İşte resmi web sitesindeki transkript:

Pek çok insan tarafından pek çok şey olarak tanınıyorum, ama her şeyden önce bir baba, koca, oğul, erkek kardeş ve elbette çalışkan, orta sınıf bir Amerikalıyım. Siyaset bilimi ve kitle iletişimindeki eğitim geçmişim, yayıncılıkta rastgele işlere yol açtı ve sonunda, son 10 yıldır sürdürdüğüm yazılımda bir pozisyona yol açtı. Ne yazık ki bu, sıradan bir hayat yaşayan rastgele bir adamın hikayesi değil. Bahsettiğim pek çok şey arasında, aynı zamanda kurucusu olan “Allen Montgomery” takma adımla tanınıyorum. DisInfoMedia, Inc.ve beni ifşa eden bir NPR soruşturmasının konusu, Jestin Coler, NPR’nin “Sahte Haberlerin Kralı” dediği şey. Sahte haberlere, viral içerik oluşturmanın arkasındaki bilimi ve bu tür içeriğin sosyal medya aracılığıyla nasıl dağıtıldığını anlama girişimi olarak, muhtemelen yanlış yönlendirilmiş bir girişim olarak başladım. Amiral gemisi sitem, Ulusal Rapor, kabaca bir düzine kardeş site ile birlikte 2013’te yayınlandı. Sitenin ilk yılı, bir kitle oluşturmaya, katkıda bulunanlardan oluşan bir ekip oluşturmaya ve insanların inanacaklarının sınırlarını keşfetmeye odaklandı. Siteyi kendim oluşturdum ve katkıda bulunanlar içeriği ücretsiz olarak gönderdiler, bu nedenle ek yük aylık barındırma ücretlerinden ve Facebook cepten ödediğim pazarlama. Bir haber bağımlısı olarak, şu anda “alternatif sağ” olarak kabul edilen şeyin yükselişine saplanmıştım ve kişisel olarak kurgusal içerik olduğunu bildiğim şeyleri yaymaya odaklandım> sırayla sağcı siteler tarafından yeniden yayınlanması umuduyla itibarlarını sarsmak için. Öncelikle Facebook’ta yanlış olduğunu bildiğim bilgileri zorlayan büyük gruplar fark ettim. Başkan Obamaveya Demokratlar Genel olarak ve bunun tam olarak nasıl olduğunu merak ediyordu. Trafiğimiz büyüdükçe ve Alexa derecelendirme düştü, reklamverenler arıyor geldi. İlk defa potansiyel mali faydaları fark ettim. Daha sonra motivasyon, çevrimiçi ortamda dolaşmaktan, ailemin geçimini sağlamaya yardımcı olmak için gelirimi tamamlamaya kadar değişti. Önümüzdeki yıl, zamanımı analitik çalışmaya ve reklam ağları aracılığıyla siteden para kazanmaya odakladım. Ulusal Rapor Katkıda bulunanlara şirket aracılığıyla değil, kendi başlarına ödeme yapılan bir iş modeli uyguladı Google AdSense hesaplar. İçerik içi reklamlar katılımcıya ödenirken, içeriğin altındaki veya kenar çubuğundaki reklamlar barındırma, resimler, geliştirme, pazarlama, yasal vb. Şeyler için ödeme yapmak üzere “eve” gitti. Bu yöntem hem katkıda bulunanlar hem de kurum, katkı sahiplerine içerik açısından zarfı zorlamaları için teşvik sağladı ve onları kendi tanıtımlarını yapmaya teşvik etti. Yazı işleri yönü yukarıdan aşağı değil aşağıdan yukarıya olduğu için, katkıda bulunanlar, ilgilerini çeken konular hakkında yazma özgürlüğüne sahipti ve makul ölçüler dahilinde kendi yaratıcılıklarını keşfetmeleri için özgür dizgin verildi. Bu yöntem sayesinde National Report ve kardeş siteleri, neredeyse 100 milyon sayfa görüntüleme rastgele çeşitli hikayeler satma — aldatmacalar, şakalar, sahte haberler, hiciv, vb. Katkıda bulunanlar, türünün diğer sitelerinde olduğundan çok daha fazlasını yapıyorlardı ve dahil olmaktan mutluluk duyuyorlardı.

İçinde Ocak 2015Facebook, sitemden ve benimki gibi sitelerden gelen trafiği yavaşlatmak için algoritmasında değişiklikler yaptığını duyurdu. Daha sonra, sahte haberlerden kaçınmak ve geleneksel hicivin daha kabul gören edebi pratiğine odaklanmak için editör kararını verdim.

