Burada biraz rant var, ama kısa ve öz tutacağım

Tartışmalar, kimin ‘haklı’ olduğunu belirlemek için değil, insanların düşüncelerini rasyonelleştirmelerine ve karşıt fikirlerle doğrudan yüzleşmelerine ve bunlara doğrudan yanıt vermelerine yardımcı olmak için son derece önemlidir.

Evet, insanlar kendi fikirlerine sahip olabilir, ancak bu fikirlere meydan okunmazsa, o zaman insanlar pozisyonlarının olası mantıksızlığını bile düşünmeyebilirler. Meydan okunduktan sonra bile, rasyonel bir savunma oluşturabilirlerse, o zaman evet, orijinal fikirlerini koruyorlar ve bu, konuyla ilgili konumlarını güçlendireceği için yardımcı olacaktır.

Örneğin, rastgele ama ilgili bir konuyu ele alalım:

Sınırsız siyasi bağışa izin verilmeli mi ve şirketlerin politikacılara bağış yapmasına izin verilmeli mi?

Bu tartışma, partizan politikacılar tarafından atanan Yüksek Mahkeme Yargıçları arasında neredeyse hiç yapılmadı, ancak demokrasimizin vatandaşları arasında son derece popüler değil, peki nasıl oluyor da temelde tüm siyasi sorunların kökeni olarak kabul edilebilecek bu konuyu tartışmıyoruz?

Bir başka sıcak konuyu ele alalım; gerçekten herhangi bir konuyu seçebilirdik ama bununla devam edelim:

Önceki enfeksiyon yoluyla COVID’ye doğal olarak bağışıklığı olanlar, aşılananlara eşit derecede bağışık olarak kabul edilmeli mi?

Bunun tartışması nerede? Bu konuda Lincoln-Douglass tarzı bir tartışma yürüten politikacılarımız, vatandaşların her iki tarafı da duyması ve hangi tarafa daha çok katıldığını belirlemesi için en geniş iletişim ortamlarında yayınlanan ve belki de bir referandumda veya hangi politikacıya oy vereceğini belirlemesi için nerede? konuda daha fazla anlaştınız mı? Bu arada demokrasimizin böyle işlemesi gerekiyordu…

Özellikle seçilmiş siyasetçilerimiz/politika yapıcılarımız ile ilgili yukarıda verilen iki örnek gibi tartışmalar çok nadirdir ve birçok kişiye duyurulur. Başkanlık için bile, giderek daha az tartışma yapılıyor (Trump-Biden için 2 tartışma, wtf?) Biden bunak olduğu için; veya ‘Umarım Biden Trump’ı davul gibi becersin'” beyler, bu tartışmaları afet politikası, vergi yasaları, askeri harcamalar, anti-tröst pozisyonları vb. gibi ciddi konular hakkında yapmalıyız. .

Yani yukarıdaki paragrafı göz önünde bulundurursak, bu medyanın mı yoksa bir bütün olarak toplumumuzun entelektüel olarak daha az meraklı hale gelmesinden kaynaklanan bir öfke mi? Her ikisi de ama ilgili olduğunu söyleyebilirim, medya önemli konularda entelektüel merakı teşvik etmiyor, bu da ilgisiz bir kamuoyuna yol açıyor ve bu da insanların C-SPAN gibi şeyleri izlemek istememesine yol açıyor, bu da daha sonra düşük üretim kalitesine sahip, bu yüzden bunlar izlemesi kadar ilginç

Çözümüm: Müzakereleri yapalım ve son derece halka açık olsun, geniş çapta yayınlansın/reklamı yapılan/öfkeli/vb. yoğun bir şekilde denetlensin ve halkı kendi aralarındaki tartışmaları (sakin, barışçıl ve akıllı bir şekilde) sürdürmeye teşvik edelim. ve ardından birkaç hafta sonra konuyla ilgili bir referandum oylaması yapın. Belki de bunu, bir meta-oylama ile belirlenen yılın en ‘önemli’ 5 konusuyla yapıyoruz (yani herkes bir oy pusulasında ilk 5 konunuzu gönderiyor)

Bunun toplumumuzu daha iyi hale getireceğini düşünüyor musunuz? Yoksa daha mı kötü? Ya da ikisi de değil, insanlar hala karşıt fikirlere karşı konumunuzu savunmak için gerekli olacak herhangi bir rasyonaliteye dayanmayan fikirleri benimsemeye devam edecek mi?

27 Comments

1. elif yılmaz Reply

selam arkadaşlar paylaşım süper ötesi çok iyi, face de paylaştım

2. elif yılmaz Reply

Kocaeli merkezden ben elif yılmaz. Selamlar sayfan harbiden çok güzel, sağolun 10-07-2021 19:35:25

3. Osmaniye merkezden ben ali. Selam herkese web siten harbiden çok iyi, sosyal medyada paylaştım 10-07-2021 20:12:35

4. İzmir dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . Merhabalar web sitesi ciddiyim iyi, şukuladım , gaye – 56

5. Manisa dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . Merhaba sayfanız harbiden güzel, sosyal medyada paylaştım , ali – 292

6. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Slm sayfa inanki hayran edici, teraziye tıkladım , memo – 466

7. Hatay merkezden ben memo. Merhaba herkese sayfan vallaha güzel, twitter da paylaştım 15-07-2021 08:21:43

8. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Selamlar web siteniz inanki çok iyi, sosyal medyada paylaştım , – 434

9. selam arkadaşlar paylaşımın yeminle çok güzel, tebrikler

10. Gürbüz Reply

Isparta dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . Merhaba web siteniz inanki mükemmel, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 417

11. Çanakkale merkezden ben Aylin. Mrb bu web sitesi inan ki ilgi uyandırıcı, tebrikler 24-07-2021 04:28:56

12. Zonguldak dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . Merhaba sayfa inanki çok güzel, teşekkürler , ahmet – 26

13. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Selamlar paylaşımın cidden ilgi uyandırıcı, saolun , banu – 35

14. Çankırı merkezden ben . Merhaba web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, saolun 28-07-2021 13:12:49

15. Gürbüz Reply

Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Slm sayfan yeminle dikkatimi çekti, tebrikler , Gürbüz – 366

16. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Slm web siteniz gerçekten hayran edici, twitter da paylaştım , gaye – 292

17. Mrb paylaşımın vallaha billaha çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

18. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Mrb web siten inanki mükemmel, tebrikler , Hasan – 43

19. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Selamlar web siten cidden çok iyi, sosyal medyada paylaştım , emin – 383

20. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. selam arkadaşlar web siteniz yeminle hayran bıraktı, tebrikler , memo – 34

21. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Merhaba sayfan inan ki ilgi uyandırıcı, saolun , emin – 47

22. İstanbul merkezden ben memo. Selamın aleyküm sayfa vallaha dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 31-08-2021 19:28:29

23. Antalya dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . Merhaba bu web sitesi vallaha billaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , emin – 329

24. Kahramanmaraş dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . merhaba arkadaşlar web siten valla mükemmel, teşekkürler , – 483

25. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Selam herkese web sitesi ciddiyim çok hoşuma gitti, şukuladım , doruk – 409

26. Bu konu : ” Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. ” çok güzel. Selamlar web siteniz süper ötesi hayran bıraktı, sağolun , doruk – 169

27. Eskişehir dan kimler var. Tartışmaların olmaması/tartışmaların teşvik edilmesi, rasyonel düşünmeyi azaltmak ve azaltmak için bir komplodur. . Selamın aleyküm web sitesi inanılmaz iyi, twitter da paylaştım , banu – 329

Write A Comment