Günlere ne olursa olsun, “Söylediklerine katılmayabilirim, ama ayağa kalkıp söyleme hakkın için mücadele edeceğim”? Bu, Amerikalıların ve dünyadaki özgürlük severlerin temel bir ideolojisi idi. Şimdi dünyanın her yerinde sansürü tezahürat eden ve muhalif fikirlerin ve hatta bazı çevrelerde açıkça yasaklanmayı savunan, para cezası ve ihlal edenlerin hapsedilmesini isteyen birçok insan var. Bu, Alman Devleti’nin 30’lu ve 40’lı yıllarda resmi anlatımını sorgulayan her türlü kitabı tam olarak yaktıkları Nazi Almanyası gibi rejimlerin otoriterizminden daha iyi değildir.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nazi_book_burnings

Nazi kitap yakmaları, Alman Öğrenci Birliği (“DSt”) tarafından 1930’larda Nazi Almanyası ve Avusturya’da törenle kitap yakmak için yürütülen bir kampanyaydı. Yanmayı hedefleyen kitaplar yıkıcı ya da Nazizme muhalif ideolojileri temsil eden kitaplardı. Bunlar arasında Yahudi, pasifist, dini, liberal, anarşist, sosyalist, komünist ve seksolog yazarlar tarafından yazılmış kitaplar da vardı. Yakılan ilk kitaplar Karl Marx ve Karl Kautsky’ye aitti.

Bu platformlarda insanlara, gruplara ve mülklere zarar vermek için her türlü doğrudan fiziksel tehdidi engelleyecek şekilde tüm konuşmaların yasal ve izinli olması gerekir.

Sosyal medya sitelerinin özel şirketler olduğunu ve istedikleri her türlü konuşmaya izin verme hakkına sahip olduğunu ve istedikleri herkese sansür edebileceğini söyleyebilirsiniz. Ben bunu söylerim. Çoğu, Reddit ve YouTube da dahil olmak üzere büyük sosyal medya sitelerinin tamamı olmasa da, hepsi hükümet tarafından ve Amerika’daki NSA gibi hükümet istihbaratıyla yatakta sübvanse edildi.

https://www.cnn.com/2013/09/30/us/nsa-social-networks/index.html

Sızan belgelere göre, politika değişikliğinin NSA’nın bir Amerikan vatandaşına tabi yabancı istihbarattan bağlantıları “keşfetmesine ve izlemesine” yardımcı olması amaçlandı. The Times Pazar günkü haberlere göre, NSA analistlerinin sosyal medya, coğrafi konum bilgileri, sigorta ve vergi kayıtlarının yanı sıra telefon ve e-posta kayıtları analizlerini geliştirmek için diğer kamu ve özel kaynakları kullanmalarına izin veriyor.

Lütfen bunu hatırla. Konuşma sansürünü destekliyor ve bunu yapmak için yasaları geçen hükümet, hükümet sizi sansürlemek için aynı kuralları kullanabilir ve eğer para cezası veya hapis cezası tehdidi olmadan özgürce konuşamayacağımız bir zaman gelirse, o zaman artık özgür ve dolayısıyla bir köle değil.

“Önce sosyalistler için geldiler ve ben konuşmadım – Çünkü ben sosyalist değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, ve ben konuşmadım – Çünkü ben bir sendikacı değildim. Yahudiler ve ben konuşmadım – Çünkü Yahudi değildim. Sonra benim için geldiler – ve benim için konuşacak kimse kalmadı. “

Martin Niemoller

Önce komplo teorisyenleri için geldiler ….

Author

107 Comments

1. Merhaba paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, teraziye tıkladım

2. Selam siten vallaha billaha mükemmel, twitter da paylaştım

3. Şırnak merkezden ben banu. Selam paylaşım inanki ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 21-05-2020 02:25:24

4. Selamın aleyküm sayfanız vallaha billaha çok iyi, teşekkürler

5. Muş merkezden ben gaye. Selam herkese paylaşımınız ciddiyim güzel, face de paylaştım 29-05-2020 10:25:33

6. Kütahya merkezden ben gaye. Selamlar sayfa vallaha billaha çok iyi, face de paylaştım 30-05-2020 01:04:08

7. Diyarbakır merkezden ben ziya. selam arkadaşlar sayfanız süper ötesi ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım 06-06-2020 23:25:46

8. Selam herkese paylaşım vallaha çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

9. selamun aleyküm web sitesi inanılmaz iyi, linkedinde paylaştım

10. Yalova merkezden ben Gürbüz. Merhaba siteniz vallaha billaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 10-06-2020 13:38:40

11. Aksaray merkezden ben banu. Mrb web siteniz inanılmaz güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 25-06-2020 03:40:22

12. merhaba arkadaşlar sayfa süper ötesi hayran bıraktı, saolun

13. Mrb bu web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, tebrikler

14. Denizli merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar paylaşımınız vallaha çok hoşuma gitti, saolun 01-07-2020 08:23:19

