İklimin ısınması sürüngenlerin lehine:

İklim değişikliği söz konusu olduğunda, tüm organizmalar kaybetmeyecek. Yeni bir Cal Poly çalışması, çıngıraklı yılanların ısınan bir iklimden faydalanabileceğini ortaya koyuyor.

Faktörlerin bir kombinasyonu, Amerika Birleşik Devletleri kıtasının hemen her yerinde bulunan ancak özellikle Güneybatı’da yaygın olan çıngıraklı yılanlar için ısınma iklimini faydalı kılar.

Çıngıraklar termoregülasyonda uzmandır. Araştırmacılar, seçim şansı verildiğinde yılanların 86-89 derece Fahrenheit vücut ısısını tercih ettiklerini buldular. Çalışmadaki kıyı çıngıraklı yılanlarının ortalama vücut ısısı 70 derece ve iç çıngıraklı yılanlar için 74 derece Fahrenheit idi.

Yüksek lisans öğrencisi araştırmacı ve proje lideri Hayley Crowell, “Yaban yılanlarının vücut sıcaklıklarının laboratuarda tercih ettikleri vücut sıcaklıklarına göre ne kadar düşük olduğunu görmek bizi şaşırttı” dedi. “Doğada, yırtıcı hayvanlara daha fazla maruz kalma riski gibi, çıngıraklı yılanların güneşlenmesini engelleyebilecek birçok ekolojik baskı var. Daha sıcak bir iklim, bu yılanların sindirim veya üreme için daha uygun sıcaklıklara ısınmasına yardımcı olabilir.”

Ekoloji ve Evrim dergisinde Mayıs ayında yayınlanan “Büyük Gövdeli Bir Ectotherm’in Termal Ekolojisi ve Temel Enerji Gereksinimleri İklim Değişikliğine Dayanıklılık Öneriyor” çalışması.

Daha uzun süre daha yüksek sıcaklıklar, çıngıraklı yılanlara daha uzun bir aktif mevsim vererek, onlara avlanma ve beslenme için daha fazla zaman verir. Yılanlar ektotermik veya soğukkanlı olduklarından, sıcakkanlı hayvanlar gibi vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler. Bunun yerine, soğuk havalarda aktivitelerini kısıtlayan ısı sağlamak için çevrelerine güvenirler.

Mevsimsel değişikliklere ek olarak, çıngıraklı hayvanlar belirli bir gün boyunca daha aktif saatler geçirebilir.

Muhtemel bir av eksikliği – çıngıraklı yılanlar çoğunlukla kemirgenleri yerler, ancak böcekleri ve diğer sürüngenleri de yiyebilirler – iklimin ısınmasından kaynaklanan, yılanlar için de büyük bir sorun olmayabilir.

Araştırma ekibi, yılanların enerjiyi son derece verimli kullandığını keşfetti. Yetişkin bir erkek çıngıraklı yılanın varlığını sürdürmek için bir yıl boyunca sadece 500-600 kaloriye ihtiyacı vardır, bu da yaklaşık bir yer sincabıdır, bu sadece yaklaşık yarım büyük bir börek eşdeğeridir. Gerçek dünyada bir çıngıraklı hayvanın diğer aktivitelerin yanı sıra avlanmak ve yavru doğurmak için ek kaloriye ihtiyacı olmasına rağmen, hesaplamalar, av bol olmasa bile yılanların hayatta kalma kabiliyetine işaret ediyor. Karşılaştırıldığında, insanlar hayatta kalmak için yaklaşık 1.300 kat daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Cal Poly’de biyolojik bilimler alanında yüksek lisans derecesi alan Crowell, “Çıngıraklı yılanlar var olmak için çok az enerji gerektirir” dedi.

