Burada sosyal medyaya ilişkin düşüncelerimi açık tartışma için deneme tarzı bir formatta ortaya koymak istiyorum. Fikri değerlendirmeye ve eleştirel bir şekilde değerlendirmeye yardımcı olmak için mantıklı düşünürler ve herkes arasında bunu burada ortaya koymanın benim ve diğerleri için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu fikrin bir komplo olarak nitelendirildiğine inanıyorum çünkü 1) fikir potansiyel olarak kötü niyetli bir plan yürüten küçük bir aktör grubunun etrafında dönüyor ve 2) bunların hepsi spekülatif – tutarlı bir fikir gibi görünse de, yeterince gerçekliğe sahip değilim komplo bölgesinden uzaklaştırmak için veri ve kanıt. (Hala).

Gerçek ve yapıcı bir ruhtan geldikleri sürece tüm düşünceler ve girdiler memnuniyetle karşılanır. Öğle yemeğine mi çıkıyorum? (Ben çok iyi olabilirim). Bu fikir mantıklı mı? İddialarımı çılgınca doğruladığına VEYA reddettiğine dair bilmem gereken kanıt var mı? Aksi takdirde şakalar komik olmalı. Kişisel olarak almamaya çalışacağım!

Yorumları düzenlemek için paragraflarımı parantez içinde numaralandırdım; Herhangi bir paragrafta belirli bir duyguya sahip bir noktanız / probleminiz / katkınız / her neyse, tartışmaya odaklanmak için yorumunuzda buna göre (#) bulundurmanızı tavsiye ederim.

(1) Kısa bir özet olarak, sosyal medyanın (Facebook’u ana örnek olarak ele alırsak) geniş kullanıcı tabanı üzerinde kutuplaştırıcı bir etki gösterdiğine kuvvetle inanıyorum; Bu kutuplaştırıcı etki (en şiddetli şekilde siyasi boyutta hissedildi, ancak sadece değil), grupların işbirliği içinde hareket etme ve konuşma yeteneklerini aşındırarak (diğer şeylerin yanı sıra) batı uygarlığını geniş ölçüde istikrarsızlaştırdı.

(2) Bu bir varsayım olarak verildiğinde sorum şu: Bu modelin orijinal mühendisleri (örneğin, Zuckerberg ve diğerleri) sosyal medyanın temellerini atarken platformlarının bu tür bir etkiye sahip olacağını biliyor muydu? ? Bunun bu zararlı etkiye neden olacağını bilselerdi ve yine de başlattılarsa, bu onları korkunç derecede kötü ve en kınanacak türden olağanüstü derecede yetkin kötü adamlar yapar; aynı zamanda, en azından psikolojik özerkliğimizi baltalamak ve onların çıkarları doğrultusunda bir statükoyu sürdürmek / reforme etmek için korkunç bir planın içinde olduğumuz anlamına gelir. Eğer bu teknolojinin söylem üzerindeki potansiyel etkilerini tam olarak görmeselerdi ve her halükarda (bu riske yeterince önem verilmeyerek ya da tamamen cehaletle) başlatıldıklarında, bu onları en yüksek mertebeden muazzam aptallar ve aptallar haline getirecekti. Ne düşüneceğimi bilmiyorum – cevap her iki şekilde de olabilir!

(3) Bu kutuplaştırıcı etkinin “anahtar bileşeninin” (tabiri caizse) bilişsel önyargı tarafından yönlendirilen pozitif bir geri bildirim döngüsü oluşturan algoritmik bir yaklaşımda olduğuna inanıyorum. Nispeten basit ve çarpıcı derecede dahice bir model – insanların sitenizi kullanmaya devam etmesini ve gelir elde etmek için reklamlara bir kitle satmasını istiyorsanız, kullanıcılarınıza ilgi çekici içerik sunmaya devam etmenize yardımcı olur. Bu, kullanıcıların diğer bağlamlarda neyi sevdiğini anlamak için gizemli ve zahmetli olsa da, facebook (örnek olarak, bu örneklerde beğendiğiniz hemen hemen her siteyi ekleyebilirsiniz), işinizi yapmanıza izin vermenin harika bir yolunu buldu. onları. Her yorum yaptığınızda, beğendiğinizde, paylaştığınızda, her neyse, o eylemi içeriğin çoğunu sizin yönünüze göre filtreleyecek bir profile bağlamda ekliyorlar; bu etki, profilin doğruluğu arttıkça zamanla büyür ve siz verileri besledikçe daha fazla spesifiklikle neyin reaksiyonları ortaya çıkaracağını daha güçlü bir şekilde tahmin edebilir.

