Vay canına, bu dünya neye geldi, bunu reddit’te veya bu konuda çevrimiçi olarak yayınlayabileceğiniz tek yer komplo olduğunda? Kültürel olarak bu tür tartışmaların başka yerlerde susturulmasına gerçekten o kadar uzak mıyız? Sanırım bu artık gerçek.

Aşağıdaki gözlemler, bir yakınlaştırıcı Üniversite öğrencisi olarak benim deneyimimdir, kilometreniz değişebilir!

Son birkaç yıldır pek çok söylemin özünde öldüğünü fark ettim ve bu tahıllara karşı çıkmak ya da bozulmadan biriyle tartışmak çok zor.

İdeolojimde kendimi oldukça solcu bir insan olarak görüyorum ve görüşlerimin çoğunu paylaşan (ve pek çoğunun paylaşmayan – başka bir politik ideoloji veya inanç sistemi için sallanıp içine çok girenleri) fark ettim. o) sosyal medyaya, erdem sinyaline, büyük resmi görmezden gelerek mikro konulara odaklanın (yani, milyarder sınıfı sıradan insanın nasıl sömürüldüğünü) ve onlara karşı çıkan her türlü tartışmayı kapatmak istiyor.

Otizmim var, bu yüzden en sosyal ya da karizmatik insan ben değilim, ancak yaş grubumdaki insanların yanında uzun süre dikkatli olmak zorunda kaldım çünkü çok kibar bir şekilde bile birisine karşı çıkmak ya da meydan okumak neredeyse her zaman sosyal intihar. Mutlaka politika değil, dikkat edin, ancak herhangi bir konuda birisinin duymak istediği anlatıyı pekiştirmeyen bir girdi önerin. Hepimizin önyargıları var, sen ve ben, ve bazen kimse gerçeği bilmiyor veya cevaplara sahip değil, yine de bir şeyleri sorgulayamaz ve hikayede daha fazla bir şey olabileceğini düşünemezsiniz.

Bunun harika bir örneği, mevcut covid durumudur. Aklımda hiç şüphe yok ki covid gerçek, ciddi ve pek çok yerde, özellikle de kayda değer bir kaynak ve sağlık hizmetleri altyapısı eksikliğinin olduğu gelişmekte olan ülkelerde hasara yol açtı. Kendilerini pozitif test edip vefat edinceye kadar, çok fazla ölüme mahkum edilmiş bir aile üyem vardı.

Ne zaman yeni bir hastalık ortaya çıksa, bu korkutucu bir şeydir çünkü bilinmeyenden korkarız ve bu durumlarla uğraşırken şeffaf ve dikkatli olmak önemlidir. Ancak, dünya çapında covid’e verilen yanıt bir şaka oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve yetkililer, tutarsız ve hızla değişen protokolleri uygulamaya koyuyor, ifadelerini ve yönergelerini sık sık değiştiriyor ve ardından insanların bunlara inanmasını bekliyor. Birincisi, maskeler işe yaramıyordu, çünkü halkın herhangi bir şey yapmasını engellemek istiyorlardı – geçen Şubat / Mart’ta tüm maskeler, eldivenler ve el dezenfektanlarının mağazalarda satıldığını hatırlıyor musunuz?

Sonra, fikirlerini değiştirdiler ve gönülsüzce insanların toplu halde maske almalarını engellemek için yalan söylediklerini kabul ettiler. DSÖ ve diğer halk sağlığı kurumları, bu hatayı örtbas etmek için sık sık yönergelerini değiştirdiler ve covid’in esasen havadan bulaşan bir hastalık olduğunu inkar etmelerini desteklediler. Son önlem olması gereken, ancak birden çok kez uzatılan her kilitlemeyi unutmayın. Halka açık bir şekilde defalarca yalan söyleyen aynı insanlara nasıl güvenilebilir?

Her zaman maske takarım ve kalabalıkta temkinli davrandım. Kişisel olarak maske takmak beni rahatsız etmiyor çünkü bunu grip gibi diğer solunum yolu hastalıklarına karşı ek bir önlem olarak görüyorum. Onları istilacı bulmuyorum, ancak şiddetli astımı olan kişilerin maskeyi uzun süre takmakta nasıl güçlük çekeceklerini görebiliyorum. Birkaç aydır, insanların 7/24 tecrit edilmeyen veya kendilerini rahatlatmak için maskelerini birkaç saniye çıkarmayanlara karşı giderek daha düşmanca davrandıklarına şahit oldum.

Şu anda bu dünyada yürüyen her insanın, birisinin büyükannesini covid vererek öldürmeyi bekleyen saatli bir bomba olduğu duygusu inanılmaz derecede duygusal bir güce sahip ve yerdeki kültürel takozu daha da ileriye götürüyor. Bu ifadelere karşı çıkmak zordur çünkü insanlar sizi duyarsız olarak görecek. Gerçek şu ki, virüsler ve hastalıklar Facebook’ta ne kadar fazilet sinyali verdiğin umurunda değil.

