Kategoriler
Genel

San Francisco – Bir Üretilmiş Distopya?

Herkese selam,

Bay Area'da yaşıyorum ve cehennemi dışarı çıkarmak için yıllardır çalışıyorum. Geçenlerde iş için SF'ye gittim ve … tanrım, kesinlikle daha da kötüleşti. İşte 2 günde gördüklerimin bir örneği: işlek caddede (tamamen kayıtsızca dolaşan işadamları ve aileler) açık görüşle metinden uzaklaşan bir adam, pantolonunun içine sıçrayan bir adam ve sadece kendini kirlettiğinden habersiz görünüyordu. (O muhtemelen yüksek? ya da zihinsel olarak iyi değildi? İkisi de?), bana doğru çığlık atan ve birkaç blok beni takip eden, onunla göz teması kurduğum açıkça zihinsel olarak hasta bir kadındı. Bu, yıllardır “şehrin kötü bir tarafı” olan Bonfile'de değildi, burası Montgomery St’in oldukça popüler bir finans bölgesiydi. Ayrıca SF’nin “lüks” alışveriş bölgesi olan Union Square’deydi. .

Aşırı servet ve aşırı yoksulluk var. Orta sınıftan az kişi kaldı. Kalanlara, "parasını ödeyemezseniz sadece devletten ayrılmaları" söylenir. Düşünmeden … peki, sosyal hareketlilik nasıl olacak? Peki ya vergi ödeme? Kimse umursamıyor, bu zenginlerin oyun alanı. Zenginsin, ya da onlara hizmet eden alt sınıfsın.

Çok fazla şey vermek istemiyorum, ama size SF'deki "üst sınıf" örneklemesini vereyim. Örnek: Gil Penchina. Burada onun gibi milyonlarca insan tanıyorum. Egotistik, soğuk, olgunlaşmamış (daha iyi tanımak için yeterince yaşlı olmasına rağmen, burada hala 20'li yaşların başlarındaymış gibi görünen pek çok yaşlı kadın / erkek) ve buradaki sokakların gerçekliğinden kopuktu. Melek yatırımlarıyla “evreni değiştirmek” istediğini söylese de, bu orospu çocuğu kendi kapısının dışında olanları bile değiştiremez. İşte onunla bir video: https://www.youtube.com/watch?v=zSg3CEZgcaI&t=143s (1: 47 işareti civarında başlar).

Zenginler ve fakirler, burada iki farklı gezegende yaşıyor olabilirler.

İşte komplo burada devreye giriyor … Bunlar SF / CA'da gördüğüm şeyler, ancak ABD'nin geri kalanında uygulanacaklarına inanıyorum:

1. Güvenlik için ödeme fikri. Çoğu insan, güvenliğinden korkmadan, istediğin gibi dolaşma hakkına sahip olduğuna inanıyor. "Sebep dahilinde" derken, gün ışığında işlek bir sokakta kendi kişisel güvenliğinden endişe duymadan dolaşabileceğini kastediyorum. Temel standartlar var değil mi? SF'de değil. SF'de güvenlik için ÖDEME. SOMA'ya gitmek istiyor musun? Uber için ödeme yapın, MUNI gecikir ve oraya giderken neyle karşılaşacağınızı kim bilir. BART bir crapshoot ve neredeyse hiçbir kamera istasyonda çalışmıyor, bu yüzden bir suç işlenirse, iyi şanslar elde ediliyor. Polis, bir sorunla karşılaşırsanız sizi kurtarmayacaktır. Güvende hissetmek ister misin? Burun parasını öde … eğer bu şeyler için paranız yoksa başınıza bir şey gelirse, çok yazık olur. Gerçek bir utanç. O yüzden parayı öksürmek. Eminim Uber veya Lyft bu durumdan hiç yarar görmez … hiç değil.

2. Devlet yetkilileri bozuk. Şu anda iki tane çalışan teori var. Teori 1: Yetkililer, bir şekilde buradaki SF'deki yaygın salgın hastalardan yararlanıyor. 47. pervane veya "Güvenli Mahalleler ve Okullar Yasası" olarak bilinen aile dostu aldatmacayı, aslında, meth gibi sert ilaçlara sahip olmayı bir yanlışlık haline getirir. Yani uyuşturucu bağımlıları için döner bir kapı var, temelde sonsuza dek sokaklarda kalmalarını sağlıyor. Özellikle SF gov, evsizlere ayda 588 dolara kadar ödeme yapmasıyla (zamanla muhtemelen ilaç satıcılarının ceplerine geri dönüyor). Akılda tut, uyuşturucu bulundurmak suç olduğunu cevap sanmıyorum. Amerika'nın bağımlılığı bir suçtan ziyade bir hastalık olarak görmeye başlaması gerekiyor. İnsanların iyileşmesi için rehabilitasyon merkezlerine ve yeni zihinsel sağlık merkezlerine (ve yardıma ihtiyacı olan insanları koyabilme becerisine, çok teşekkürler Reagan'a) ihtiyacımız var. Fakat uyuşturucu bağımlılığını yeni normal yapmak? Kahretsin mi? Kartellerle bir bağlantı olduğundan şüpheleniliyor … Evsizlerin çoğu (hepsi değil) uyuşturucu bağımlısı ve burada rahatlamanın kurulduğu yol insanları hiç bitmeyen bir döngü içinde tutmak. Teori 2: Evsizlere "yardım" eden kuruluşlar, evsizleri, iyi, evsizleri korumaya büyük bir ilgi duyuyor. Bu kuruluşlar durumu değiştirmek istemiyor, yalnızca kurumlarını / kuruluşlarını çalışır durumda tutmak için statükoyu korumak istiyor. 72,5 milyon dolarlık bir sokak temizleme bütçesi var, ancak durum daha da kötüleşti.