(4) Tersine, bir şeyle etkileşime geçmediğiniz her seferinde, onu ya görmezden gelerek ya da sizi siteden uzaklaştırarak, facebook buna göre içeriği gözünüzden asla fark etmeyeceğiniz bir şekilde damıtacaktır. sizi siteden memnun ve meşgul tutar. (Not: Bu, “angajman” her zaman katı mutluluk biçimini almak zorunda değildir – aslında, öfke, şok ve haklılık, sansasyonel olan herhangi bir şey, duygusal tepki açısından muhtemelen daha içgüdüseldir. ). Her iki durumda da, bu sürecin bir sonucu olarak, “beğendiğiniz” şeyleri daha çok görürsünüz ve “beğenmediğiniz” şeyleri daha az görürsünüz. Bunun kasıtlı olduğunu biliyoruz – reklamverenlere satmak için oldukça güçlü bir araca sahip olarak nasıl para kazandıklarıdır.

(5) Karşılaştığınız tek şey evcil hayvanların resimleri ve değerden bağımsız içerikse sorun değil, ancak sosyal medya hem haberlerle hem de dünya görüşünüzü belirli bir yönde büyük ölçüde etkileyebilecek diğer içeriklerle doludur. Polis vurulmaları. Pedo’lar ve hükümetteki embesiller. BIDEN / TRUMP NE YAPTI. Size “HEY, BU İTİRAZ EDİLİR!” Demenizi sağlamak için tasarlanmış bazı haberler. Her ne olursa olsun. Duygusal uyarılmaya dayanan tıklamaya dayalı içerik, çıkarmanız gereken şeydir.

(6) Bilişsel önyargı, (yani, doğrulama önyargısı, hipotezinizi onaylayan ve bununla çelişen bir şey yokmuş gibi davranan kiraz toplama kanıtı) en iyi zamanlarda bile karşı koymak son derece zordur, ancak neredeyse imkansızdır. Bu görüşe meydan okuyacak hiçbir şeyi algılamadığınızda, zaten doğru olduğuna inandığınız şeylerin tufanıyla beslendiğinizde, bunların tümü internetteki güvenilmez bilgileri ayrıştırmanın getirdiği güçlükle birleşir. Doğal ve dönüşlü duygusal tepki, çelişkili bilgilerden uzak durmaktır ve gerçekliğin aksine, sosyal medya bu hoşgörüyü cezalandırmaz – hatta bunu yaptığınız için sizi ödüllendirir. Facebook, karmaşık bir resimle beslenmek yerine, sevmediğiniz şeyleri memnuniyetle kaldıracak ve sizi tanıdığını sandığı şeyleri size besleyecek çünkü sizi daha savunmasız bir tüketici haline getiriyor. Çok az insan, herhangi bir şekilde değiştirilmeden, mutlak bir etkileme, hatta ikna edici bilgi akışına sürekli maruz kalmaya karşı kendilerini inceleme şansına sahip olabilir. Çoğumuzun, hepimizin eşiğinde olduğunu iddia ediyorum.

(7) Bu, özellikle benim “mafya dinamikleri” ve “smaçlama” olarak nitelendireceğim şeyle ilgili olarak telaffuz edilir. (Bu daha çok bir twitter olgusudur, ancak diğer platformlarda çoğalır). Diğerlerinin de aynı fikirde olduğu bir duygu ifade edilirse, içeri bakan insanlar, fikrin değeri veya mantıksal sağlamlığı olsun ya da olmasın, bu popülerliği (beğeniler veya tepkilerle ifade edilen) yanlış bir şekilde “doğruluk” ile eşleştirebilirler. Bu popülerlik karşısında ve misillemeden korktuklarında, insanların, sadece yüzeysel olarak cezadan kaçınmak için bile olsa, duyguların kaçıp giden popülaritesine katkıda bulunmaları ve onu benimsemeleri muhtemeldir; bu, yoruma daha fazla insan çekildikçe yinelemeli olarak yinelenebilir. Bu yeterince gerçekleşirse, taklit edilen davranış samimi davranış haline gelebilir ve misilleme korkusuyla desteklenen kavram, bir inanç olarak gerçek anlamda bütünleşebilir. Dahası, bir fikir mantıksal olarak sağlam olmasa da, bunun yerine bir tür duygusal çekiciliğe / çekiciliğe dayansa bile (en keskin şekilde bazı hassas konularla ilgili olarak esprili, “tek satırlık” tarz ifadelerde örneklenir), etkili bir şekilde reddedebilir. fikrin herhangi bir geçerli eleştirisini göz önünde bulundurmak, bunun yerine doğru / popüler olduğuna inandıkları şeyi tembelce savunmaları için bir grup saldırganı çağırmak. Hala bir tür olarak, popüler fikirleri mantıksal olarak sağlam fikirlerden ayırmayı tam olarak aşmadık, ancak ne kadar ilerleme kaydetmiş olursak olalım, çevrimiçi bir başlıkta ölüyor.

