“Bir ilahiyi bir şarkıdan farklı kılan nedir? Üç şey: niyet, tekrar ve farkındalık.

Bir şekilde ikna edici olan, gözüme, kulağıma ya da kalbime, belki dua kitabından ya da Tevrat’tan gelen kutsal bir ifadeyle başlıyorum. Sonra meraklanmama ve sezgilerime dokunmama izin veriyorum. Ve bu sezgiden bir niyet oluşturmaya başlıyorum. Bunu kendime şunu sorarak yapıyorum: Bu kelimelerin ortaya çıktığı bilinç durumuna nasıl adım atarım? Bu kutsal ifadenin gerçeğini somutlaştırdığımda, dünyam nasıl dönüşebilir?

Niyet içimde geliştikçe, melodisini ve ritmini dinleyerek cümleyi tekrarlamaya başlıyorum. Sözcüklere sözlükten bakmış ve çevrilmelerinin çeşitli yollarını öğrenmiş olsam da, bildiklerimi bir kenara bırakıp melodi, ritim, ton, nefes ve hareketle çalmaya başlıyorum. Harekete geçmeme ve şaşırmama izin veriyorum.

Cümleyi tekrar tekrar tekrar ederek bir tür hayale giriyorum. Bir yanım hala inşa ettiğim sese, anlama ve niyete odaklanırken, bir yanım teslim oluyor, ilahinin güzelliğiyle taşınıyor. Bu arada, ilahinin dönüştürücü etkisinin keskin bir farkındalığını koruyorum.

Şarkı söylemeye ilk başladığımda, sese aşıktım. Ama bir süre sonra, ilahiyi izleyen sessizliğin olağanüstü olduğunu fark etmeye başladım. Sadece ilahinin bitmesini bekleyemedim çünkü o güzel sessizliğe dalacağımı biliyordum. Sanki ilahi bir kapıyı açmış gibiydi ve sessizlikte kapıdan geçip çabalarımın gerçek kutsamasını alabildim. Sessizliğe aşık oldum çünkü dönüşüm olasılıklarının gerçekleştiği yer orasıydı.

Bu hareket -sesten sessizliğe, sesten sessizliğe- sonunda sesin tam kalbindeki sessizliğin sırlarını, sessizliğin tam kalbindeki sesi ortaya çıkarmaya başladı. Ve bu sırlar beni her zamankinden daha derinden dinlemeye yönlendirdi.

Chant, ses ve sessizliğin evliliğidir. İlahide, aşk ve güzellikte birleşirler. Ses ve sessizlik arasındaki bu aşk, beni temel birliğin gerçeğine açma gücüne sahip. Ve ilahinin güzelliği beni tamamen meşgul ve mutlu ediyor.

Nasıl başlarsın? Sevdiğiniz kutsal bir ifade seçin, en fazla dört veya beş kelime. Hatırlamak istediğiniz bir şey olabilir veya somutlaştırmak ve yaşamak istediğiniz bir şey olabilir. Veya kelimelerin sesini, ağzınızda hissettiklerini, kalbinizde yankılanma şeklini sevebilirsiniz.

Bu kelimelerin anlamını öğrendikten sonra onlarla oynamaya başlayın. Gözlerini kapat. Bu kelimelerin hissini ve en derin niyetinizi ifade eden basit bir melodi bulun. Şarkıyı uzun süre tekrarlayın. Ve her tekrarda, “Daha ne getirebilirim?” sorusunu sorun. Tüm ruhunuz, kalbiniz ve gücünüzle ilahiyi söyleyene kadar bunu yapmaya devam edin.

Sessizliğe girme zamanı geldiğinde, gözlerinizi kapalı tutun ve farkındalık seviyenizi yükseltin. Sessizlikte, tüm dikkatinizi nefesinize verin ve ilahinin gücünü doğrudan kalbinize soluduğunuzu hayal edin. Yeni açılmış bir kapıdan girdiğinizi hayal ederken, meraklı ve anlayışlı kalın. Melodiyi geride bırakın ve sadece fark edin. Farklı olan nedir? Ne açıldı? ne alıyorsunuz?

Gözlerinizi açmadan önce nefesinizin ritmine, içinizdeki ferahlık hissine, bedendeki hislere ve ortaya çıkan içgörülere dikkat edin. Ne kadar çok fark ederseniz, ilahinin büyüsünden ve gücünden o kadar çok yararlanacaksınız.