Önceki sitelerin çürütüldüğü çeşitli yolları düşünmek için çok zaman harcadım. Bu türdeki birçok oyuncunun seçimi çevreleyen viral hikayeler yayınladığını gördüm ve medyadaki herkes tarafından Hillary seçim el altındaydı. Ben de Denver Guardian ile birlikte koşmaya karar verdim. Site sadece beş gün arttı, ancak kurgusal bir kişinin gizemli ölümüyle ilgili bir hikaye yayınlandı. FBI Hillary e-postalarını araştıran ajan, yaklaşık 1,6 milyon kişi tarafından görüntülendi ve bir NPR muhabirini beni takip edecek ve kimliğimi ifşa edecek kadar kızdırdı.

Seçimden kısa bir süre sonra, sahte haberlerin seçimi etkilediğini ileri süren bir anlatı doğdu ve ben, hem başarısız bir başkanlık kampanyası hem de durmak bilmeyen şok edici bir medya için bir günah keçisi olmanın yanı sıra sahte haber endüstrisinin halka açık yüzü oldum. Trump’ın duvardan duvara yayını, ancak nasıl kazanabileceğini anlamadı.

Tecrübelerime dayanarak, işte gazetecilerin sahte haberleri ve onu oluşturanların haberlerini yapma konusunda bilmesi gerekenler:

Muhtemelen en yüksek ücretli reklam ağı olan Google AdSense, sahte haber sitelerini caydırmak için küçük adımlar atarken, onların yerini almaya istekli ve istekli birçok reklam ağı var. Sahte haber yaratmanın belirli finansal faydalarını tartışmak, daha fazla oyuncunun oyuna girmesine yol açar. Sektördeki birçok oyuncuyu tanıyorum ve şüphesiz paranın birincil motivasyon olduğunu söyleyebilirim.

“Yalan haberler” terimi seçimden bu yana önemli ölçüde değişti. Sahte haberleri anlatmak için kullanılan dille daha kısa ve öz olmak faydalı olacaktır. Gerçeğin parçacıkları içeren, ancak yüzünde kurgusal olan içeriğin yanı sıra bir anlatıya uyacak şekilde sansasyonel hale getirilen aşırı partizan içerik, suları çamurluyor ve sol ve sağdakilerin uymadıkları herhangi bir şeyi sahte olarak kınamasına neden oluyor Haberler.

Bu, sınırdan izole edilmiş bir konu değil. Siyasi koridorun her iki tarafı da yalan haberlere açık ve güç dengesindeki son değişiklik ile liberalleri Başkan Trump veya yönetimi hakkında olumsuz olan her şey için birincil hedef olarak görüyorum.

Cevap, sansür söylemi değil. Kaybının ardından kamuoyuna ilk kez ortaya çıkan Hillary Clinton, sahte haberleri “durdurmak” için özel ve kamu sektörü eylemi çağrısında bulundu.

Harry Reid davayı takip etti ve Facebook ve Google’ın sahte haberleri engellemek için daha fazlasını yapması gerektiğini öne sürerek, “Belki kaygan bir yokuş ama hadi aşağı inmeye başlayalım” dedi. Konuşmayı sınırlandırma fikri demokrasi için sahte haberlerden çok daha tehlikelidir. Bu tür içeriğe talep olduğu sürece, tedarikçi olmaya devam edecek.

