Pek çok insanın Hitler’in karşı koymadan tüm Yahudileri nasıl topladığını bilmediğini söylediğini görüyorum. İnsanlar artık Stalins gizli polisine karşı savaşacaklarını söylüyorlar. İnsanlar Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada’da bir Moa’nın iktidara gelip gelmeyeceğini düşünüyor. Ve bunun gibi. Herkes neler olup bittiğini anlayacak ve ona karşı savaşacaktı.

Bilmediğin şey, hareketi fark ettiğinizde aslında kaç kişinin yanlarında olacağıydı. Bir seferde kaç kişinin beyninin yıkanabileceğini bilmiyordun. Örgütlenme ve savaşma zamanının ne zaman geldiğini, örgütlenmenin ve karşı koymanın bir yolunu bulamayacağınızı bilmiyordunuz. Kimin yanında olduğunu veya çılgınlık için kimin olduğunu söylemenin bir yolu olamazdı. Bekledin. Başka birinin sorunu çözmesini beklediniz. Etrafta oturup çılgınca şeyler hakkında konuştun ve artık bu saçmalığa kimsenin inanmayacağını söyledin. Herkesin dünyayı senin gibi gördüğünü sanıyorsun. Bu saçmalığın popüler olmasının ve daha da büyümesinin bir yolu olmadığını düşünüyorsunuz, hükümetiniz kesinlikle bunu durduracaktır.

Gecenin bir yarısı kapının çalınması sizi ürkütüyor. Kalk ve kapıya git. Kim o? Sen sor. Yeni sosyal adalet polisi. Adınızı aradılar ve yeni lider hakkında olumsuz bir gönderi paylaştığınızı gördüler. Ayrıca bir zamanlar ateşli silah satın aldığınızı da buldular. Yine de onları yasakladıklarında asla teslim etmedin. Anında yerli bir terörist olarak kabul edildin. Kapının çalınması rahatınız için değildi. ATF’nin rahatlığıydı. Kapının arkasındaki adam, “İçeri girmemize izin vermezseniz, ne olursa olsun evdeki herkesi öldürürüz” dedi. Yukarıda 2 küçük çocuğunuz var ve karınız hala uyuyor. Seçeneklerinizi tartarsınız. Silahlarınıza koşun ve ateş etmeye başlayın ve ailen ölür. Ya da pes edin ve birinin bu çılgınlığı bulması ve bu karmaşayı durdurması için şansınızı deneyin. Bunların hepsi o kadar çılgınca ki, onu ve tüm ailesini sebepsiz yere öldürmeyecekler. Seni içeri alacağımı söylüyor, lütfen aileme zarar verme. Kapı açılıyor ve ardından ailesinin kabusu başlıyor.

O kadar zor değil. İnsanların tarihi silmeye çalışmanın tek nedeni, bunun kendi nesillerinin başına gelemeyeceğini düşünmeleridir. Artık daha medeni durumdayız. Daha eğitimli. Bir mil ötede totaliter bir hareketi görebileceğiz. Anlamadığın şey. Amaç aynı. Bunu yapma biçimleri farklı. Bunu yapma biçimleri bugün sahip olduğumuz kültüre uyarlanmıştır. 1900’lerde değil. 1800’lerde değil. 2000 yılında bir hareketi nasıl başlatırsınız? Totaliter bir rejim başlatmak için bu hareketi nasıl kullanırsınız? Nasıl anlarsın? Nasıl durdurursun? Çok geç miydi Bu.

Author

10 Comments

1. Bu konu : ” Ülkeler totaliter bir rejime nasıl çekilir? Manipülasyon? Umutsuzluk? Dışarıdan müdahale mi? Kaos? Belki seçimle? ” çok güzel. selamun aleyküm web sitesi vallaha çok güzel, facebookta paylaştım , emin – 272

2. Bu konu : ” Ülkeler totaliter bir rejime nasıl çekilir? Manipülasyon? Umutsuzluk? Dışarıdan müdahale mi? Kaos? Belki seçimle? ” çok güzel. selamun aleyküm bu web sitesi valla çok iyi, teşekkürler , hatice – 109

3. Kastamonu merkezden ben Hasan. Mrb siten süper ötesi hoşuma gitti, tebrikler 31-03-2021 13:39:54

4. Hakkari dan kimler var. Ülkeler totaliter bir rejime nasıl çekilir? Manipülasyon? Umutsuzluk? Dışarıdan müdahale mi? Kaos? Belki seçimle? . selam arkadaşlar siteniz cidden mükemmel, sosyal medyada paylaştım , ahmet – 472

5. selam arkadaşlar siteniz ciddiyim hoşuma gitti, face de paylaştım

6. Iğdır dan kimler var. Ülkeler totaliter bir rejime nasıl çekilir? Manipülasyon? Umutsuzluk? Dışarıdan müdahale mi? Kaos? Belki seçimle? . selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi güzel, tebrikler , ali – 205

7. Bu konu : ” Ülkeler totaliter bir rejime nasıl çekilir? Manipülasyon? Umutsuzluk? Dışarıdan müdahale mi? Kaos? Belki seçimle? ” çok güzel. Selamın aleyküm siteniz inanılmaz dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım , banu – 339

8. İzmir dan kimler var. Ülkeler totaliter bir rejime nasıl çekilir? Manipülasyon? Umutsuzluk? Dışarıdan müdahale mi? Kaos? Belki seçimle? . selam arkadaşlar web siteniz harbiden güzel, face de paylaştım , mehmet – 127

9. elif yılmaz Reply

merhaba arkadaşlar paylaşımın valla dikkat çekici, şukuladım

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link