Bir simülasyon içinde yaşıyor olabileceğimiz fikrine daha çok ilgi duyan insanlar gördüm. Ne yazık ki, bu teoriye büyük miktarda varoluşsal korku ve paranoya eşlik ediyor. Simüle edilmiş bir evrenin sonuçlarının bireylerin dünya görüşü ve ruhu üzerinde şiddetli etkileri olduğu için, bu bir dereceye kadar anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bu fikir insan düşüncesinde yeni bir gelişme değil, tam tersine. Çoğu Doğu felsefesinin temelinde, tezahür eden evrenin tamamen yanıltıcı olduğu (Maya olarak bilinir) ve bireyin nihai amacının bu yanılsamayı aşmak olduğu fikri yatar. Doğu düşüncesine aşina olmayanlar için, simülasyon teorisi ile Maya kavramı arasındaki bazı paralellikleri aydınlatmayı ve bazı içgörüyü paylaşmayı umuyorum.

Bir örnek vermek gerekirse, çoğu insanın aşina olduğu “The Matrix” te ortaya konan kavramsal modeli kullanacağım (simülasyon teorisinin başka varyasyonları olmasına rağmen). Filmde ana karakter, ona mutlu bir şekilde uykuda, illüzyon içinde kalma ya da dünya hakkındaki gerçeği gerçekleştirmenin zor yolunu seçme arasında bir seçim sunan biriyle karşılaşır. Uyanma yolunu seçer ve kendini, insanların yapay zekâ derebeyleri için bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı başka bir dünyada bulur. Bu insanlara, kendilerini kayıtsız ve varlıklarının gerçeklerinden uzak tutmaları için gerçekliğin simüle edilmiş bir versiyonu verilir. Burada, bazılarının bu teoride YZ’nin aslında enerjisel olarak bizden beslenen ve onların enerji kaynaklarını korumak için sürekli reenkarnasyonumuza ihtiyaç duyan bir uzaylı veya arkonik bir güç olduğuna inandığını belirtmek gerekir.

Doğu geleneklerinde manevi yolculukta çok benzer bir şey olur. Bir birey, kendisini gerçekliğin doğasını sorgularken bulur ve Buda gibi ender durumlarda, iç gözlem ve meditasyon yoluyla gerçekliğin zamansal ve yanıltıcı olduğu sonucuna varır. Daha yaygın olarak, birey, daha sonra bu içgörüleri paylaşan ve kişiyi bu illüzyona uyanma yolunda rehberlik eden, gerçekleştirilmiş bir varlıkla temasa geçer. Bu durumda guru, filmden Morpheus olarak görülebilir. Birey Maya’yı aştıktan sonra, mümkün olduğunca çok sayıda kardeşini uyandırmaya başlar, böylece onlar da huzur bulabilirler. Uyanmış insanların son sığınağı olan Zion, insanlığın uyanışına yardımcı olan gerçek varlıkların ütopik bir topluluğu olan Shangri-La veya Shambhala Budist fikrini temsil edebilir.

Bu inancın her ikisinin de özünde, bireyin kendi durumuna uyanma zorunluluğu vardır, böylece daha sonra kendisini psişik esaretinden kurtarabilir; Hapishanede olduğunuzu bilmiyorsanız hapisten kaçamazsınız. Ne yazık ki, bu sonuca varanların çoğu umutsuzluğa kapılıyor ve gerçeği umutsuz görüyor. Dünyanın geçersizliğinden şüphelenen ama bildikleri şeytanı bilmediklerine tercih eden ve cahil kalmayı seçen de birçok kişi var (Filmde Cypher). Bunların her ikisi de manevi yolculuktaki tuzaklardır ve hakikat arayışında üstesinden gelinmesi gerekir.

Maya konseptinin simülasyon teorisinin sahip olduğu kaderci unsuru taşımadığını da belirtmekte fayda var. İnsan deneyimi, aldatıcı olsa bile birey için geçerli bir deneyimdir ve öznel deneyimi ve daha sonra tefekkür yoluyla büyümeyi ve öğrenmeyi teşvik edebilir. Yani evren bir okul, hapishane değil. Farklılaşmamış biçimdeki bilinç, algılanan iyi ve kötü arasında seçim yapma özgür iradesine sahip değildir; bu, deneyim ve bilgiye götüren ve insan deneyiminin temel noktasıdır.

Kendinizi bu “yanlış” gerçeklikten vazgeçerken bulursanız, bunun uyanmanın ilk adımı olduğunu ve gerçek çalışmanın şimdi gerçek olanı bulmakta olduğunu unutmayın. Vazgeçmek yalnızca simülasyona veya Maya’ya boyun eğmektir ve bunun üzerinden çalışmanın ödülü özgürlüktür.

Author

63 Comments

1. Merhabalar web siteniz inanki mükemmel, teraziye tıkladım

2. Kocaeli merkezden ben banu. Merhaba sayfa inanki hoşuma gitti, twitter da paylaştım 16-09-2020 07:26:56

3. Erzurum merkezden ben gaye. Mrb sayfanız vallaha billaha çok iyi, facebookta paylaştım 16-09-2020 08:06:58

4. Selamlar sayfan yeminle ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

5. Kastamonu merkezden ben ahmet. Merhaba herkese sayfanız harbiden iyi, linkedinde paylaştım 21-09-2020 19:08:54

6. Eskişehir merkezden ben Gürbüz. Selam herkese web sitesi vallaha billaha güzel, şukuladım 26-09-2020 00:38:20

7. Kırıkkale merkezden ben ahmet. Merhaba sayfa inanki ilgi uyandırıcı, teşekkürler 02-10-2020 09:22:42

8. Manisa merkezden ben doruk. Selamın aleyküm sayfa inanki dikkat çekici, face de paylaştım 02-10-2020 11:19:25

9. Selamın aleyküm web siteniz harbiden ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım

10. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşımın gerçekten çok güzel, sağolun , Emine – 455

11. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. merhaba arkadaşlar siteniz yeminle dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , ziya – 237

12. Kayseri dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . selamun aleyküm siten ciddiyim dikkatimi çekti, saolun , memo – 459

13. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Merhaba sayfan inanki hayran edici, linkedinde paylaştım , elif yılmaz – 355

14. Yozgat merkezden ben banu. Selam siten valla mükemmel, facebookta paylaştım 01-11-2020 11:54:24

15. Isparta merkezden ben memo. Merhaba herkese web siteniz vallaha billaha dikkat çekici, teraziye tıkladım 03-11-2020 21:56:24

16. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Slm paylaşım valla ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , ali – 409

17. Samsun merkezden ben banu. Merhabalar sayfa inanılmaz dikkat çekici, teşekkürler 09-11-2020 11:30:47

18. Artvin dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Selam paylaşım cidden ilgi uyandırıcı, tebrikler , Aylin – 118

19. selam arkadaşlar paylaşım cidden ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım

20. selamun aleyküm web siteniz inanki dikkatimi çekti, face de paylaştım

21. Trabzon merkezden ben ahmet. Mrb bu web sitesi gerçekten çok iyi, saolun 06-12-2020 14:09:48

22. Kırıkkale dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Slm web sitesi inanılmaz güzel, sosyal medyada paylaştım , Emine – 469

23. Niğde dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Selamlar siteniz inanki dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , hatice – 154

24. Çankırı dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Selamın aleyküm sayfa harbiden çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , ali – 118

25. Artvin dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . selam arkadaşlar paylaşım inanılmaz çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , ali – 370

26. Van merkezden ben . Selam sayfa yeminle mükemmel, sağolun 11-01-2021 20:48:36

27. Erzurum dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Slm paylaşım inanki dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum , Aylin – 463

28. Gürbüz Reply

selam arkadaşlar siten ciddiyim dikkatimi çekti, teşekkürler

29. Muş merkezden ben ziya. Selam herkese sayfa valla ilgi uyandırıcı, sağolun 30-01-2021 07:14:26

30. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Merhaba herkese bu web sitesi vallaha billaha çok iyi, teraziye tıkladım , gaye – 269

31. selamun aleyküm sayfanız harbiden çok hoşuma gitti, sağolun

32. elif yılmaz Reply

Muğla merkezden ben elif yılmaz. Slm siteniz süper ötesi çok iyi, sağolun 13-02-2021 12:17:00

33. Gürbüz Reply

Selamın aleyküm sayfanız vallaha iyi, linkedinde paylaştım

34. Merhaba herkese sayfan harbiden hayran bıraktı, sağolun

35. Mardin merkezden ben Hasan. selamun aleyküm paylaşım ciddiyim hayran edici, facebookta paylaştım 01-04-2021 12:16:16

36. selam arkadaşlar sayfanız valla çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım

37. Manisa merkezden ben ali. Selam herkese siten inanki iyi, linkedinde paylaştım 05-04-2021 06:08:04

38. Kırklareli merkezden ben banu. Selamın aleyküm web siteniz ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 06-04-2021 16:29:42

39. elif yılmaz Reply

Selamın aleyküm siteniz inanki hayran edici, tebrikler

40. Merhaba herkese web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

41. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. merhaba arkadaşlar web siten yeminle güzel, face de paylaştım , ziya – 402

42. Merhaba herkese paylaşımın harbiden hoşuma gitti, teraziye tıkladım

43. Aydın dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Merhaba herkese paylaşım cidden dikkatimi çekti, sağolun , ziya – 69

44. Bingöl merkezden ben ahmet. Slm siteniz cidden hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 16-05-2021 01:00:37

45. Bolu dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Slm paylaşımın vallaha mükemmel, facebookta paylaştım , memo – 57

46. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Selam herkese web siteniz vallaha billaha çok iyi, twitter da paylaştım , memo – 475

47. Çankırı merkezden ben ali. Merhabalar web sitesi valla iyi, sağolun 01-06-2021 06:39:05

48. Bayburt dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . merhaba arkadaşlar siteniz cidden mükemmel, teşekkürler , memo – 353

49. Kahramanmaraş merkezden ben ali. Selamın aleyküm paylaşımınız inan ki çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 15-06-2021 18:13:15

50. selam arkadaşlar paylaşımınız cidden hoşuma gitti, sağolun

51. Şırnak dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Slm sayfan cidden ilgi uyandırıcı, teşekkürler , emin – 492

52. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Merhaba herkese web sitesi vallaha dikkat çekici, face de paylaştım , ahmet – 384

53. Burdur dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . Selamlar bu web sitesi harbiden dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , Hasan – 153

54. Zonguldak merkezden ben emin. Mrb siten vallaha billaha iyi, linkedinde paylaştım 04-07-2021 06:42:31

55. Manisa merkezden ben ali. Selamlar siteniz cidden dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 14-07-2021 00:46:49

56. merhaba arkadaşlar bu web sitesi vallaha güzel, face de paylaştım

57. Osmaniye dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . merhaba arkadaşlar paylaşımınız inanılmaz dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , gaye – 122

58. Trabzon dan kimler var. Simülasyon Teorisi-Yeni Maya . selamun aleyküm sayfanız cidden çok iyi, sağolun , mehmet – 495

59. Bu konu : ” Simülasyon Teorisi-Yeni Maya ” çok güzel. Merhabalar bu web sitesi ciddiyim ilgi uyandırıcı, teşekkürler , Gürbüz – 414

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link