(8) Sosyal medyayı ne kadar uzun süre kullanırsanız, tasarımının doğası gereği, yeterli zaman dilimi boyunca çok özel ve dar bir dünya görüşü aracılığıyla dünyayı filtreleme olasılığınız o kadar artar. Bu, eleştirel angajmanın antitezidir. Bu pek çok konuda olabilir, ancak tartışmaya en uygun olanı belki de siyasi ayrım çizgileri boyuncadır. Koridorun her iki tarafında bu süreçle gittikçe daha fazla insan çarpıldıkça, benzer görüşlere sahip daracık bir topluluğa düşme olasılığı yükseliyor ve bir noktada neredeyse kaçınılmaz hale geliyor. Bu kabukların, temelde yankı odalarının içine girdikten sonra, görüşlerinizin kristalize ve değişmeyen olma olasılığı neredeyse garantidir. Öyleyse, (facebook’un onları beslediğine bağlı olarak) her ikisi de kendilerinin tamamen doğru olduğuna inanan (ve diğer gruplar inatçı bir şekilde yanlış olan) iki grubunuz varsa, o zaman çatışma da benzer şekilde kaçınılmaz olarak görülecektir.

(9) Sosyal medyayı tam olarak kaç kişinin kullandığını düşündüğünüzde, bu etkinin gerçek dünya dinamiklerine dönüşmediğini söylemekte zorlanıyorum. İnsanlar sosyal medyadan şikayet etsinler ya da etmesinler ve bunun gibi etkilerin farkında olsunlar, gerçek şu ki çoğu insan hala aile ve arkadaşlarıyla iletişimde kalmak için ona güveniyor ve yaşadığımız dünya üzerinde derin etkileri var. şimdi. İnsanlardan, ne kadar ihtiyacımız olursa olsun, onu terk etmelerini beklemek makul veya etkili değildir. Katılımı sağlamak için son derece güçlü bir duygusal mekanizma kurdu ve ben bunu nasıl doğru bir şekilde ele alacağımdan tamamen emin değilim.

(10) İnsanların yalıtılmış düşünce gruplarına düşmelerinin bir sonucu olarak (muhtemelen bir ideoloji tarafından yönlendirilirler), insanlar sonuç olarak daha az ılımlı hale gelmekte, tanımlanmış birlikteliklerine ilişkin aşırı / radikal görüşlere yatkın hale gelmekte ve karşıt grupları kötülemekte, ve birbirimizle ilişki kurma şeklimiz kötüleşiyor. (En azından görebildiğim kadarıyla). Irksal siyaset daha da sertleşmiş ve yerleşmiş görünüyor. Sol ve sağ arasındaki ayrım, noktalarda gerçek bir çatışmaya dönüştü. Benim tahminime ve diğer birçok hesaba göre, dünyamızın egemenlik için mücadele eden bir dizi savaş alanına dönüştüğü görülüyor ve sosyal medyanın bunun merkezinde yer aldığından şiddetle şüpheleniyorum. Bu, birçok nedenden dolayı sürdürülemez ve iğrençtir, en önemlisi, ortalama bir insanı ultra güçlülerin kaprislerine karşı çok daha savunmasız bırakmasıdır (facebook gibi), eleştirel düşüncenin ölümüdür ve ayrıca öncelikle yaşamdır. Birbirimizin gırtlağına bastığımızda, bunun üstesinden gelmek için birlikte çalışmaya çalışırken bile yeterince zordur. Başarılı olmak, eleştirel düşünmek ve bunu en çok yapmak isteyenler tarafından kazıklanmaktan kaçınmalıyız.