İlahi söylemek, atalarımızın binlerce yıldır yaptığı bir uygulamadır. Neyin doğru olduğunu düşünmenin yeterli olmadığını biliyorlardı. Bu gerçeği bedeninizde hissetmeli, onu coşkunuzla kutlamalı ve kutsal dua ve Tora sözlerinin hayatınıza yön vermesine izin vermek için sürekli olarak ilham almalısınız.”

Kaynak

28 Comments

1. Gürbüz Reply

Konya merkezden ben Gürbüz. Selamın aleyküm sayfanız valla dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 07-07-2021 19:10:48

2. İstanbul dan kimler var. Şarkı Söylemenin Gücü – . Selam herkese sayfa harbiden ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım , Hasan – 14

3. Van merkezden ben Aylin. Slm web siteniz gerçekten hoşuma gitti, şukuladım 07-07-2021 21:20:50

4. Tekirdağ merkezden ben ziya. Selamın aleyküm bu web sitesi harbiden ilgi uyandırıcı, saolun 07-07-2021 23:33:19

5. Sinop merkezden ben emin. Merhabalar sayfanız süper ötesi dikkat çekici, saolun 09-07-2021 01:55:44

6. elif yılmaz Reply

Antalya merkezden ben elif yılmaz. selamun aleyküm bu web sitesi süper ötesi hoşuma gitti, tebrikler 12-07-2021 19:05:28

7. Selamlar siten vallaha billaha hayran edici, şukuladım

8. Manisa merkezden ben Aylin. Selam web siteniz süper ötesi dikkat çekici, facebookta paylaştım 13-07-2021 17:51:05

9. Ordu merkezden ben . Selam herkese bu web sitesi cidden mükemmel, saolun 15-07-2021 08:26:18

10. Zonguldak merkezden ben . Mrb bu web sitesi harbiden çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 16-07-2021 12:39:13

11. Bartın dan kimler var. Şarkı Söylemenin Gücü – . Selamlar sayfan inan ki çok iyi, teraziye tıkladım , doruk – 418

12. elif yılmaz Reply

Merhaba sayfanız harbiden dikkatimi çekti, twitter da paylaştım

13. Bu konu : ” Şarkı Söylemenin Gücü – ” çok güzel. selam arkadaşlar web siteniz inanılmaz iyi, face de paylaştım , – 423

14. Bayburt merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar siteniz gerçekten dikkat çekici, şukuladım 24-07-2021 08:58:38

15. Bu konu : ” Şarkı Söylemenin Gücü – ” çok güzel. Selam bu web sitesi vallaha billaha hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , Hasan – 78

16. Isparta dan kimler var. Şarkı Söylemenin Gücü – . Merhaba paylaşımın inanki çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , Aylin – 240

17. Kütahya merkezden ben Aylin. Mrb paylaşımınız vallaha billaha hayran bıraktı, tebrikler 31-07-2021 20:07:42

18. Bu konu : ” Şarkı Söylemenin Gücü – ” çok güzel. Mrb web siten vallaha hayran edici, şukuladım , ziya – 194

19. Bolu merkezden ben emin. selam arkadaşlar paylaşımınız harbiden dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 05-08-2021 19:20:56

20. Kırşehir dan kimler var. Şarkı Söylemenin Gücü – . Slm siteniz inanılmaz ilgi uyandırıcı, sağolun , memo – 213

21. Merhabalar web siteniz cidden çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

22. Bu konu : ” Şarkı Söylemenin Gücü – ” çok güzel. Mrb paylaşımınız inanki ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , Gürbüz – 446

23. Kilis dan kimler var. Şarkı Söylemenin Gücü – . selam arkadaşlar paylaşım gerçekten mükemmel, teraziye tıkladım , doruk – 256

24. Erzincan merkezden ben memo. Selamın aleyküm bu web sitesi yeminle dikkatimi çekti, face de paylaştım 31-08-2021 23:07:51

25. Mardin merkezden ben . Merhaba herkese paylaşımınız harbiden hayran edici, teraziye tıkladım 01-09-2021 19:46:01

26. Eskişehir merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm bu web sitesi harbiden çok iyi, tebrikler 25-09-2021 11:33:02

Write A Comment