15. Düzce merkezden ben doruk. Mrb sayfanız vallaha billaha çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 05-07-2020 13:50:15

16. Merhaba herkese siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, sağolun

17. Siirt merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar web siteniz gerçekten mükemmel, teşekkürler 07-07-2020 00:54:53

18. Slm web siteniz yeminle güzel, sosyal medyada paylaştım

19. Kilis merkezden ben Gürbüz. Merhaba siteniz süper ötesi çok iyi, teşekkürler 08-07-2020 23:51:45

20. selamun aleyküm web siten inan ki hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

21. Merhaba paylaşımınız vallaha dikkatimi çekti, saolun

22. Ağrı merkezden ben ziya. Selam paylaşımınız harbiden çok güzel, facebookta paylaştım 14-07-2020 21:59:31

23. Rize merkezden ben doruk. Merhaba herkese sayfanız inanılmaz güzel, sağolun 18-07-2020 20:31:40

24. elif yılmaz Reply

Selam herkese sayfan inanılmaz mükemmel, tebrikler

25. Nevşehir merkezden ben Gürbüz. Mrb paylaşımın cidden dikkat çekici, linkedinde paylaştım 29-07-2020 06:47:27

26. Merhaba herkese paylaşım vallaha çok hoşuma gitti, sağolun

27. Slm siteniz yeminle çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

28. Merhabalar bu web sitesi inanki dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım

29. Uşak merkezden ben Emine. Selam paylaşım inan ki çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 12-08-2020 01:23:59

30. merhaba arkadaşlar siten inanılmaz hayran edici, tebrikler

31. Selam herkese paylaşımınız inanılmaz dikkatimi çekti, teşekkürler

32. Uşak merkezden ben ali. Selam paylaşım harbiden iyi, tebrikler 24-08-2020 04:18:54

33. Merhaba herkese paylaşım cidden dikkatimi çekti, face de paylaştım

34. Osmaniye merkezden ben ahmet. Selam paylaşımın süper ötesi dikkatimi çekti, facebookta paylaştım 31-08-2020 05:43:19

35. Amasya merkezden ben banu. Selam herkese sayfa valla dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 04-09-2020 06:59:27

36. Kastamonu merkezden ben ali. selam arkadaşlar paylaşımınız ciddiyim dikkat çekici, twitter da paylaştım 08-09-2020 23:35:13

37. selamun aleyküm sayfanız valla mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

38. Merhaba sayfan vallaha dikkatimi çekti, teşekkürler

39. Uşak merkezden ben Emine. Merhabalar sayfanız harbiden dikkat çekici, twitter da paylaştım 16-09-2020 06:34:25

40. Erzurum merkezden ben gaye. selam arkadaşlar siten inan ki dikkat çekici, şukuladım 16-09-2020 14:10:28

41. Bilecik merkezden ben ziya. Merhaba herkese paylaşımın yeminle hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 16-09-2020 15:31:24

42. Selam herkese web sitesi inan ki ilgi uyandırıcı, face de paylaştım

43. Merhabalar paylaşım valla çok iyi, sosyal medyada paylaştım

44. Merhaba herkese paylaşımınız vallaha dikkat çekici, saolun

45. Gürbüz Reply

selam arkadaşlar paylaşımın süper ötesi ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım

46. Selamlar sayfanız cidden çok güzel, teraziye tıkladım

47. Selamlar paylaşımınız vallaha mükemmel, şukuladım

48. Kilis merkezden ben Emine. merhaba arkadaşlar sayfa gerçekten mükemmel, teşekkürler 03-10-2020 01:35:38

49. Mardin dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Selamın aleyküm paylaşım ciddiyim iyi, sosyal medyada paylaştım , mehmet – 409

50. Gürbüz Reply

Samsun dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . selamun aleyküm sayfan inanki ilgi uyandırıcı, saolun , Gürbüz – 498

51. Malatya merkezden ben banu. Merhaba siteniz gerçekten hoşuma gitti, face de paylaştım 25-10-2020 17:15:29

52. Sinop merkezden ben gaye. Selam web siteniz inan ki hoşuma gitti, twitter da paylaştım 03-11-2020 23:15:54

53. Diyarbakır merkezden ben gaye. Selam herkese siten vallaha hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 04-11-2020 10:22:43

54. Karabük dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Merhabalar web sitesi inanılmaz çok hoşuma gitti, teşekkürler , ali – 500

55. İzmir merkezden ben Hasan. selam arkadaşlar web siten inan ki hoşuma gitti, twitter da paylaştım 10-11-2020 07:18:21

56. Bursa dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Selam siten süper ötesi hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , doruk – 323

57. Tekirdağ dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Merhaba sayfan gerçekten dikkatimi çekti, saolun , gaye – 423