(11) Facebook sadece bir örnektir – kullanıcı ve topluluk odaklı etkileşim yoluyla katılım ve damıtma oluşturmanın geniş bir modeli olarak, ziyaret ettiğiniz herhangi bir site bu modeli takip eder – twitter, instagram, reddit vb. (Bunu yayınlamanın ironisini anlıyorum. mafya tuhaflıkları ile ünlü bir sosyal medya web sitesi). Hepsinin, sizi sevmediğiniz şeylerden daha az beslerken, sevdiğiniz içeriği beslemenin yolları vardır. Hepsi dünya görüşünüzü etkileyen sembolik ve sembolik içerik taşırlar. Hepsi yalıtılmış düşüncenin yaratılmasını teşvik eder.

(12) Bu etki tahmin edilebilir mi, yoksa polarize edici etki tasarlanabilir mi? Bunun tamamen tuhaf bir teklif olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten de sosyal düzeni ve kurumları kökünden sökmek için uzaktan kazanılmış bir menfaati olan herhangi bir türden bir kabal olsaydı, sosyal medyanın kışkırttığı kesin türden bir çatışma körüklemesi, hızlanmacı özlemlere elverişli olurdu. Benzer şekilde, eğer tüm politikalar sınıf uçurumlarından gerçekten uzaklaşmak istiyorsa, sosyal medyanın kullanımı, emek reformunu bastıran yoksulluğa karşı önlemlerle savaşırken insanların dikkatini dağıtmak ve birbirleriyle savaşmak için harika bir ekonomik çözüm olacaktır.

(13) Eğer bu etki kasıtlı olmasaydı (ve tabii ki asla kabul edilmezdi) bu tür bir etkiyi ufukta nasıl göremezlerdi? İnsan psikolojisi hakkında o kadar az öngörüye ve anlayışa sahip olabilirler ki, bu etki onlardan tamamen kaçabilir mi? Yoksa bu etkiyi bir yan ürün olarak mı gördüler ve umursamadılar, açgözlülük ve ilgisizlikten körleşmişler mi?

(14) Bunu SJW’ler için muhafazakar bir ağlama olarak yazmıyorum. Bunu beyaz üstünlükçü toplantılar ya da buna benzer bir şey hakkında liberal bir üzüntü olarak yazmıyorum. Bunu savaştan zevk almayan ve ağaçların arasından yanan ormanı görmeye çalışan biri olarak yazıyorum. Bu gerçekten iki partili bir mesele olmalı. Başka bir deyişle, tüm siyasi yelpaze bundan muzdariptir ve her politikacı ve teknokrat bu konuyu size karşı kullanıyor, kolektif kargaşamızdan yararlanıyor. Bu fikri, bu teknoloji şirketlerinin arkasındaki devleri kınama çabası olarak değil, eğer varsa, birleşme isteği olarak yaymak istiyorum. Düşünmenizi size bırakıyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Author

9 Comments

1. Yalova dan kimler var. Sosyal Medya Üzerine Spekülasyon – Kötü Niyetli mi Yoksa Cahil Felaket mi? . Merhaba paylaşımınız vallaha çok hoşuma gitti, saolun , Emine – 6

2. Merhaba herkese paylaşımınız yeminle hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

3. Bu konu : ” Sosyal Medya Üzerine Spekülasyon – Kötü Niyetli mi Yoksa Cahil Felaket mi? ” çok güzel. Merhaba web siten vallaha billaha güzel, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 335

4. Adıyaman dan kimler var. Sosyal Medya Üzerine Spekülasyon – Kötü Niyetli mi Yoksa Cahil Felaket mi? . merhaba arkadaşlar sayfan vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım , gaye – 443

5. elif yılmaz Reply

selam arkadaşlar web siteniz vallaha billaha hayran bıraktı, saolun

6. Van merkezden ben . selam arkadaşlar web siten inan ki dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 20-04-2021 07:03:30

7. Sakarya dan kimler var. Sosyal Medya Üzerine Spekülasyon – Kötü Niyetli mi Yoksa Cahil Felaket mi? . Selamlar web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , Hasan – 426

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link