Her şeyi doğru yapabilirdiniz ve hatta farkında bile olmadan, şu anda asemptomatik olsaydınız, covid vakalarında olduğu gibi, covid, grip veya diğer bulaşıcı hastalıkları birisine yayabilirsiniz. Seçilmiş birkaç sadistin yanı sıra, büyük çoğunluk kasıtlı olarak başka bir kişiye hastalık vermek istemiyor. Bir arkadaşını / aile üyesini aylarca hiçbir insan teması olmadan tek başına kilitledikten sonra, bir arkadaşını / aile üyesini görmek için kilitlenen kişinin bir sonraki büyük bulaşma olayına neden olacağını sanmıyorum.

Ancak bundan hiç bahsedemezsiniz. Üniversitem, sosyal temas veya insan etkileşiminin herhangi bir şeklini istemek için insanlara bencil ve kötü diyen değerli işaretçilerle doludur. Bakımevlerinde yalnız ölecek olan yaşlıların, işlerini kaybeden ve mali durumları alt üst olmuş yaşlıların yanı sıra, istismarcı eşleri veya aileleri ile evde mahsur kalan mağdurları görmezden geliyorlar.

Kovid bir sorun, ancak kalıcı etkileri olacak bir dizi trajediye neden olmak için bu insanların sessizce acılarını görmezden gelmeli miyiz? Covid’i ne kadar çok araştırırsak, kimin en çok risk altında olduğunu (yaşlılar ve komorbiditesi olanlar) o kadar çok anlarız ve onlara yardımcı olacak tedavi protokolleri geliştirmek için o kadar çok şey yapabiliriz. COVID ilk gerçekleştiğinde ben de çok korkmuştum çünkü bu virüs hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Şimdi elimizde bol miktarda bilgi var ve insanlar bunu engellemeyi seçiyor.

Yakın zamanlı aşıların zorlanması ve zorunlu kılınması korkunç bir emsal teşkil ediyor ve bunu anti-vaxx olmakla suçlanmadan sorgulayamazsınız. Bak, bütün aşılarımı yaptırdım. Yıllarca zorlu denemelerden ve sıkı bir onay sürecinden geçmiş aşılara güveniyorum. Çocuk felci veya menenjit gibi hastalıklar için aşılardan bağışıklığın ödülü, pek çok potansiyel yan etki riskine değer, çünkü bu reaksiyonlar ve risklerin nasıl yönetileceği konusunda yıllara dayanan verilerimiz var.

Bir yıldan daha kısa bir süredir geliştirilmekte olan bir şeyi sorgulamanın normal olduğunu düşünüyorum, hatta birçok lider, covid için istatistiksel olarak daha az risk altında olan insanlara bunu zorlamak için demir yumruk kullanmaya çalışırken bile, hiçbir zaman yok kesin sonuç, henüz bulaşma oranını düşürür. MRNA aşısının temel amacı semptomların şiddetini azaltmaktı. Öyleyse insanlar aşıların kendilerinin ne yaptığını bile bilmedikleri halde neden başkalarını anti-vaxxers, anti bilim ve bencil olmakla suçluyorlar?

Mrna teknolojisi uzun süredir ortalıkta, ancak insanlarda büyük ölçekte yuvarlandığını ilk kez görüyoruz. Kısa vadeli güvenlik gerçekten çoğumuzun endişelendiği şey değil, kısa dönem hakkında bazı sonuçlar çıkarmak için birkaç aydır denemeler yaptık, otoimmünite gibi uzun vadeli etkiler ve adet döngüsündeki belirsizlikler belirsiz. Bununla birlikte, insanlara bunu söylerseniz, deli gibi davranırlar. Tereddütünüz hakkında kimseyle iyi niyetli bir tartışma yapamazsınız. Uzmanlara güvenmenizi söylerler, ancak yalnızca sözcülerin ifadelerini ve haber makalelerini sunabilirler.

Hakemli çalışmalar ve dergi makaleleri nerede? Veriler nerede? Gerçek bilim neden bu kadar belirsiz ve kasıtlı olarak bulunması zor? İnsanların bilime inandıkları papağan gibi papağanlarını görmek sinir bozucu, kanıta ve bilime işaret edemediklerinde, sadece televizyondaki birinin söylediklerini tekrarlayabilirler ve söylediklerinin kanıtını sorarsanız veya endişelerinizi paylaşırsanız meşgul olmayı reddediyorlar.

Şimdi, biliyorum ki pek çok kişi, ortaya çıkan uzun covid gibi şeyler nedeniyle, covid riskinin aşının bilinmeyen potansiyellerinden daha ağır bastığını söyleyecektir. Burada bir CFS / ME hastası olarak kişisel, anekdotsal deneyimlerden bahsediyorum, tıp camiası post viral hastalıkları olan insanlar hakkında iki saçma sapan şey vermiyor, uzun covid olana kadar kimse durumumuza göz yummadı. KYS’nin kökenleri tam olarak anlaşılmasa da, insanların büyük çoğunluğu bunu Glandüler ateş, epstein Barr, Lyme hastalığı ve diğer birçok viral enfeksiyon gibi şeylerden sonra geliştirir.

Demek istediğim – bu bok covid’den çok önce vardı ve kimse onu ciddiye almadı ya da ciddiye almadı, varsayıyorum çünkü nadir bir durum olarak görülüyor. ÇDO’dan sakat kalırsanız çoğu insan sizi akıl hastası veya tembel olmakla suçlayacaktır. Tedavi yok. Doktorların çoğu hastalığı bir şaka gibi ele alıyor ve neredeyse hiç araştırma yapılmıyordu. Bu sözde uzmanlar yıllarca hasta olduğunuzu inkar ederek harcadıklarında, size psikiyatrik ilaçları reçete etmeye devam etmek ve bunun psikosomatik olduğunu iddia etmek istedikleri için uzmanlara inanmak zor.

Durumu olan çoğumuzun otoimmün sorunları da var. Viral kaynaklı KYS’den sonra kan çalışmamda bazı spesifik olmayan otoimmün belirteçler belirdi ve ayrıca daha fazla alerji ve diğer çeşitli sağlık sorunları yaşamaya başladım. Artık grip aşısına tahammül edemiyorum. Bu aşıya zorlanacağımdan korkuyorum, çünkü tıp camiası onu almamızın güvenli olup olmadığı konusunda bir fikir birliğine varmayacak. Diğerleri bu makul korkuyu tartışmama izin vermiyor. Tıp kurumları, kronik hastalıkları olan insanları tam bir köpek boku gibi tedavi etmek için yıllarını harcadığında ve cevapları olmadığını kabul etmeyi reddettiğinde bile, tıp kurumuna körü körüne güveniyorlar.

Kendi partnerim insanlara aşı yaptırmakla görevlendirilmesi gerektiğini söyledi ve eğer yapmazsanız bencilsiniz ve kıymetli insanlara zarar vermek istiyorsunuz. Bu konuyu tartışmak istediğim için birçok şeyle suçlandım, özellikle de kendi tıbbi durumumu içerdiği ve beni tehlikeye atma potansiyeli olduğu için.

Benim neslim için çok endişeliyim çünkü saygılı tartışmalar ve sohbetler yapamayız. Tek gereken, 10000 emojiyle bir reklam hominem saldırısı veya alaycı bir yanıt ve diğerleri bu palyaço dünyasının tepkilerini bir araya getirip sürdürmektir. Herhangi bir muhalif görüş veya münazara / tartışma girişimi çoğu sosyal medya platformunda susturulur. Açık fikirli olmaya ve aynı fikirde olmadıklarımı dinlemeye çalışıyorum ama şimdi konuşmalar bu kadar kutuplaştığında daha da zorlaşıyor.

Author

9 Comments

1. Bu konu : ” Soru sormak, otoriteye şüpheyle yaklaşmak, açık tartışmalar yapmak istemek veya biriyle aynı fikirde olmamak temelde sosyal intihardır. ” çok güzel. Selamın aleyküm siteniz gerçekten ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum , hatice – 316

2. elif yılmaz Reply

Mardin merkezden ben elif yılmaz. Slm paylaşımın cidden çok iyi, teşekkürler 17-02-2021 09:55:28

3. Kırklareli dan kimler var. Soru sormak, otoriteye şüpheyle yaklaşmak, açık tartışmalar yapmak istemek veya biriyle aynı fikirde olmamak temelde sosyal intihardır. . merhaba arkadaşlar sayfa süper ötesi dikkatimi çekti, sağolun , gaye – 326

4. Kırşehir dan kimler var. Soru sormak, otoriteye şüpheyle yaklaşmak, açık tartışmalar yapmak istemek veya biriyle aynı fikirde olmamak temelde sosyal intihardır. . selamun aleyküm sayfanız harbiden dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , hatice – 359

5. Gümüşhane merkezden ben Hasan. Selamlar web siteniz ciddiyim mükemmel, face de paylaştım 26-02-2021 09:54:25

6. Antalya merkezden ben ali. Selam paylaşım harbiden çok hoşuma gitti, şukuladım 28-02-2021 07:36:51

7. Isparta merkezden ben gaye. Merhaba sayfanız gerçekten ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 28-02-2021 12:55:42

8. Tekirdağ dan kimler var. Soru sormak, otoriteye şüpheyle yaklaşmak, açık tartışmalar yapmak istemek veya biriyle aynı fikirde olmamak temelde sosyal intihardır. . Mrb web siteniz valla dikkatimi çekti, face de paylaştım , ahmet – 120

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link