Wikipedia’ya göre süper gücün tanımını okuyordum:

Bir süper güç, küresel ölçekte etki uygulama veya güç yansıtma konusundaki kapsamlı yeteneği ile karakterize edilen hakim bir konuma sahip bir devlettir. Bu, ekonomik, askeri, teknolojik, politik ve kültürel gücün yanı sıra diplomatik ve yumuşak güç etkisinin birleşik araçlarıyla yapılır.

Çin, biri hariç tüm bu kutuları kontrol ediyor. Çin, gelişmekte olan birçok ülkede yeni sömürgeciliğe sahiptir. Gelişmiş dünyanın kritik üretiminin büyük bir kısmı Çin’e taşındı. Çin, dış ticareti tamamen durdurarak isterse bir dünya depresyonuna neden olabilir. Çin ordusu ABD’dekinden çok daha zayıf değil. Muazzam üretim yetenekleriyle ABD’yi kolayca yenebilirlerdi, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda daha büyük Nazi Alman ordusuyla yüzleşmeye çalışırken yaptığı şey buydu. ABD otomobil fabrikaları, tank üretimi vb. İçin yeniden teçhiz edildi.

Casus skandalları, daha önce bahsedildiği gibi yeni sömürgecilik, ABD’li politikacıları sömüren Çin vb. İle Çin’in de büyük bir siyasi etkisi var. Çin’in kendi denizaşırı ülkelerde gişe rekorları kıran filmleri olmasa da, film yapımcıları filmlerini Çin dostu yapmak zorunda kaldılar. Red Dawn, Çin yerine Kuzey Kore’nin ana kötü adam olduğu yeniden yapımı. “Küresel sıfırlama”, “hiçbir şeye sahip olmayacaksınız ve yine de mutlu olacaksınız” gibi Çin fikirlerini takip etmek istiyor gibi görünüyor. Sansüre dönüşen internet, Çin fikirlerinden de etkilenebilir. “diplomatik ve yumuşak güç etkisi” hemen hemen verili.

Dolayısıyla, Çin’in kontrol etmediği son kutu teknolojik yöndür. Çin hala teknolojide geride kalıyor ve birçok şeyi kendi başına araştırmak yerine casusluğa ve korsanlığa başvurmaya devam ediyor. Tayvan, teknoloji açısından çok daha fazla. “Uluslararası Robotik Federasyonu’na göre, Tayvan dünya çapında imalat endüstrisinde robot yoğunluğunda 10. sırada yer alırken, Çin anakarası 23. sırada yer alıyor.” Çoğu anakart üreticisinin merkezi Tayvan’dadır.

Çin Tayvan’ı satın alırsa, Çin elektronik endüstrisine hakim olmaya başlayacak ve Japonya ve Kore’yi esas olarak rekabete bırakacak. ABD, elektronik üretimini ve hatta bazı araştırmaları Tayvan ve diğer yerlere taşeron olarak sağladığı için bu noktada hemen hemen CPU üretiyor. Joe Biden gibi zayıf bir başkanla Çin, bu dönemi istila etmek için büyük bir fırsat olarak görebilir.

Author

5 Comments

1. Çorum merkezden ben gaye. Selamın aleyküm web siteniz ciddiyim çok iyi, teraziye tıkladım 20-03-2021 23:04:05

2. Adana dan kimler var. Tayvan’ı başarılı bir şekilde işgal ederse Çin bir süper güç olabilir. . Merhabalar web siten gerçekten hayran edici, saolun , Aylin – 238

3. Zonguldak dan kimler var. Tayvan’ı başarılı bir şekilde işgal ederse Çin bir süper güç olabilir. . Merhabalar web siteniz yeminle iyi, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 129

4. Giresun merkezden ben Hasan. Merhabalar sayfan süper ötesi dikkatimi çekti, tebrikler 09-04-2021 14:17:10

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link