Kategoriler
Genel

Saptırma taktikleri

Yine, bu ekonomik kapanma ve karantinaya “neden” diye sorduğumuzda cevap temel olarak şu şekildedir:

* Mümkün olduğunca fazla hayat kurtarmak istiyoruz.

Bu kadar. Buna kaynar. Ölümleri önlemek için. Sağ. Ancak bu, özellikle alınan aşırı önlemleri dikkate alarak (ülkeyi kapatma) birçok eleştiriyi gerektiriyor. Diğer son derece ölümcül olanları sormak zorundasınız, ancak ÖNLENEBİLİR, işler aynı nedenden dolayı ‘kapatılmıyor’. Başka bir deyişle, COVID-19’dan ölen insanlara çok önem verirsek, neden Amerika’da sigaradan ölen yaklaşık 250 bin kişiyi umursamıyoruz? Gerçekten umursasaydın, sigaraları yasaklardın değil mi?

Burada sapma devreye giriyor. “Eh efendim, sigaraları bir virüsle karşılaştıramazsınız, onlar aynı değil!” Bu bir strawman denilen bir taktiktir. Yapılan argüman, bir virüs ve sigaraların aynı olmadığıdır. Veya bu COVID griple tamamen aynıdır. Ya da her neyse. Argüman prensiplerden biridir. İddia şu ki, ülkeyi neden 50 bin ölüm için kapatıyoruz, ancak ÖNCEKİ nedenlerden 250 bin + ölüm hakkında hiçbir şey yapmıyoruz? Basitçe “bu ve aynı değil” demek bu argümana karşı gelmez.

Bu aşırı tedbirlerin argümanı zaten caydırıcıdır. Bunun gerekli olduğunu iddia ediyorlar çünkü diğer insanların hayatlarına çok önem veriyorlar. Koolaid içmeyenlerin ‘bencil’ olduğumuz. Gerçek şu ki, bu palyaçolar tanımadıkları ölü insanlar hakkında yarım bok vermiyor. Bu yüzden 80.000 kişi gripten ölebilir, ancak TV onlara söylemeden önce maske takmayı asla düşünmediler.

DİKKAT ettikleri veya gerçekten önem verdikleri şey, kendi kişisel güvenlikleri. Ya da yakın ailelerinin güvenliği. Bu insanların düşünmek için beyin yıkamaları, kendi hayatlarının bir şekilde tehlikede olduğu. Ya da yaşlı akrabaları. Boşver, COVID’den ölen yaşlı bir insanın muhtemelen mevsimsel bir gripten öleceğini hatırlayın, ki hiç kimse hakkında bok vermiyor.

“Saptırma taktikleri” için 33 yanıt

Van merkezden ben ziya. Merhabalar web siteniz inan ki hayran bıraktı, twitter da paylaştım 30-04-2020 15:03:48

Ağrı merkezden ben gaye. Selamın aleyküm paylaşımınız ciddiyim güzel, teşekkürler 05-05-2020 13:58:34

Van merkezden ben Gürbüz. Slm web siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 12-05-2020 22:24:32

Karabük merkezden ben gaye. selamun aleyküm sayfanız ciddiyim güzel, teraziye tıkladım 14-05-2020 10:51:21

Hakkari merkezden ben Aylin. Merhaba herkese bu web sitesi süper ötesi çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 14-05-2020 10:51:34

Konya merkezden ben banu. selamun aleyküm web sitesi inan ki iyi, face de paylaştım 14-05-2020 10:51:39

Gümüşhane merkezden ben ahmet. Slm sayfan ciddiyim çok güzel, teraziye tıkladım 14-05-2020 10:51:43

Adana merkezden ben Emine. selam arkadaşlar web siteniz süper ötesi güzel, teşekkürler 14-05-2020 10:51:54

Gaziantep merkezden ben banu. Selam paylaşımınız ciddiyim mükemmel, sosyal medyada paylaştım 14-05-2020 10:51:59

Manisa merkezden ben elif yılmaz. Selam herkese bu web sitesi inanki dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 22-05-2020 03:06:44

Afyon merkezden ben mehmet. Merhaba herkese sayfan inanılmaz çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 03-06-2020 17:29:42

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir