Yeni bir çığlık patlaması oldu. Şişkin iki kadın, biri saçları dökülmüş, aynı tencereyi tutmuş ve birbirlerinin elinden koparmaya çalışıyorlardı. Bir an için ikisi de çekişti ve sonra tutamak çıktı. Winston onları tiksintiyle izledi. Ve yine de, sadece bir an için, sadece birkaç yüz boğazdan gelen o çığlıkta neredeyse ürkütücü bir güç duyulmuştu! Neden önemli olan hiçbir şey hakkında böyle bağıramazlardı?

Şöyle yazdı: Bilincine varıncaya kadar asla isyan etmezler ve isyan ettikten sonra da bilinçli olamazlar.

Bunun neredeyse Parti ders kitaplarından birinden alınmış bir çeviri olabileceğini düşündü. Parti, elbette, proleterleri esaretten kurtardığını iddia etti. Devrimden önce kapitalistler tarafından korkunç bir şekilde ezilmişler, aç bırakılmışlar, kırbaçlanmışlar, kadınlar kömür madenlerinde çalıştırılmışlar (hatta kadınlar hala kömür madenlerinde çalışıyordu), çocuklar satılmıştı. altı yaşında fabrikalara Ama aynı zamanda, çiftdüşün ilkelerine sadık kalarak Parti, proleterlerin, hayvanlar gibi, birkaç basit kuralın uygulanmasıyla tabi kılınması gereken doğal astlar olduğunu öğretti. Gerçekte proleterler hakkında çok az şey biliniyordu. Çok şey bilmek gerekli değildi. Çalışmaya ve üremeye devam ettikleri sürece diğer faaliyetleri önemsizdi. Arjantin ovalarında başıboş bırakılan sığırlar gibi kendi başlarına bırakılmışlar, kendilerine doğal görünen bir yaşam tarzına, bir tür atalardan kalma bir modele dönmüşlerdi. Doğmuşlar, bataklıkta büyümüşler, on ikide işe gitmişler, kısa bir güzellik ve cinsel arzu döneminden geçmişler, yirmi yaşında evlenmişler, otuz yaşında orta yaşlı olmuşlar, öldüler. çoğu, altmış yaşında. Ağır fiziksel işler, ev ve çocuk bakımı, komşularla ufak tefek kavgalar, filmler, futbol, ​​bira ve hepsinden önemlisi kumar zihinlerinin ufkunu dolduruyordu. Onları kontrol altında tutmak zor değildi. Düşünce Polisinin birkaç ajanı her zaman onların arasında hareket etti, yanlış söylentiler yaydı ve tehlikeli olabileceğine karar verilen birkaç kişiyi işaretleyip ortadan kaldırdı; ama onlara Parti’nin ideolojisini aşılamak için hiçbir girişimde bulunulmadı. Proleterlerin güçlü siyasi duygulara sahip olması arzu edilen bir şey değildi. Onlardan istenen tek şey, daha uzun çalışma saatlerini veya daha kısa tayınları kabul etmeleri gerektiğinde başvurabilecekleri ilkel bir vatanseverlikti. Ve bazen olduğu gibi, hoşnutsuz olduklarında bile, hoşnutsuzlukları hiçbir yere gitmedi, çünkü genel fikirlerden yoksun olduklarından, bunu yalnızca küçük özel şikayetlere odaklayabiliyorlardı. Daha büyük kötülükler her zaman dikkatlerinden kaçtı. Proleterlerin büyük çoğunluğunun evlerinde tele-ekran bile yoktu. Sivil polis bile onlara çok az müdahale etti. Londra’da büyük miktarda suçluluk vardı; hırsızlar, haydutlar, fahişeler, uyuşturucu satıcıları ve her türden haraççılarla dolu bir dünya içinde; ama bunların hepsi proleterlerin kendi aralarında gerçekleştiğinden, bunun bir önemi yoktu. Ahlakla ilgili tüm sorularda atalarının kurallarını takip etmelerine izin verildi. Partinin cinsel püritenliği onlara empoze edilmedi. Eşcinsellik cezasız kaldı, boşanmaya izin verildi. Bu nedenle, yandaşlar buna ihtiyaç duyduklarına veya istediklerine dair herhangi bir işaret gösterselerdi, dini ibadete bile izin verilirdi. Şüphe altındaydılar. Parti sloganının belirttiği gibi: ‘Proles ve hayvanlar özgürdür.’

