Kategoriler
Genel

Simülasyon Teorisi-Yeni Maya

Bir simülasyon içinde yaşıyor olabileceğimiz fikrine daha çok ilgi duyan insanlar gördüm. Ne yazık ki, bu teoriye büyük miktarda varoluşsal korku ve paranoya eşlik ediyor. Simüle edilmiş bir evrenin sonuçlarının bireylerin dünya görüşü ve ruhu üzerinde şiddetli etkileri olduğu için, bu bir dereceye kadar anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bu fikir insan düşüncesinde yeni bir gelişme değil, tam tersine. Çoğu Doğu felsefesinin temelinde, tezahür eden evrenin tamamen yanıltıcı olduğu (Maya olarak bilinir) ve bireyin nihai amacının bu yanılsamayı aşmak olduğu fikri yatar. Doğu düşüncesine aşina olmayanlar için, simülasyon teorisi ile Maya kavramı arasındaki bazı paralellikleri aydınlatmayı ve bazı içgörüyü paylaşmayı umuyorum.

Bir örnek vermek gerekirse, çoğu insanın aşina olduğu “The Matrix” te ortaya konan kavramsal modeli kullanacağım (simülasyon teorisinin başka varyasyonları olmasına rağmen). Filmde ana karakter, ona mutlu bir şekilde uykuda, illüzyon içinde kalma ya da dünya hakkındaki gerçeği gerçekleştirmenin zor yolunu seçme arasında bir seçim sunan biriyle karşılaşır. Uyanma yolunu seçer ve kendini, insanların yapay zekâ derebeyleri için bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı başka bir dünyada bulur. Bu insanlara, kendilerini kayıtsız ve varlıklarının gerçeklerinden uzak tutmaları için gerçekliğin simüle edilmiş bir versiyonu verilir. Burada, bazılarının bu teoride YZ’nin aslında enerjisel olarak bizden beslenen ve onların enerji kaynaklarını korumak için sürekli reenkarnasyonumuza ihtiyaç duyan bir uzaylı veya arkonik bir güç olduğuna inandığını belirtmek gerekir.

Doğu geleneklerinde manevi yolculukta çok benzer bir şey olur. Bir birey, kendisini gerçekliğin doğasını sorgularken bulur ve Buda gibi ender durumlarda, iç gözlem ve meditasyon yoluyla gerçekliğin zamansal ve yanıltıcı olduğu sonucuna varır. Daha yaygın olarak, birey, daha sonra bu içgörüleri paylaşan ve kişiyi bu illüzyona uyanma yolunda rehberlik eden, gerçekleştirilmiş bir varlıkla temasa geçer. Bu durumda guru, filmden Morpheus olarak görülebilir. Birey Maya’yı aştıktan sonra, mümkün olduğunca çok sayıda kardeşini uyandırmaya başlar, böylece onlar da huzur bulabilirler. Uyanmış insanların son sığınağı olan Zion, insanlığın uyanışına yardımcı olan gerçek varlıkların ütopik bir topluluğu olan Shangri-La veya Shambhala Budist fikrini temsil edebilir.

Bu inancın her ikisinin de özünde, bireyin kendi durumuna uyanma zorunluluğu vardır, böylece daha sonra kendisini psişik esaretinden kurtarabilir; Hapishanede olduğunuzu bilmiyorsanız hapisten kaçamazsınız. Ne yazık ki, bu sonuca varanların çoğu umutsuzluğa kapılıyor ve gerçeği umutsuz görüyor. Dünyanın geçersizliğinden şüphelenen ama bildikleri şeytanı bilmediklerine tercih eden ve cahil kalmayı seçen de birçok kişi var (Filmde Cypher). Bunların her ikisi de manevi yolculuktaki tuzaklardır ve hakikat arayışında üstesinden gelinmesi gerekir.

Maya konseptinin simülasyon teorisinin sahip olduğu kaderci unsuru taşımadığını da belirtmekte fayda var. İnsan deneyimi, aldatıcı olsa bile birey için geçerli bir deneyimdir ve öznel deneyimi ve daha sonra tefekkür yoluyla büyümeyi ve öğrenmeyi teşvik edebilir. Yani evren bir okul, hapishane değil. Farklılaşmamış biçimdeki bilinç, algılanan iyi ve kötü arasında seçim yapma özgür iradesine sahip değildir; bu, deneyim ve bilgiye götüren ve insan deneyiminin temel noktasıdır.

Kendinizi bu “yanlış” gerçeklikten vazgeçerken bulursanız, bunun uyanmanın ilk adımı olduğunu ve gerçek çalışmanın şimdi gerçek olanı bulmakta olduğunu unutmayın. Vazgeçmek yalnızca simülasyona veya Maya’ya boyun eğmektir ve bunun üzerinden çalışmanın ödülü özgürlüktür.

“Simülasyon Teorisi-Yeni Maya” için 5 yanıt

Kocaeli merkezden ben banu. Merhaba sayfa inanki hoşuma gitti, twitter da paylaştım 16-09-2020 07:26:56

Erzurum merkezden ben gaye. Mrb sayfanız vallaha billaha çok iyi, facebookta paylaştım 16-09-2020 08:06:58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir