https://youtu.be/m45odD0Ht00

Teknik olarak bir komplo olmasa da, bir karşılaştırma için daha çok fırsat. Bu, dünyanın varlığından haberdar olmadığı 250 binden fazla insanın tesadüfen keşfinin kısa bir hikayesi.

Endonezya’nın Papua Yeni Gine Dağlık Bölgesi’ndeki Waghi Vadisi, 10 bin yıldan fazla bir süredir ziyaretçi görmedi ve ilk temasları, yerliler tarafından bir belgesel film ekibine yeniden anlatıldı. Kullanılmayan kaynakları arayan beyaz Avrupalılar tarafından tesadüfen keşfedildi. Sadece bir miktar altın bulmakla kalmadı, aynı zamanda orada bir süredir fark edilmeden yaşayan bir medeniyet buldu. İkmal uçakları şeklinde “bulutlardan iyi şeyler gelecek” söylendi. Mal getiren uçağın gelmesi için tüm köy orada olacağı için bu normal bir şey haline geldi. Yerliler, zarar vermeyeceklerini göstermek için hediyeler verdiler ve isteyerek bağımsızlıklarından vazgeçtiler ve kuş uçağı adamlarından yardım kabul ettiler.

Yerli toprakların kaynaklarını temin ettikten sonra, yerliler artık ana ihracatları olarak kahve üretiyorlar ve bugün oldukça batılılaşmış durumda.

Bu beni düşündürdü. Sömürgeciliğin ilk günlerinde Afrika gibi üçüncü dünya ülkeleri için bu ne kadar farklı olurdu? Gerçekte Waghi yerlilerinin tepkilerini görmek, bunun nasıl olabileceğini oldukça açıklıyor. Elbette Afrika’nın uçaklarda erkekler tarafından sömürgeleştirildiğini iddia etmiyorum. Waghi halkı, uçağın geldiği gün korktuklarını hatırladıkları için daha önce hiç uçak görmemişlerdi. Waghi halkı, keşifçilerin başından beri teslim olup onlara güvendikleri için uğraştıkları en kolay insanlar olarak tanımlandı. Ve sonra para için çalışırken kendi başlarına bakma yeteneklerini yavaş yavaş kaybettiler. Paranın satın alınacak şeylerle değeri olduğu sürece onlara herhangi bir ödeme yapılabilir. Artık hayatları daha basit, daha yüksek güçteki adamlar onlara bakacak. Bu yeni hayatın kendileri için daha iyi olduğuna ve sadece bakıcılarına güvendiklerine ikna olacaklar. Bu evrim. Onlar mutlu’.

Eminim modern günle (bir ülke seçin) benzerlikler akla geliyor ama köleliğe meraklı bir adam tarafından şımartılmamış yerli bir koloniye gelişmiş bir ırk olarak görünmenin ne kadar kolay olabileceğinden bahsediyorum. Büyük bir araçla giriş yapmak bir yoldur. Uzaylıların filmlerde nasıl tasvir edildiği gibi, bu uzaylıların hepsinin paylaştığı bir drama ve şovmenlik duygusu var. Etki ne kadar büyük olursa, “gelişmemiş” yerlilerin köleleştirilme olasılığı da o kadar yüksek olur. Özellikle silahları yoksa. Yerlilere, yabancıların nereden geldiği ve dünyalarının nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikirleri yok. Hediye ve malzeme sunmak, güven kazanmanın ama aynı zamanda güven yaratmanın iyi bir yoludur. Bu, hangi şekilde giydirilirse giydirilsin ve bana yerlileri yeniden eğitecek Öjeni hatırlatan, şiddet içermeyen bir kölelik biçimidir. Ve yıllar sonra, onları ‘özgürleştiren’ yerleşimcilere minnettar oldukları hatırlatıldı.

Bunu ilginç buldum. Güç değişikliğine ve ciddi kan dökülmesine neden olan birçok savaş oldu. Savaşlardan sonra ulusların yeniden inşa edilmesi uzun zaman alır. Bize ihtiyaç duymadığımız şeyleri sunmak bizi rahatlatır, sadece orada olduklarını bilmemiz, kendimizi koruyabilme yeteneğimizi kaybetmemizin sonucudur. Ve gerçekten, silahımız yok ve değerimizden daha düşük bir fiyata çalışmaya istekliyiz, ancak yine de bize bakıldığına inanıyoruz. Kibar saldırı diye bir şey yoktur. Bunu bilerek, bu eski değerlere tutunmak asla çok geç değildir.