58. Bingöl dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Mrb paylaşım gerçekten ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım , emin – 206

59. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfa valla çok güzel, sağolun , Gürbüz – 11

60. Konya dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Selam herkese bu web sitesi harbiden çok iyi, twitter da paylaştım , ahmet – 283

61. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Selamın aleyküm paylaşımın cidden iyi, tebrikler , ali – 353

62. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Merhaba herkese web siten vallaha güzel, tebrikler , ahmet – 262

63. Selamın aleyküm bu web sitesi harbiden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

64. Bolu merkezden ben ahmet. selam arkadaşlar sayfa gerçekten hayran edici, facebookta paylaştım 22-12-2020 07:29:41

65. Mersin merkezden ben hatice. selamun aleyküm sayfanız inanılmaz ilgi uyandırıcı, şukuladım 02-01-2021 13:39:06

66. Isparta dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Slm sayfa vallaha billaha ilgi uyandırıcı, face de paylaştım , gaye – 235

67. Tunceli merkezden ben Aylin. Selam herkese sayfa harbiden hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 11-01-2021 22:14:23

68. Merhaba paylaşımın valla hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum

69. merhaba arkadaşlar bu web sitesi vallaha billaha dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

70. Çankırı merkezden ben memo. selamun aleyküm web siteniz valla ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım 15-01-2021 04:16:14

71. Karabük dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Slm paylaşımın süper ötesi dikkat çekici, teşekkürler , Hasan – 19

72. Mersin dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Merhabalar web siteniz gerçekten çok güzel, sağolun , ali – 64

73. Denizli merkezden ben memo. Selam paylaşım süper ötesi güzel, teraziye tıkladım 19-02-2021 19:13:46

74. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Selamlar paylaşımınız yeminle çok iyi, saolun , doruk – 465

75. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Selam web sitesi inan ki çok iyi, twitter da paylaştım , emin – 279

76. Iğdır dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Merhaba web siteniz inan ki hayran edici, şukuladım , mehmet – 166

77. Yozgat merkezden ben doruk. Selam siteniz süper ötesi güzel, tebrikler 08-03-2021 18:43:23

78. Aydın dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . merhaba arkadaşlar paylaşımın yeminle çok iyi, saolun , ziya – 57

79. Muş dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Selam herkese web siteniz harbiden çok iyi, twitter da paylaştım , – 81

80. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Merhaba bu web sitesi cidden iyi, teşekkürler , ali – 410

81. Bayburt dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . selamun aleyküm bu web sitesi inanılmaz dikkatimi çekti, face de paylaştım , memo – 81

82. selam arkadaşlar web sitesi ciddiyim mükemmel, teraziye tıkladım

83. Mersin merkezden ben . Merhaba herkese paylaşım inanki ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 08-04-2021 18:33:52

84. selam arkadaşlar siten ciddiyim çok iyi, twitter da paylaştım

85. Muş dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Merhaba herkese siten valla dikkat çekici, teraziye tıkladım , ali – 40

86. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. selamun aleyküm siteniz gerçekten çok hoşuma gitti, şukuladım , elif yılmaz – 51

87. Uşak merkezden ben memo. Selam web sitesi inan ki mükemmel, linkedinde paylaştım 15-04-2021 08:41:00

88. Mrb paylaşımın valla güzel, sosyal medyada paylaştım

89. Bolu merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar sayfanız ciddiyim çok güzel, facebookta paylaştım 29-04-2021 02:02:55

90. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Merhabalar web siteniz vallaha dikkat çekici, facebookta paylaştım , doruk – 174

91. Elazığ merkezden ben mehmet. Selamlar sayfanız süper ötesi güzel, saolun 07-05-2021 05:42:35

92. Samsun dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Merhaba web siten inanki güzel, face de paylaştım , ali – 89

93. Merhaba herkese sayfanız inanki hayran edici, teşekkürler

94. Batman dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi hoşuma gitti, teşekkürler , Emine – 442

95. elif yılmaz Reply

Ordu merkezden ben elif yılmaz. Selamlar web siten süper ötesi çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 01-06-2021 09:03:12

96. Bu konu : ” Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … ” çok güzel. Selam herkese siten valla hayran edici, sosyal medyada paylaştım , ahmet – 19

97. Selamın aleyküm paylaşımın gerçekten hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum

98. Tekirdağ dan kimler var. Sosyal Medya sansürü ve statükoya aykırı olarak imformasyonun gölge yasağı, günümüzdeki kitap yakma ve bu tür bir kontrolü desteklerseniz totaliterizm altında yaşamanın bir damgasıdır, Nazi Sempatizanlarından daha iyi değilsiniz. Önce Komplo Teorisyenleri için geldiler … . Mrb bu web sitesi cidden mükemmel, saolun , Emine – 22

99. Giresun merkezden ben doruk. Merhabalar web sitesi ciddiyim hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 13-06-2021 03:51:47

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link