…AHappyLobster tarafından gönderildi
[comments]

31 Comments

1. Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. selamun aleyküm web sitesi ciddiyim iyi, sosyal medyada paylaştım , Aylin – 377

2. elif yılmaz Reply

Adana dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . selamun aleyküm web sitesi valla iyi, şukuladım , elif yılmaz – 2

3. Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. selam arkadaşlar sayfanız harbiden hayran bıraktı, linkedinde paylaştım , emin – 382

4. Bayburt dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Selamın aleyküm sayfa vallaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , ali – 68

5. Kars merkezden ben ahmet. Selam herkese sayfanız inanki mükemmel, facebookta paylaştım 11-08-2021 14:30:44

6. Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. Merhaba herkese web sitesi süper ötesi çok güzel, teraziye tıkladım , gaye – 268

7. Konya merkezden ben . Mrb paylaşımın süper ötesi dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 11-08-2021 14:40:45

8. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. Selamın aleyküm sayfan ciddiyim dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum , Gürbüz – 217

9. Mardin merkezden ben ali. selam arkadaşlar web siten cidden ilgi uyandırıcı, tebrikler 11-08-2021 14:50:19

10. Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. Merhabalar paylaşımınız gerçekten hayran bıraktı, face de paylaştım , memo – 327

11. Gürbüz Reply

Çanakkale dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . selamun aleyküm sayfa inanki çok güzel, tebrikler , Gürbüz – 40

12. Malatya merkezden ben Hasan. merhaba arkadaşlar web siteniz cidden çok iyi, twitter da paylaştım 11-08-2021 15:03:13

13. Bilecik dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Slm web siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, sağolun , ali – 218

14. merhaba arkadaşlar siteniz vallaha hoşuma gitti, twitter da paylaştım

15. Uşak dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . selamun aleyküm sayfa cidden mükemmel, sağolun , mehmet – 41

16. Ağrı dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Merhaba herkese paylaşım cidden mükemmel, teşekkürler , ali – 179

17. Bursa dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Merhaba herkese web sitesi harbiden iyi, tebrikler , doruk – 238

18. Denizli merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar siteniz vallaha billaha ilgi uyandırıcı, saolun 11-08-2021 22:19:32

19. Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. Merhaba herkese sayfan vallaha çok iyi, teşekkürler , gaye – 87

20. Çankırı dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Selamlar paylaşımınız yeminle hayran edici, sosyal medyada paylaştım , doruk – 386

21. Kahramanmaraş dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . selam arkadaşlar siten vallaha hoşuma gitti, teşekkürler , memo – 374

22. Bu konu : ” Tanıdık geliyor mu? ” çok güzel. Selam herkese sayfa inanılmaz hoşuma gitti, saolun , mehmet – 500

23. İstanbul merkezden ben gaye. Selam sayfan gerçekten hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 28-08-2021 18:39:17

24. Gaziantep dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Selamlar siten vallaha hayran edici, tebrikler , – 190

25. selam arkadaşlar sayfanız süper ötesi çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

26. Bitlis dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Merhaba herkese bu web sitesi harbiden hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım , Emine – 185

27. Van dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . selam arkadaşlar paylaşımın valla çok güzel, facebookta paylaştım , ziya – 270

28. Erzurum dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Mrb bu web sitesi vallaha çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , ali – 253

29. Hatay dan kimler var. Tanıdık geliyor mu? . Slm sayfan vallaha güzel, tebrikler , ali – 42

Write A Comment