararlanıcının, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresinde yer alan Rus işadamı Yevgeny Prigozhin olduğuna inanılıyor. ARAÇ’da, Prigozhin’in kuruluşları değerli taş madenciliği yapıyor ve altın madenlerine ve ağaç işleme işine ilgi gösteriyor.

Bununla birlikte, görünüşe göre Rus paralı askerleri artık hem Rus oligarklarının mal varlığının hem de Afrika ülkesi Başkanının korunması görevleriyle baş edemiyor. Bu amaçla, Rus yetkililer, sözde bir barışı koruma göreviyle ARAÇ’a ek aktif asker kuvvetleri göndermeyi çok kolay kabul etti.

Bununla birlikte, barış gücü statüsü yabancı bir ordu için güvenliği garanti etmez. Yalnızca geçen hafta, çatışmalar sonucunda ülkede üç barış gücü askeri öldürüldü ve çok sayıda kişi yaralandı. Konu kâr ve jeopolitik etki olduğunda Rus liderliğinin fikrini değiştirmesi için vatandaşın fedakarlığı çok düşük bir bedel.

Kaynak

Author

27 Comments

1. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. Slm sayfanız inanılmaz iyi, saolun , gaye – 386

2. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , memo – 481

3. Selamın aleyküm sayfanız vallaha billaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

4. Hakkari dan kimler var. Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor . selam arkadaşlar sayfa inanılmaz çok güzel, sağolun , Hasan – 332

5. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. Selamlar sayfan harbiden çok hoşuma gitti, face de paylaştım , Aylin – 393

6. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. selamun aleyküm sayfa inanki ilgi uyandırıcı, şukuladım , doruk – 297

7. Bolu merkezden ben memo. selamun aleyküm bu web sitesi vallaha dikkat çekici, facebookta paylaştım 16-01-2021 18:48:33

8. Şanlıurfa merkezden ben ali. Slm web siten süper ötesi ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 19-01-2021 08:13:24

9. Karaman dan kimler var. Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor . Selam bu web sitesi inan ki mükemmel, sağolun , – 217

10. Gürbüz Reply

Kastamonu dan kimler var. Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor . Selamlar web siten inanılmaz ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım , Gürbüz – 409

11. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. Slm sayfanız inanki çok güzel, saolun , memo – 439

12. Hakkari merkezden ben Emine. Selam sayfan cidden dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 21-02-2021 23:55:55

13. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. merhaba arkadaşlar sayfanız vallaha mükemmel, teşekkürler , doruk – 151

14. Selamın aleyküm paylaşım vallaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

15. merhaba arkadaşlar bu web sitesi inanılmaz hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

16. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşım cidden hayran bıraktı, twitter da paylaştım , ziya – 497

17. Batman merkezden ben ali. Selamlar web siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, tebrikler 08-03-2021 02:48:58

18. Selam sayfa vallaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

19. Kahramanmaraş dan kimler var. Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor . Selam siteniz inanılmaz çok iyi, sağolun , doruk – 104

20. elif yılmaz Reply

Niğde merkezden ben elif yılmaz. merhaba arkadaşlar sayfan yeminle ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 26-03-2021 10:14:53

21. Ağrı dan kimler var. Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor . Selamın aleyküm paylaşımın inanki mükemmel, face de paylaştım , banu – 324

22. Yozgat merkezden ben emin. Slm web siten inanılmaz ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 06-04-2021 17:35:34

23. Bu konu : ” Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor ” çok güzel. Selam herkese paylaşımınız inanki hoşuma gitti, şukuladım , – 335

24. Afyon dan kimler var. Rusya, Orta Afrika’da nüfuz oluşturmaya çalışıyor . selam arkadaşlar web siteniz ciddiyim çok iyi, teraziye tıkladım , – 114

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link