Çıngıraklı yılanlar California’da yaygındır ve bu engereklerin Golden State’deki yedi türü kıyıdan çöle kadar bulunabilir. Yılan sayısındaki artış tüm ekosistemleri etkileyebilir. Çıngıraklı yılanlar, Kaliforniya’daki yer sincapları için kilit bir yırtıcıdır ve yırtıcı kuşlar ve diğer birçok hayvan için avdır.

Michigan Üniversitesi’nde doktora yapmak isteyen Crowell, “Yaban hayatı üzerindeki olumsuz etkileri tahmin eden iklim değişikliği çalışmalarına çok alışkınız – bu yılanlar için bu kadar farklı bulgular görmek ilginçti” dedi.

https://calpolynews.calpoly.edu/news_releases/2021/june/rattlesnakes-may-like-climate-change-cal-poly

26 Comments

1. Iğdır dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Selamın aleyküm web siteniz vallaha billaha çok iyi, saolun , ahmet – 70

2. selamun aleyküm web siteniz cidden hoşuma gitti, face de paylaştım

3. merhaba arkadaşlar sayfa vallaha dikkat çekici, saolun

4. Uşak merkezden ben Aylin. Selamlar paylaşımınız harbiden iyi, sosyal medyada paylaştım 29-06-2021 15:04:59

5. Merhabalar bu web sitesi valla iyi, twitter da paylaştım

6. Kocaeli dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Merhabalar sayfa vallaha billaha hoşuma gitti, twitter da paylaştım , ali – 466

7. Kırşehir dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . selam arkadaşlar web siteniz yeminle ilgi uyandırıcı, şukuladım , doruk – 390

8. Bu konu : ” Sıcak iklim sürüngenleri destekler. ” çok güzel. Merhabalar siteniz inanılmaz iyi, teşekkürler , memo – 252

9. Slm paylaşımınız cidden iyi, twitter da paylaştım

10. Ardahan merkezden ben ahmet. Merhaba herkese sayfanız harbiden iyi, twitter da paylaştım 09-07-2021 21:05:29

11. Selamlar siteniz süper ötesi hayran edici, face de paylaştım

12. Gürbüz Reply

merhaba arkadaşlar paylaşım süper ötesi dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım

13. Bu konu : ” Sıcak iklim sürüngenleri destekler. ” çok güzel. Selamlar web siten ciddiyim hayran edici, twitter da paylaştım , Emine – 315

14. Kahramanmaraş dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Selam herkese bu web sitesi vallaha billaha çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım , Aylin – 34

15. Erzincan dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . merhaba arkadaşlar siten yeminle çok iyi, teşekkürler , – 295

16. Bu konu : ” Sıcak iklim sürüngenleri destekler. ” çok güzel. Selamlar sayfanız inanılmaz çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum , ziya – 328

17. Artvin dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Merhaba herkese paylaşımın ciddiyim çok hoşuma gitti, teşekkürler , gaye – 186

18. Bu konu : ” Sıcak iklim sürüngenleri destekler. ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfa ciddiyim hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , ziya – 332

19. Gaziantep dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Selamın aleyküm paylaşımın harbiden dikkat çekici, teşekkürler , banu – 173

20. Bu konu : ” Sıcak iklim sürüngenleri destekler. ” çok güzel. Mrb bu web sitesi inanılmaz ilgi uyandırıcı, saolun , memo – 400

21. Mardin merkezden ben . selamun aleyküm web siteniz cidden çok iyi, tebrikler 31-08-2021 19:46:33

22. Yalova merkezden ben ali. Slm sayfa harbiden iyi, linkedinde paylaştım 31-08-2021 22:28:58

23. elif yılmaz Reply

Kahramanmaraş dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Selamın aleyküm paylaşımın cidden hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , elif yılmaz – 404

24. Amasya merkezden ben gaye. selam arkadaşlar sayfan valla çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 01-09-2021 19:59:40

25. Bartın dan kimler var. Sıcak iklim sürüngenleri destekler. . Merhaba paylaşımın inan ki dikkatimi çekti, tebrikler , gaye – 254

Write A Comment