Bu sırada Al Gore ve Willie Brown, St. Regis'te yaşıyor. Bu hafta sonu St. Regis'e yürüdüm, bir yoksulluk ve çaresizlik bataklığı içinde (özel güvenlik tarafından korunan) bir üstün servet vahasıydı. Hepsi MOMA manzarası içinde, güzel bir müze.

SF'nin çok güzelliği ve sunacağı çok şey var, bu şehir bir zamanlar dikkat edilmesi gereken harika bir şeydi. Şovu yürüten insanlar da bu şehri zemine koşuyorlar. Tüm ırk ve dinlerin orta sınıf insanları şehir dışına taşınıyor, yeni elit mega zenginlik ve son derece aşağılık yoksul fakirlere (bu durumda korkunç yasalarla kapana kısılmışlar) yol açıyor.

Her neyse beyler, SF yasını tutuyorum. CA'nın yasını tutuyorum. Bu bir zamanlar güzel bir yerdi. Ancak ABD'nin geri kalanının geleceği için bunun bir planı olduğunu hissediyorum.

“San Francisco – Bir Üretilmiş Distopya?” için 73 yanıt

Çankırı merkezden ben ali. Merhaba herkese siten inanılmaz çok iyi, linkedinde paylaştım 20-12-2019 06:46:29

Tekirdağ merkezden ben Aylin. Merhaba siteniz harbiden dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 20-12-2019 06:54:22

Aksaray merkezden ben gaye. selamun aleyküm siteniz süper ötesi çok güzel, face de paylaştım 03-01-2020 16:54:51

Balıkesir merkezden ben ziya. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 23-01-2020 01:57:36

Muğla merkezden ben banu. Selamın aleyküm sayfanız vallaha billaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 29-01-2020 09:11:05

Gaziantep merkezden ben banu. Merhaba herkese paylaşımınız harbiden dikkat çekici, tebrikler 07-02-2020 07:05:15

Osmaniye merkezden ben mehmet. Selamlar sayfanız inanki hoşuma gitti, teşekkürler 10-02-2020 06:15:01

Adıyaman merkezden ben Gürbüz. Merhaba herkese sayfanız ciddiyim hayran edici, teraziye tıkladım 14-02-2020 20:31:49

Erzurum merkezden ben Gürbüz. Merhaba herkese paylaşım cidden iyi, facebookta paylaştım 26-02-2020 04:57:16

Nevşehir merkezden ben ziya. selam arkadaşlar web siteniz valla çok iyi, teraziye tıkladım 05-03-2020 22:46:11

Aksaray merkezden ben Emine. selamun aleyküm web siten vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım 13-03-2020 19:40:39

Antalya merkezden ben ahmet. Merhaba paylaşımınız harbiden mükemmel, sosyal medyada paylaştım 18-03-2020 20:24:51

Ardahan merkezden ben banu. selamun aleyküm paylaşım vallaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 01-04-2020 06:34:15

Bilecik merkezden ben ziya. Merhaba herkese web siteniz inanki çok iyi, sosyal medyada paylaştım 08-04-2020 00:26:03

Artvin merkezden ben ali. Merhabalar sayfan yeminle çok güzel, face de paylaştım 08-04-2020 05:39:10

Kayseri merkezden ben banu. Merhaba paylaşımınız valla çok güzel, teşekkürler 11-04-2020 00:14:26

Burdur merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm web sitesi ciddiyim dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım 16-04-2020 20:33:39

Ardahan merkezden ben Gürbüz. Merhabalar paylaşım gerçekten ilgi uyandırıcı, sağolun 26-04-2020 07:42:14

Aksaray merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar paylaşımınız ciddiyim hoşuma gitti, teraziye tıkladım 06-05-2020 08:56:31

Konya merkezden ben ahmet. Merhabalar siten süper ötesi güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 06-05-2020 22:34:14

Denizli merkezden ben ali. Selam herkese bu web sitesi gerçekten çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 10-05-2020 13:11:56

Niğde merkezden ben Gürbüz. Selam web sitesi cidden dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 11-05-2020 06:42:14

Diyarbakır merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar sayfa ciddiyim hoşuma gitti, teşekkürler 15-05-2020 04:17:30

Tekirdağ merkezden ben mehmet. Slm siteniz vallaha billaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 30-05-2020 01:48:30

Samsun merkezden ben doruk. Merhaba paylaşım vallaha billaha ilgi uyandırıcı, saolun 30-05-2020 07:05:33

Erzincan merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfanız ciddiyim iyi, facebookta paylaştım 31-05-2020 09:56:19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir