Teknoloji ve uluslararası kalkınmanın geleceği için senaryolar. Rockefeller vakfı Mayıs 2010. Page 18 Kilit Adım vatandaşların zorunlu kilitlenmelerini ve maskelerin ve biyometrik kimliklerin zorunlu kullanımını zorlayan bir salgın hastalığından etkilenen bir dünya.

https://www.nommeraadio.ee/meedia/pdf/RRS/Rockefeller%20Foundation.pdf

Bu 2010 yılında yazıldı.

Virüs dünya çapında yayıldığında en yaygın salgın ülkeler bile hızla boğulmuş, küresel nüfusun yaklaşık yüzde 20’sini enfekte etmiş ve sadece yedi ayda 8 milyonu öldürmüş, çoğunluğu sağlıklı genç yetişkinler. Salgının ekonomiler üzerinde de ölümcül bir etkisi oldu: hem insanların hem de malların uluslararası hareketliliği durma noktasına geldi, turizm gibi endüstrileri güçsüzleştirdi ve küresel tedarik zincirlerini kırdı. Yerel olarak bile, normalde hareketli dükkanlar ve ofis binaları aylarca boş oturuyordu, hem çalışanlardan hem de müşterilerden yoksun

Özellikle Çin. Çin hükümetinin tüm vatandaşlar için zorunlu karantinanın hızlı bir şekilde uygulanması ve uygulanmasının yanı sıra tüm sınırların anında ve hermetik olarak kapatılması, milyonlarca insanın hayatını kurtarması, virüsün diğer ülkelerden çok daha erken yayılmasını durdurması ve bir swifter sağlaması pandemi sonrası iyileşme

Çin hükümeti, vatandaşlarını risk ve maruziyetten korumak için aşırı önlemler alan tek hükümet değildi. Pandemi sırasında, dünyanın dört bir yanındaki ulusal liderler yetki alanlarını genişletti ve yüz maskelerinin zorunlu olarak kullanılmasından tren istasyonları ve süpermarketler gibi ortak alanlara girişlerde vücut ısısı kontrollerine kadar hava geçirmez kurallar ve kısıtlamalar getirdi. Salgın soluklaştıktan sonra bile, vatandaşların ve faaliyetlerinin bu daha otoriter kontrolü ve denetimi sıkışmış ve hatta yoğunlaşmıştı. Kendilerini giderek artan küresel sorunların – salgınlardan ve ulus ötesi terörizmden, çevresel krizlere ve artan yoksulluğa – yayılmasından korumak için dünyadaki liderler iktidar üzerinde daha sıkı bir tutuş gerçekleştirdiler.

İlk başta, daha kontrollü bir dünya kavramı geniş bir kabul ve onay kazandı. Vatandaşlar, daha fazla güvenlik ve istikrar karşılığında egemenliklerinden ve gizliliklerinden bazılarını isteyerek daha paternalist devletlere bıraktılar. Vatandaşlar yukarıdan aşağıya yönlendirme ve gözetim için daha hoşgörülü ve hatta istekliydiler ve ulusal liderler uygun gördükleri şekilde düzen uygulama konusunda daha fazla serbestliğe sahiptiler. Gelişmiş ülkelerde, bu yüksek gözetim birçok şekilde gerçekleşti: örneğin tüm vatandaşlar için biyometrik kimlikler ve istikrarı ulusal çıkarlar için hayati kabul edilen kilit endüstrilerin daha sıkı düzenlenmesi. Birçok gelişmiş ülkede, yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde hem düzeni hem de daha da önemlisi ekonomik büyümeyi destekleyen bir dizi yeni düzenleme ve anlaşma ile işbirliğini zorunlu kıldı.

“Teknoloji ve uluslararası kalkınmanın geleceği için senaryolar. Rockefeller vakfı Mayıs 2010. Page 18 Kilit Adım vatandaşların zorunlu kilitlenmelerini ve maskelerin ve biyometrik kimliklerin zorunlu kullanımını zorlayan bir salgın hastalığından etkilenen bir dünya.” üzerine 31 yorum

1. Tunceli merkezden ben Aylin. Merhabalar bu web sitesi valla çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 11-07-2020 03:04:13

2. Kütahya merkezden ben ali. Merhabalar web siten harbiden hayran bıraktı, twitter da paylaştım 28-07-2020 04:02:48

3. Bitlis merkezden ben doruk. merhaba arkadaşlar bu web sitesi inan ki hoşuma gitti, şukuladım 12-08-2020 10:21:03

4. Tekirdağ merkezden ben ziya. Selamın aleyküm paylaşımınız inanılmaz iyi, facebookta paylaştım 06-09-2020 18:32:13

5. Ankara merkezden ben Emine. Selam web siteniz cidden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 29-09-2020 18:56:39

6. Bitlis merkezden ben ziya. Selamın aleyküm web sitesi vallaha mükemmel, face de paylaştım 02-10-2020 11:25:00

7. Bu konu : ” Teknoloji ve uluslararası kalkınmanın geleceği için senaryolar. Rockefeller vakfı Mayıs 2010. Page 18 Kilit Adım vatandaşların zorunlu kilitlenmelerini ve maskelerin ve biyometrik kimliklerin zorunlu kullanımını zorlayan bir salgın hastalığından etkilenen bir dünya. ” çok güzel. Selam web sitesi harbiden çok iyi, şukuladım , elif yılmaz – 199

8. Çanakkale merkezden ben Hasan. Selamın aleyküm sayfa vallaha güzel, sosyal medyada paylaştım 14-10-2020 06:53:40

9. Yalova dan kimler var. Teknoloji ve uluslararası kalkınmanın geleceği için senaryolar. Rockefeller vakfı Mayıs 2010. Page 18 Kilit Adım vatandaşların zorunlu kilitlenmelerini ve maskelerin ve biyometrik kimliklerin zorunlu kullanımını zorlayan bir salgın hastalığından etkilenen bir dünya. . Selamlar siten inan ki iyi, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 253

Yorum yapın