Bu yüzden, Instagram’da antivax, “büyük uyanış” ve Qanon tipi bok ile ilgili bazı hashtag’leri inceleyerek bir tavşan deliğinden aşağı iniyorum. İnceliyorum ve her biri, yanlış bilgi için altında bir etiketle görsel olarak kontrol ediliyor.

İnsanlara gerçekten yardım etmeye çalışıyor olsalardı, bu sosyal medya platformlarının yapması gereken mantığa aykırı olmaz mıydı? Sadece komplocu insanlara doğru yolda oldukları fikrini verir, tıpkı işaretlendiğinde neredeyse bir dopamin darbesi gibi. Bu temelde, birçok insan gönderinizi beğendiğinde aynı dopamin isabetidir, sadece Büyük Teknoloji sizi teşvik eder, böylece daha derine inmeye devam edersiniz.

Komplocu bir kişiye yanıldıklarını her söylediklerinde, tepki ikiye katlanıp devam etmek oluyor. Sosyal medya platformları bunu bilmeli. Kullanıcılar üzerinde sahip oldukları psikolojik etkileri bilirler.

Peki, “olgu kontrolünün” asıl amacı nedir? Genelde sağ kanat oyuncuları merkez alıyor, sanki gerilimi tırmandırırken o grubu delirmeye çalışıyorlar gibi. Nihai hedef nedir?

17 Comments

1. Yozgat dan kimler var. Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? . selam arkadaşlar siten ciddiyim mükemmel, sosyal medyada paylaştım , ziya – 20

2. Ordu dan kimler var. Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? . selam arkadaşlar paylaşım vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım , gaye – 397

3. Erzincan merkezden ben banu. Selamlar siten cidden güzel, twitter da paylaştım 11-08-2021 10:16:36

4. Adıyaman dan kimler var. Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? . Selam web siten gerçekten güzel, sağolun , doruk – 399

5. Merhabalar web siteniz cidden çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

6. Mersin dan kimler var. Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? . Selam sayfanız süper ötesi güzel, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 242

7. Bu konu : ” Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? ” çok güzel. Selamlar sayfanız vallaha dikkatimi çekti, tebrikler , ali – 130

8. Tekirdağ dan kimler var. Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? . selamun aleyküm bu web sitesi ciddiyim hayran edici, saolun , Hasan – 491

9. elif yılmaz Reply

Rize merkezden ben elif yılmaz. Selamlar web siten cidden güzel, sağolun 31-08-2021 18:23:14

10. Nevşehir dan kimler var. Sosyal medya neden yanıltıcı komplolar içeren gönderileri “gerçekleri kontrol ediyor”? . selam arkadaşlar web siteniz yeminle hoşuma gitti, saolun , gaye – 83

11. Mrb sayfanız inanılmaz ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

12. Tunceli merkezden ben ziya. Selamın aleyküm sayfan süper ötesi mükemmel, sosyal medyada paylaştım 24-09-2021 18:00:29

Write A Comment