Author

33 Comments

1. Denizli merkezden ben Hasan. Merhaba paylaşım cidden iyi, teraziye tıkladım 15-03-2021 21:11:12

2. selam arkadaşlar web siten inanki çok iyi, facebookta paylaştım

3. Gürbüz Reply

Eskişehir merkezden ben Gürbüz. merhaba arkadaşlar sayfa vallaha billaha çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 15-03-2021 21:18:20

4. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Selam bu web sitesi harbiden dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım , Emine – 111

5. Mersin dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Slm sayfa ciddiyim iyi, teşekkürler , memo – 191

6. Muğla merkezden ben ali. Slm siten inanılmaz güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 16-03-2021 01:32:23

7. Giresun merkezden ben banu. Selam web sitesi gerçekten mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 16-03-2021 18:06:27

8. Zonguldak merkezden ben Emine. Slm paylaşımınız inanki dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 16-03-2021 18:06:32

9. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Merhaba paylaşımın vallaha çok iyi, facebookta paylaştım , memo – 337

10. Burdur dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . selamun aleyküm sayfan yeminle çok güzel, linkedinde paylaştım , Emine – 309

11. Düzce dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Merhaba herkese bu web sitesi inan ki hoşuma gitti, saolun , Hasan – 385

12. merhaba arkadaşlar siteniz harbiden mükemmel, twitter da paylaştım

13. Antalya dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Merhabalar web siteniz harbiden hayran edici, teraziye tıkladım , hatice – 93

14. Bayburt merkezden ben doruk. Merhaba herkese paylaşımın gerçekten dikkatimi çekti, tebrikler 02-04-2021 16:15:56

15. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. selamun aleyküm siteniz inan ki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım , mehmet – 141

16. Slm sayfa harbiden çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

17. Aksaray dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Mrb paylaşımın süper ötesi ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , ziya – 381

18. Bilecik merkezden ben Emine. selamun aleyküm sayfa ciddiyim çok güzel, tebrikler 21-04-2021 02:05:55

19. Merhaba bu web sitesi ciddiyim ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

20. Gürbüz Reply

Mersin dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha billaha güzel, linkedinde paylaştım , Gürbüz – 55

21. elif yılmaz Reply

Diyarbakır dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Selamlar web siten vallaha billaha mükemmel, şukuladım , elif yılmaz – 425

22. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Merhabalar web siten vallaha billaha hayran edici, tebrikler , ali – 102

23. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Merhaba web siteniz inanki hoşuma gitti, teraziye tıkladım , ziya – 294

24. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Slm siten gerçekten ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım , memo – 33

25. Tekirdağ merkezden ben ali. Slm paylaşımın harbiden mükemmel, facebookta paylaştım 31-05-2021 08:52:08

26. Batman dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Merhabalar siteniz inanılmaz çok iyi, twitter da paylaştım , gaye – 465

27. Burdur merkezden ben memo. Merhabalar web siteniz inanki çok güzel, twitter da paylaştım 25-06-2021 13:11:21

28. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Mrb paylaşımın valla ilgi uyandırıcı, teşekkürler , elif yılmaz – 140

29. İzmir merkezden ben ahmet. Merhaba paylaşımın ciddiyim hayran bıraktı, tebrikler 15-07-2021 08:37:09

30. Mardin merkezden ben hatice. Merhaba herkese sayfa inan ki güzel, facebookta paylaştım 15-07-2021 12:12:07

31. Hakkari dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . Selamın aleyküm web sitesi ciddiyim çok güzel, sosyal medyada paylaştım , banu – 203

32. Artvin dan kimler var. Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” . selam arkadaşlar siteniz süper ötesi dikkat çekici, sağolun , hatice – 114

33. Bu konu : ” Uçağın geldiği gün. “Onlara gökten ve karadan büyük gürültülü bir kuşun geleceğini, sonra karnını açacağını ve insanların dışarı çıkacağını söyledik.” ” çok güzel. Merhabalar sayfan inanki mükemmel, facebookta paylaştım , ziya – 193

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link