SON NARC TV DİZİSİ: CIA için Neden Dokunulmazlık? Yazan: Jacob G. Hornberger Ağustos 11, 2020

https://www.fff.org/2020/08/11/why-immunity-for-the-cia/

Polisler için nitelikli dokunulmazlık doktrini konusundaki tartışmaların ortasında, hiç kimse, her şeye gücü yeten gücü elinde bulunduran ulusal güvenlik teşkilatı içindeki bir teşkilat olan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na tanınan tam dokunulmazlıktan bahsetmiyor.

Yeni Amazon Prime serisindeki en ilginç satırlar arasında Son Narc bir CIA yetkilisinin DEA ajanı Enrique “Kiki” Camarena’nın kaçırılması, işkence ve cinayetiyle ilgili soruşturmayı yürütmekle suçlanan DEA müfettişi Hector Berrellez’e söylediği şey budur. Yetkili, Berrellez’e CIA’nın bir kolluk kuvveti olmadığını ve bu nedenle Anayasaya uymak zorunda olmadığını söyler. Görevinin Amerika Birleşik Devletleri’ni korumak olduğunu söyledi. Bu nedenle, bunun anlamı, Anayasanın bu amaca engel teşkil etmesine izin verilemeyeceğidir.

📷

Başından beri böyle. CIA, “ulusal güvenliği” korumak için gerekli gördüğü her şeyi yapmak için her şeye gücü yeten bir güce sahipti. Bu, elbette, CIA’nın başlangıcından bu yana pratikte üstlendiği bir güç olan suikast gücünü de içeriyor. Aslında, 1952 gibi erken bir zamanda, CIA, suikastçılar için resmi bir suikast kılavuzu geliştiriyordu.

CIA ayrıca işkence gücünü, işkence seanslarını kaydetme gücünü ve Kongre’nin veya halkın onları dinlemesini veya izlemesini engellemek için bu tür kayıtları imha etme yetkisini kullanıyor.

CIA ayrıca, en azından “ulusal güvenlik” adına yalan söyleme gücüne sahiptir.

Kimse CIA ile uğraşmaz. Adalet Bakanlığı değil, ülkedeki her ABD savcısı dahil. Kongre değil. Başkan değil. Ordu değil. İnsanları yok etmek veya öldürmek için her şeye gücü yeten gücü kullanan ve bu gücü “ulusal güvenliği” korumak adına kullanmaktan fazlasıyla istekli olan bir örgütle kim uğraşacak?

Kike Camarena’nın kaçırılması, işkence edilmesi ve idam edilmesi

Bu fenomenin güzel bir örneğini şurada bulabilirsiniz: Son Narc, hakkında yazdığım Blog yazısı geçen hafta.

1985’te 37 yaşındaki DEA ajanı Enrique “Kiki” Camarena, Meksika, Guadalajara sokaklarında kaçırıldı ve sonunda idam edilmeden önce 36 saat acımasızca işkence gördü.

Genelde suçun, tamamı Netflix dizisinde yer alan Rafael Caro Quintana, Ernesto Fonseca Carrillo ve Miguel Ángel Félix Gallardo tarafından yönetilen Guadalajara uyuşturucu karteli tarafından işlendiğine inanılıyordu. Narcos: Meksika. Ancak Meksikalı yetkililer kararlı bir şekilde üç uyuşturucu baronunu yargılanmak üzere Birleşik Devletler’e iade etmeyi reddettiler.

DEA, soruşturmanın sorumluluğunu Berrellez’e verdi. Kendisini Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu kadar Meksika’da da faaliyet göstermekte rahat hisseden Berrellez, Jalisco Eyalet Polisinin konuşmaya istekli üç eski üyesi buldu. Birleşik Devletler’e geldiler ve Berrellez’e 1985’te devlet polisi ve Caro, Fonseca ve Gallardo’nun korumaları olarak çifte işlerde çalıştıklarını söylediler.

Berrellez, açıklamalarının bütünlüğünü sağlamak için onlarla ayrı ayrı röportaj yaptı. Her biri yüksek Meksikalı yetkililerin Amerika Birleşik Devletleri’ne uyuşturucu dağıtımında kartel ile suç ortaklığına işaret ediyorlardı ki bu kimseyi şaşırtmayacağını düşünmüyorum.

Üç eski polis ve koruma, Berrellez’e Camarena’ya işkence yapılırken odada olduklarını söyledi. Her biri, Camarena’nın işkence gördüğü sırada işkence gördüğü evde birkaç yüksek Meksikalı yetkilinin bulunduğunu belirtti.

Hector Berrellez’in kahramanlığı

Ama sonra Berrellez başka bir şey keşfetti. Üç eski Meksika eyalet polisine göre, Felix Rodriguez olarak da bilinen Max Gomez adında bir adam işkence odasındaydı ve Camarena’nın acımasız sorgulamasında aktif bir rol oynuyordu. Berrellez araştırdı ve Rodriguez’in “emekli” bir CIA ajanı olduğunu belirledi.

Camarena’ya yöneltilen temel sorular arasında, araştırması sırasında uyuşturucu karteli, CIA ve Meksika hükümeti arasındaki uyuşturucu ticaretindeki bağlantı noktasını ne ölçüde keşfettiğiydi.

Daha sonra sorgulamanın kaydedildiği öğrenildi, bu uyuşturucu lordlarının yapmasını beklemeyeceği, ancak bir CIA ajanının yapmasını bekleyeceği bir şeydi.

O noktada Berrellez’in başı beladaydı. Meksika hükümetinin Camarena’nın işkence ve cinayetine karışmasına yol açan bir soruşturma yürütmek bir şeydir. ABD hükümetinin aynı zamanda bir Amerikan vatandaşı olan bir DEA ajanının işkence ve cinayetine karışmasına yol açan bir soruşturma yürütmek başka bir şey.

Berrellez’in belirttiği gibi Son Narc, geri çekilmesi ve uyuyan köpeklerin yatmasına izin vermesi için uyarıldı. Yapmazsa hayatının tehlikeye gireceği konusunda uyarıldı. ABD yetkilileri, Meksika hükümetinin kendisine yöneltmiş olduğu suçlamalarla yüzleşmek için onu zorla Meksika’ya geri göndermekle bile tehdit ettiler.

Ancak Berrellez geri adım atmayı reddetti ve bu yüzden ABD yetkilileri onu soruşturmadan uzaklaştırdı. Sessiz kalabilmesine rağmen, bunun yerine bulgularını kamuoyuna açıklamaya karar verdi. Yapımında işbirliği yaptı Son Narc, dizide kahramanca bir figür olarak karşımıza çıkıyor.

Rodriguez, işkence odasında olduğunu ya da Guadalajara karteli ve uyuşturucu ticareti ile bir ilgisi olduğunu reddediyor.Ancak sorun, CIA ajanlarının, bunun çıkarına olduğuna inanırlarsa yalan söyleyecekleridir. “Ulusal Güvenlik.” Ve hepsi “ulusal güvenlik” ile ilgili başka herhangi bir konuda yalan söylemeye gelince dokunulmazlıklarının olduğunu biliyorlar.

CIA için tam dokunulmazlık

Burada, ABD hükümetinin DEA ajanı olan bir ABD vatandaşına yönelik işkence ve suikast olaylarına ilk bakışta dahil olduğu vakası var. İşkencenin iddia edilen amacı, Camarena’nın uyuşturucu ticaretinde Guadalajara Karteli ve Meksika hükümeti ile CIA suç ortaklığına dair kanıtlar ortaya çıkarıp çıkarmadığını belirlemekti. Hepsi ayrı ayrı ifade veren üç tanık, Rodriquez’i Camarena’nın sorgulayıcılarından biri olarak tanımladı.

Bu, federal büyük jüri veya kongre oturumları aracılığıyla konuyla ilgili resmi ve agresif bir soruşturma başlatmak için açıkça yeterli kanıt. Belki de Camarena cinayetinin, ABD’li yetkililerin Nikaragua kontralarına vermek üzere para toplamak için kanunu çiğnediği İran Kontra skandalı sırasında gerçekleştiğini belirtmekte fayda var.

Bu kanıtlardan herhangi biri herhangi bir ABD Avukatının veya ABD Kongresinin konuyla ilgili agresif bir soruşturma başlatmasına neden oldu mu?

Beni güldürme Bu bahsettiğimiz CIA. ABD hükümetini Meksika hükümeti kadar çarpık ve yozlaştıran CIA’yı kimse soruşturmuyor. Her iki hükümetin de nasıl çalıştığına dair iyi bir fikir edinmek istiyorsanız, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim The Last Narc.

https://np.reddit.com/r/narcos/comments/ienonh/the_last_narc_tiller_russell_interview_with_cbs/

“SON NARC TV DİZİSİ: CIA için Neden Dokunulmazlık? Yazan: Jacob G. Hornberger Ağustos 11, 2020” üzerine 17 yorum

1. Mardin merkezden ben elif yılmaz. Selamlar sayfan inanılmaz iyi, twitter da paylaştım 23-08-2020 10:21:55

2. Rize merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar web siten vallaha mükemmel, saolun 05-09-2020 23:17:17

3. Adıyaman merkezden ben banu. Selam paylaşımın yeminle çok iyi, sosyal medyada paylaştım 06-09-2020 22:16:43

4. Manisa merkezden ben mehmet. Merhaba herkese bu web sitesi inanılmaz dikkat çekici, şukuladım 15-09-2020 06:52:13

5. Batman merkezden ben Aylin. selamun aleyküm siten vallaha billaha çok hoşuma gitti, sağolun 15-09-2020 09:02:37

6. Ağrı merkezden ben elif yılmaz. Selamlar web sitesi vallaha çok iyi, teraziye tıkladım 02-10-2020 09:59:40

7. Mardin merkezden ben mehmet. Selamlar siteniz süper ötesi çok güzel, face de paylaştım 07-10-2020 11:29:07

Yorum yapın