Haber kaynakları, sahte haberlerin izleyicilere çekilmesinden ne öğrenebilir? Devlet destekli propaganda, aşırı partizan içerik veya sizin katılmadığınız haberler değil, en aşina olduğum sahte haberlerin amacı, reklam satışlarından elde edilen paradır. En iyi çalışan hikayeler, doğası gereği sansasyonel olan, ancak tüketicinin onaylama önyargısına hitap eden hikayelerdir. Sayfa görüntülemelerini en üst düzeye çıkarmak ve geliri artırmak için hikayeler, okuyucuların içeriği paylaşmasını sağlamak için duygusal bir yanıt oluşturmayı amaçlar. Bu duygusal tepki umut, ilham, öfke, korku vb. Olabilir, ancak nihai amaç paylaşımdır. Tek bir okuyucuya ulaşmak güzel olsa da, o okuyucuya ulaşmak ve onların yüzlerce kişisine ulaşmak çok daha güzel. Haber odaları, izleyicileriyle olan temasını kaybetti ve bireysel okuyucularla duygusal bağlar oluşturan içerikler üretmeye çalışırken, onların dilini ve onları en çok ilgilendiren konuları inceleyerek dikkatlerini tüketicileri hakkında daha derin bir anlayışa odaklamalıdır. Medyaya yönelik yaygın bir eleştiri, “onlar” ın (gazeteciler) elitist olmaları ve gündemleri zorlamaya odaklanmasıdır. Şeffaf davranarak, kişisel önyargıları bir kenara bırakarak ve bireysel okuyuculara odaklanarak tüketicilerle kişisel bağlantılar kurmak, güveni yeniden inşa etmede çok yol kat edebilir. Buradan nereye gidiyoruz? Bazıları geleneksel medya kaynaklarına duyulan güvenin azalmasında sahte haberlerin sorumlu olduğunu öne sürerken, ben bunun tam tersini savunuyorum. Sahte haberler, güvenin azalmasının sonucudur. İçerik tüketicileri güvenilir kaynaklar tarafından daha fazla cesaret kırıldıkça, daha az güvenilir kaynaklardan bilgi ararlar. Bu bağlamda, Başkan Trump, medyaya yönelik sürekli eleştirisinin, gazeteciliğin geleceği ve dördüncü kuvvetin oynadığı önemli rol hakkında derin tartışmalara yol açması açısından bir nimet olabilir. Bana gelince, sahte haber endüstrisindeki zamanım sona erdi. Bilgi akışını anlama çabam özellikle gurur duymadığım bir yere götürdü. Bir hobi olarak başlayan şey beklediğimden çok daha fazla büyüdü ve aileme ve kendime anlatılmamış bir stres getirdi. Doğruyu kontrol etme ve haber kuruluşlarını asil olmak için gerekli özeni gösterme konusunda sorumlu tutma ihtiyacına ilişkin farkındalık yaratma çabalarımı düşünmüştüm, ancak başkanın kurbanlara kurban gittiğini ve kurgusal hikayeler yaydığını görmek, çabalarımın daha az olduğunu anlamamı sağladı. yardımcı olmaktan çok.

Potansiyel küresel etkiye dair tartışmalar, yabancı aktörlerin etkisi ve değişen güvenin soruları bana gerçeğin önemini hatırlattı. Gazeteciliğin geleceğinden umutluyum, her zaman en üst düzeyde tuttuğum bir sektör ve bilgi devriminde bundan sonra geleni dört gözle bekliyorum.

(Kaynak:)

Author

18 Comments

1. Selamın aleyküm siteniz valla çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

2. Osmaniye merkezden ben ali. Mrb web siten inanılmaz güzel, tebrikler 05-02-2021 21:37:11

3. Kilis dan kimler var. Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. . merhaba arkadaşlar sayfa inan ki hoşuma gitti, tebrikler , emin – 450

4. Aksaray merkezden ben ziya. Selamlar paylaşımın vallaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 05-02-2021 22:23:45

5. Bu konu : ” Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. ” çok güzel. Selam herkese bu web sitesi inanki mükemmel, tebrikler , hatice – 404

6. Konya merkezden ben Aylin. Merhabalar paylaşımınız inan ki dikkatimi çekti, tebrikler 05-02-2021 22:42:28

7. Erzincan dan kimler var. Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. . Merhabalar siten inan ki hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum , memo – 13

8. Batman dan kimler var. Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. . Slm web siteniz cidden ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , ali – 137

9. Bu konu : ” Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfa inanılmaz çok hoşuma gitti, sağolun , – 178

10. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. ” çok güzel. Mrb web siten ciddiyim ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 119

11. Kırşehir dan kimler var. Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. . selam arkadaşlar sayfa gerçekten mükemmel, sağolun , ziya – 467

12. Aksaray merkezden ben banu. Merhaba herkese sayfanız inan ki ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 27-02-2021 13:43:11

13. Erzurum dan kimler var. Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. . Mrb paylaşım gerçekten çok iyi, twitter da paylaştım , doruk – 287

14. Siirt merkezden ben . Selamın aleyküm bu web sitesi gerçekten dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 20-03-2021 11:36:44

15. Bu konu : ” Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. ” çok güzel. merhaba arkadaşlar paylaşım ciddiyim çok iyi, teraziye tıkladım , Aylin – 15

16. selamun aleyküm sayfan cidden ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım

17. elif yılmaz Reply

Yalova dan kimler var. Sahte haber sitelerinin arkasındaki “mimar” Jestin Coler. . Selamlar paylaşım yeminle çok güzel, teşekkürler , elif yılmaz – 419

18. selamun aleyküm web siten ciddiyim dikkatimi çekti, twitter da paylaştım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link