Üç Boğaz Barajı (3GD) vs Deepwater Horizon

3GD’nin başarısız olacağına dair birçok spekülasyon var. Olasılığa baktım ve bu hikayeyi takip eden herkesin bu bağlantıları ilginç bulacağını düşündüm.

3GD, çok ciddi sel ve kuraklık sorunlarını yönetmek için tasarlandı, ancak umduğu kadar başarılı değil. Ve nehirde sürekli çevresel sorunlar yaratırken, bu şeyleri önemsiyorsanız çok fazla kömürün yakılmasını da önler. Hidroelektrik oldukça temiz elektriktir.

Burada bir kısa ilgili mühendisliğin videosu. Ve işte çok bilgilendirici NatGeo doktor. Daha önceki bir poster kavitasyonu olası bir başarısızlık noktası olarak belirtti, ancak bunun barajdaki Toe Scour’u dikkate alıp almadığından emin değilim.

Önceki lanet başarısızlıkları bize doğru baraj inşası hakkında çok şey öğretti. 3GD öğrenilen dersleri içerir ve önceki afetler olmasaydı bugün olmazdı. Gerçekten mühendislik açısından inanılmaz bir yaratım.

3GD yakın zamanda başarısız olacak mı? Bu bir Yerçekimi Barajı ve en az başarısızlığa eğilimlidir. Öncelikle önemli olan, barajın ağırlığının, suyun itme kuvvetinden daha fazla olmasıdır. Barajın çarpık olduğunu gösteren google görüntüsü doğru değil, çarpık bir mercekti.

Burada güncellenmiş görüntüler ve barajın düz olduğunu ancak kenarlarda birikinti olduğunu görebilirsiniz. Akıntıya karşı olan selin videolarını izlerseniz, nehirde çok fazla kalıntı olduğunu göreceksiniz. Baraj, normal zamanlarda dev bir çöp kovası gibi davranır, ancak kimse fazla kalıntıların (özellikle yukarı akış barajları başarısız olursa) stabilitesini nasıl etkileyeceğinden emin olamaz.

Betonun stabilitesi hakkında bir soru var. Baraj hala oldukça genç. Bir noktada karbonatasyon bir sorun olacak, ama şimdi bir sorun mu? Beton zamanla daha güvenli hale gelir … bir noktaya kadar .. ve sonra bozunur.

Bu makale deformasyon alanlarının barajın “yapısal olmayan” alanlarında olduğunu belirtir. Aslında bu doğru olabilir. Baraj kompleksinin birçok bölümü barajın bütünlüğünün ayrılmaz bir parçası değildir.

Bu üst grafik şu anda çıkıştan daha fazla içeri akış gösteriyor. Bu ilgili.

Aşağı havza bu hafta çok yağmur yağıyor, ancak akıntıya karşı büyük sağanak yağış bekliyor. Hâlâ önemli, ancak bu hafta en azından geçen aya kıyasla biraz üreme var. En ağır yağışlar genellikle Temmuz ayında sona erer ancak sel mevsimi Ağustos ayına kadar devam edebilir.

Başarısız olabilecek ve işleri aşağı yönde daha da kötüleştirebilecek birçok eski yukarı akış barajı vardır.

Ama baraj başarısız olacak mı? IMHO’nun şu anda% 30’dan daha az olması muhtemeldir.

Deepwater Horizon’u düşünmeye devam ediyorum. Teçhizat patladı ve hikayenin büyük bir kısmı sadece petrol patronlarının açgözlü olduğu ve zaman çizelgesini zorladığı ve ucuza yaptıkları değil … aynı zamanda temel uyarı sistemlerinin iyi çalışmadığıydı. Bu yüzden sadece bilimsel uyarılar göz ardı edilmedi, aynı zamanda tehlikeyi erken tespit etmesi ve felaketi önlemesi gereken gerçek mekanik uyarı sistemleri işe yaramadı.

Baraj söz konusu olduğunda … büyük bir bilinmeyen mevcut onarım durumudur. Her bölümde aşırı titreşim gibi şeyleri algılayan aktif sensörler olmalıdır. Ve sensörlerden birkaçı arızalı ise ve değiştirilmediyse, zamanın olmadığı zaman sahip olması gereken bir şey yapmadığı için bilmedikleri için başarısızlığa neden olabilir.

Verilmiş, tüm sel kapıları açıkken, yine de yapılabilecek çok şey olmayabilir. Bununla birlikte, şu anda bir sensör üzerinde betonun zaten yol verdiğini ve daha fazla basınca dayanamayacağını gösteren veriler olabilir. Peki bu sensör çalışması gerektiği gibi çalışıyor mu? Deepwater Horizon’da değildi.

Orada aile ile arkadaşım 3GD Çin’de gurur büyük bir nokta olduğunu ve muhtemelen bakım üstünde kalmak istiyorum diyor. Bununla gurur duymalılar. Çok güzel bir başarı.

Son bağlantı Paylaşmalıyım. Beton inanılmaz şeyler yapabilir … ama sonsuza kadar süremez.

“Üç Boğaz Barajı (3GD) vs Deepwater Horizon” üzerine 33 yorum

1. Şırnak merkezden ben Emine. Mrb web siteniz valla çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 02-08-2020 22:59:45

2. Iğdır merkezden ben ali. Mrb paylaşım vallaha billaha dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum 15-08-2020 20:43:34

3. Tunceli merkezden ben ali. Selam herkese bu web sitesi vallaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 16-08-2020 19:46:30

4. Zonguldak merkezden ben Aylin. Mrb paylaşımınız valla çok hoşuma gitti, teşekkürler 17-09-2020 16:39:12

5. Kocaeli merkezden ben Aylin. Slm paylaşım vallaha billaha hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 07-10-2020 22:55:34

Yorum yapın